راهنمای انتخاب پیچ گوشتی برقی مناسب برای مصارف مختلف

برای انتخاب پیچ گوشتی برقی مناسب باید به نکاتی توجه داشت، تا بتوان محصولی تهیه کرد که برای مصارف مورد نظر بهترین کاربرد را داشته باشد. قرار دادن یا بیرون آوردن تعداد کمی پیچ، در صورت داشتن یک پیچ گوشتی معمولی برای انجام کارهای مختلف در خانه، کار چندان سختی نیست.

وسایل الکترونیکی، لوازم خانگی، جعبه‌ها و حتی برخی از پروژه‌های پیچیده شما، از ده‌ها پیچ استفاده می‌کنند. اگر شغلی داشته باشید که برای انجام کار باید پیچ‌های زیادی را باز و بسته کنید، باز و بسته کردن صدها پیچ در روز با استفاده از پیچ گوشتی دستی تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

پیچ گوشتی برقی با سرعت و قدرت بیشتری می‌تواند باز و بسته کردن پیچ‌ها را انجام دهد و این محصولات برای کاربردهای کارگاهی مزایای زیادی دارند. پیچ گوشتی‌های برقی حتی در خانه‌ها نیز مفید هستند و به خاطر داشتن قدرت مناسب، حتی انواع کوچک‌تر آنها به هر فردی کمک می‌کنند تا بتواند پیچ‌های زنگ ‌زده را نیز باز کند.

۱۰ مدل پیچ گوشتی شارژی برای کاربردهای مختلف

پیچ گوشتی‌های برقی در مقایسه با دریل‌های معمولی

بسیاری از افراد در خانه یک دریل دارند. از دریل نیز می‌توان به عنوان پیچ گوشتی برقی استفاده کرد. اگر شما یکی از آنها را دارید، این محصولات در واقع برای سوراخکاری ساخته شده‌اند و به احتمال زیاد، اندازه بزرگ و وزن زیادی دارند و نمی‌توانید از آنها در تمام طول روز برای باز و بسته کردن پیچ‌ها استفاده کنید.

پیچ گوشتی برقی اندازه مناسبی دارد و گشتاور مطلوبی را برای کار با انواع پیچ در تمام طول روز تولید می‌کند. برخی از پیچ گوشتی‌های برقی طراحی شده‌اند تا قابلیت حمل فوق‌العاده راحتی داشته باشند و حتی برخی از آنها مانند قلم هستند و برخی دیگر لولایی در وسط دارند.

پیچ گوشتی‌های برقی کوچک و سبک هستند، این بدان معناست که وقتی ده‌ها بار پشت سر هم می‌خواهید از آنها برای باز و بسته کردن پیچ استفاده کنید، باعث خستگی دست شما نمی‌شوند. وزن اکثر پیچ گوشتی‌های برقی کمتر از ۷۰۰ گرم با باتری است و همچنین مدت زمان شارژ سریعی دارند.

از همه مهم‌تر، پیچ گوشتی‌های برقی برای سفت کردن پیچ‌های مختلف، قابلیت تنظیم دور موتور و گشتاور مناسب را دارند. این بدان معناست که کمتر احتمال خرابی شکاف‌های پیچ‌ها یا بیش از حد محکم کردن آنها وجود دارد.

انتخاب نوع مناسب پیچ گوشتی‌های برقی

انتخاب نوع مناسب پیچ گوشتی‌های برقی
انتخاب نوع مناسب پیچ گوشتی‌های برقی

انتخاب نوع مناسب پیچ گوشتی برقی کم و بیش به مدت زمان کارکرد و اندازه پیچ یا اتصال‌دهنده‌های شما بستگی دارد. تهیه یک پیچ گوشتی با قدرت متوسط، برای کارهای معمول در خانه کافی خواهد بود.

برای اکثر کارها، می‌توانید مدل‌های معمول به شکل تپانچه، انواع کلاسیک مستقیم یا مدل‌هایی با قابلیت تغییر در زاویه بدنه را تهیه کنید. اگر شما تصمیم دارید از این ابزار در صنعت استفاده کنید، برخی از مدل‌ها توان بیشتری دارند و با یکبار شارژ، مدت زمان طولانی‌تری کار می‌کنند.

پیچ گوشتی‌های برقی امروزه عمدتا از انواع بی‌سیم هستند و با باتری کار می‌کنند. اگرچه هنوز پیچ گوشتی‌های سیم‌دار را می‌توانید در بازار پیدا کنید، مخصوصا انواع با وات بالا که معمولا سیم‌دار هستند.

  راهنمای خرید جاروبرقی

انتخاب پیچ گوشتی برقی مستقیم یا نوع قلمی

پیچ گوشتی برقی مستقیم یا نوع قلمی
پیچ گوشتی برقی مستقیم یا نوع قلمی

در نگاه اول، پیچ گوشتی‌های برقی مستقیم را می‌توان به راحتی با یک پیچ گوشتی معمولی اشتباه گرفت. اینها به همان اندازه انواع معمولی جمع و جور هستند، به خصوص اگر بی‌سیم باشند.

این نوع پیچ گوشتی برقی برای کار در نقاط بسته کاربرد بسیار عالی دارد، این محصولات به خاطر اندازه کوچک و قدرت کافی برای کار با رایانه و لپ‌تاپ ایده‌آل هستند. پیچ گوشتی‌های بی‌سیم مدرن به همان اندازه که کوچک هستند، گشتاور کافی برای بستن و باز کردن پیچ‌های کوچک را دارند.

ویژگی‌هایی که باید در پیچ گوشتی‌های برقی قلمی جستجو کنید

 • شارژ USB برای مدل‌های بی‌سیم به شما امکان می‌دهد، باتری پیچ گوشتی خود را با استفاده از یک خروجی معمولی یا از طریق رایانه یا لپ‌تاپ شارژ کنید.
 • نشانگر شارژ باتری به شما اجازه می‌دهد تا از میزان شارژ پیچ گوشتی خود مطلع شوید.
 • قفل مکانیسم درایو به شما امکان می‌دهد از این ابزار به عنوان یک پیچ گوشتی معمولی استفاده کنید.
 • باتری‌های یون لیتیوم زمان شارژ سریع‌تر و وزن کمتری دارند و در مقایسه با باتری‌های قدیمی Nickel Cadmium (NiCd) کمتر تحت تأثیر “حافظه شارژ” قرار می‌گیرند.
 • یک نکته منفی در مورد پیچ ​​گوشتی‌های برقی قلمی این است که نگه داشتن آنها با دو دست می‌تواند کمی ناجور باشد. این ابزارها ویژگی‌های زیادی ندارند. انتظار نداشته باشید که یک پیچ گوشتی قلمی دارای تنظیمات کنترل سرعت متغیر یا باتری‌های قابل تعویض باشد.

پیچ گوشتی تپانچه‌ای گریپ (Pistol Grip Power Screwdrivers)

پیچ گوشتی تپانچه‌ای گریپ
پیچ گوشتی تپانچه‌ای گریپ

فرم تپانچه‌ای یک شکل ساده و کاربردی برای اکثر ابزارهای برقی است و پیچ گوشتی برقی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بیشتر مدل‌های موجود در بازار از انواع تپانچه‌ای هستند و شما می‌توانید انواع کوچک با کاربرد خانگی تا مدل‌های قوی و صنعتی را در این شکل تهیه کنید. این پیچ گوشتی‌ها دارای تنوع بالایی هستند و با ولتاژ و باتری‌های مختلف کار می‌کنند. در زمان انتخاب پیچ گوشتی برقی تپانچه‌ای باید به اندازه، قدرت، سرعت، ولتاژ باتری و میزان کارکرد باتری توجه کرد.

ویژگی‌هایی که می‌توانید در پیچ گوشتی‌های برقی Pistol Grip جستجو کنید

 • طراحی ارگونومیک آنها امکان گرفتن و مانور دست را به راحتی فراهم می‌کند.
 • چراغ‌های LED به شما این امکان را می‌دهند که حتی در مکان‌هایی با نور کم به راحتی بتوانید از آنها استفاده کنید.
 • محافظت در برابر اوردرایو، باعث جلوگیری از خراب شدن شکاف پیچ یا آسیب رساندن به سطوح می‌شود.
 • سوئیچ جلو و عقب و نشانگر به شما امکان می‌دهد پیچ ​​ها را بسته یا باز کنید.
 • ویژگی قفل اتوماتیک (Automatic spindle lock)، اسپیندل را هر زمان که ابزار در حال اجرا نیست قفل می‌کند. بنابراین می‌توانید از ابزار دقیقا مانند یک پیچ گوشتی معمولی و بدون موتور استفاده کنید.
 • دارای ماشه با سرعت متغیر برای کنترل دقیق سرعت هستند.
 • باتری‌های اضافی و قابلیت تعویض آسان باتری به شما اجازه می‌دهد در حالی که باتری دیگر شارژ می‌شود، مدت زمان طولانی‌تری را با این ابزارها کار کنید.
 • اگر ابزار شما با سری‌های زیادی همراه باشد، کیف حمل یک مورد ضروری است.
 • انتخاب خوبی از سری‌ها به شما امکان می‌دهد برای هر نوع پیچ بتوانید از این ابزار استفاده کنید. این سری‌ها به راحتی در جای خود قرار می‌گیرند و خارج می‌شوند.

پیچ گوشتی برقی Drywall

پیچ گوشتی برقی Drywall
پیچ گوشتی برقی Drywall

این ابزارها در کلاس پیچ‌​​های محرکه با قدرت بالا قرار می‌گیرند. آنها از اکثر پیچ گوشتی‌های برقی بی‌سیم قدرت بیشتری دارند و بیشتر آنها در انواع سیم‌دار وجود دارند تا زمان کارکرد ابزار را به حداکثر برسانند.

  راهنمای کلی خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری

برخی از مدل‌های پیچ گوشتی برقی Drywall دارای مکانیزم تغذیه خودکار هستند و به شما امکان می‌دهند تا پیچ‌ها را یکی پس از دیگری سفت کنید. بدون این که مجبور شوید تا هر پیچ را تک تک در سر پیچ گوشتی قرار دهید.

ویژگی‌هایی که باید در پیچ گوشتی‌های برقی Drywall جستجو کنید

 • تنظیم دقیق قدرت به شما امکان می‌دهد تا در تمام طول روز به طور مداوم از آن استفاده کنید.
 • گیره تسمه برای اتصال به کمربند یا جلد چرمی به شما امکان می‌دهد هنگام کار روی نردبان یا داربست، ابزار را بدون نگرانی از افتادن، با خود حمل کنید.
 • داشتن چرخ دنده‌های فلزی باعث بالا رفتن دوام و افزایش قابلیت اطمینان می‌شود.
 • مکانیزم‌های خودکار باعث می‌شوند که بازدهی بالاتری داشته باشید و بتوانید پیچ‌ها را بدون وقفه سفت کنید.
 • کلاچ و دنده حرارتی برای کاهش تعمیر و نگهداری و کار بی صدا.
 • دکمه قفل ماشه برای عملکرد مداوم و افزایش بهره‌وری.
 • ویژگی‌های تنظیم طول پیچ بدون ابزار به شما امکان می‌دهد تا به راحتی از پیچ‌های مختلفی استفاده کنید.
 • طراحی‌های ارگونومیک دسته به شما امکان می‌دهد از هر دو دست استفاده کنید، یکی روی ابزار و دیگری برای گرفتن دستگیره تپانچه برای کنترل بهتر ابزار، مخصوصا هنگام بستن پیچ‌های طولانی.
 • سازه ضد گرد و غبار به تمیز نگه داشتن موتور در برابر هرگونه گرد و غبار کمک می‌کند و عملکرد لغزشی روان مکانیسم خودکار را هنگام بستن تضمین می‌کند.

پیچ گوشتی‌های برقی با سیم در مقایسه با انواع بی‌سیم

پیچ گوشتی‌های الکتریکی سیم‌دار به طور کلی دارای موتورهای بزرگ‌تر و عملا زمان کار نامحدود هستند. موتور قوی آنها را برای هدایت پیچ‌های بزرگ‌تر که در ساختمان یا قاب گل میخ فولادی استفاده می‌شوند، ایده‌آل می‌کند. برای کارهای صنعتی که از پیچ‌های قوی استفاده می‌شود، پیمانکاران معمولا برای انجام کارها از پیچ گوشتی برقی سیم‌دار استفاده می‌کنند.

برای کاربردهای خانگی، انواع بی‌سیم در کنار کارایی مطلوب، به جای کمی برای نگهداری نیاز دارند و استفاده از آنها بسیار راحت است. آویختن قاب عکس یا کارهای مختلف در خانه، با پیچ گوشتی برقی که نیازی به برق ندارد، خیلی سریع‌تر انجام می‌شود.

در صورت کار بر روی نردبان، استفاده از پیچ گوشتی‌های بی‌سیم آسان‌تر است.

ویژگی‌هایی که در زمان انتخاب پیچ گوشتی برقی باید به آنها توجه کرد

ویژگی‌هایی که در زمان انتخاب پیچ گوشتی برقی باید به آنها توجه کرد
ویژگی‌هایی که در زمان انتخاب پیچ گوشتی برقی باید به آنها توجه کرد

در زمان خرید پیچ گوشتی برقی مناسب باید به مواردی توجه داشته باشید تا بتوانید محصولی را تهیه کنید که برای کاربرد مودر نظر شما، بهترین کارایی را داشته باشد.

گشتاور و سرعت

کنترل گشتاور در بیشتر مدل‌های پیچ گوشتی‌های برقی وجود دارد. به غیر از انواع کوچک این محصولات، می‌توان در اکثر پیچ گوشتی‌های برقی گشتاور را تغییر داد. در انواع قوی‌تر، با تنظیم گشتاور مورد نیاز می‌توان از آسیب جلوگیری کرد.

تنظیم سرعت یک ویژگی دیگر برای پیچ گوشتی‌های برقی است. داشتن قابلیت تنظیم سرعت باعث می‌شود که در هنگام استفاده از پیچ‌های مختلف، بازده بیشتری داشته باشید. سازگاری در این مورد از اهمیت بیشتری برخوردار است، اما تولیدکنندگان معمولا عددی را در RPM یا چرخش در دقیقه ذکر می‌کنند. هرچه دور RPM پیچ گوشتی شما بیشتر باشد، با سرعت بیشتری می‌تواند پیچ‌ها را سفت کند.

تولیدکنندگان معمولا حداکثر سرعت که با چرخش در دقیقه (RPM) اندازه‌گیری می‌شود را بیان می‌کنند.

گشتاور با واحد نیوتن متر (Nm) بیان می‌شود، یا در امپریال فوت پوند (ft-lb) است. پیچ گوشتی‌های برقی برای مدل‌های قدرتمندتر معمولا تا گشتاور ۲۰ نیوتن متر محدود می‌شوند. از طرف دیگر، دریل‌ها معمولا از محدوده ۳۰ نیوتن متر شروع به کار می‌کنند.

  راهنمای خرید ماشین شارژی کودک

قدرت

قدرت
قدرت

قدرت برای پیچ گوشتی‌های برقی بی‌سیم، اغلب با ولتاژ رابطه مستقیم دارد. هرچه ولتاژ ابزار بالاتر باشد، می‌تواند گشتاور بیشتری را ایجاد کند. بسیاری از پیچ گوشتی‌های بی‌سیم با کاربرد عمومی، در محدوده ۵ ولت قرار دارند که این امر آنها را برای کار با پیچ و مهره‌های سبک و متوسط ​​ایده‌آل می‌کند.

برای پیچ گوشتی‌های الکتریکی سیم‌دار، ولتاژ فقط می‌تواند یا ۱۱۰ تا ۱۲۰ و یا ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت باشد. برای مقایسه انواع سیم‌دار، باید مقدار وات آنها را بررسی کنید. هر قدر محصول وات بالاتری داشته باشد، موتور الکتریکی داخل آن، قدرت بیشتری دارد و می‌تواند گشتاور بیشتری را ایجاد کند.

تعداد موقعیت‌های کلاچ

تعداد موقعیت‌های کلاچ
تعداد موقعیت‌های کلاچ

هنگامی که پیچ به اندازه کافی محکم شده است، کلاچ موجود در پیچ گوشتی، قدرت گشتاور پیچ گوشتی بی‌سیم را از بین می‌برد. تنظیمات مناسب کلاچ به شما امکان می‌دهد تا در حد مطلوب پیچ و مهره‌ها را سفت کرده و از محکم شدن بیش از حد و آسیب جلوگیری کنید.

هر چه تعداد موقعیت‌های بیشتری برای کلاچ داشته باشید، می‌توانید حداکثر گشتاور موجود در پیچ گوشتی قدرت خود را دقیق‌تر تنظیم کنید. این قابلیت به ویژه هنگامی که با وسایل الکترونیکی یا چوب کار می‌کنید، بسیار مهم است.

سری‌های پیچ گوشتی

سری‌های پیچ گوشتی
سری‌های پیچ گوشتی

بدون داشتن سری‌های پیچ گوشتی مناسب، نمی‌توانید به خوبی از پیچ ​​گوشتی استفاده کنید. اکثر افراد تمایل دارند تعداد زیادی از آنها را داشته باشند. غیرمعمول نیست که یک مجموعه دارای ۴۰ عدد سری یا بیشتر باشد.

داشتن یک روش خوب برای سازماندهی آنها بسیار مهم است. شما نمی‌خواهید مجبور شوید یک مجموعه جدید تهیه کنید، فقط به این دلیل که شماره ۴ فیلیپس را که بیشتر از همه استفاده می‌کردید، گم کرده باشید.

بسیاری از مارک‌های برتر پیچ گوشتی برقی دارای یک مجموعه هستند که دارای سری‌های بسیار پرکاربرد است. یک مجموعه معمولی، طیف گسترده‌ای از سری‌های مختلف را پوشش می‌دهد و شامل یک یا چند مورد زیر است:

سری‌های فیلیپس (Phillips Heads): PH0 بیشتر پیچ‌های کوچک دستگاه‌های الکترونیکی را پوشش می‌دهد، در حالی که برای پیچ‌های چوبی و پیچ‌های بزرگ‌تر ماشین، PH1 و PH2 کاربرد بیشتری دارند.

سری‌های مربع (Square Heads): بسیاری از تولیدکنندگان، دو اندازه از این سری‌ها را با محصول ارائه می‌دهند.

سری پیچ‌های ستاره‌ای (Torx Screws): این سری‌ها برای کار با پیچ‌های استفاده شده در اتومبیل‌ها، وسایل الکترونیکی و رایانه‌ها کاربرد دارند.

سری دو سو (Slot Screws): شما می‌توانید این سری‌ها را تقریبا در هر جایی پیدا کنید و می‌توانید انتظار داشته باشید که یک مجموعه، حداقل ۲ اندازه سری برای پیچ‌های دو سو داشته باشد.

سری آلن (Hex Socket): سری Hex یا آلن، این مجموعه‌ها معمولا با مجموعه‌های بزرگ‌تر از ۹ قطعه به بالا ارائه می‌شوند.

انتخاب پیچ گوشتی برقی مناسب باعث می‌شود تا کارها به بهترین کیفیت و با سرعت بالا انجام شود و ابزار مورد استفاده دوام و طول عمر بالایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *