۱۰ نکته برای کمک به انتخاب لپ تاپ مناسب

چگونه می‌توان از بین صدها مدل موجود در بازار، یک لپ تاپ مناسب برای نیازها را انتخاب کرد؟ در زیر ۱۰ نکته برتر آورده شده تا به شما کمک کند تا بتوانید محصولی با کارایی بالا را انتخاب کنید. لپ‌تاپ‌ها قابلیت حمل و قدرت فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند، اما در نهایت انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به کامپیوترهای شخصی دارند. هنگام انتخاب باید مواردی را در نظر بگیرید تا خرید خوبی داشته باشید.

اگر فقط به قیمت توجه شود، هر سازنده بزرگی مانند Dell، Lenovo، HP یا Acer ممکن است محصولاتی در رده قیمتی مد نظر شما داشته باشند. اما اگر بدون در نظر گرفتن مشخصات مورد نیازتان محصولی را تهیه کنید، امکان دارد آن کاری که می‌خواهید را انجام ندهد. اگر صفحه‌کلید یا صفحه‌نمایش با نیاز شما هماهنگی نداشته باشد، یا تمام پورت‌های مورد نیاز شما را نداشته باشد، شما نمی‌توانید فقط مانیتور یا صفحه کلید خود را عوض کنید. البته می‌توانید کارهایی مانند ارتقا رم یا تعویض هارد دیسک به مدلی با ظرفیت بیشتر یا سرعت بالاتر انجام دهید، اما انجام این کارها به آسانی ارتقا در رایانه رومیزی نیست.

به همین دلیل، قبل از این که خرید کنید، باید به دقت در مورد آنچه که نیاز دارید فکر کنید. در این راهنمای خرید، با معرفی نکات مختلف، برخی از سردرگمی‌ها را برطرف می‌کنیم و یک نمای کلی از مشخصات مختلفی که با آنها روبرو می‌شوید را ارائه می‌دهیم.

۱۰ لپ تاپ ایسر (Acer)

در نظر گرفتن اندازه صفحه نمایش لپ تاپ مناسب

به طور کلی بهترین لپ تاپ وجود ندارد. این واقعا به نیازها و بودجه شما بستگی دارد و اندازه نقش مهمی در آن دارد. لپ‌تاپ‌ها بر اساس اندازه صفحه نمایش بر حسب اینچ، به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند. این به این دلیل است که اندازه صفحه نمایش یک لپ تاپ اندازه کلی شاسی آن را نیز تعیین می‌کند.

یک لپ‌تاپ با صفحه‌نمایش بزرگ ۱۷ اینچی برای کار و بازی فوق‌العاده خواهد بود و احتمالا دارای صفحه کلیدی با اندازه مناسب برای آسان‌تر کردن تایپ است. اما به مراتب بزرگ‌تر و سنگین‌تر از یک مدل ۱۳ اینچی خواهد بود و به راحتی نمی‌توان آن را حمل کرد. لپ‌تاپ‌های بزرگ با سخت‌افزار قوی که برای بازی و کارهای انیمیشن و غیره استفاده می‌شوند، به فضای بیشتری در زمان انتقال نیاز دارند.

باید به دقت فکر کنید که آیا تصمیم دارید لپ تاپ خود را به جاهای مختلف حمل کنید یا فقط در خانه از آن استفاده می‌کنید. خرید یک مدل ۱۳ اینچی فوق سبک در صورتی که می‌خواهید بیشتر اوقات از آن روی میز در خانه استفاده کنید، انتخاب خوبی نخواهد بود. به همین ترتیب، یک مدل ۱۷ اینچی جایگزین خوبی برای رایانه شخصی رومیزی است. اما بعید است که در کوله‌پشتی شما جا شود و این لپ تاپ‌ها وزن بسیار بیشتری نسبت به انواع کوچک‌تر دارند.

یک مدل ۱۵ اینچی سازگاری مناسبی بین سهولت استفاده و قابلیت حمل ارائه می‌کند. معمولا محصولات در این اندازه وزن بالایی ندارند و حتی می‌توان انواعی را پیدا کرد که از بقیه وزن کمتری داشته باشند. اگر می‌خواهید چیزی فوق‌العاده سبک وزن داشته باشید، لپ تاپی با صفحه نمایش ۱۱ تا ۱۳ اینچ را انتخاب کنید.

وضوح صفحه نمایش
وضوح صفحه نمایش

وضوح صفحه نمایش

اندازه صفحه نمایش همه چیز نیست. وضوح نیز باید در نظر گرفته شود. حداقل وضوحی که به طور کلی در صفحه نمایش لپ تاپ‌ها پیدا می کنید ۱۳۶۶×۷۶۸ پیکسل است. این وضوح برای اکثر وظایف خوب است. حتی می‌توان با این تعداد پیکسل روی دو برنامه در کنار هم کار کرد. به خصوص از آنجایی که بسیاری از صفحات وب مدرن، خود را به گونه‌ای تغییر شکل می‌دهند که با فضای صفحه موجود مطابقت داشته باشند.

وضوح به معنی تعداد پیکسل‌ها در اینچ است. در لپ‌تاپ‌هایی با اندازه صفحه‌نمایش یکسان، وضوح بالاتر به معنای تعداد بیشتر پیکسل است. وقتی لپ‌تاپ تعداد پیکسل‌های بیشتری در یک ناحیه کوچک دارد، سیستم‌عامل باید همه چیز را مقیاس‌بندی کند، در غیر این صورت متن و نمادها بسیار کوچک نمایش داده می‌شوند.

  راهنمای خرید ژنراتور برق و آنچه باید بدانید

پردازنده گرافیک در صفحه نمایش‌هایی که وضوح بالایی دارند، اندازه آیکن‌ها، متون و تصاویر را بزرگ‌تر می‌کند تا مشاهده آنها واضح شود.

فضای زیادی برای برنامه های کاربردی در لپ تاپ های ۱۵ اینچی با صفحه نمایش ۱۰۸۰×۱۹۲۰ نسبت به مدل های ۱۵ اینچی با صفحه نمایش ۷۶۸×۱۳۶۶ وجود ندارد. با این حال، وضوح بالاتر به این معنی است که متن و آیکون‌ها به مراتب صاف‌تر خواهند بود و بنابراین دیدن آن‌ها آسان‌تر است.

برای این که دقیقا در مورد آنچه در یک صفحه نمایش به دنبال آن هستید، ایده بگیرید، باید به فروشگاه بروید و چند مورد را امتحان کنید. بینایی و اولویت‌های کاری شما تعیین می‌کند که چه نوع صفحه‌نمایش را انتخاب کنید و لپ تاپ مناسب برای شما کدام است.

سبک و فرم لپ تاپ
سبک و فرم لپ تاپ

سبک و فرم لپ تاپ

اکثر لپ‌تاپ‌ها هنوز هم یک طراحی سنتی دارند، با صفحه نمایشی که بر روی صفحه‌کلید و تاچ پد خم می‌شود. با این حال، تعداد کمی وجود دارند که دارای قابلیت‌های بیشتری هستند. برخی از لپ‌تاپ‌ها شکل سنتی خود را حفظ می‌کنند اما صفحه نمایش لمسی دارند که کارهای خلاقانه‌ای مانند نقاشی یا ساخت موسیقی را آسان‌تر می‌کنند. برخی دیگر دارای یک صفحه نمایش لمسی هستند که می‌تواند پشت صفحه کلید تا شود و لپ تاپ را به تبلت تبدیل کند. این مدل‌ها معمولا ۲ در ۱ نامیده می‌شوند.

برخی از کمپانی‌ها محصولاتی تولید می‌کنند که صفحه‌نمایش آنها به طور کامل از بقیه دستگاه جدا می‌شود تا مانند یک تبلت بدون وزن و حجم صفحه‌کلید بتوان با آن کار کرد.

اگر می‌خواهید از برنامه‌های کاربردی خاصی که از صفحه لمسی بهره می‌برند، مانند برنامه‌های طراحی یا موسیقی استفاده کنید، این محصولات تخصصی خوب هستند، اما قیمت بسیار گران‌تری از لپ‌تاپ‌های استاندارد دارند. اگر ۱۰۰% مطمئن نیستید که این انعطاف‌پذیری را نیاز دارید، احتمالا بهتر است از یک لپ تاپ معمولی استفاده کنید.

لپ تاپ مناسب و دارای صفحه کلید ایده‌آل خود را پیدا کنید

با توجه به محدودیت‌هایی که اندازه فیزیکی لپ‌تاپ روی آن‌ها تاثیر می‌گذارد، صفحه‌کلیدهای لپ‌تاپ نسبت به کامپیوترهای شخصی متنوع‌تر هستند. تنها در لپ‌تاپ‌های بزرگ‌تر و سپس فقط در مدل‌های خاص، فضایی برای صفحه‌کلید عددی وجود دارد.

همچنین، بسیاری از لپ‌تاپ‌ها دارای کلیدهای پیکان کوچک یا کلیدهای بک اسلش هستند که به جای سمت چپ صفحه کلید در سمت راست قرار دارند. فقط برخی از لپ‌تاپ‌ها دارای کلیدهای Home، End و Page Up و Page Down هستند. اگر یک کلید فیزیکی برای چنین عملکردهایی وجود ندارد، باید به جای آن از یک کلید ترکیبی Function (Fn) استفاده کنید. اگر برای پیمایش در یک سند متنی به این کلیدها تکیه می‌کنید، به دنبال لپ تاپی باشید که برای این عملکردها، کلیدهای فیزیکی جداگانه داشته باشد.

کیبوردهای لپ تاپ نیز می‌توانند از نظر کیفیت بسیار متفاوت باشند. تایپ کردن با برخی از آنها ناخوشایند است. اگر نمی‌توانید صفحه‌کلید را خودتان در مغازه امتحان کنید، توصیه می‌کنیم در هنگام خرید آنلاین حداقل برخی از نظرات را بخوانید تا ببینید آیا مشکلات اساسی وجود دارد یا خیر.

آیا شما به یک تاچ پد نیاز دارید؟

همین امر در مورد تاچ پد نیز صادق است. این یکی از مهم‌ترین راه‌های ارتباطی است که با لپ تاپ خود تعامل دارید، بنابراین باید به خوبی کار کند. متاسفانه بسیاری از تاچ پدهای لپ تاپ‌ها خوب کار نمی‌کنند. روندی برای تبدیل دکمه‌ها در قسمتی از صفحه لمسی اصلی وجود دارد که وقتی ضعیف اجرا شود، می‌تواند به این معنی باشد که زمانی که کلیک می‌کنید، مکان‌نمای شما پرش می‌کند.

بسیاری از تاچ‌پدها به حرکت انگشت پاسخ دقیقی نمی‌دهند، یا به نیروی بیشتری برای کلیک دکمه‌ها نیاز دارند که تشخیص کلیک را دشوار می‌کند. بیشتر تاچ‌پدهای مدرن از ژست‌های حرکتی پشتیبانی می‌کنند، جایی که می‌توانید از دو انگشت برای پیمایش یا فشار دادن برای زوم استفاده کنید. البته میزان آسانی استفاده از این حرکات در لپ‌تاپ‌ها بسیار متفاوت است.

  راهنمای انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف خانه

امروزه، بسیاری از لپ‌تاپ‌ها با تاچ‌پدهای دقیق مورد تایید مایکروسافت عرضه می‌شوند. اگر لپ‌تاپی با تاچ‌پد ضعیف دارید، همیشه این گزینه وجود دارد که یک موس مسافرتی USB را در کیف خود حمل کنید. اگر می‌خواهید فلش مموری یا تلفن همراه خود را به لپ تاپ متصل کنید، باید لپ تاپ بیش از یک پورت USB داشته باشد. زمان انتخاب لپ تاپ مناسب برای نیازهای شما، توجه به پورت‌ها نیز اهمیت دارد.

در مورد نحوه اتصال لپ تاپ مناسب تصمیم بگیرید

یک لپ‌تاپ دارای فضای محدودی در اطراف بدنه خود است، بنابراین پورت‌های بسیار کمتری نسبت به رایانه رومیزی دارد. به همین دلیل، به دقت در مورد آنچه باید وصل کنید فکر کنید. برای شروع، برخی از لپ‌تاپ‌ها دو پورت USB دارند. اگر یک چاپگر و یک ماوس دارید و می‌خواهید چند عکس از دوربین خود به لپ تاپ منتقل کنید، اگر پورت‌های کافی وجود نداشته باشند، باید لپ‌تاپ شما مانند بسیاری از دستگاه‌ها، کارت‌خوان SD داخلی داشته باشد. بسیاری از لپ‌تاپ‌های فعلی حداقل یک پورت USB 3 برای انتقال سریع‌تر داده‌ها نیز دارند.

لپ‌تاپ‌های بزرگ‌تر حداقل سه پورت USB دارند که برای اکثر مردم خوب است. همچنین به خاطر داشته باشید که بسیاری از لپ‌تاپ‌های مدرن درایوهای دی‌وی‌دی داخلی ندارند، بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعاتی بر روی سی دی یا دی وی دی ذخیره یا به لپ تاپ منتقل کنید، باید از یک درایو خارجی استفاده کنید که با یک پورت USB به لپ تاپ متصل شود. البته باید دستگاه شما پورت کافی داشته باشد.

پورت‌های USB 3.1 در جدیدترین لپ‌تاپ‌های سطح بالا وجود دارند. این پورت‌ها معمولا از انواع کوچک‌تر Type-C هستند، اما در مورد سرعت انتقال و تجهیزات جانبی، دنیایی از امکانات را در اختیار شما قرار می‌دهند. یک پورت USB 3.1 می‌تواند میزبان تعداد زیادی از تجهیزات جانبی پرقدرت و با کارایی بالا مانند نمایشگرها و هارد دیسک‌های خارجی از طریق یک هاب خارجی باشد، که بسیار کاربردی هستند.

خروجی‌های ویدیو نیز مهم هستند. HDMI رایج‌ترین خروجی ویدیویی در لپ‌تاپ‌ها است که برای اتصال به اکثر تلویزیون‌ها و مانیتورها به کار می‌رود. البته اگر مدل‌های ۴K نباشند که در این صورت لپ تاپ باید کانکتور HDMI 2.0 داشته باشد. اکنون فقط برخی از مدل‌ها دارای خروجی‌های VGA هستند که ممکن است بخواهید آنها را به یک ویدیو پروژکتور اداری در اتاق هیئت مدیره وصل کنید. کانکتورهای تبدیل HDMI به VGA قیمت کمی دارند، بنابراین نداشتن این خروجی مسئله چندان مهمی نیست. یک لپ تاپ مناسب حداقل باید یک خروجی HDMI داشته باشد.

اتصال بی‌سیم

اگرچه همه لپ‌تاپ‌ها دارای شبکه بی‌سیم داخلی هستند (اگر یک روتر ۸۰۲.۱۱ac دارید، بررسی کنید که چیپ بی‌سیم لپ‌تاپ شما از AC پشتیبانی می‌کند تا بهترین سرعت انتقال را داشته باشید)، اما همه آنها پلاگین اترنت ندارند. برخی از هتل‌ها اتصالات بی‌سیم ضعیف اما شبکه اترنت سریع را در هر اتاق ارائه می‌دهند. آداپتورهای USB-to-Ethernet در دسترس هستند، اما به خاطر داشته باشید که با این کار یکی از پورت‌های USB ارزشمند شما مصرف می‌شود.

چه عملکردی نیاز دارید؟

امیدواریم تا به حال ایده‌ای داشته باشید که قسمت بیرونی لپ تاپ شما چگونه باید باشد، بنابراین اکنون زمان آن رسیده که نگران قسمت‌های داخلی آن باشید. اول از همه RAM است. مگر این که لپ تاپ ارزان قیمتی بخرید، حداقل ۴ گیگابایت را انتخاب کنید، بنابراین نگران نباشید که چند تب مرورگر را به طور همزمان باز کرده‌اید. اگر می‌خواهید ویدیو را ویرایش کنید، به طور ایده‌آل به حداقل ۸ گیگابایت حافظه رم نیاز دارید، اگرچه این مقدار رم در حال حاضر حتی در لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت نیز رایج است.

انتخاب پردازنده پیچیده‌تر است. شما باید حداقل یک پردازنده Core i3 اینتل را هدف قرار دهید که به راحتی از پس وبگردی و کارهای اداری بر می‌آید و یک تراشه Core i5 را برای کارهای فشرده‌تر مانند برخورد با تصاویر بزرگ و ویرایش و کدگذاری ویدیو در نظر بگیرید. لپ‌تاپ‌های دارای تراشه‌های Core i7 گران هستند اما بسیار سریع هستند، بنابراین اگر می‌خواهید بهترین عملکرد ممکن را داشته باشید، ارزش آن را دارد.

توجه داشته باشید که همه تراشه‌های Core یکسان ساخته نمی‌شوند. برخی از آنها عملکرد بهتر و حافظه کش بالاتری دارند. البته لپ‌تاپ‌های مجهز به AMD نیز در بازار وجود دارند، اما این لپ‌تاپ‌ها هنوز بسیار کمتر رایج هستند. به دنبال پردازنده AMD A8 یا A10 باشید تا مطمئن شوید که لپ‌تاپ کم‌توانی دریافت نمی‌کنید.

  راهنمای خرید سشوار برای موهای مختلف
نیازهای گرافیکی خود را تعیین کنید
نیازهای گرافیکی خود را تعیین کنید

نیازهای گرافیکی خود را تعیین کنید

اکثر لپ‌تاپ‌ها به چیپست گرافیکی یکپارچه بر روی برد اصلی و پردازنده خود متکی هستند که معمولا چیزی مانند Intel HD Graphics نامیده می‌شود. این می‌تواند بازی‌های سه‌بعدی ساده را با وضوح پایین در تنظیمات با جزییات کم تا متوسط ​​اجرا کند، اما اگر در مورد بازی‌ها جدی هستید، به یک لپ‌تاپ با چیپست گرافیکی اختصاصی Nvidia یا AMD نیاز دارید. تعیین سرعت یک چیپست گرافیکی از روی شماره مدل سخت است، بنابراین توصیه می‌کنیم معیارهای گرافیکی را به صورت آنلاین جستجو کنید تا یک چیپست با کارایی قابل قبول تهیه کنید.

فقط لپ‌تاپ‌های بسیار گران قیمت می‌توانند جدیدترین بازی‌ها را با جزئیات بسیار بالا اجرا کنند، بنابراین اگر فضای کافی در اختیار دارید، ممکن است ارزش خرید یک لپ‌تاپ معمولی و یک رایانه رومیزی مخصوص بازی (یا یک کنسول بازی) را داشته باشد.

عمر باتری

در کنار اندازه و وزن، اگر قصد سفر با لپ تاپ خود را دارید، باید عمر باتری در اولویت باشد. به هر حال، همیشه نمی‌توان در قطار یا کافه‌ای نزدیک پریز برق نشست. لپ‌تاپ‌های کوچک و سبک معمولا عمر باتری بالاتری نسبت به مدل‌های بزرگ‌تر دارند، عمدتا به دلیل مجهز بودن به پردازنده‌هایی با فرکانس پایین و صفحه نمایش کوچک‌تر.

باز هم، نظرات را بخوانید تا ببینید باتری لپ تاپ چقدر دوام می‌آورد. معمولا باتری‌ها پنج تا هفت ساعت برای یک لپ‌تاپ ۱۵ اینچی همه منظوره و ۸ تا ۱۰ ساعت یا بیشتر برای یک لپ‌تاپ کوچک و قابل حمل سبک وزن کار می‌کنند. برخی از لپ‌تاپ‌های با کارایی بالا مصرف برق زیادی دارند و ممکن است تنها بتوانید چهار تا چهار ساعت و نیم از آنها بدون اتصال به شارژر استفاده کنید.

برای انتخاب یک لپ تاپ مناسب باید مدت زمان استفاده از آن را در نظر بگیرید و متناسب با آن از بین گزینه‌های موجود در بازار تصمیم بگیرید. البته می‌توان با استفاده از پاور بانک‌های لپ تاپ این زمان استفاده را افزایش داد.

ذخیره سازی

همان طور که در رایانه‌های رومیزی صدق می‌کند، یک SSD باعث می‌شود لپ تاپ شما سریع‌تر بوت شود و سریع‌تر برنامه‌ها را اجرا کند و پاسخگویی بیشتری داشته باشد. بر خلاف کامپیوترهای رومیزی، شما نمی‌توانید یک SSD کوچک برای سیستم عامل و یک هارد دیسک برای فایل‌های شخصی خود در نظر بگیرید. لپ تاپ‌ها فضای محدودی دارند و تنها یک هارد دیسک را می‌توان برای آنها نصب کرد.

در زمان انتخاب باید مطمئن شوید که هارد دیسک به اندازه کافی ظرفیت داشته باشد. برخی از لپ‌تاپ‌های بسیار ارزان هارد دیسک‌های HDD با ظرفیت پایین دارند. استفاده از یک هارد دیسک SSD 120 گیگابایتی در صورتی مناسب خواهد بود که بیشتر فایل‌های خود را در فضای ابری ذخیره کنید.

اگر لپ تاپ شما برای استفاده خانگی و ذخیره عکس، فیلم و موسیقی است، باید مدلی با حداقل ۵۰۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی انتخاب کنید. برخی از لپ تاپ‌ها درایوهای هیبریدی SSHD دارند که یک هارد دیسک مکانیکی کند (HDD) را با یک حافظه پنهان SSD کوچک ترکیب می‌کنند. این درایوهای SSD داده‌های پرکاربرد را ذخیره می‌کنند، بنابراین می‌توانند زمان راه‌اندازی را افزایش داده و برنامه‌هایی را که اغلب استفاده می‌کنید را سریع‌تر بارگیری کنند.

امروزه لپ‌تاپ‌های رده بالا دارای فضای ذخیره سازی SSD هستند که از استاندارد PCI-Express (PCIe) استفاده می‌کنند. این‌ها اغلب چندین برابر سریع‌تر از یک SSD معمولی هستند و می‌توانند تفاوت زیادی در عملکرد ایجاد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *