چه زمانی باید از دستگاه بخور سرد یا دستگاه بخور گرم استفاده کرد؟

دستگاه بخور سرد و دستگاه‌های بخور گرم بخار آب را به هوا اضافه می‌کنند، خشکی آن را برطرف کرده و اثرات نامطلوب کم بودن رطوبت هوا را کاهش می‌دهند. غبار دستگاه بخور گرم به دلیل اینکه با گرم کردن آب کار می‌کند، حاوی آلاینده کمتری است. گرم شدن آب باعث از بین رفتن آلاینده‌های موجود در آب شده، اما مواد معدنی موجود در آب معمولی باعث ایجاد رسوب می‌شود. مرطوب‌کننده‌ها یا دستگاه‌های بخور سرد فاقد عنصر گرمایشی هستند و ممکن است برای استفاده در جایی که کودکان حضور دارند، مناسب‌تر باشند. این دستگاه‌ها بدون گرم کردن آب رطوبت هوای محیط را بالا می‌برند.

مرطوب‌کننده‌ها (دستگاه‌های بخور سرد) و دستگاه‌های بخور گرم یک ابزار سلامت و درمان خانگی مفید برای بسیاری از بیماری‌هایی مانند خشکی و گرفتگی بینی یا خشکی پوست هستند.

می‌توان برای شرایطی مانند سرماخوردگی، برونشیت و آلرژی و برای استفاده در مهد کودک و اتاق کودک از دستگاه‌های مرطوب‌کننده استفاده کرد. تفاوت‌های جزئی بین مرطوب‌کننده‌ها و دستگاه‌های بخور گرم وجود دارد، به این معنی که آنها مزایای متفاوتی برای مصارف مختلف دارند.

خرید انواع دستگاه بخور سرد امسیگ از دیجی کالا

تفاوت دستگاه بخور سرد و بخور گرم در چیست؟

مرطوب‌کننده‌ها و دستگاه‌های بخور گرم به روش‌های مختلف رطوبت هوا را افزایش می‌دهند:

  • دستگاه بخور گرم آب را گرم کرده و بخار را به هوا اضافه می‌کند. دارای فناوری گرمایش داخلی است که آب را قبل از رها کردن آن در هوا به صورت بخار می‌جوشاند و یک غبار گرم ایجاد می‌کند.
  • یک دستگاه بخور سرد یک غبار خنک بسیار ریز را در هوا آزاد می‌کند. برخی از مرطوب‌کننده‌های خنک‌کننده با فناوری اولتراسونیک عرضه می‌شوند و برخی دیگر از فیلتر داخلی و فن استفاده می‌کنند.
  • هنگام تصمیم‌گیری بین یک مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور گرم، تعیین هدف مفید است. هر دو دستگاه ممکن است ناراحتی، مانند خشکی گلو یا بینی، همراه با خشکی پوست را کاهش دهند. این دستگاه‌ها همچنین ممکن است گرفتگی بینی را کاهش داده و تنفس را آسان‌تر کنند.

برای تعیین اینکه کدام دستگاه برای شما بهترین است، باید بدانید که مرطوب‌کننده‌ها و دستگاه‌های بخور گرم چگونه کار می‌کنند و از چه شرایطی می‌توانند بهره‌مند شوند.

  7 نوع دستگاه تست قند خون با امکان تنظیم هشدار

آلرژی

گرفتگی بینی یکی از شایع‌ترین علائم آلرژی است. هم مرطوب‌کننده‌ها و هم دستگاه‌های بخور گرم رطوبت را به هوا اضافه می‌کنند. تنفس در هوای مرطوب ممکن است گرفتگی بینی را کاهش و سینوس‌های تحریک شده را تسکین دهد.

با این حال، افراد مبتلا به آلرژی باید در استفاده از هر یک از این دستگاه‌ها مراقب باشند.

اگر سطح رطوبت بیش از حد بالا باشد، می‌تواند باعث رشد کنه‌های گرد و غبار و رشد کپک‌ها شود که محرک‌های رایج آلرژی هستند. سطح رطوبت کم نیز می‌تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد. یک فرد می‌تواند رطوبت یک اتاق را با رطوبت‌سنج اندازه‌گیری کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ به بررسی اثرات سطوح رطوبت بر علائم آسم در ۱۲۲ معلم پرداخت.

محققان دریافتند که افراد هنگامی که سطح رطوبت بالاتر از ۵۰ درصد یا کمتر از ۳۰ درصد بود، افزایش متوسط اما غیر قابل توجهی در علائم شبه آسم داشتند. طبق آکادمی آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (AAAI)، سطح رطوبت باید بین ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد.

افرادی که از دستگاه بخور سرد استفاده می‌کنند باید روزانه آن را تمیز و از آب مقطر یا غیر معدنی استفاده کنند تا رشد کنه‌ها، کپک‌ها و باکتری‌ها را به حداقل برسانند.

AAAI توصیه می‌کند که افراد مبتلا به آلرژی در محیط داخلی با پزشک خود صحبت کنند تا تعیین کنند که آیا مرطوب‌کننده برای آلرژی‌های خاص آنها مفید است یا خیر.

دستگاه بخور گرم گزینه بهتری برای افرادی است که آلرژن‌های داخلی دارند، زیرا دستگاه آب را گرم می‌کند تا غبار ایجاد کند که معمولا باعث می‌شود تا آلودگی کمتری نسبت به مرطوب‌کننده باقی بماند.

آسم

همانند افراد مبتلا به آلرژی، فرد مبتلا به آسم نیز باید مراقب استفاده از مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور گرم باشد. آسم شامل حساسیت بیش از حد راه‌های هوایی است که منجر به انقباض راه‌های هوایی می‌شود.

استفاده از بخور سرد ممکن است راه‌های هوایی را بیشتر تحریک کند. استفاده نادرست می‌تواند منجر به رشد کپک، کنه گرد و غبار یا باکتری شود که می‌تواند علائم آسم را تحریک کند.

قبل از استفاده از هر نوع مرطوب‌کننده در صورت داشتن آسم، بهتر است با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی صحبت کنید.

انجمن آسم کانادا استفاده از هیچ یک از این دستگاه‌ها را برای درمان آسم توصیه نمی‌کند.

برونشیت

برونشیت شامل التهاب در لوله‌های برونش است که به ریه‌ها منتهی می‌شود. علائم شامل سرفه و افزایش مخاط است. افزایش رطوبت هوا می‌تواند به کاهش سرفه مرتبط با برونشیت کمک کند. مرطوب‌کننده‌ها و دستگاه‌های بخور گرم به همین ترتیب به هوا رطوبت می‌افزایند.

  مزایای دستگاه لیزر موهای زائد

سرماخوردگی و آنفولانزا

علائم سرماخوردگی و آنفولانزا اغلب شامل گلودرد و گرفتگی بینی است. هم دستگاه بخور گرم و هم دستگاه بخور سرد ممکن است با افزودن رطوبت به هوا به کاهش تحریک و گرفتگی گلو کمک کنند.

هوای خشک با دمای سرد ممکن است باعث انتقال ویروس‌ها شود و احتمال عفونت را افزایش دهد. بنابراین، افزودن رطوبت به هوا ممکن است به محافظت در برابر عفونت‌ها کمک کند.

وقتی نوبت به استفاده از یک مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور گرم برای تسکین علائم سرماخوردگی می‌رسد، به اولویت شخصی بستگی دارد. با این حال، یک دستگاه بخور گرم دارای مزیت اضافه‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد داروهایی را برای استنشاق اضافه کند تا گرفتگی بینی و قفسه سینه را کاهش دهد.

اتاق کودک

اضافه کردن رطوبت به هوا ممکن است گرفتگی بینی را کاهش دهد و به ویژه برای نوزادان و کودکان خردسالی که نمی‌توانند بینی خود را تمیز کنند مفید است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، ویروس‌های پاراآنفلوآنزای انسانی یکی از علل شایع عفونت‌های تنفسی مانند کروپ و برونشیولیت در کودکان هستند. هر دو بیماری باعث گرفتگی بینی و سرفه می‌شوند که در هوای مرطوب ممکن است کاهش یابد.

افراد نوجوان

هنگام انتخاب بین دستگاه بخور سرد و دستگاه بخور گرم، باید در نظر بگیرید که چه چیزی برای محدوده سنی خاص مناسب است. به عنوان مثال، دستگاه بخور گرم گزینه خوبی برای استفاده در اطراف کودکان نیست. از آنجایی که دستگاه‌های بخور گرم آب را می‌جوشانند و می‌توانند منجر به سوختگی شوند. یک مرطوب‌کننده با آب خنک که پتانسیل ایجاد سوختگی را ندارد به خوبی در این مکان‌ها کار می‌کند و انتخاب بهتری برای کودکان است.

ملاحظات دیگر در هنگام خرید دستگاه بخور سرد یا گرم

هنگام انتخاب مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور گرم، مهم است که عوامل زیر را نیز در نظر بگیرید:

هزینه

قیمت دستگاه‌های مرطوب‌کننده و دستگاه بخور گرم بسته به سازنده و اندازه دستگاه متفاوت است. به طور کلی، دستگاه‌های مرطوب‌کننده گران‌تر هستند. هنگام انتخاب، اندازه اتاق را اندازه بگیرید و بهترین اندازه دستگاه بخور سرد یا دستگاه بخور گرم را برای خرید تعیین کنید.

تمیز کردن

فرآیندهای تمیز کردن دستگاه‌های بخور سرد و دستگاه‌های بخور گرم مشابه است. همیشه دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید. توصیه‌های تمیز کردن اغلب شامل استفاده از سرکه سفید و شستشو و خشک کردن تمام قسمت‌ها است. دستگاه‌های بخور گرم ممکن است به دلیل فرآیند جوش آمدن آب، مواد معدنی محلول در آب در مخزن باقی بماند، که می‌تواند تمیز کردن را کمی دشوارتر کند.

  12 مدل ماشین اصلاح موی سر و صورت موزر (MOSER)

چه شخصی یک مرطوب‌کننده یا دستگاه بخور گرم انتخاب کند، مهم است که مطمئن شود دستگاه را به درستی تمیز می‌کند. هنگامی که به خوبی تمیز نشود، می‌تواند باعث ایجاد کپک یا باکتری شده که ممکن است منجر به بیماری شود.

باید هر دو نوع دستگاه را روزانه تمیز کرد. همچنین باید آب باقیمانده خالی شده و هر روز آنها را با آب تازه پر کنید. هنگام استفاده از مرطوب‌کننده، از آب تصفیه شده یا آب مقطر استفاده کنید، زیرا ممکن است آلاینده‌های کمتری نسبت به آب لوله کشی داشته باشد.

ایمنی

اگرچه افزودن رطوبت به هوا ممکن است ناراحتی ناشی از خشکی را کاهش دهد، رطوبت بیش از حد نیز ممکن است منجر به مشکلاتی شود. طبق گفته آژانس حفاظت از محیط زیست، سطح رطوبت ایده‌آل در خانه بهتر است بین ۳۰ تا ۵۰ درصد حفظ شود. در حالت ایده‌آل، یک فرد می‌تواند از رطوبت‌سنج برای اندازه‌گیری سطح رطوبت در اتاق استفاده کند.

خلاصه

هم دستگاه بخور سرد و هم دستگاه بخور گرم رطوبت هوا را افزایش می‌دهند. دستگاه‌های بخور گرم آب را گرم کرده و بخار را به هوا اضافه می‌کنند. دستگاه‌های بخور سرد، بخار ریز خنکی به هوا اضافه می‌کنند. هر دو دستگاه می‌توانند به رفع خشکی پوست و بینی کمک کنند.

افزودن رطوبت به هوا، چه با استفاده از مه سرد یا گرم، ممکن است به کاهش علائمی مانند گرفتگی بینی و قفسه سینه، همراه با سرفه نیز کمک کند. انتخاب ممکن است به بودجه، سن کاربر و ترجیحات شخصی بستگی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *