راهنمای انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف خانه

خواه به دنبال خرید لوستر برای سالن پذیرایی خود باشید، نور را در اتاق ناهارخوری تنظیم کنید یا به اتاق دیگری در خانه شخصیت بدهید، لوسترها انتخابی کلاسیک برای ایجاد یک احساس متفاوت هستند. امروزه مجموعه‌ای از سبک‌های مدرن، معاصر و کلاسیک با مجموعه‌ای از طرح‌های متنوع در حال گسترش هستند. علاوه بر سبک و مواد، در زمان انتخاب لوستر ایده‌آل برای خود، عوامل مختلف دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند، از جمله اندازه، خروجی نور، نوع منبع نور، گزینه‌های کاهش نور و موارد دیگر. برای کمک به شما در محدود کردن گزینه‌ها، در اینجا پاسخ برخی از سوالات متداول مربوط به خرید لوستر وجود دارد.

انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف
انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف

۱۰ مدل لوستر اتاق کودک

هنگام انتخاب و خرید لوستر ایده‌آل به دنبال چه چیزی باید بود؟

جدا از سبک، سه عامل اصلی برای انتخاب لوستر عبارتند از: اندازه و مقیاس، جهت خروجی نور (تابش رو یه پایین و رو به بالا) و کنترل (امکان کم کردن نور).

داشتن لوستری خیلی بزرگ یا خیلی کوچک می‌تواند منجر به ظاهری نامتناسب برای فضای شما شود. یک لوستر ۳۰ سانتی‌متری که در وسط اتاقی با سقف ۳ متر آویزان است، بسیار کوچک بوده و عجیب به نظر می‌رسد. اگر محصول خیلی کوچکی بخرید، ممکن است در یک اتاق بزرگ، نامتناسب و کوچک به نظر برسد. اندازه مناسب باعث می‌شود تا زیبایی اتاق دوچندان شده و نور کافی وجود داشته باشد.

می‌توانید از قاعده زیر برای اندازه‌گیری لوستری که در وسط اتاق نصب می‌شود، استفاده کنید. این اندازه‌گیری‌ها باعث می‌شود تا درک بهتری از اندازه لوستر مناسب برای اتاق داشته باشید.

  • طول و عرض اتاق را به متر اندازه بگیرید. هر کدام از اعداد به دست آمده برای طول و عرض اتاق را در ۳.۲۸ ضرب کنید تا اعداد به فوت به دست آید.
  • آن دو عدد را با هم جمع کنید.
  • حاصل جمع این دو عدد باید قطر لوستر شما بر حسب اینچ باشد. هر اینچ برابر با ۲.۵۴ سانتی‌متر است و عدد به دست آمده را اگر در ۲.۵۴ ضرب کنید، قطر لوستر به سانتی‌متر به دست می‌آید.
  راهنمای خرید ساعت مچی مردانه

به عنوان مثال: اتاقی که ۵ متر عرض و ۷ متر طول دارد، ۵ ضربدر ۳.۲۸ = ۱۶.۴ و ۷ ضربدر ۳.۲۸ = ۲۲.۹۶ به دست می‌آید که طول و عرض اتاق به فوت است و جمع اعداد ۱۶.۴ و ۲۲.۹۶ برابر است با ۳۹.۳۶ را باید ضربدر ۲.۵۴ کنید که حاصل برابر با ۹۹.۹ در مقیاس سانتی‌متر خواهد شد.

(هر متر برابر با ۳.۲۸ فوت و هر اینچ برابر با ۲.۵۴ سانتی‌متر است)

در زمان خرید لوستر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

این فقط یک راهنمای کلی است، اما باعث می‌شود تا درک بهتری برای شروع پیدا کنید. عوامل مختلف دیگری را هم باید در نظر داشته باشید تا لوستر ظاهر و اندازه مناسبی با اتاق داشته باشد.

همچنین باید مطمئن شوید که نوری که از چراغ‌های لوستر تابیده می‌شود، باعث ناراحتی نمی‌شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که پشت میز غذاخوری بنشینید و نور یک لامپ روشن مستقیم به صورت شما بتابد. چراغ در چه جهتی است؟ آیا لامپ‌ها پنهان هستند یا در معرض دید قرار دارند؟ اگر لامپ‌ها در معرض دید قرار گرفتند، باید به لوستر، کنترل میزان خروجی نور اضافه کنید.

هنگام انتخاب و خرید لوستر ایده‌آل به دنبال چه چیزی باید بود
هنگام انتخاب و خرید لوستر ایده‌آل به دنبال چه چیزی باید بود

برای ظاهری مدرن یا امروزی، باید بر کدام روند طراحی و مواد اولیه تمرکز کرد؟

برای داشتن یک ظاهر و طراحی مدرن‌تر، تمرکز خود را روی محصولاتی ساخته شده از  نیکل (satin nickel) یا کروم (chrome) قرار دهید. برنز (Bronze) در محصولاتی یافت می‌شود که عناصر طراحی را از هر دو سبک سنتی و معاصر ترکیب می‌کنند. طرح‌های مدرن به سمت نیکل و کروم گرایش دارند. همچنین به دنبال طرح‌های ظریف، با حداقل مقدار عناصر اضافه تزئین شده باشید. به خاطر داشته باشید که پوشش و مواد لوستر شما باید مکمل سایر لوازم موجود در فضای اتاق شما باشند.

برای ظاهری مدرن یا امروزی، باید بر کدام روند طراحی و مواد اولیه تمرکز کرد
برای ظاهری مدرن یا امروزی، باید بر کدام روند طراحی و مواد اولیه تمرکز کرد

لوستر اتاق غذاخوری چه اندازه‌ای باید داشته باشد؟

اندازه قطر و ارتفاع را در زمان خرید لوستر باید در نظر گرفت. تعداد لامپ‌ها نیز ممکن است روی اندازه آنها تأثیر بگذارند. توصیه می‌شود قطر لوستر ۱/۲ تا ۲/۳ عرض میز غذاخوری شما باشد. لوسترهای اتاق غذاخوری امروزی، دارای چهار تا شش لامپ با قطر ۶۶ تا ۷۶ سانتی‌متر هستند.

قبل از خرید، ارتفاع سقف و لوستر را نیز در نظر بگیرید. لوستر باید از بالای میز شما تا وسایل حدود یک متر فاصله داشته باشد. لوستر خیلی بلند ممکن است در نهایت فاصله کمی با میز داشته باشد. با این حال، اگر سقف‌های بلندی دارید، یک طرح دو یا سه طبقه می‌تواند عالی باشد.

لوستر اتاق غذاخوری چه اندازه‌ای باید داشته باشد
لوستر اتاق غذاخوری چه اندازه‌ای باید داشته باشد

واقعا به چه مقدار نور برای روشن کردن اتاق نیاز است؟

لوسترها به منظور ایجاد سبک متفاوت در محیط، وسایلی تزئینی هستند و بنابراین انتظار نداشته باشید که لوستر منبع اصلی نور یک اتاق باشد. یکی از اشتباهاتی که می‌توان مرتکب شد، قرار دادن یک وسیله ثابت در وسط اتاق و انتظار اینکه آن اتاق کاملا روشن شود، است. اگر لامپ‌های لوستر در معرض دید قرار گیرند، باید در نظر بگیرید که نور لامپ‌ها باعث ناراحتی نشود.

  راهنمای خرید سشوار برای موهای مختلف

لوسترها به عنوان منبع نور تکمیلی بهتر عمل می‌کنند. به عنوان مثال، استفاده از نورپردازی روی دیوار، یا دیوارکوب‌ها از روش‌های عالی برای برجسته سازی فضا، برجسته سازی دیوارها، نقاشی‌ها، گیاهان، میزهای پیشخوان و کابینت‌ها است.

واقعا به چه مقدار نور برای روشن کردن اتاق نیاز است
واقعا به چه مقدار نور برای روشن کردن اتاق نیاز است

آیا لوسترهایی وجود دارند که از فناوری‌های مدرن مانند لامپ‌های LED استفاده کنند؟

طراحان و تولیدکنندگان، لوسترهایی با لامپ‌های LED جدید تولید می‌کنند که ظرافت و زیبایی مخصوص به خود را دارند. فناوری LED به حدی پیشرفت کرده است که غالبا نمی‌توانید تفاوتی بین شدت روشنایی یک لوستر LED و یک نوع با لامپ رشته‌ای سنتی تشخیص دهید.

برخی از طراحان نورپردازی، اکنون طراحی با لامپ‌های LED را ترجیح می‌دهند، فقط به این دلیل که فرصت‌های طراحی واقعا منحصربه‌فردی را فراهم می‌کنند. ال ای دی‌ها آنقدر کوچک هستند که لازم نیست طراحان نگران پنهان کردن منبع نور باشند. این بدان معناست که آزادی بسیار بیشتری برای آزمایش فرم، عملکرد و مواد مختلف وجود دارد.

علاوه بر انعطاف‌پذیری طراحی، از دیگر مزایای لامپ‌های LED می‌توان به افزایش کارایی، طول عمر و قابلیت اطمینان بیشتر آنها اشاره کرد که به معنی صرفه‌جویی قابل توجه در مصرف انرژی و هزینه است. لامپ‌های ال ای دی در حالی که یک پنجم انرژی مصرف می‌کنند، پنج برابر خنک‌تر از لامپ‌های هالوژن هستند. همچنین نسبت به سایر انواع لامپ‌ها، طول عمر بیشتری دارند و حدود ۵۰،۰۰۰ ساعت است. یعنی ۲۵ سال استفاده با پنج و نیم ساعت روشن بودن در روز.

آیا لوسترهایی وجود دارند که از فناوری‌های مدرن مانند لامپ‌های LED استفاده کنند
آیا لوسترهایی وجود دارند که از فناوری‌های مدرن مانند لامپ‌های LED استفاده کنند

آیا لوستر‌های LED قابلیت کم نور کردن و امکان ایجاد یک فضای عاشقانه را دارند؟

بسیاری از لوسترهای LED، در صورت اتصال به دیمر ولتاژ پایین سازگار، کاملا قابل کم نور کردن را دارند. اما نور همه لوسترهای LED را نمی‌توان به این دیمرها متصل کرد. بنابراین، قبل از خرید لوستر باید این قابلیت را از فروشنده بپرسید. مشخصات هر یک را بررسی کرده و سپس به توصیه‌های سازنده در مورد کم نور کننده‌های سازگار مراجعه کنید. از یک دیمر نمی‌توان برای کنترل نور لوسترهای مختلف استفاده کرد.

آیا می‌توان لامپ لوسترهای موجود را به LED تغییر داد؟

انواع لامپ‌‌های ال ای دی برای استفاده‌های مختلف را می‌توان پیدا کرد. در زمان تعویض لامپ‌های لوستر باید به اندازه و مقدار نور لامپ دقت کرد. اگر لوستر شما به دیمر متصل است، احتمالا باید یک دیمر جدید بخرید که با لامپ‌های LED سازگار باشد.

به خاطر داشته باشید که اگر لامپ‌های لوستر شما در معرض دید قرار گیرند، لامپ‌های LED مختلفی وجود دارند که ممکن است ظاهر خوبی برای استفاده در لوستر شما نداشته باشند. اگر می‌خواهید از لامپ‌های ال ای دی استفاده کنید، فقط یک لامپ بخرید تا ببینید آیا با لوستر شما سازگاری دارد و در صورت مناسب بودن، بقیه را تعویض کنید.

  راهنمای خرید پازل سه بعدی چوبی
آیا می‌توان لامپ لوسترهای موجود را به LED تغییر داد
آیا می‌توان لامپ لوسترهای موجود را به LED تغییر داد

آیا می‌توان برای اتاق دیگری به غیر از اتاق ناهار خوری از لوستر استفاده کرد؟

البته! لوسترها معمولا در سالن‌های ورودی و ورودی‌های رسمی، آشپزخانه‌ها، اتاق‌های نشیمن، اتاق‌های خواب و حتی سرویس‌های بهداشتی وجود دارند. انتخاب محل نصب لوستر به اندازه اتاق، ارتفاع سقف، اندازه وسایل و دکوراسیون اطراف آن بستگی دارد. از این محصولات می‌توان در محل‌های مختلف استفاده کرد.

آیا می‌توان لوستر را بالای میز ناهار خوری آویزان کرد، حتی اگر محل خروج سیم بالای میز نباشد؟

بله. یکی از این دو راه‌حل معمولا جواب می‌دهد. اگر خانه شما سقف گچی دارد، یک سیم گچی برق را می‌توان از محل نصب لوستر به سمت مرکز لوستر حرکت داد. باید توجه داشته باشید که قلاب نصب لوستر به خوبی در سقف محکم شود تا بتواند وزن لوستر را تحمل کند. البته اگر بخواهید سیم مشخص نباشد، این یک فرایند ساده نیست، زیرا نیاز به گچ‌کاری روی سوراخ قدیمی سقف و سیم بین لوستر و محل نصب آن است و باید رانگ‌کاری مجدد نیز انجام داد.

اگر سقف بتونی دارید، لوستر را می‌توان به وسط میز جابجا کرد. ابتدا باید قلاب را به سقف نصب کرد و سیم‌ها را به سمت آن هدایت کرده و بر روی سیم هم می‌توان از داکت استفاده کرد.

آیا می‌توان لوستر را بالای میز ناهار خوری آویزان کرد
آیا می‌توان لوستر را بالای میز ناهار خوری آویزان کرد

لوستر را در چه ارتفاعی باید آویزان کرد؟

در یک اتاق ناهارخوری، هدف این است که لوستر به اندازه‌ای پایین باشد که نور لامپ‌ها باعث ناراحتی چشم نشود و به اندازه کافی بتواند اتاق را روشن کند. قسمت پایین لوستر باید در حدود ۸۰ تا ۹۰ سانتی‌متر از بالای میز فاصله داشته باشد. البته این ارتفاع را متناسب با تنظیمات شخصی یا خواسته‌های اتاق خود می‌توانید تنظیم کنید.

آیا فاکتورهای دیگری وجود دارند که باید در هنگام انتخاب و خرید لوستر در نظر گرفت؟

گاهی اوقات خوب است که چیزی غیر منتظره داشته باشید، تا اینکه به دنبال یک سبک کلاسیک باشید. اطمینان حاصل کنید که لوستری با کارایی مناسب و زیبا تهیه کنید.

آیا فاکتورهای دیگری وجود دارند که باید در هنگام انتخاب و خرید لوستر در نظر گرفت
آیا فاکتورهای دیگری وجود دارند که باید در هنگام انتخاب و خرید لوستر در نظر گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *