چگونه می‌توان بهترین پیانوی دیجیتال را انتخاب کرد

انواع پیانوی دیجیتال در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند و باعث شده‌اند، صدای بسیار با کیفیت و نسبتاً کم نویز آنها برای بسیاری از نوازندگان جایگزین مناسبی برای پیانوهای آکوستیک باشد. با توجه به دامنه عملکردها و ویژگی‌هایی که ارائه می‌دهند، یافتن نوع مناسب برای اهداف شما، در ابتدا ممکن است کمی سخت به نظر برسد.

ادامه مطلب را بخوانید تا درک بهتری از ویژگی‌های مختلف آنها داشته باشید که به شما کمک می‌کند با اطمینان بیشتری خرید کنید.

۸ مدل از بهترین پیانوهای دیجیتال قابل حمل

نکاتی را که در زمان تهیه پیانوی دیجیتال باید در نظر گرفت

نکاتی را که در زمان تهیه پیانوی دیجیتال باید در نظر گرفت
نکاتی را که در زمان تهیه پیانوی دیجیتال باید در نظر گرفت

اگر در هنگام خرید، بین پیانوی دیجیتال و پیانوی آکوستیک تردید دارید، در زیر چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

راحتی و قابل حمل بودن

پیانوهای دیجیتال بسیار سبک‌تر و معمولا جمع و جورتر از پیانوهای آکوستیک هستند. مدل‌های کنسولی که کابینتی شبیه پیانوی سنتی دارند، به طور کلی از نمونه‌های آکوستیک خود وزن بسیار کمتری دارند. بیشتر مدل‌های آکوستیک در هنگام حمل به راحتی خراب می‌شوند، در حالی که پیانوهای دیجیتالی برای استفاده در محل‌های مختلف طراحی شده و در هنگام حمل به راحتی در وسیله نقلیه شما جا می‌شوند.

هزینه پیانوی دیجیتال

پیانوهای دیجیتال معمولا بسیار ارزان‌تر از نمونه‌های آکوستیک خود هستند. تعمیر و نگهداری آنها فراتر از پاک کردن گرد و غبار نیست، در حالی که پیانوهای آکوستیک هر از گاهی نیاز به تنظیم و سرویس پرهزینه دارند.

میزان صدا و تطبیق‌پذیری

یک پیانوی سنتی بسته به میزان فشار ضربه کلیدهای آن، دامنه صدای مشخصی ایجاد می‌کند. میزان صدای انواع دیجیتال به راحتی در طیف وسیعی کنترل می‌شوند و تمرین در حالت بی‌صدا و با استفاده از هدفون در اکثر مدل‌ها امکان‌پذیر است. این یک مزیت برای نوازندگان است. با استفاده از مجموعه صدای گسترده‌ای که در پیانوهای دیجیتال تعبیه شده، می‌توان به راحتی درام و سازهای کوبه‌ای، بادی چوبی، برنجی و صداهای دیگر را با آنها تمرین کرد.

قابلیت ضبط صدا

بیشتر پیانوهای دیجیتال به شما امکان می‌دهند عملکرد خود را ضبط کنید، زمانی که در حال یادگیری هستید و می‌خواهید نحوه پیشرفت خود را مرور کنید، این قابلیت می‌تواند یک مزیت باشد. اگر قصد دارید تا آهنگ‌های خود را بسازید، قابلیت ضبط مهم است.

قابلیت اتصال

بیشتر پیانوهای دیجیتال دارای قابلیت MIDI هستند که به شما امکان اتصال به رایانه و تجهیزات ضبط صدا را می‌دهد. بسیاری از آنها دارای یک پورت USB هستند که با انواع دستگاه‌های صوتی ارتباطات را ساده می‌کند. بعضی از مدل‌ها کارت حافظه فلش را می‌پذیرند تا بتوانید با استفاده از آن موسیقی را به دستگاه‌ها و رایانه‌های دیگر منتقل کنید.

  راهنمای کلی خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری

ابزارهای آموزش و یادگیری

پیانوهای الکترونیکی طراحی شده برای مبتدیان و آموزشگاه‌های موسیقی، اغلب شامل دروس داخلی، تمرینات، نمایش نت و آکورد، و مترونوم و همچنین دسترسی به منابع آنلاین هستند. بعضی از آنها جک هدفون دوتایی دارند که به دانش‌آموزان و معلمان اجازه می‌دهد بی‌صدا با هم کار کنند. انواعی که عملکردهای صفحه کلید اسپلیت دارند، به معلم و دانش‌آموز امکان می‌دهند تا قطعات یکسانی را در یک اکتاو یکسان اجرا کنند.

چگونه می‌توان مدل مناسبی را انتخاب کرد؟

چگونه می‌توان مدل مناسبی را انتخاب کرد
چگونه می‌توان مدل مناسبی را انتخاب کرد

در اینجا موارد اصلی ذکر شده است:

سطح تجربه و مهارت شما

اگر یک فرد مبتدی مطلق هستید، یک مدل ارزان قیمت با برخی از ابزارهای یادگیری داخلی ممکن است کافی باشد، تا زمانی که آماده شده و یک پیانوی دیجیتال پیشرفته‌تر تهیه کنید. از طرف دیگر، اگر شما یک پیانیست متوسط یا پیشرفته هستید، احتمالا می‌خواهید در مورد صفحه نمایش لمسی و حساسیت و ویژگی‌های دیگر پیانو دیجیتال گزینه‌های بیشتری داشته باشید.

ابعاد محصول را بررسی کنید

مطمئن شوید که پیانو در فضایی که در ذهن دارید جا می‌گیرد. اگر پیانو را برای کودک خریداری می‌کنید، بررسی کنید که آیا صفحه کلید آن مناسب دست کودک است. (پایه‌های قابل تنظیم، یا قرار دادن یک چهارپایه در زیر پدال‌ها، ممکن است به رفع هرگونه عدم تطابق کمک کند.)

قابلیت حمل و نگهداری پیانوی دیجیتال

اگر بخواهید پیانو را در انباری قرار دهید یا آن را به سفر ببرید، وزن و سهولت بسته‌بندی آن را بررسی کنید.

ویژگی‌های پیانو دیجیتال

ویژگی‌های پیانو دیجیتال
ویژگی‌های پیانو دیجیتال

قبل از این که به انواع پیانوهای دیجیتال پرداخته شود، یک نکته مهم برای بررسی وجود دارد، صدای ایجاد شده از کلیدها.

عملکرد صفحه کلید و پاسخ لمسی آن

یکی از تفاوت‌های اصلی پیانوها و صفحه کلیدهای الکترونیکی در حس کلیدهای آنها است. مقاومت کلیدهای پیانو در نتیجه اجزای مکانیکی آنها از جمله چکش‌های چوبی که به سیم‌های داخل پیانوی آکوستیک برخورد می‌کنند، است. اگر پیانوی آکوستیک سنتی دارید و می‌خواهید نوع الکترونیکی آن را تهیه کنید، عملکرد کلیدهای انواع دیجیتال، با عملکرد کلیدهای پیانوی آکوستیک تفاوت زیادی دارد.

انواع دیجیتال کنش‌های وزنه‌ای و نیمه وزنی واکنشی بیشتر شبیه پیانوی سنتی دارند. آنها عملکرد چکش‌های مکانیکی واقعی را اضافه کرده تا این پاسخ را حتی بیشتر افزایش دهند. چکش کوچکی که در کلید تعبیه شده، هنگام شبیه‌سازی پاسخ دکمه‌های پیانوی آکوستیک، صدایی را ایجاد می‌کنند.

بهترین صفحه کلیدها به عنوان وزن کامل (fully weighted) شناخته می‌شوند. آنها همچنین وزن‌بندی متفاوتی دارند تا کلیدهای اکتاو پایین وزن بیشتری داشته باشند تا از چکش‌ها و رشته‌های سنگین‌تری که در پیانوهای آکوستیک وجود دارند، تقلید کنند. این نوع معمولا به عنوان چکش درجه‌بندی شده (graded hammer action) نامیده می‌شوند.

عامل مهم دیگر حساسیت به لمس یا سرعت صفحه کلید است. بهترین پیانوهای دیجیتال قادر به تشخیص تفاوت‌های ناچیزی در سرعت و میزان جابجایی کلید هستند که حجم هر نت را تعیین می‌کنند. انواع ارزان قیمت، اغلب دارای سوئیچی هستند، که باعث می‌شود حساسیت واقعی به سرعت حرکت کلید نداشته باشند. پیانوهای دیجیتال با کیفیت بهتر، دارای کنترل میزان صدا به صورت یک دکمه یا کشویی هستند که خروجی کلی پیانو را تنظیم می‌کند. اما میزان صدای لحظه‌ای در مدل‌های دارای حساسیت به سرعت، با توجه به شدت ضربه‌زدن به هر کلید تعیین می‌شود.

  راهنمای انتخاب و خرید شارژرهای فندکی اتومبیل

کیفیت صدای پیانوی دیجیتال

صدای پیانوی آکوستیک به کیفیت اجزای داخلی آن بستگی دارد، در حالی که در پیانوهای دیجیتال، کیفیت صدا در درجه اول به نمونه‌های استفاده شده برای ایجاد صداهای موجود در حافظه آنها بستگی دارد. فناوری دیجیتال مورد استفاده برای ضبط و تولید نمونه‌های مختلف پیانوها و سازهای دیگر، در چگونگی تقلید پیانوهای دیجیتال از این سازها نقش دارد. به طور کلی، پیانوهای دیجیتال با کیفیت بالاتر دارای حافظه دیجیتال بیشتری هستند که به آنها امکان می‌دهد صداهای با وضوح بالا را نزدیک‌تر به صدای واقعی تولید کنند.

در مورد کیفیت صدا، به حفظ و تحلیل رفتن نت‌ها و همچنین واقع‌گرایی کلی صداها توجه ویژه داشته باشید. عامل دیگری که بر صدای کلی تاثیر می‌گذارد کیفیت تقویت‌کننده‌ها و بلندگوهای مورد استفاده در پیانوهای دیجیتال است.

چند صدایی

Polyphone به تعداد نتها یا تنهایی که پیانو می‌تواند همزمان تولید کند اشاره دارد. پیانو حداقل باید چند صدایی ۳۲ نت را داشته باشد در حالی که چند صدای ۶۴ نت برای ایجاد صداهای پیچیده مناسب‌تر است. پیانوهای الکترونیکی با بالاترین کیفیت، چند صدایی ۱۲۸ نت یا ۲۶۴ نت را ارائه می‌دهند.

تعداد صداها و آهنگ‌ها

اگر چه ممکن است کار بزرگی به نظر برسد که پیانوهای امروزی اغلب شامل صدها نمونه صدا از سازهایی مانند آکاردئون، سینتی سایزر، فلوت و غیره هستند، اما با از بین رفتن تازگی، احتمالاً خواهید دید که به اصولی‌ترین اصوات پیانو پایبند هستید . داشتن صدها تن و افکت برای انتخاب می‌تواند به حواس پرتی تبدیل شود. با این اوصاف، برخی افکت‌ها مانند مضراب مورد استفاده منطقی می‌تواند به افزایش صدا کمک کند. توانایی بازی با آهنگ‌های ساز پشتیبان نیز می‌تواند عامل سرگرم‌کننده بودن را افزایش دهد.

ابزار‌های آموزشی

بسیاری از پیانوهای دیجیتال دارای ابزارهای یادگیری مفیدی از جمله درس‌هایی هستند که می‌توانند شما را از یک مبتدی تازه کار به یک نوازنده با مهارت بالا تبدیل کنند. نمایشگرهایی که نواختن آکوردها را نشان می‌دهند و همچنین طرح‌های مختلف نورپردازی که به مبتدیان کمک می‌کند تا ملودی و آکورد را آسان انتخاب کنند، ممکن است مفید باشد. مترونوم داخلی برای بهبود توانایی ریتمیک شما مفید است. برخی از مدل‌ها اجازه می‌دهند صفحه کلید به چند قسمت تقسیم شود تا دانش آموز و معلم بتوانند هنگام نواختن در همان اکتاوها، یک صفحه کلید را به اشتراک بگذارند.

تقویت‌کننده و بلندگوها

به طور کلی، اگر به دنبال پیانو برای استفاده در منزل هستید، باید مطمئن شوید که ساز شما آمپلی‌فایر و بلندگوهای داخلی دارد که صدای دلپذیری را با قدرت کافی تولید کنند. اگر به دنبال یک پیانو برای اجرای زنده یا ضبط در استودیو هستید، مطمئن شوید که گزینه‌های خروجی برای اتصال به سیستم‌های PA، تقویت‌کننده‌های خارجی یا کنسول‌های ضبط صدا را دارد.

ویژگی‌های دیگری که باید بسته به نحوه استفاده از پیانو جستجو کنید، جک هدفون و پورت USB برای اتصال به رایانه است.

پیانوهای دیجیتال برای مصارف خانگی

پیانوهای دیجیتال برای مصارف خانگی
پیانوهای دیجیتال برای مصارف خانگی

پیانوهای در نظر گرفته شده برای مصارف خانگی ممکن است پیانوهای کنسولی یا در قالب صفحه کلید الکترونیکی استاندارد، با یا بدون پایه باشند. پیانوهای دیجیتال برای مصارف خانگی شامل بسیاری از اجزای قابل استفاده برای استودیو یا استیج باشند، اما همیشه بلندگوهای داخلی دارند.

پیانوهای کنسولی همراه با یک کابینت سنتی هستند که برای ترکیب شدن با وسایل منزل طراحی شده‌اند. طیف گسترده‌ای از مدل‌های مختلف قابل تهیه است که طیف گسترده‌ای از کیفیت و قیمت را شامل می‌شوند.

  راهنمای خرید تلویزیون: نکاتی که باید بدانید

پیانوهای دیجیتال برای استیج و استودیو

پیانوهای دیجیتال برای استیج و استودیو
پیانوهای دیجیتال برای استیج و استودیو

پیانوهای دیجیتال استیج به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از پیانوهای کنسول، قابلیت حمل بیشتر و همه کاره باشند و برای موزیسین‌هایی را که به طور منظم به مکان‌ها و یا استودیوهای مختلف می‌روند، کارایی داشته باشد. آنها یک کابینت دست و پا گیر ندارند و معمولا صداها، جلوه‌ها و گزینه‌های اتصال بیشتری نسبت به پیانوهای دیجیتالی که برای مصارف خانگی در نظر گرفته شده‌اند، دارند. به طور کلی موتورهای صوتی آنها از کیفیت بالاتری برای پاسخگویی به خواسته‌های مجری حرفه‌ای برخوردار هستند.

مانند پیانوهای دیجیتال خانگی، پیانوهای مخصوص استیج نیز با طیف وسیعی از قیمت‌ها و امکانات در دسترس هستند، بنابر این  می‌توانید مدلی متناسب با نیازهای عملکردی و بودجه خود پیدا کنید.

لوازم جانبی پیانو دیجیتال

بسته به ابزاری که انتخاب می‌کنید و تصمیم شما برای استفاده از آن، باید چند لوازم جانبی اختیاری را نیز در نظر بگیرید. برخی از این موارد در بسته محصول وجود دارند اما همیشه استاندارد نیستند.

قبل از خرید نهایی، کمی وقت بگذارید تا تصمیم بگیرید که به چه چیزی نیاز دارید، بنابراین می‌توانید لوازم جانبی مورد نیاز را به راحتی تهیه کنید.

آمپلی‌فایر

آمپلی‌فایر
آمپلی‌فایر

اگر در حال خرید پیانوی دیجیتال کنسولی برای استفاده در خانه هستید، احتمالا پیانو با آمپلی‌فایر داخلی و بلندگو را انتخاب می‌کنید. اگر به دنبال پیانوی مخصوص استیج هستید به حجم صدای بیشتری نیاز خواهید داشت، احتمالاً باید یک آمپلی‌فایر و کابل را در نظر بگیرید.

کابل

کابل
کابل

انتخاب کابل برای پیانوهای دیجیتال کاملا ساده است. انواع مختلف کابل با طول متفاوت را می‌توان به راحتی تهیه کرد. البته باید به کیفیت کابل توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای انتقال سیگنال صوتی با بهترین کیفیت، کابل نقش مهمی دارد.

نیمکت‌های پیانوی دیجیتال

نیمکت‌های پیانو
نیمکت‌های پیانو

برخی از پیانوهای دیجیتال کنسولی دارای یک نیمکت متناسب با کابینت پیانو هستند، اما بسیاری از پیانوهای دیجیتال با صندلی همراه نیستند.

کاورهای پیانوی دیجیتال، کیف‌ها و قاب‌ها

کاورهای پیانوی دیجیتال، کیف‌ها و قاب‌ها
کاورهای پیانوی دیجیتال، کیف‌ها و قاب‌ها

برای یک نوازنده در حال مسافرت، کیف یا چمدان اولویت اصلی است. اگر پیانوی شما در خانه خواهد ماند، ممکن است بخواهید یک کاور را برای آن در نظر بگیرید.

روکش‌ها به راحتی روی پیانو کشیده می‌شوند تا آن را تمیز نگه دارند و از آن در برابر حوادث یا رطوبت که باعث آسیب به دستگاه‌های الکترونیکی می‌شود، محافظت کنند. برخی از کیف‌ها رویه‌ای نرم دارند و از پیانو محافظت می‌کنند و حمل آنها را آسان می‌کنند. یک قاب محکم است و بیشترین محافظت را برای پیانوهای مسافرتی فراهم می‌کند.

پایه‌های دیجیتال پیانو

پایه‌های دیجیتال پیانو
پایه‌های دیجیتال پیانو

پایه‌های پیانو در سبک‌های مختلف و با قابلیت‌های متنوع قابل تهیه هستند. بیشتر پایه‌ها برای یک صفحه کلید طراحی شده‌اند، اما برخی دیگر برای نگهداری دو صفحه کلید ساخته شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *