راهنمای خرید دوچرخه برقی

آمار نشان می‌دهد که دوچرخه‌های برقی سریع‌ترین دسته در حال رشد در صنعت دوچرخه هستند. اما هنوز سردرگمی‌های زیادی در مورد اینکه آنها چه هستند، چه کاری می‌توانند انجام دهند و قابلیت‌های آنها چیست، وجود دارد. اگر قصد خرید دوچرخه برقی را دارید، یا فقط می‌خواهید اطلاعاتی در مورد آنها داشته باشید، این راهنمای خرید دوچرخه برقی به بسیاری از سوالات شما پاسخ می‌دهد.

دوچرخه برقی چیست؟

سوالات زیادی در مورد اینکه دوچرخه‌های برقی دقیقا چه چیزی هستند، وجود دارد. دوچرخه‌های برقی که در بازار فروخته می‌شوند، دوچرخه‌های ویژه‌ای هستند که به باتری و موتور مجهز بوده که با هم ترکیب می‌شوند و به دوچرخه‌سواران در هنگام رکاب زدن، قدرت بیشتری می‌دهند. انواع یا کلاس‌های مختلف دوچرخه‌های الکتریکی وجود دارند، این محصولات در انواع مختلف موجود هستند تا برای فعالیت‌های متفاوت بتوان از آنها استفاده کرد.

۱۰ نوع از بهترین مدل‌های دوچرخه برقی بزرگسالان

آنها چطور کار می‌کنند؟

همانطور که قبلا گفته شد، این دوچرخه‌ها از باتری و موتوری تغذیه می‌کنند که به دوچرخه‌سواران در هنگام رکاب زدن نیرو می‌دهد. به این فرآیند کمک پدال می‌گویند، زیرا موتور تنها زمانی درگیر می‌شود که شما پدال‌ها را فشار می‌دهید. پس از درگیر شدن، موتور برق را از باتری می‌گیرد و سرعت و گشتاور را به طور ملایم افزایش می‌دهد تا بتوانید سریع‌تر، دورتر و روی تپه‌های بیشتری سوار دوچرخه شوید.

معمولا این دوچرخه‌های برقی دارای حالت‌های متعددی هستند که سطوح مختلفی از کمک را ارائه می‌دهند، بنابراین می‌توانید میزان کمک مورد نیاز خود را انتخاب کنید و تا سقف سرعت از پیش تعیین‌شده بالا بروید. این به سوارکاران این امکان را می‌دهد که در مواقعی که به آن نیاز دارند کمک دریافت کنند، مانند زمانی که می‌خواهند به موقع به دفتر برسند یا می‌خواهند از یک تپه شیب‌دار بالا بروند.

نگران نباشید، این دوچرخه‌های شارژی در صورت تمام شدن باتری خراب نمی‌شوند. آنها درست مانند دوچرخه‌های معمولی هستند که می‌توانید مانند معمول رکاب بزنید و دنده‌ها را عوض کنید، حتی اگر تصمیم بگیرید به اندازه کافی دوچرخه‌سواری کنید تا باتری‌ها خالی شوند. خوشبختانه، تقریبا هرگز چنین نخواهد شد، زیرا فناوری جدید دوچرخه‌های الکتریکی و باتری‌های قدرتمند می‌توانند به راکبان اجازه دهند با یک بار شارژ، مسافتی بین ۶۵ تا ۱۲۰ کیلومتر یا بیشتر را طی کنند. این محدوده بیش از حد کافی برای رسیدن به محل کار و بازگشت یا گشت و گذار در اطراف خانه است و با زمان‌های شارژ متفاوت از ۲ تا ۵ ساعت، به راحتی می‌توانید همیشه انرژی فراوان داشته باشید.

خرید دوچرخه برقی برای چه کسانی مناسب است؟

به طور خلاصه، دوچرخه‌های الکترونیکی برای همه هستند. افراد بیشتری در سراسر جهان سوار دوچرخه‌های برقی می‌شوند و در طول سال‌ها، مدل‌های مختلفی برای انواع کاربردها ساخته شده است. اگر دوست دارید دوچرخه سواری کنید، شاید دوست داشته باشید بدانید دوچرخه‌های الکترونیکی چه کاری انجام می‌دهند.

دوچرخه‌های شارژی وجود دارند که کار را برای کسانی که به دنبال رکاب زدن کمتر هستند و برای رفت و آمد به محل کار با دوچرخه خود تمایل دارند، آسان می‌کنند. برخی از این دوچرخه‌ها برای افرادی که می‌خواهند تناسب اندام داشته باشند و بیشتر ورزش کنند، اما می‌خواهند کمی کمک داشته باشند، مناسب هستند.

مدل‌هایی از این دوچرخه‌ها برای سوارکارانی با مشکلات حرکتی ساخته می‌شوند تا بتوانند به راحتی با دوچرخه به محل کار یا برای خرید حرکت کنند. برخی از این دوچرخه‌ها برای استفاده در کوهستان و جاده ساخته می‌شوند و می‌توانند به مسافت‌های دورتر بروند و دوچرخه‌سوار می‌تواند بیشتر رکاب بزند و از انجام این کار لذت ببرد.

در مجموع، اگر می‌خواهید بیشتر سوار دوچرخه شوید، می‌توانید نوعی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد. برای بررسی، این راهنمای دوچرخه الکتریکی به سوالات بیشتری پاسخ می‌دهد.

چگونه اولین دوچرخه برقی خود را انتخاب کنید

دوچرخه‌های برقی به سریع‌ترین بخش در حال رشد صنعت دوچرخه تبدیل شده‌اند. در حالی که فروش دوچرخه‌های پدالی استاندارد تقریبا در هر دسته‌ای ثابت است یا کاهش می‌یابد، فروش دوچرخه‌های برقی همچنان شاهد رشد دو یا سه رقمی است.

دوچرخه‌های الکتریکی با سهولت استفاده و عملکرد هیجان‌انگیزشان، هر چه بیشتر اولین سواران را به خود جذب می‌کنند. اگر قصد خرید دوچرخه برقی برای خود را داشتید اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید، این راهنما برای شما مناسب است.

نحوه انتخاب دوچرخه برقی

وقتی به تعداد زیاد دوچرخه‌های برقی در بازار نگاه می‌کنید، مدل‌های مختلف و متنوعی را پیدا می‌کنید. وقتی نوبت به خرید دوچرخه برقی می‌رسد، دو عامل اصلی سبک و قیمت وجود دارد که به شما کمک می‌کند انتخاب‌ها را محدود کنید. هر دوی این عوامل به شما کمک می‌کنند تا بتوانید دوچرخه مناسب برای نیازهای خاص خود را پیدا کنید.

سبک‌های مختلف این دوچرخه‌ها را می‌توان به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

  • دوچرخه‌های کوهستانی برقی
  • دوچرخه‌های کروزر برقی
  • دوچرخه‌های برقی جاده‌ای
  • دوچرخه‌های باری برقی
  • دوچرخه تاشو برقی
  • دوچرخه‌های fat bikes برقی
  • سایر دوچرخه‌های برقی تخصصی

ممکن است برخی از این دسته‌ها شباهت‌هایی با هم داشته باشند یا بتوان این محصولات را در دسته‌بندی‌های بیشتری جای داد. می‌توان برای سادگی، گروه‌های مشابه دوچرخه‌ها را با هم ترکیب کرد. اگر تصمیم دارید اولین دوچرخه شارژی خود را بخرید، باید با آنها بیشتر آشنا شوید.

نحوه انتخاب دوچرخه برقی
نحوه انتخاب دوچرخه برقی

دوچرخه‌های کوهستانی برقی

دوچرخه‌های کوهستانی برقی مطمئنا برای مسیرهای طبیعی و خارج شدن از جاده عالی هستند. اما آنها را می‌توان در خیابان هم سوار شد.

دوچرخه‌های کوهستانی برقی حتی در پایین‌ترین حد قیمت هم می‌توانند دوچرخه‌های مسافرتی عالی باشند. چنین دوچرخه‌هایی معمولا فاقد سیستم تعلیق در عقب هستند. در عوض آنها اغلب فقط یک دوشاخه تعلیق در جلو دارند. تعلیق آنها ممکن است به اندازه کافی خوب نباشد، اما معمولا برای گذر کردن در مسیر کار کافی خواهد بود.

دوچرخه‌های کوهستانی برقی
دوچرخه‌های کوهستانی برقی

اگر واقعا می‌خواهید با دوچرخه برقی خود پرش انجام دهید و دوچرخه‌سواری جدی در سراشیبی کوهستان انجام دهید، به دنبال دوچرخه کوهستان برقی باشید. این دوچرخه‌ها با استانداردهای بسیار بالاتر ساخته و برای دوام آوردن در مسیرهای سخت طراحی شده‌اند. با برخی از این دوچرخه‌ها می‌توان پرش‌های طولانی در مسیرهای کوهستانی انجام داد. بعضی از کمپانی‌ها این مدل دوچرخه را تولید می‌کنند، اما قیمت بالایی دارند.

  راهنمای خرید ماشین شارژی کودک

دوچرخه‌های کروزر برقی

سبک نشستن بر روی این دوچرخه‌ها به صورت عمودی است. دوچرخه‌های کروزر برقی به خاطر راحتی و سبک خاص محبوبیت دارند. آنها معمولا دارای صندلی‌های پهن و مخملی و دسته‌های بلندتری هستند که به سمت سوارکار کشیده می‌شوند. پدال‌ها عموما جلوتر نصب می‌شوند، که به سوارکار اجازه می‌دهند هر دو پای خود را صاف روی زمین در هنگام توقف قرار دهد.

کروزرها مظهر دوچرخه‌های ساحلی هستند و اغلب تایرهای بزرگ‌تری دارند، اگرچه لاستیک‌های این نوع دوچرخه به اندازه دوچرخه‌های fat bikes اختصاصی نیستند. Pedego یکی از شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان دوچرخه‌های کروزر الکتریکی در ایالات‌متحده است، در حالی که Rayvolt زیباترین دوچرخه الکتریکی موجود را می‌سازد.

دوچرخه‌های کروزر برقی
دوچرخه‌های کروزر برقی

این دوچرخه‌ها برای سواری آرام بسیار سرگرم‌کننده هستند و به خاطر داشتن صندلی پهن، در هنگام سواری احساس بهتری خواهید داشت. با این حال، تقریبا بزرگ‌تر و سنگین‌تر از هر نوع دوچرخه برقی دیگر هستند. این امر می‌تواند باعث شود که آنها در سرعت‌های پایین مانور کمتری داشته باشند. اگر هدف شما سواری در امتداد مسیرهای ساحلی محلی است، خرید دوچرخه برقی کروزر کاملا برای شما مناسب خواهد بود.

دوچرخه‌های برقی جاده‌ای

دوچرخه‌های برقی جاده‌ای دسته‌بندی بسیار گسترده‌ای هستند و انواع مختلفی را شامل می‌شوند، از هیبریدی گرفته تا مسابقه‌ای تا تفریحی و حتی دوچرخه‌های سنگریزه‌ای (gravel bikes). اکثر آنها تعدادی ویژگی از جمله لاستیک‌های باریک‌تر، هندسه متمایل به جلوتر، زین‌های باریک‌تر، عدم تعلیق و تاکید بر طراحی سبک وزن دارند.

اگر هدف شما دوچرخه‌سواری به عنوان یک سرگرمی و بیشتر در خیابان دوچرخه‌سواری می‌کنید، دوچرخه برقی جاده‌ای یک انتخاب عالی است. این دوچرخه‌ها برای کارآمدترین پدال زدن طراحی شده‌اند و اغلب سبک‌ترین گزینه‌ها هستند. افراد اغلب می‌توانند به راحتی و بدون هیچ گونه کمک الکتریکی سوار شوند، که برای دوچرخه‌سوارانی که فقط در تپه‌ها کمک می‌خواهند بسیار عالی است.

دوچرخه‌های برقی جاده‌ای
دوچرخه‌های برقی جاده‌ای

اگر قصد دارید از دوچرخه شارژی به عنوان وسیله نقلیه برای رفت و آمد استفاده کنید و نه لزوما برای سواری تفریحی، احتمالا دوچرخه‌های هیبریدی یا حتی سیکلوکروس نیز مناسب هستند. اینها معمولا تایرهای کمی پهن‌تر دارند و طراحی آنها بیشتر بر روی بدنه‌های محکم تاکید دارند. دوچرخه‌های شنی مانند Yamaha Wabash نیز در این دسته قرار می‌گیرند. در حالی که آنها بیشتر شبیه دوچرخه‌های جاده هستند، می‌توانند رفت و آمدهای سخت شهری و حتی برخی از مسیرهای پیاده‌روی نسبتا مناسب را تحمل کنند.

دوچرخه‌هایی مانند دوچرخه‌های شارژی سری GenZe 200 نیز برای رفت و آمد بهینه شده‌اند. بدون تعلیق، آنها می‌توانند اجزای پرهزینه را حذف کنند و بیشتر بر روی بدنه‌های سفت تمرکز کنند که به شکل مناسب پدال زدن همراه با قدرت کافی موتور برای حفظ اختیاری پدال زدن امکان‌پذیر است. این می‌تواند بعد از یک روز کاری طولانی خوب باشد، وقتی فقط می‌خواهید بدون رکاب زدن به خانه برسید.

دوچرخه‌های باری برقی

دوچرخه‌های باری الکتریکی، مینی‌ون‌های دنیای دوچرخه‌های برقی هستند. آنها ورزشی نیستند، اما مطمئنا مفید هستند. دوچرخه‌های باری برقی برای جابجایی هر چه بیشتر بار طراحی شده‌اند. برای این کار از چند روش مختلف استفاده می‌کنند.

بعضی از این دوچرخه‌ها دارای سطل‌های جلویی بزرگ یا غلاف‌های سرپوشیده هستند. آنها برخی از بهترین ظرفیت‌ها برای حمل و نقل را دارند، اما سواری دوچرخه‌های بسیار کشیده می‌تواند کمی سخت باشد، به خصوص در سرعت‌های آهسته.

دوچرخه‌های باری برقی
دوچرخه‌های باری برقی

برای حفظ اندازه‌ای نزدیک به دوچرخه‌های استاندارد، برخی از دوچرخه‌های باری الکتریکی از قاب‌هایی استفاده می‌کنند که در عقب کشیده شده است تا یک فضا یا سکوی بار را در دو طرف چرخ عقب ایجاد کند. آنها همچنین تعدادی لوازم جانبی مختلف بار مانند قفسه‌ها، کیف‌ها و وسایل حمل کودک را نیز ارائه می‌دهند. انواعی از این دوچرخه‌های باری تحمل وزن بالایی دارند و حتی تا ۱۸۰ کیلوگرم را می‌توان با آنها جابجا کرد.

نمونه‌های عالی دیگر از دوچرخه‌های باری کوچک‌تر را هم می‌توان در بازار پیدا کرد. ترکیب قفسه بار جلو و جعبه بار عقب، به‌علاوه بسیاری از لوازم جانبی بار دیگر، یک دوچرخه باری الکتریکی فوق‌العاده مفید را ایجاد می‌کند.

دوچرخه تاشو برقی

دوچرخه‌های تاشو برقی به دلیل قابلیت حمل بسیار زیاد، یکی از محبوب‌ترین دسته‌بندی‌ها هستند. بیشتر دوچرخه‌های تاشو دارای یک نقطه تا شدن در وسط و روی دسته هستند. این کار دوچرخه را به اندازه‌ای کوچک می‌کند که معمولا بزرگ‌تر از یک چمدان نیست.

اگر قصد دارید دوچرخه الکتریکی خود را در صندوق عقب خودرو قرار دهید یا تصمیم دارید آن را در اتوبوس یا قطار حمل کنید، احتمالا یک دوچرخه تاشو برقی برای شما مناسب خواهد بود.

دوچرخه تاشو برقی
دوچرخه تاشو برقی

نقطه ضعف بسیاری از آنها این است که اغلب سنگین‌تر از دوچرخه‌های الکتریکی با اندازه‌ای مشابه هستند و گاهی اوقات از قطعات با کیفیت پایین‌تر در ساخت این مدل استفاده می‌شود. البته مدل‌های باکیفیتی نیز در بازار موجود هستند و قیمت بالاتری هم دارند.

طراحی دوچرخه تاشو به صورتی است که بتوان آنها را به راحتی جمع و یا باز کرد. راحتی استفاده در مکان‌های شلوغ باعث شده تا این مدل برای افرادی که می‌خواهند از آن برای رفتن به سر کار استفاده کنند، محبوبیت بیشتری داشته باشد. دوچرخه تاشو برقی به جای کمی برای حمل و نقل نیاز دارد و می‌توان از آنها در هر جایی استفاده کرد.

دوچرخه‌های fat bikes برقی

این دوچرخه‌های برقی (fat bikes) یکی از سرگرم‌کننده‌ترین دسته دوچرخه‌های شارژی هستند. آنها در شرایط خارج از جاده با خاک سست، ماسه یا حتی برف برتری دارند. تایرهای بزرگ آنها، معمولا ۴ اینچی یا بیشتر، به دوچرخه‌های fat bikes برقی کمک می‌کنند تا تقریبا روی هر سطحی به خوبی حرکت کنند.

البته می‌توان از آنها در خیابان‌ها، پیاده‌روها یا مسیرهای دوچرخه سواری استفاده کرد، اما همچنین قابلیت پریدن از حاشیه و پله‌های وسط پارک را نیز ارائه می‌دهند. اکثر آنها سیستم تعلیق ندارند، اگرچه برخی از آنها دارای دوشاخه تعلیق هستند. اما با چنین لاستیک‌های بزرگی، تعلیق چندان مهم نیست، لاستیک‌های چاق بسیاری از برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌های مسیر را جذب می‌کنند.

دوچرخه‌های برقی fat bikes قبلا فقط توسط برخی از سازندگان ارائه می‌شد، اما اکنون ده‌ها شرکت وجود دارند که مدل‌های مختلف این نوع دوچرخه را در خط تولید خود دارند. می‌توان در بازار مدل‌هایی را پیدا کرد که یک سازگاری خوب بین قیمت پایین و عملکرد خوب ارائه می‌دهند.

سایر دوچرخه‌های برقی تخصصی

در حالی که دسته‌های ذکر شده در بالا نشان‌دهنده برخی از مدل‌های دوچرخه‌های برقی هستند، سبک‌های سرگرم‌کننده دیگری نیز وجود دارند.

برخی از دوچرخه‌های برقی، به صورت پشت سر هم دو صندلی، دو دسته و دو پدال دارند. آنها برای زوج‌هایی که می‌خواهند تلاش کمتری برای رکاب زدن و تلاش بیشتر برای صحبت در مجاورت و نزدیک‌تر انجام دهند، عالی هستند.

سه چرخه‌های برقی برای سواران معلول یا فاقد تعادل یا قدرت پا برای حمایت از خود در هنگام توقف در بازار موجود هستند. مدل‌هایی با دو چرخ در عقب، بسیار رایج‌تر هستند. بعضی از آنها با دو چرخ در جلو، برای حرکت در پیچ‌ها با سرعت بالاتر، پایداری بیشتری دارند، اما گران‌تر نیز هستند.

  راهنمای خرید تلویزیون

دوچرخه‌های برقی دراز کشیده (Electric recumbent bikes)، راکب را در وضعیتی آرام‌تر قرار می‌دهند و معمولا به جای صندلی استاندارد دوچرخه، از صندلی‌های متفاوتی استفاده می‌کنند. آنها در انواع استاندارد و سه چرخه عرضه می‌شوند. دوچرخه‌های برقی دراز کشیده می‌توانند بسیار سرگرم‌کننده باشند و با آنها حس متفاوتی را تجربه کنید. با این حال، توصیه می‌شود از وسایل ایمنی استفاده کنید تا سایر رانندگان بتوانند شما که در سطح پایین‌تری قرار دارید را ببینند.

محدوده قیمت دوچرخه برقی

هنگامی که تصمیم گرفتید که کدام سبک دوچرخه برقی با نیازهای سواری شما مطابقت دارد، توجه بعدی قیمت آن خواهد بود. مانند بسیاری از محصولات، خرید دوچرخه برقی در هر سطح بودجه امکان‌پذیر است و می‌توان در بازار محصولی با قیمت پایین یا خیلی بالا را پیدا کنید.

جالب اینجاست که تفاوت‌ها در کیفیت دوچرخه‌های الکتریکی در قطعات الکتریکی آنها نیست، بلکه قطعات دوچرخه هستند. بیشتر دوچرخه‌های شارژی تا زمانی که به سطح قیمت متوسط ​​برسید، از قطعات الکتریکی مشابه استفاده می‌کنند، در این مرحله دوچرخه‌ها شروع به استفاده از قطعات الکتریکی با کیفیت بهتر می‌کنند. در انتهای طیف پایین، قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌تر معمولا با کاهش کیفیت خود دوچرخه به دست می‌آیند، نه لوازم الکترونیکی آنها.

نحوه انتخاب دوچرخه برقی

نحوه انتخاب دوچرخه برقی
نحوه انتخاب دوچرخه برقی

خرید دوچرخه برقی یا دوچرخه شارژی تفاوت زیادی در نحوه حرکت و حمل و نقل شما ایجاد می‌کند. به این دلیل که دوچرخه‌های الکتریکی با کمک کردن پدال زدن شما، امکانات دوچرخه را افزایش می‌دهند. می‌توانید در ترافیک به آسانی توقف و شروع به حرکت کنید، راحت‌تر بچه‌ها یا محموله‌ها را حمل کنید، کمتر عرق‌کرده و به مقصدتان برسید، یا به سادگی از کمی هیجان بیشتر در سواری لذت ببرید. که در غیر این صورت ممکن بود این مسیر خیلی دور یا خیلی شیب‌دار به نظر برسد.

دوچرخه‌های شارژی همانطور که در بالا گفته شد، مانند دسته‌های دوچرخه‌های معمولی تقسیم‌بندی می‌شوند. اما سیستم حرکت آنها را هم می‌توان به سه دسته تقسیم کرد.

آشنایی با سه دسته دوچرخه‌های برقی

آشنایی با سه دسته دوچرخه‌های برقی
آشنایی با سه دسته دوچرخه‌های برقی

دوچرخه‌های برقی نیز به کلاس‌هایی تقسیم می‌شوند که سطح کمک موتور آنها را نشان می‌دهد. تشخیص اینکه به کدام دسته از دوچرخه‌های الکترونیکی نیاز دارید، یک نقطه تصمیم‌گیری کلیدی است:

کلاس ۱: موتور فقط وقتی رکاب می‌زنید وارد می‌شود و در سرعت ۳۲ کیلومتر در ساعت کمک نمی‌کند.

کلاس ۲: همچنین دارای یک حالت کمک پدال تا سرعت ۳۲ کیلومتر در ساعت به علاوه یک حالت صرفا با موتور است.

کلاس ۳: فقط کمک پدال است (مانند کلاس ۱)، اما کمک تا زمانی که به سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت برسید، ادامه می‌یابد.

اکثر سوارکاران جدید با دوچرخه برقی کلاس ۱ شروع می‌کنند. دوچرخه‌های کلاس ۱ مقرون به صرفه‌ترین دوچرخه‌ها هستند. می‌توانید در خیابان‌های شهر و بسیاری از مسیرها دوچرخه‌سواری کنید. این دسته از دوچرخه‌های الکتریکی در مسیرهای سنتی دوچرخه‌سواری کوهستانی قابل استفاده هستند.

دوچرخه‌های شارژی کلاس ۲ نیز مانند دوچرخه‌های کلاس ۱ کمک موتور تا حداکثر سرعت ۳۲ کیلومتر در ساعت را دارند. با این دوچرخه‌ها می‌توان فقط با استفاده از موتور نیز حرکت کرد.

دوچرخه‌های الکتریکی کلاس ۳ در بین مسافران و افرادی که برای کار از دوچرخه استفاده می‌کنند، محبوب هستند. در مقایسه با دوچرخه‌های کلاس ۱، آنها سریع‌تر و قدرتمندتر هستند (و هزینه بیشتری دارند). نتیجه عملکرد افزوده این است که می‌توانید بهتر با ترافیک همراه شوید. آنها همچنین بهتر از سربالایی‌ها بالا می‌روند و بارهای سنگین‌تری را حمل می‌کنند.

قبل از انتخاب نهایی کلاس دوچرخه الکتریکی، نحوه عملکرد آن را بررسی کنید. نحوه استفاده شما از دوچرخه در نهایت باعث انتخاب نوع کلاس مناسب خواهد بود و بهترین را انتخاب کرد.

باتری‌های دوچرخه برقی، محدوده‌های سواری و موتورها

تولیدکنندگان توجه زیادی را به نیرو در هر دوچرخه اختصاص می‌دهند. موازنه طراحی عملکرد در مقابل برد سواری است. موتور قدرتمندتر سرعت بیشتری را برای هماهنگی با ترافیک و گشتاور بیشتر برای بالا رفتن از تپه‌ها و حمل بار ارائه می‌دهد. یک موتور قدرتمندتر نیز باتری را سریع‌تر خالی می‌کند و برد سواری شما را کاهش می‌دهد.

هنگام مقایسه دوچرخه‌های شارژی، در مشخصات آنها محدوده سواری گسترده‌ای را مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال،۳۲ تا ۱۶۰ کیلومتر به کمک پدال، این تفاوت گسترده به این دلیل است که متغیرهای زیادی بر برد سواری تاثیر می‌گذارند.

البته داشتن یک باتری بزرگ کمک می‌کند تا دوچرخه مسافت بیشتری را طی کند. ظرفیت باتری‌ها بر حسب وات ساعت بیان می‌شود، تعداد ساعت‌هایی که یک باتری می‌تواند قبل از تمام شدن ۱ وات قدرت داشته باشد. بنابراین قدرت موتور نیز مهم است، یک موتور ۵۰۰ وات که با یک باتری ۵۰۰ وات ساعتی (یک راه‌اندازی دوچرخه کلاس ۳ رایج) جفت می‌شود، سریع‌تر از یک موتور ۲۵۰ واتی با باتری ۵۰۰ وات ساعت (یک راه‌اندازی دوچرخه کلاس ۱ رایج) انرژی را تخلیه می‌کند.

یک ابزار آنلاین جالب که تاثیر متقابل مجموعه وسیعی از عوامل را نشان می‌دهد که همگی می‌توانند بر مسافت سواری تاثیر بگذارند، دستیار E-Bike Range Bosch است. با استفاده از این ابزار می‌توان ترکیب باتری‌ها، موتورهای متفاوت و مسیرهای مختلف و غیره را بر طول مسافت حرکت دوچرخه بررسی کرد.

باتری‌های دوچرخه برقی، محدوده‌های سواری و موتورها
باتری‌های دوچرخه برقی، محدوده‌های سواری و موتورها

مدت زمان شارژ باتری

اکثر باتری‌ها به سه تا پنج ساعت برای شارژ کامل از حالت خالی نیاز دارند، در حالی که شارژ باتری‌های با ظرفیت زیاد زمان بیشتری می‌برد. اگر قصد دارید با دوچرخه برقی خود به سر کار رفت و آمد کنید، می‌توانید شارژر اضافی برای محل کار بخرید (یا شارژر خود را همراه داشته باشید). همچنین می‌توانید شارژرهای سریع‌تری تهیه کنید.

تعداد باتری

برخی از دوچرخه‌های برقی به دوچرخه سواران اجازه می‌دهند که از دو باتری به طور همزمان استفاده کنند. این می‌تواند طول سفر شما را افزایش دهد و اگر یک باتری تمام شود، یک نسخه پشتیبان داشته باشید. همچنین می‌توانید یک باتری اضافی بخرید تا یک باتری کاملا شارژ شده آماده داشته باشید یا در پایان عمر باتری اول (معمولا بعد از چندین هزار بار شارژ) باتری خود را جایگزین کنید.

محفظه نصب باتری

برخی از دوچرخه‌ها باتری‌هایی دارند که بر روی بدنه نصب می‌شوند. بعضی دیگر از باتری‌هایی استفاده می‌کنند که درون یک قاب نصب می‌شوند. امکان تعویض این نوع باتری آسان‌تر است.

محل نصب موتور دوچرخه الکتریکی

محل نصب موتور دوچرخه الکتریکی
محل نصب موتور دوچرخه الکتریکی

موتورهای وسط روی براکت پایینی (محل اتصال پدال به بدنه دوچرخه) قرار دارند. این موتورهای هاب در داخل توپی چرخ عقب نصب می‌شوند (برخی روی چرخ جلو هستند).

موتورهای میانی
موتورهای میانی

موتورهای میانی: بسیاری از موتورها به دلایل مختلف این تنظیمات را دارند. دستیار پدال به حس طبیعی پاسخ می‌دهد و داشتن وزن موتور در مرکز و پایین به تعادل و پایداری سواری کمک می‌کند.

موتورهای هاب
موتورهای هاب

موتورهای هاب: موتورهای هاب روی چرخ عقب نصب می‌شوند و نیرو را مستقیما به چرخ عقب می‌فرستند و به شما احساس هل دادن می‌دهند. توجه داشته باشید که تعویض لاستیک روی چرخی که درایو توپی نصب شده است می‌تواند پیچیده‌تر از تعویض لاستیک در یک دوچرخه استاندارد (یا با موتور متوسط) باشد. موتورهای هاب نصب شده بر روی توپی جلو تا حدودی شبیه خودروهای دیفرانسیل جلو هستند. آنها همچنین اجازه می‌دهند از یک پیشرانه استاندارد دوچرخه در عقب دوچرخه استفاده شود.

  چگونه می‌توان ساعت دیواری مناسب برای خانه انتخاب کرد؟

توجه به گشتاور موتور در زمان خرید دوچرخه برقی

گشتاور نشان می‌دهد شما تا چه حد می‌توانید در تپه‌ها سوار دوچرخه شوید یا بارهای سنگین را حمل کنید. با اندازه‌گیری برحسب نیوتن متر (Nm)، حداکثر ذکر شده برای یک دوچرخه شارژی ممکن است از ۴۰ نیوتن متر تا ۸۰ نیوتن متر متغیر باشد. با تغییر تنظیمات کمک پدال، گشتاور واقعی سواری شما متفاوت خواهد بود.

سایر ویژگی‌ها و اجزای کلیدی دوچرخه شارژی

البته دوچرخه الکتریکی شما چیزی فراتر از موتور و باتری آن است. در اینجا جزئیات بیشتری وجود دارند که باید هنگام مقایسه و خرید دوچرخه برقی در نظر بگیرید.

فعال‌سازی پدال کمکی

هرچه دوچرخه عملکرد بهتری داشته باشد، کمک پدال آن نرم‌تر و پاسخ‌گوتر خواهد بود. چندین دوچرخه را تست کنید تا دوچرخه‌ای را پیدا کنید که با سرعت و شدتی که برای شما بهتر عمل می‌کند، واکنش نشان دهد.

سطوح کمک پدال

اکثر دوچرخه‌ها ۳ یا ۴ سطح کمکی ارائه می‌دهند که به شما امکان می‌دهد در حالت اکو (eco) قدرت باتری را حفظ کنید یا در حالت توربو (turbo) یا بوست (boost) سرعت و گشتاور بیشتری داشته باشید.

لوازم جانبی یکپارچه

بسیاری از دوچرخه‌های الکترونیکی اکنون با مجموعه‌ای از لوازم جانبی یکپارچه عرضه می‌شوند.

چراغ جلو
چراغ جلو

چراغ جلو

این ویژگی که اغلب در دوچرخه‌های شهری و مسافرتی یافت می‌شود، یک ویژگی ایمنی خوب است. سیستم‌ها متفاوت هستند، دوچرخه‌های سطح بالا، نورپردازی قوی‌تری دارند.

قفسه‌ها
قفسه‌ها

قفسه‌ها

معمولا افرادی که از دوچرخه‌های الکتریکی استفاده می‌کنند باری همراه خود دارند، این قفسه‌های محکم می‌توانند بارهای سنگین را تحمل کنند. این دوچرخه‌ها همچنین می‌توانند طیف گسترده‌ای از قفسه‌های خریداری شده جداگانه را بر روی خود جای دهند، اگرچه باید قبل از خرید امتحان کنید که قفسه با مدل دوچرخه شما مطابقت داشته باشد.

نمایشگرهای ال سی دی نصب شده بر روی فرمان
نمایشگرهای ال سی دی نصب شده بر روی فرمان

نمایشگرهای ال سی دی نصب شده بر روی فرمان

مشخصات مختلفی در مورد این نوع دوچرخه وجود دارند، بنابراین داشتن یک کامپیوتر کوچک بر فرمان که به شما امکان دهد عمر باتری، حالت کمک پدال، مسافت طی شده، سرعت و موارد دیگر را کنترل کنید، مفید است.

ادغام تلفن‌های هوشمند

وسایل الکترونیکی دوچرخه‌های برقی پیشرفته می‌توانند به صورت بی‌سیم به تلفن‌های هوشمند متصل شوند. برنامه‌های موجود ممکن است شامل GPS، سوابق و قابلیت‌های اضافی صفحه نمایش باشند. حتی برخی از برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند قفل یکپارچه دوچرخه خود را باز کنید.

امنیت داخلی
امنیت داخلی

امنیت داخلی

برخی از دوچرخه‌ها دارای قفل چرخ‌های عقب هستند که به بدنه متصل شده است، و برخی دیگر قفل‌هایی روی باتری دارند که می‌توان آنها را برای مطابقت با قفل دوچرخه هماهنگ کرد.

کیفیت قطعات الکترونیک و مکانیکی

معمولا دوچرخه‌های برقی با قیمت‌های مختلف، قطعات الکتریکی آنها کیفیت مشابه‌ای دارند. انواع ارزان‌تر اغلب ویژگی‌های سطح بالایی مانند یکپارچه‌سازی گوشی‌های هوشمند را ندارند.

اما در مورد قطعات مکانیکی، درست مانند یک دوچرخه معمولی، ترمزهای ممتاز، لاستیک‌ها، شیفترها و پیشرانه‌های مرغوب، بادوام‌تر و پاسخ‌گوتر خواهند بود.

بدنه

اکثر بدنه‌های دوچرخه‌های شارژی از آلومینیوم ساخته شده‌اند، اگرچه طیف وسیعی از گزینه‌های بدنه (از فیبر کربن گرفته تا فولاد) در دسترس است. جنس بدنه و طراحی، همراه با اندازه موتور و باتری، بیشترین سهم را در وزن کل دارند. دوچرخه‌های برقی به طور کلی سنگین‌تر از یک دوچرخه معمولی هستند. آنها با کمک موتور خود بر کندی غلبه می‌کنند. اما دوچرخه سبک‌تر هنوز هم چابک‌تر خواهد بود. بنابراین، اگر بین دو دوچرخه مشابه انتخاب می‌کنید، یک مدل سبک‌تر احتمالا سواری بهتری را ارائه می‌دهد.

مطمئن شوید که تناسب خوبی روی دوچرخه الکترونیکی خود دارید

مطمئن شوید که تناسب خوبی روی دوچرخه الکترونیکی خود دارید
مطمئن شوید که تناسب خوبی روی دوچرخه الکترونیکی خود دارید

یکی دیگر از باورهای درست برای دوچرخه‌های استاندارد و دوچرخه‌های الکتریکی این است که بهترین دوچرخه برای شما دوچرخه‌ای است که واقعا مناسب شما باشد. در زمان خرید دوچرخه برقی، مهم است که مطمئن شوید دوچرخه برای شما ساخته شده است. یا حداقل می‌توان آن را طوری تغییر داد که با چند تعویض هوشمند قطعات، برای شما متناسب باشد.

مهم‌ترین چیز برای به دست آوردن تناسب این است که بدانید به چه سایز بدنه دوچرخه نیاز دارید، بدون در نظر گرفتن قدتان. فراتر از اندازه بدنه، هندسه بدنه دوچرخه تعیین می‌کند که چگونه قرار است با اندازه‌های بدن منحصربه‌فرد شما مطابقت داشته باشد.

قبل از این که از یک فروشگاه آنلاین محصول مورد نظرتان را خرید کنید، بازدید از یک فروشگاه دوچرخه بهترین راه برای تست تناسب است تا زانوها، شانه‌ها، پشت، پاها و دستان شما به درستی برای موقعیت سواری مورد نیازتان در یک راستا قرار گیرند.

توجه به اصول تناسب در زمان خرید دوچرخه برقی

دوچرخه ای که مناسب قد، انعطاف‌پذیری و سبک سواری شما باشد، دوچرخه‌ای است که دوست دارید سوار شوید. دوچرخه‌ای که تناسب چندانی با شما ندارد، امکان دارد منجر به سواری ناکارآمد، درد عضلانی و ناراحتی عمومی شود که ممکن است شما را از دوچرخه‌سواری به میزانی که می‌خواهید منصرف کند.

چگونه دوچرخه خود را به درستی تنظیم کنید

در حالی که برای هر دوچرخه‌ای که خریداری می‌کنید ملاحظات تناسب مختلفی وجود دارد، اگر دوچرخه‌سواری جدی هستید که به دنبال ویژگی‌های عملکردی خاص می‌گردید، اندازه دوچرخه می‌تواند بسیار مهم باشد.

دوچرخه خود را با نحوه سواری فعلی خود متناسب کنید. ممکن است بخواهید با موقعیت پایین، بلند و آیرودینامیک حرفه ای‌ها مطابقت داشته باشید، اما مهم است که دوچرخه را مطابق با توانایی‌های فعلی خود تنظیم کنید. همانطور که روی قدرت، انعطاف و استقامت کار می‌کنید، می‌توانید بعدا تناسب دوچرخه خود را دوباره تنظیم کنید.

اطمینان حاصل کنید که اندازه بدنه صحیح را انتخاب کنید. اگر از همان ابتدا بدنه‌ای مناسب نداشته باشید، بدون توجه به تنظیماتی که بعدا انجام دهید، در راحتی استفاده از آن مشکل خواهید داشت.

برخی از تنظیمات را می‌توان به راحتی با اجزای موجود دوچرخه انجام داد، از جمله ارتفاع صندلی، زاویه صندلی و ارتفاع دسته. اجزایی را هم می‌توانید تعویض کنید. به عنوان مثال، یک دسته جدید می‌تواند مکان فرمان را برای موقعیت سواری راحت‌تر تغییر دهد.

تناسب پدال را بررسی کنید. پدال کوچک‌تر از کفش باعث خستگی زود هنگام خواهد شد و می‌تواند بر تناسب تاثیر بگذارد. اگر موقعیت زین نسبت به پدال خیلی جلوتر قرار بگیرد، می‌تواند باعث زانو درد، بی حسی یا درد شود. در صورتی که خیلی رو به عقب باشد، انتقال قدرت بهینه را از عضلاتتان به دوچرخه نخواهید داشت.

در نظر گرفتن نکات و مواردی که در بالا ذکر شد، باعث می‌شود تا در زمان خرید دوچرخه برقی انتخاب بهتری داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *