راهنمای استفاده از لوازم تست قند خون

دیابت یک بیماری مادام‌العمر است. اگر گلوکز خون را کنترل نکنید، مشکلات عمده‌ای در سلامتی ایجاد می‌شود. به همین دلیل، شناخت کامل نحوه استفاده صحیح از لوازم تست قند خون و همچنین داروهای دیابت بسیار مهم است.

یادگیری آزمایش منظم سطح قند خون با استفاده از دستگاه اندازه‌گیری گلوکز و استفاده از داروهای دیابت در صورت لزوم، زندگی با این بیماری را بسیار آسان می‌کند. با کمی تمرین، می‌توانید دیابت را مانند سایر جنبه‌های زندگی خود مدیریت کنید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، کیفیت زندگی و توانایی فعال بودن و انجام کارهایی که می‌خواهید انجام دهید، بسیار بهبود می‌یابد.

۱۰ مدل دستگاه تست قند خون یا گلوکومتر برای استفاده افراد مختلف

چرا آزمایش قند خون در خانه مهم است؟

آزمایش قند خون (گلوکز) در خانه یک قسمت اساسی در کنترل قند خون و کنترل دیابت است. آزمایش دیابت می‌تواند شما را از نظر بررسی قند خون و چگونگی انجام صحیح آن راهنمایی کند. چندین بار در طول روز، این آزمایش را تکرار کنید تا بتوانید در شرایط مختلف از میزان قند خون خود مطلع شوید. به این ترتیب، می‌توانید مطمئن باشید که به درستی از داروها استفاده می‌کنید. حداقل، هر روز صبح قبل از غذا خوردن قند خون خود را چک کنید. همچنین توصیه می‌شود قبل از ناهار و شام و هنگام خواب آن را بررسی کنید. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد یک ساعت پس از غذا خوردن، میزان قند خون خود را آزمایش کنید.

سطح گلوکز خون با بررسی خون گرفته شده از نوک انگشتان، تغییرات را سریع‌تر از خون گرفته شده از سایر نقاط بدن نشان می‌دهد. روش معمول برای بررسی سطح قند خون به شرح زیر است.

 1. نوک انگشت را با یک سوزن کوچک و تمیز سوراخ کنید.
 2. قرار دادن قطره خون روی نوار آزمایش.
 3. قرار دادن نوار آزمایش در دستگاه تست گلوکز خون.
 4. خواندن سطح گلوکز خون نشان داده شده در دستگاه.

اگر انسولین مصرف کنید، بسته به میزان قند خون، می‌توانید دوز مصرف دارو را تغییر دهید.

بررسی مکرر قند خون به شما امکان می‌دهد از عواقب خطرناک بالا رفتن شدید یا افت خطرناک قند خون جلوگیری کنید. مدیریت سریع این تغییرات می‌تواند جان شما را نجات دهد.

به چه لوازم تست قند خون نیاز است؟

به چه لوازم تست قند خون نیاز است؟
به چه لوازم تست قند خون نیاز است؟

با توجه به نوع دیابت شما، دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲، باید لوازم مناسب را خریداری کنید:

 • یک دستگاه تست گلوکز خون
 • نوارهای تست
 • سوزن برای سوراخ کردن انگشت، برای گرفتن نمونه خون
 • نوارهای آزمایش ادرار، برای اندازه‌گیری سطح کتون (ketone) برای دیابت نوع ۱
 • قرص‌های گلوکز
 • دستبند هشدار اضطراری
  معرفی مدل‌ها و نسل‌های کنسول بازی پلی استیشن سونی (1994 تا 2021)

ممکن است وسایل دیگری نیز وجود داشته باشند که با توجه به نوع فعالیت شما و میزان تغییرات قند خون خود بخواهید خریداری کنید.

در مورد لوازم تست قند خون چه چیزی را باید در نظر گرفت؟

دستگاه قابل حمل تست گلوکز، وسایل کوچکی هستند که توسط باتری کار می‌کنند. بسیاری از سیستم‌های کنترل قند خون موجود، اندازه کوچکی دارند و به راحتی می‌توان آنها را با خود حمل کرد. هر مارک و مدل، دارای مزایا و معایبی است. علاوه بر این، دستگاه تست گلوکز خون بسته به ویژگی‌های خاصی که می‌خواهید، از قیمت قابل توجهی برخوردار است. برخی از ویژگی‌هایی که باید در نظر گرفت، راحتی، پاسخ سریع و دقت این دستگاه‌ها است.

بخاطر داشته باشید که برخی از لوازم تست قند خون بیش از سایرین به خون نیاز دارند. این در مورد کودکان بسیار کم سن یا افراد مسن مبتلا به دیابت باعث نگرانی است. بعضی از دستگاه‌ها، نمایشگر دیجیتالی بزرگی دارند، این یک نکته مهم برای افراد مسن یا با بینایی کم است. برخی از دستگاه‌های تست قند خون وجود دارند که بسیار سریع‌تر از دیگر محصولات نتیجه را نشان می‌دهند، که استفاده از آنها را راحت‌تر می‌کند. تفاوت‌های دیگر ممکن است شامل قابلیت حمل، اندازه و هزینه باشند.

امروزه، دستگاه‌های تست قند خون معمولا می‌توانند در مدت زمان ۱۵ ثانیه یا کمتر، نتیجه را نشان دهند و می‌توانند این اطلاعات ارزشمند را برای شما و پزشک ذخیره کنند. این محصولات همچنین می‌توانند میانگین گلوکز خون را در طی یک دوره زمانی محاسبه کنند. برخی از این محصولات دارای کیت‌های نرم‌افزاری نیز هستند که اطلاعات و نمودارهای نتایج آزمایشات گذشته شما را در رایانه یا تلفن همراه نمایش می‌دهند.

با استفاده از نتایج حاصل از لوازم تست قند خون می‌توانید تنظیمات روزانه را در موارد زیر انجام دهید:

 • داروهایی که مصرف می‌کنید. (به عنوان مثال مقدار انسولین مورد نیاز شما مشخص می‌شود)
 • گزینه‌های غذایی شما. (مقدار کربوهیدرات‌های مجاز برای مصرف)
 • رژیم ورزشی. (کنترل فعالیت‌های بدنی)

این نتایج حاصل را می‌توان ذخیره کرد و در هر بار مراجعه به مطب، به پزشک نشان داد. پزشک دیابت می‌تواند راحت‌تر شما را در یادگیری نحوه پاسخ به تغییرات قند خون با انسولین و رژیم غذایی راهنمایی کند.

چگونه می‌توان از داروها و لوازم تست قند خون نگهداری کرد؟

چگونه می‌توان از داروها و لوازم دیابت نگهداری کرد؟
چگونه می‌توان از داروها و لوازم دیابت نگهداری کرد؟

در صورت مصرف انسولین، پزشک دستورالعمل‌های کاملی برای نگهداری و استفاده موثر از آن را به شما می‌دهد. برخی از تولیدکنندگان داروهای دیابت پیشنهاد می‌کنند انسولین را در یخچال نگهداری کنید. با این حال، همانطور که هر فرد دیابتی به شما می‌گوید، تزریق انسولین سرد به بدن می‌تواند دردناک باشد.

  نحوه انتخاب دوربین دیجیتال عکاسی در سال 2021 (بهترین راهنمای خرید)

برای جلوگیری از تزریق دردناک، بسیاری از پزشکان پیشنهاد می‌کنند، انسولین را در زمان استفاده در دمای اتاق نگه دارید. انسولین باید در دمای اتاق حدود یک ماه دوام بیاورد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند وسایل دیابت را در کشوی آشپزخانه یا اتاق خواب نگهداری کنند. به این ترتیب، دستگاه تست قند خون، سرنگ‌ها، انسولین، نوار چسب، سواب‌های الکل و سایر مواد لازم همیشه در کنار هم و برای استفاده در دسترس هستند.

همیشه به جلو فکر کنید. شما هرگز نباید در معرض خطر دور بودن از مواد و داروی مورد نیاز باشید. لوازم اضافی را در دست داشته باشید تا خطر اضطراری دیابت را کاهش دهید. اگر از انسولین استفاده می‌کنید، می‌توانید مقدار اضافی را در یخچال نگهداری کنید و یک انسولین را بیرون بیاورید تا قبل از تزریق به خود، زمان کافی برای گرم شدن و رسیدن به دمای اتاق را داشته باشد.

هرگز انسولین را در فریز قرار ندهید و آن را در مکان‌های گرم نگهداری نکنید. اگر انسولین را از داروخانه خریداری می‌کنید، حتما پس از خرید، آن را هر چه سریع‌تر به خانه ببرید تا از قرار گرفتن در دمای شدید جلوگیری کنید. همچنین نوارهای آزمایش را خشک نگه دارید و آنها را در معرض رطوبت یا گرمای شدید یا سرما قرار ندهید. زیرا ممکن است به یکپارچگی نوار آسیب برسد.

چگونه می‌توان به یاد آورد که چه زمانی باید از داروهای دیابت استفاده کرد؟

در اینجا برخی از مواردی که ممکن است برای شما مفید باشند، وجود دارند:

 • آزمایش میزان قند خون و مصرف داروها را به سایر عادت‌های بهداشتی روزانه متصل کنید. به عنوان مثال، تست قند خون و یا مصرف داروها را قبل و یا بعد از دوش گرفتن صبحگاهی، مسواک زدن یا شستن صورت انجام دهید.
 • همیشه انسولین و دستگاه اندازه‌گیری قند خون را در نزدیک خود نگه دارید. آنها را در همان مکانی نگهداری کنید که معمولا حضور دارید، تا بتوانید بلافاصله و در زمان مناسب، از آنها استفاده کنید.
 • با مصرف همان دارو و انجام تست به همان روش و در یک ساعت مشخص، یک عادت برای تست خون و دارویی روزانه ایجاد کنید. هر چه بیشتر آزمایش و درمان دیابت را به عنوان بخشی از برنامه روزمره ادامه دهید، احتمال جلوگیری از عوارض جدی دیابت بیشتر است.
 • هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، یک تایمر تنظیم کنید تا آزمایش خون بعدی و زمان مصرف دارو را به شما یادآوری کند.
 • یک جدول یادآوری از کارهای مختلفی که روزانه باید انجام دهید، تهیه کنید. با اتمام هر کار، اعم از مصرف دارو یا آزمایش قند خون، بر روی جدول علامت‌گذاری کنید.
  راهنمای خرید دوچرخه برقی

آیا دستگاه‌هایی وجود دارند که بتوانند به کنترل دیابت کمک کنند؟

آیا دستگاه‌هایی وجود دارند که بتوانند به کنترل دیابت کمک کنند؟
آیا دستگاه‌هایی وجود دارند که بتوانند به کنترل دیابت کمک کنند؟

ابزارهای جدید بسیاری وجود دارند که می‌توانند به افراد دیابتی کمک کرده و این بیماری را مدیریت کنند. همانطور که سایر جنبه‌های زندگی خود را مدیریت می‌کنند. به عنوان مثال، برنامه‌های نرم‌افزاری پیچیده‌ای در دسترس هستند که به شما امکان می‌دهند، روند سطح قند خون را در طی یک دوره زمانی ردیابی و تحلیل کنید.

این برنامه‌ها به شما امکان می‌دهند تا داده‌ها را از لوازم تست قند خون در رایانه یا تلفن همراه بارگیری و ذخیره کنید و سپس نمودارهایی را مشاهده کنید که نشان می‌دهد چند درصد از مواقع، سطح گلوکز خون شما در محدوده طبیعی است. همچنین می‌توانید ببینید که چند درصد از مواقع بیش از حد نرمال بوده است. این برنامه‌ها فقط به شما کمک نمی‌کنند بفهمید چه زمانی سطح گلوکز تغییر می‌کند و چه زمانی ثابت می‌مانند. آنها همچنین به دکتر شما اجازه می‌دهند تا داده‌ها را بررسی کند و توصیه‌هایی ارائه دهد که به شما کمک کند تا خوب بمانید.

روش دیگری که می‌توانید به مدیریت دیابت کمک کنید، استفاده از سیستم مانیتورینگ مداوم گلوکز (CGMS) است. CGMS وسیله‌ای مورد تأیید FDA است که سطح قند خون را در طول شبانه روز ثبت می‌کند. این فناوری به شما امکان می‌دهد از نتایج پایش گلوکز برای تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد تغذیه، سطح فعالیت و میزان مصرف دارو داشته باشید.

ابزارهای دیگر شامل دستگاه‌های اندازه‌گیری گلوکز یکبار مصرف کوچک‌تر هستند که می‌توانند مستقیما روی پوست پوشیده شده و زیر لباس پنهان شوند. برخی از ابزارهای ترکیبی وجود دارند که به شما امکان می‌دهند گلوکز خون را کنترل کنید و انسولین درمانی را با یک وسیله انجام دهید.

پمپ‌های انسولین

پمپ انسولین به شما کمک می‌کند قند خون را در سطح ثابت‌تری نگه دارید و مدیریت دیابت را آسان‌تر می‌کند. پمپ‌های انسولین بسیار گران هستند و همچنین باید لوازم جانبی را خریداری کرده تا با پمپ‌ها استفاده کنید. از آنجا که دیابت یک بیماری مادام‌العمر است، ممکن است سرمایه‌گذاری در پمپ انسولین برای برخی از بیماران دیابتی عاقلانه باشد، اما برای برخی دیگر، بسیار پرهزینه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *