راهنمای خرید دزدگیر خودرو

برای بسیاری از ما ماشین دومین خرید گران قیمتی است که بعد از خانه انجام می‌دهیم. خرید دزدگیر خودرو در اکثر مواقع باعث می‌شود اتومبیل کمتر مورد توجه سارقان قرار بگیرد و آسیبی به آن وارد نشود. سالانه سرقت‌های خودرو زیادی وجود دارد. این نه تنها یک مزاحم است، بلکه باید هزینه و وقت زیادی را بابت جبران خسارت هدر بدهیم. برای کاهش این خسارت‌ها باید اقدامات امنیتی مناسبی را برای اتومبیل انجام داد.

اولین و واضح‌ترین راه برای ایمن‌سازی خودرو، نصب دزدگیر برای اتومبیل است. اگرچه برخی از خودروهای مدرن دزدگیر دارند، اما برخی از آنها چون دارای یک کنترل از  راه‌دور برای قفل مرکزی هستند، تصور نکنید که دزدگیر نیز در آن نصب شده است.

۱۰ مدل از بهترین‌های دزدگیر خودرو استیل میت (Steelmate)

امنیت بیشتر با خرید دزدگیر خودرو

اگر بر روی خودروی شما دزدگیر کارخانه‌ای نصب شده باشد، ارزش آن را دارد که آن را به یک نسخه بهتر ارتقا دهید، دزدگیرهای ماشین نصب شده در کارخانه برای همه اتومبیل‌های تولید شده یکسان هستند، بنابراین اگر دزدی بتواند نحوه غیر فعال یکی از آنها را پیدا کند، می‌تواند همین کار را برای سایر خودروها هم انجام دهد. اما دزدگیرهای خودرو که مالکان اتومبیل‌ها نصب می‌کنند، متفاوت هستند و هر نصابی تمایل دارد دزدگیر را به روشی متفاوت نصب کند.

دزدگیرهایی که دارای سیستم پیجر هستند، کارایی بالاتری دارند و زمانی که دزدگیر فعال شود، به شما اطلاع می‌دهند. این بسیار قابل اعتمادتر از این است که اگر خودتان صدای آن را نشنیده‌اید، همسایه‌ها یا رهگذران به شما هشدار دهند. همچنین اگر مجبور هستید ماشین خود را در بیرون از خانه یا محل کار پارک کنید، بسیار مفید است.

علاوه بر محافظت از سرقت خودروی خود، باید از وسایل داخل اتومبیل نیز محافظت کنید. بدیهی است که هرگز نباید هر گونه اشیای قیمتی مانند تلفن همراه، کیف دستی و غیره را در خودروی خود رها کنید تا دزدان فرصت طلب، تشویق به نفوذ به داخل خودرو شوند.

یکی از معروف‌ترین سرقت‌ها از خودروها، دستگاه پخش خودرو است. اگر سیستم استریوی شما دارای پنل جلویی قابل جابجایی است، مطمئن شوید که همیشه آن را با خود ببرید. اکثر استریوها همچنین دارای یک کد امنیتی داخلی هستند، بنابراین مطمئن شوید که فعال باشد و کد را به همراه شماره سریال رادیو در جایی امن در خانه نگه دارید.

ایموبلایزر و دزدگیر

ایموبلایزر یکی دیگر از وسایل امنیتی خوب خودرو است که راه‌اندازی خودرو را متوقف می‌کند مگر اینکه کلید یا فوب صحیح وجود داشته باشد. بسیاری از خودروها دارای ایموبلایزر نصب شده در کارخانه هستند. اگر علاقه‌مند به نصب ایموبلایزر هستید، مطمئن شوید که یک ایموبلایزر مورد تایید را تهیه کنید.

نصب ردیاب به همراه دزدگیر

در نهایت اگر از قبل، دزدگیر ماشین و ایموبلایزر دارید، اما می‌خواهید امنیت بیشتری داشته باشید، ردیاب قدم بعدی خواهد بود. با استفاده از سیستم‌های GPS می‌توانید موقعیت دقیق خودروی خود را در هر کجا که هست، تعیین کنید. اگر ماشین شما بدون وجود کلید شروع به حرکت کرد، برخی از شرکت‌های ردیاب با شما تماس می‌گیرند تا مطمئن شوند که از حرکت خودرو مطلع هستید.

نصب سیستم ایمنی خودرو

علاوه بر محافظت از اتومبیل خود با ویژگی‌های فوق، باید کلیدهای اتومبیل خود را همیشه ایمن نگه دارید. هرگز کلیدهای خود را در مکان عمو‌می یا حتی در نزدیکی درب یا صندوق پست خانه روی میز نگذارید. اگر دزدی کلیدهای شما را داشته باشد، هیچ کدام از دستگاه‌های امنیتی خودرو در جهان فایده‌ای نخواهند داشت.

سایر نکات امنیتی واضح خودرو شامل اطمینان از قفل کردن ماشین خود است. ورود بدون کلید به رانندگان این امکان را می‌دهد که به سادگی و با همراه داشتن یک ریموت کنترل در جیب یا کیف خود، هنگامی که به سمت وسیله نقلیه خود حرکت کنند، قفل درب‌های ماشین باز شده و وقتی آنها از ماشین دور شوند، به طور خودکار درب‌ها قفل خواهند شد.

  بررسی لوازم تناسب اندام TRX

پارک کردن در یک مکان شلوغ با نور کافی می‌تواند به محافظت از وسیله نقلیه شما و جلوگیری از هر سرقت احتمالی کمک کند. خرید دزدگیر خودرو با قابلیت‌های ممتاز امنیت بیشتری به همراه دارد، اما اگر اتومبیل در مکانی نامناسب پارک شده باشد، امکان خسارت‌زدن سارقان بالا می‌رود.

چگونه می‌توان نوع دزدگیر مورد نظر خود را تعیین کرد؟

انتخاب نوع مناسب دزدگیر آسان نیست. در زمان خرید دزدگیر ابتدا باید چند نکته را در نظر بگیرید.

بین دزدگیر فعال یا غیرفعال تصمیم بگیرید

دو نوع متمایز دزدگیر خودرو وجود دارد: فعال و غیرفعال. دزدگیر غیر فعال خودرو باید با فشار دادن یک دکمه فعال شود. یک سیستم هشدار فعال پس از خاموش شدن خودرو و خروج از آن به طور خودکار فعال می‌شود.

سیستم یک طرفه یا دو طرفه

دزدگیرهای یک طرفه خودرو فقط دستورات ریموت کنترل را به خودرو ارسال می‌کنند، در حالی که سیستم‌های دو طرفه می‌توانند پیام‌ها را بین ریموت و خودرو منتقل کنند.

انتخاب بین این دو نوع کمی پیچیده‌تر است و عوامل متعددی باید در نظر گرفته شود:

آیا به طور مرتب اشیای قیمتی را در ماشین خود نگه می‌دارید؟ اگر چنین است، یا یک سیستم استریو گران قیمت دارید، ممکن است بخواهید یک سیستم دزدگیر دو طرفه را برای نظارت بیشتر بر وضعیت امنیتی خودرو خود در نظر بگیرید.

چرا دزدگیر می‌خرید؟ اگر می‌خواهید یک زنگ خطر برای امنیت بیشتر داشته باشید، و فکر نمی‌کنید که تهدید قابل توجهی در مورد هدف قرار گرفتن خودرو توسط مجرمان وجود داشته باشد، یک سیستم یک طرفه برای شما کافی خواهد بود. با این حال، اگر معمولا در جایی پارک می‌کنید که سرقت خودرو رایج است، باید یک سیستم دو طرفه را برای ایمنی بیشتر در نظر بگیرید.

برخی از آلارم‌های دو طرفه این مزیت را دارند که می‌توانند با گوشی هوشمند شما ارتباط برقرار کنند و به‌روزرسانی‌ها را روی خودرو ارسال کنند. اگر مجبور شدید سیستم خود را از  راه‌دور فعال یا غیر فعال کنید، این ویژگی بسیار مفید خواهد بود. البته به خاطر داشته باشید که این سرویس معمولا با هزینه ماهانه ارائه می‌شود.

می‌خواهید سیستم دزدگیر ماشین شما چه کاری انجام دهد

در مورد ویژگی‌های دزدگیر اتومبیل، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از بین آنها انتخاب کنید. برای همه قابلیت‌هایی که دوست دارید سیستم هشدار شما در حال حاضر و آینده داشته باشد، فکر کنید.

به عنوان مثال، آیا منطقه‌ای که در آن پارک می‌کنید، به لایه‌های امنیتی بیشتری نیاز دارد؟ اگر چنین است، شاید به یک زنگ هشدار با ویژگی‌های اضافی نیاز داشته باشید.

با گزینه‌ها آشنا شوید

از ویژگی‌های معمولی، مانند ورود بدون کلید و استارت از  راه‌دور، تا گزینه‌های پیشرفته‌تر مانند سنسورهای حرکت، حسگرهای ضربه، حسگرهای شکستن شیشه و حتی سنسورهای شیب، مهم است که در مورد گزینه‌هایی که نیاز دارید، آگاه باشید.

به دنبال ویژگی‌های مورد نظر خود باشید

هنگا‌می که تصمیم گرفتید کدام گزینه برای شما بهترین است، تعدادی از مدل‌های مختلف را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد و شروع به مقایسه کنید.

برندها و قیمت‌ها را مقایسه کنید

اطمینان حاصل کنید که برندهای مورد نظر شما معتبر و قابل اعتماد هستند و قیمت آنها رقابتی است. در مورد هر گونه گارانتی نیز استعلام بگیرید.

در مورد نصب اطلاعات پیدا کنید

توصیه می‌شود که سیستم هشدار جدید خود را به صورت حرفه‌ای نصب کنید، زیرا این سیستم‌ها پیچیده هستند. حتما در مورد این سرویس و هزینه آن بپرسید. تحقیق کنید که آیا یک فروشنده محلی می‌تواند آن را سرویس کند.

اگر زمانی نیاز دارید که سیستم خود را به روز کنید، کنترل از  راه‌دور را جایگزین کنید یا یک ویژگی را تغییر دهید، داشتن یک فروشنده محلی که بتواند این کار را برای شما انجام دهد، بسیار مفید است. اگر نمی‌توانید فروشنده‌ای را در فاصله نزدیک خود پیدا کنید، به دنبال خرید دزدگیر خودرو دیگری بروید.

در حالی که ممکن است برای انجام درست آن نیاز به تحقیق باشد، خرید دزدگیر خودرو یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای اتومبیل خود انجام دهید. آرامش ذهنی که خواهید داشت، ارزش تمام تلاش شما را دارد. اما هیچ دستگاه امنیتی، ۱۰۰% بدون خطا نیست، بنابراین مطمئن شوید که اتومبیل خود را در جایی با امنیت بالاتر پارک می‌کنید.

فناوری‌های هشدار خودرو

پیشرفت در دزدگیرهای خودرو باعث شده تا آنها بتوانند به طور جامع نیازهای امنیتی خودروی شما را برآورده کنند. در صورت بروز مشکل یا اختلال در خودرو، سیستم دزدگیر آژیر خود را به صدا در می‌آورد (هم به معنای قابلیت شنیده شدن برای افراد مجاور و هم با برخی مدل‌های پیشرفته، از طریق یک پیام دیجیتال به تلفن هوشمند شما).

  راهنمای جامع انتخاب پاور بانک مناسب برای سفر (عواملی که باید در نظر گرفت)

اگر دزدگیر خودرویی را انتخاب کنید که دارای استارت از راه‌دور یا فوب ورودی بدون کلید باشد، حتی می‌تواند شرح مفصلی از مشکل را برای شما ارسال کند و وضعیت خودرو و مشکل موجود را به شما اطلاع دهد.

نسل بعدی سیستم‌های هشدار خودرو امنیتی دارای سنسورهایی هستند که در سرتاسر شاسی خودرو قرار گرفته‌اند و به شما در مورد هر مشکلی که ممکن است هنگام دوری از خودرو رخ دهد، هشدار می‌دهند. این ممکن است زمانی باشد که شخصی شیشه را بشکند، دری را باز کند، بخواهد لاستیک را بدزدد یا ماشین را با جک بالا بکشد.

سپس حسگرها پیا‌می را به ریموت شما ارسال می‌کنند و نمایشگر دقیقا به شما نشان می‌دهد که چه اتفاقی برای خودرو می‌افتد و به شما امکان می‌دهد تعیین کنید که آیا باید با مجریان قانون تماس بگیرید یا خودتان به وضعیت رسیدگی کنید. انواع مختلفی از سنسورهای مورد استفاده در سیستم‌های هشدار امنیتی خودکار با استارت از راه‌دور وجود دارند که در ادامه این مقاله توضیح داده خواهد شد.

با ریموت دزدگیر خودروی خود، این قدرت را دارید که به انواع موقعیت‌ها واکنش نشان دهید. ریموت‌ها عملکردهای مختلفی دارند و برخی از آنها دارای گزینه Starter-kill هستند. هنگا‌می که این دکمه کشتن استارتر فشار داده می‌شود، موتور را از کار می‌اندازد و در نتیجه از بردن وسیله نقلیه توسط دزدان جلوگیری می‌کند و باعث صرفه‌جویی در وقت، هزینه و سردرد شما می‌شود.

دزدگیر اتومبیل از چه اجزایی تشکیل شده است؟

هشدار یک سیستم امنیتی خودکار معمولا از عناصر زیر تشکیل شده است. برخی از این عناصر در سیستم‌های مختلف ممکن است وجود نداشته باشند. خرید دزدگیر خودرو با قابلیت‌های بیشتر، امنیت بالاتری را ایجاد خواهد کرد.

  • سنسورها (بسیاری از آنها در بخش زیر به تفصیل آمده است)
  • آشکارسازهای حرکتی
  • آژیر یا سایر اجزای قابل شنیدن
  • گیرنده رادیویی
  • یک باتری کمکی یا منبع تغذیه دیگر
  • واحد کنترل کامپیوتر (یعنی مغز زنگ هشدار)
  • ریموت کنترل از راه‌دور
  • یک جا کلیدی (یا برنامه تلفن هوشمند)

سنسورها

هر سیستم هشدار امنیتی خودکار قابل اعتماد دارای مجموعه‌ای از سنسورها است که برای واکنش به موارد مختلف مانند فشار، حرکت، سوئیچ‌ها و ضربه طراحی شده‌اند. هنگا‌می که این سنسورها فعال می‌شوند، دلیلی برای به صدا درآوردن آژیر است.

آژیر

برخی از سیستم‌های دزدگیر به شما این امکان را می‌دهند که صدای خاصی را برای ماشین خود انتخاب کنید، تا آلارم خاص شما متمایز باشد و بتوانید فورا آن را تشخیص دهید.

گیرنده رادیویی

برخی از اجزای یک سیستم دزدگیر معمولی ماشین، گیرنده رادیویی و کنترل از راه‌دور است که با هم کار می‌کنند و به شما امکان می‌دهند کنترل بی‌سیم را بر روی سیستم امنیتی خود حفظ کنید. در صورتی که ریموت یا فوب توسط شما از خودرو خارج می‌شود، گیرنده رادیویی به شما امکان کنترل وسیله نقلیه را می‌دهد و شما امکان دارید تا به طور بالقوه برق و احتراق را قطع کرده و دزدان را از بردن وسیله نقلیه خود منع کنید.

ریموت کنترل

همچنین کنترل از  راه‌دور به شما این امکان را می‌دهد که فقط با یک کلیک یا یک دکمه، زنگ هشدار را فعال و غیرفعال کنید. هنگا‌می که وسیله نقلیه خود را ترک کردید، زنگ هشدار را با استفاده از کنترل از  راه‌دور فعال می‌کنید، و این معمولا یک نشانگر بصری و یا شنیداری روی خودرو ایجاد می‌کند که نشان دهد زنگ هشدار تنظیم شده است، مانند چشمک زدن چراغ‌های راهنما. این نشانگر دیداری و یا شنیداری نیز بسیار مفید است.

هنگا‌می که به وسیله نقلیه خود بازگشتید، می‌توانید با فشار دادن دکمه ریموت، زنگ هشدار را غیرفعال کنید و به شما این امکان را می‌دهد که بدون فعال کردن زنگ، وارد خودروی خود شوید.

واحد کنترل کامپیوتری

در هر سیستم دزدگیر، واحد کنترل کامپیوتر یا پردازنده سیستم دزدگیر خودرو، عنصری از سیستم هشدار است که حسگر فعال شده را پردازش می‌کند و این موضوع را از طریق ریموت یا فوب به شما گزارش می‌دهد. پردازنده مرکزی باید به خودرو اجازه دهد تا دستگاه‌های هشدار دهنده (مانند چراغ‌های چشمک زن و بوق یا آژیر) را هنگا‌می که تشخیص می‌دهد خطری برای امنیت وسیله نقلیه وجود دارد، فعال کند.

  راهنمای خرید کفش ایمنی

باتری پشتیبان

برخی از سیستم‌های هشدار امنیتی خودکار دارای یک باتری کمکی به عنوان پشتیبان بالقوه هستند. این بدان معناست که حتی اگر باتری اصلی خودرو قطع شده باشد، سیستم هشدار همچنان می‌تواند کار کند. همچنین برای سیستم هشدار خودکار داشتن یک منبع تغذیه پشتیبان مفید است. در صورتی که یک مزاحم کابل‌های باتری را قطع کند، یا اگر چیز دیگری منبع برق اصلی را از مدار خارج کند. از آنجایی که قطع برق نشانه وجود یک مزاحم در خودرو است، اغلب سیستم هشدار خودرو باید فعال شود، بنابراین منبع تغذیه پشتیبان یا باتری کمکی بسیار مهم می‌شود.

در زمان خروج از اتومبیل، دزدگیر را فعال کنید

سیستم هشدار خودکار چه کار می‌کند؟ بسته به نوع سیستم هشداری که انتخاب می‌کنید، دزدگیر به روش‌های مختلف فعال شده و پاسخ می‌دهد. سیستم‌های دزدگیر سنتی خودرو بوق می‌زنند، آژیر را به صدا در می‌آورند و چراغ‌های راهنما چشمک می‌زنند.

سیستم‌های پیشرفته‌تر نه تنها مزاحمان را می‌ترسانند، بلکه سرقت وسیله نقلیه شما را نیز دشوار می‌کنند. آنها این کار را با قطع گاز، غیرفعال کردن احتراق و قفل کردن مطمئن درب‌های خودرو انجام می‌دهند. بسته به ارزش وسیله نقلیه خود، ممکن است بخواهید یک گزینه با قابلیت‌های بیشتر را در نظر بگیرید.

انواع مختلف سنسورها

در سیستم‌های دزدگیر خودکار انواع مختلفی از سنسورها وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید تا امنیت خودرو را بالا ببرید. اینها می‌توانند به شما کمک کنند همیشه یک قدم جلوتر از سارقان خودرو باشید. خرید دزدگیر خودرو با امکانات بیشتر، امنیت بالاتری خواهد داشت.

سنسورهای درب

سنسورهای درب مکانیزم‌هایی هستند که در درب‌ها، کاپوت و صندوق عقب خودرو شما تعبیه شده‌اند. به این ترتیب، اگر هنگام مسلح شدن سنسورها، هر یک از درب‌های خودروی شما باز شود، این عمل باعث فعال شدن سیستم هشدار می‌شود. اگرچه این یک سنسور نسبتا رایج برای سیستم‌های هشدار است، اما ممکن است مانع از سرقت خودرو شما نشوند. در هر صورت، همیشه لازم نیست سارقان درب را برای سرقت ماشین باز کنند، وسیله نقلیه می‌تواند یدک کش شود یا از طریق یک پنجره باز یا شکسته مورد سرقت قرار بگیرد.

سیستم شوک

اگر ماشین شما حرکت کند یا به آن ضربه‌ای وارد شود، یک سنسور شوک شدت ضربه را اندازه‌گیری می‌کند و اگر ضربه شدید باشد، پیا‌می را به واحد کنترل کامپیوتری ارسال می‌کند تا زنگ هشدار را ایجاد کند. سیستم‌های پیشرفته بسته به میزان ضربه‌ای که دریافت می‌کنند، می‌توانند سطوح مختلف هشدار را فعال کنند. اگر شوک در مقیاس کوچک باشد، واحد ممکن است فقط یک صدای هشدار کوچک، مانند بوق بوق، ایجاد کند. اگر شوک ثبت شده بسیار بزرگ باشد، ممکن است سیستم هشدار کامل را راه‌اندازی کند و به شما هشدار دهد.

 سنسورهای پنجره

سنسورهای پنجره با استفاده از صدا کار می‌کنند. آنها با استفاده از یک میکروفون امواج صوتی شکسته شدن شیشه را اندازه‌گیری می‌کنند. اگر فرکانس اندازه‌گیری شده توسط میکروفون همان فرکانس شکستن شیشه باشد، سیستم هشدار را به صدا در می‌آورد.

سنسورهای فشار

یک آشکارساز فشار در وسیله نقلیه شما تغییر فشار هوای داخل وسیله نقلیه شما را اندازه‌گیری می‌کند. اگر تغییری در فشار وجود داشته باشد، مانند باز شدن درب ماشین یا شکستن شیشه پنجره، سنسورهای فشار تغییر قابل توجه فشار هوا را اندازه‌گیری می‌کنند و این باعث فعال شدن زنگ هشدار می‌شود.

سنسورهای حرکت

ممکن است یک مجرم بخواهد ماشین شما را بدزدد و آن را به مکان دوم ببرد. آنها ممکن است تصمیم داشته باشند خودرو را به مکان دیگری منتقل کنند. این حسگرهای حرکتی در صورتی که وسیله نقلیه حرکت کند، باعث فعال شدن هشدار می‌شود.

سنسورهای شیب

این سنسورها برای محافظت از خودروی شما در برابر یدک‌کش شدن خودرو طراحی شده‌اند. سنسورهای شیب زوایای ماشین شما را اندازه‌گیری می‌کنند، به طوری که اگر ماشین تا زاویه مشکوکی حرکت کند، یک سوئیچ به سیستم مرکزی دزدگیر اعلام کرده و سیستم دزدگیر خطر را اعلام می‌کند. خرید دزدگیر خودرو که قابلیت نصب سنسور شیب را داشته باشد، در صورتی که سارق بخواهد حتی لاستیک‌های اتومبیل را سرقت کند، دزدگیر هشدار اعلام کرده و باعث می‌شود تا امنیت ماشین بالاتر رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *