راهنمای جامع انتخاب پاور بانک مناسب برای سفر (عواملی که باید در نظر گرفت)

پاور بانک مناسب برای سفر باید بتواند نیروی مورد نیاز تلفن همراه را فراهم کند و به فضای کمی برای نگهداری نیاز داشته باشد و بتوان از آن در شرایط مختلف استفاده کرد. محصولات متنوعی در بازار موجود هستند و با شناخت نیازها می‌توان نوع مناسب را انتخاب کرد.

کمتر از یک دهه پیش، برای مسیریابی و پیدا کردن مکان‌های ضروری از نقشه‌ها و کتاب‌های راهنمای فیزیکی استفاده می‌کردند. اما با پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن قابلیت‌های تلفن‌های همراه، افراد تمامی مکان‌های مورد نیاز را از طریق این وسایل همراه پیدا می‌کنند.

در دنیای امروز، کتاب‌های راهنمای الکترونیکی جایگزین کتاب‌های راهنمای فیزیکی شده‌اند و بسیاری از مسافران این راهنماهای سفر دیجیتال را بر روی تلفن‌های هوشمند و تبلت‌های خود نصب کرده و از آنها استفاده می‌کنند.

این رویکردی است که بسیار منطقی به نظر می‌رسد. کتاب‌های الکترونیکی فضای فیزیکی اشغال نمی‌کنندو بسته به اندازه حافظه تلفن همراه می‌توان تعداد زیادی از آنها را روی تلفن خود نصب کنید.

سودمندی دستگاه‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها برای سفر بسیار فراتر از توانایی آنها در حمل و نمایش کتاب‌های راهنمای دیجیتال برای مصرف آسان در حال حرکت است.

۱۵ مدل از بهترین پاور بانک‌های ۱۰۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت

استفاده از پاور بانک مناسب برای سفر برای شارژ تلفن همراه

مسافران همچنین از تلفن‌های هوشمند خود برای موارد زیر استفاده می‌کنند:

 • می‌توان با استفاده از آنها در شهرها، هتل‌ها، مراکز حمل و نقل، رستوران‌ها، مکان‌های دیدنی، جاذبه‌ها، خودپردازها، پمپ بنزین‌ها و سایر امکانات محلی را از طریق برنامه‌های مختلف ناوبری پیدا کنید.
 • موقعیت خود را در اتوبوس‌ها یا قطارها دنبال کنید تا ایستگاه اتوبوس یا ایستگاه قطار خود را از دست ندهید.
 • از گم شدن در کوه‌ها یا هنگام پیاده‌روی در مناطق دور افتاده خودداری کنید.
 • در شرایط بد با اورژانس تماس گرفت.
 • رزرو هتل، قطار، اتوبوس و تور را انجام داد.
 • از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کرد.
 • با استفاده از تلفن همراه، جابجایی پول انجام داد.
 • از نرم‌افزارهای ترجمه زبان‌های خارجی، چه نوشتاری و چه گفتاری بهره برد.
 • در هنگام سفر، عکس و فیلم گرفت.
 • سخنرانی‌های راهنمای تور در مکان‌های گردشگری را ضبط کرد.
 • مانده حساب بانکی را چک کرد.
 • هزینه‌های سفر را ثبت کرد.
 • می‌توان با دوستان و خانواده ارتباط برقرار کرد.
 • عکس‌ها و فیلم‌های سفر را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت.
 • ورود به حساب ایمیل و یا جستجوی اطلاعات مختلف در اینترنت را انجام داد.
 • انجام کارهای بی‌شمار دیگر

علاوه بر این، استقبال روزافزون از تلفن‌های هوشمند برای سوار شدن به هواپیما در فرودگاه‌ها، که از طریق دستگاه‌های تلفن همراه ارائه می‌شود، به این معنی است که برخی از ما بیش از هر زمان دیگری هنگام پرواز به دستگاه‌های تلفن همراه خود نیاز داریم.

و اگر بلیط الکترونیکی اتوبوس یا قطار خریداری کنید، تلفن هوشمند به شما این امکان را می‌دهد به بازرس بلیط نشان دهید که در واقع بلیط معتبری برای سفر دارید.

به طور خلاصه، مسافر امروزی برای عملکرد صحیح خود در مسافرت بسیار وابسته به تلفن هوشمند شده است و برای انجام کارهای مختلف همیشه به آن نیاز دارد.

گسترش قابلیت‌های تلفن همراه و نیاز به شارژ بیشتر

اما یک مشکل عمده که در اینجا وجود دارد، این است که اکثر جدیدترین تلفن‌های هوشمند موجود در بازار عمر باتری خیلی طولانی ندارند. حتی وقتی آنها را در حالت هواپیما در جیب خود دست نخورده بگذارید، ممکن است در طول روز نیاز به شارژ مجدد داشته باشند.

تلفن‌ها باریک‌تر، قدرتمندتر و دارای قابلیت‌های بیشتری می‌شوند، اما به نظر می‌رسد تمام این پیشرفت‌ها به قیمت کم شدن دوام باتری تمام خواهد شد.

در برخی از موارد، باتری تلفن‌های هوشمند در لحظه‌ای که بیشتر از همه به عنوان مسافر به آنها احتیاج دارید، تمام می‌شوند. مثل وقتی که در پایان یک سفر طولانی با قطار یا اتوبوس وارد یک شهر جدید می‌شوید و هیچ سرنخی برای یافتن هتل ندارید.

حتی هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید دستگاه خود را در فرودگاه یا در حین پرواز شارژ کنید. بعضی از فرودگاه‌ها حتی یک ایستگاه‌ها برای شارژ ندارند و بسیاری از هواپیماها هیچ منبع برقی برای مسافران فراهم نمی‌کنند.

قطعی برق که چندین ساعت یا حتی روزها طول می‌کشد نیز در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، حتی در برخی از شهرهای بزرگ امری عادی است.

وقتی در حال پیاده‌روی در جاذبه‌های گردشگری شهری یا در بیابان یا مناطق دور افتاده‌ای هستید، ممکن است به هیچ منبع برقی دسترسی نداشته باشید. نمی‌توان بدون دسترسی به برنامه‌های ناوبری و مسیریابی در تلفن خود، مسیر درست را پیدا کرد.

این که بتوانید شارژ باتری تلفن هوشمند خود حفظ کنید، یک مزیت بزرگ در هنگام سفر در مناطق دور افتاده یا خارج از شبکه اینترنت است. زیرا حتی اگر نمی‌توانید به اینترنت دسترسی پیدا کنید، همچنان می‌توانید نقشه‌های آفلاین، کتاب‌های الکترونیکی و فایل‌های PDF را در حالت آفلاین بر روی تلفن خود مشاهده کنید.

بعلاوه، اگر در وضعیت اضطراری قرار بگیرید، حداقل می‌توانید تماس اضطراری برقرار کنید.

راه‌حل شارژ تلفن همراه در مواقع مختلف

بسیار خوب، بحث درمورد مسئله کافی است. راه‌حل چیست؟ راه‌حل، حمل یک شارژر قابل حمل است که به عنوان پاور بانک شناخته می‌شود. پاور بانک‌ها، باتری‌های قابل شارژی دارند که می‌توانند در زمان تمام شدن باتری تلفن هوشمند، آنها را شارژ کنند.

در این راهنما همه چیزهایی را که باید درباره پاوربانک بدانید و همه مواردی که باید در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب مدل مناسب برای سفر خود بدانید، آورده شده است.

پاور بانک چیست؟

پاور بانک، همچنین به عنوان شارژر قابل حمل یا بسته باتری خارجی شناخته می‌شود، یک دستگاه جمع و جور و قابل حمل است که انرژی الکتریکی را ذخیره می‌کند و به شما امکان می‌دهد هر زمان که به منبع تغذیه استاندارد مانند شارژر دیواری دسترسی ندارید، دستگاه‌های مختلف الکترونیکی را در حین حرکت شارژ کنید.

پاوربانک‌ها معمولا چندین ساعت برای شارژ با ظرفیت کامل نیاز دارند، اما پس از شارژ کامل آنها انرژی را برای هر زمان که به آن احتیاج داشته باشید ذخیره می‌کنند تا دستگاه‌های الکترونیکی بدون شارژ شما را احیا کنند.

پاوربانک‌ها به شکلی که امروزه می‌شناسیم، کمتر از یک دهه است که در دسترس قرار دارند. این گجت بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ در دست تولید بود، اما تا سال ۲۰۱۱ اولین حضور در نمایشگاه الکترونیکی بین‌المللی مصرف‌کنندگان در لاس وگاس را نداشت.

مسافرت با یک پاور بانک مناسب برای سفر به معنای پایان نگرانی در مورد تمام شدن باتری‌ها است. باتری‌های تلفن همراه معمولا در غیر مناسب‌ترین لحظه‌ای که تصور می‌کنید، تمام می‌شوند. این همچنین به معنای آرامش خاطر است و دیگر هرگز نگران تمام شدن باتری دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل نخواهید بود.

بیشتر افراد پاور بانک خود را یک همراه ضروری در هنگام سفر می‌دانند و هرگز بدون آن سفری را شروع نمی‌کنند.

عواملی که باید هنگام خرید پاور بانک مناسب برای سفر در نظر بگیرید

در هنگام خرید و قبل از این که لیست پاوربانک‌های موجود در بازار را بررسی کنید، ابتدا مهم‌ترین عواملی را که باید در هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب یک پاور بانک مناسب برای سفر به آن توجه کنید را در نظر داشته باشید.

دانستن این اطلاعات به شما این امکان را می‌دهد که بدون این که تحت تاثیر شکل ظاهری و یا تبلیغات قرار بگیرید، آگاهانه محصولی مناسب با نیازها تهیه کنید.

ظرفیت پاور بانک مناسب برای سفر

ظرفیت پاور بانک
ظرفیت پاور بانک

شاید مهم‌ترین عاملی که باید هنگام خرید پاور بانک در نظر گرفت، ظرفیت آن است.

پاور بانک‌ها از نظر ظرفیت ذخیره انرژی بسیار متفاوت هستند. ظرفیت نشان‌دهنده تعداد دفعاتی است که پاور بانک می‌تواند یک دستگاه خاص را به طور کامل شارژ کند، تا زمانی که ذخایر انرژی آن تمام شود.

داشتن یک پاور بانک با ظرفیت کافی هنگام مسافرت مهم است، زیرا احتمالاً در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که برای مدت زمان قابل توجهی، دسترسی به پریز برق فعال نخواهید داشت. مانند سفرهای قطار طولانی مدت که امکان دسترسی به پریز برق وجود ندارد.

  راهنمای خرید دستگاه فشارسنج

در سناریوهایی از این دست، یک شارژر قابل حمل با ظرفیت باتری کم، نیازهای شما را برطرف نمی‌کند. بهتر است محصولی با ظرفیت اضافی که به آن نیاز نداشته باشید را تهیه کنید، نه این که محصولی تهیه کنید که در مواقع ضروری نتواند نیازها را تامین کند.

واحد اندازه‌گیری ظرفیت در پاور بانک

ظرفیت پاور بانک به طور معمول با میلی‌آمپر ساعت اندازه‌گیری می‌شود. این واحد اندازه‌گیری نشان می‌دهد که محصول تا چه اندازه می‌تواند انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند.

اگر شما فقط قصد دارید از پاور بانک برای شارژ تلفن هوشمند خود استفاده کنید، به طور کلی خرید پاور بانکی با ظرفیت اسمی ۱۰۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت در حالت معمول کافی خواهد بود. با این مقدار ظرفیت، می‌توان اکثر تلفن‌های هوشمند را۲ یا ۳ دفعه شارژ کرد.

یک قانون خوب برای سفر این است که یک پاور بانک با ظرفیت اعلام شده ۳ تا ۴ برابر باتری دستگاه الکترونیکی خود خریداری کنید. بنابراین اگر قصد دارید از آن برای شارژ تبلت یا دستگاه‌های دیگر که از باتری بزرگ‌تر استفاده می‌کنند، به یک پاور بانک با ظرفیت بسیار بیشتر نیاز خواهید داشت.

بسیار خوب، بنابراین بگذارید بگوییم که باتری تلفن هوشمند شما ۳۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت و پاوربانک شما ۱۰،۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت است. در این صورت، به نظر می‌رسد که پاور بانک می‌تواند سه دفعه باتری تلفن شما را کاملا شارژ کند، اما این اشتباه است.

دلیل این امر این است که تلفات انرژی مختلفی وجود دارد و شما برای به دست آوردن برآوردن ظرفیت واقعی کار در پاور بانک، باید حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد از ظرفیت اسمی  محصول را کم کنید.

بنابراین برای یک پاوربانک ۱۰ هزار میلی‌آمپری، ظرفیت واقعی کار ممکن است به ۷۵۰۰ میلی‌آمپر ساعت نزدیک شود و بنابراین فقط باتری تلفن هوشمند ۳۰۰۰ میلی‌آمپری شما را دو دفعه می‌تواند به طور کامل شارژ کند.

تلفات انرژی در پاور بانک مناسب برای سفر

انرژی در داخل برد مدار چاپی (PCB) پاور بانک، در کابل شارژ و همچنین در داخل مدار شارژ داخلی دستگاه شما از بین می‌رود. این تلفات انرژی معمولا حدود ۱۰٪ از کل تلفات انرژی را تشکیل می‌دهند.

پاور بانک‌های پیشرفته می‌توانند تلفات کلی کمتر از ۱۰٪ داشته باشند. استفاده از قطعات مرغوب و با کارایی بالا باعث کم شدن تلفات انرژی خواهد شد.

با این حال مراقب باشید، وقتی تولیدکننده‌ای بیان می‌کند که نرخ تبدیل X٪ است، این عدد اغلب فقط به بازده برد مدار چاپی (PCB) اشاره دارد و نه نرخ کلی تبدیل که تمام تلفات انرژی در سیستم در نظر گرفته می‌شود.

اما بیشترین افت ظرفیت ناشی از فرایند تبدیل ولتاژ است که در داخل پاور بانک اتفاق می‌افتد. برای توضیح، ابتدا باید بدانیم که میلی‌آمپر ساعت (mAh) در واقع به چه معنی است.

مقدار mAh در واقع اندازه‌گیری ظرفیت ذخیره انرژی پاوربانک نیست. معنی آن این است که پاور بانک می‌تواند برای ولتاژ خاصی که باتری پاور بانک تامین می‌کند، جریان ۱۰ هزار میلی‌آمپری را برای مدت یک ساعت تامین کند.

اما از آنجا که باتری‌های پاور بانک ۳.۷ ولت و درگاه یو اس بی (USB) 5 ولت تامین می‌کند، هنگام استفاده از آن برای شارژ دستگاه، در داخل بسته پاور بانک، تبدیل ولتاژ صورت می‌گیرد.

در ولتاژ بالاتر ۵ ولت درگاه خروجی، پاوربانک دیگر نمی‌تواند ۱۰۰۰۰ میلی‌آمپر جریان را به مدت یک ساعت تامین کند، بنابراین در ولتاژ ۵ ولت، مقدار میلی‌آمپر ساعت باتری کاهش می‌یابد.

بنابراین اگر می‌خواهیم مشخص کنیم که یک پاور بانک مناسب برای سفر چند بار دستگاه ما را شارژ می‌کند، در واقع فقط باید مقدار میلی‌آمپر ساعت پاور بانک را در ۵ ولت بدانیم، نه مقدار اسمی میلی‌آمپر را که فقط برای ۳.۷ ولت معتبر است.

روش صحیح محاسبه ظرفیت پاور بانک

روش صحیح و جهانی برای اندازه‌گیری ظرفیت ذخیره‌سازی الکتریکی با میلی‌آمپر ساعت (mAh) نیست، بلکه با وات ساعت (Wh) است، واحدی که نشان می‌دهد باتری برای یک ساعت چه مقدار برق می‌تواند تامین کند.

برای محاسبه ظرفیت ذخیره انرژی واقعی یک پاور بانک، باید نه تنها مقدار میلی‌آمپر ساعت (mAh)، بلکه ولتاژی که در خروجی مورد استفاده قرار می‌گیرد را نیز در نظر گرفت.

برای به دست آوردن وات ساعت، باید میلی‌آمپر ساعت را در ولتاژ ضرب و بر ۱۰۰۰ تقسیم کرد.

عوامل تاثیرگذار در افت تلفات انرژی

چند عامل اضافی وجود دارد که می‌تواند بر ظرفیت پاور بانک شما تاثیر بگذارد.

پاوربانکی که دستگاه‌های الکترونیکی را با قدرت بیشتری شارژ می‌کند نیز می‌تواند متحمل تلفات بیشتری در تبدیل شود، اگرچه شارژرهای همراه جدید از این قابلیت برای شارژ سریع‌تر دستگاه‌ها استفاده می‌کنند.

نگهداری پاور بانک در محیط‌های بسیار سرد یا گرم نیز می‌تواند باعث از بین رفتن انرژی ذخیره شده یا حتی آسیب دائمی به باتری‌های داخلی این محصولات شود.

به دلیل پدیده‌ای معروف به خود تخلیه، انرژی ذخیره شده در پاور بانک به مرور زمان تخلیه می‌شود. مقدار انرژی تخلیه شده در واحد زمان به جنس قطعات برد مدار چاپی و باتری‌های داخلی بستگی دارد.

بنابراین اگر چند هفته یا چند ماه است که از پاوربانک خود استفاده نکرده‌اید، باید آن را برای مدتی به شارژر متصل کنید، حتی اگر آن را به طور کامل شارژ کرده باشید.

وزن

به ویژه مسافران برای حمل و نقل این محصول باید وزن پاور بانک را در نظر بگیرند، زیرا اگر این محصولات وزن زیادی داشته باشند، نمی‌توان آنها را به راحتی حمل کرد و در جیب قرار داد.

محصولی که وزن زیادی دارد را نمی‌توان با خود به هر جایی حمل کرد. در پیاده‌روی‌های طولانی حمل شارژری با وزن زیاد باعث ناراحتی خواهد شد. یک محصول سنگین در جیب دست و پا گیر است.

شارژرهای همراه قابل حمل با افزایش ظرفیت، سنگین‌تر می‌شوند و انتخاب محصولی با ظرفیت خیلی بالا باعث می‌شود تا نتوانید آن را با خود به هر جایی ببرید.

اگر کارهای زیادی با تلفن همراه خود انجام می‌دهید و یا وسایلی با نیازهای انرژی بیشتر با خود حمل می‌کنید، ممکن است حمل شارژر سنگین‌تر توجیه داشته باشد.

به طور کلی، هر چه محصولی را که تهیه می‌کنید سبک‌تر باشد، حمل و جابجایی آن آسان‌تر است، اما مواظب پاور بانک‌هایی باشید که به طور غیر عادی سبک هستند. زیرا این می‌تواند نشانه‌ای از باتری نامرغوب یا مکانیزم‌های ایمنی کمتر محصول باشد.

اندازه پاور بانک مناسب برای سفر

یک پاور بانک جمع و جورتر به راحتی در جیب‌ها، کیف‌ها و محفظه‌های کوله پشتی جای می‌گیرد و شما فضای بیشتری برای قرار دادن سایر موارد مهم خواهید داشت.

یک پاور بانک جمع و جور می‌تواند به راحتی در جیب شلوار شما جای گیرد. خیلی آسان با اتصال کابل شارژر به گوشی می‌توان از آن برای شارژ کردن تلفن همراه خود استفاده کرد.

قانون کلی در اینجا این است که اندازه کوچک‌تر بهتر است، به شرطی که ظرفیت برای نیازهای شخصی شما کافی باشد. اگر در هنگام مسافرت از وسایل الکترونیکی خیلی زیاد استفاده نمی‌کنید، یک پاور بانک با ظرفیت بالا برای شما لازم نیست.

طرح ظاهری پاور بانک

طرح ظاهری پاور بانک
طرح ظاهری پاور بانک

طراحی پاور بانکی که تصمیم دارید آن را تهیه کنید، تا حد زیادی تحت تاثیر ترجیحات شخصی شما است. اما طراحی همچنین می‌تواند در انتخاب شما موثر باشد و بر کاربرپسند بودن محصول تاثیر بگذارد.

پاور بانک‌ها از نظر شکل ظاهری تفاوت دارند، اگرچه اکثر آنها کم و بیش مستطیل شکل و با ضخامت‌های مختلف و متفاوت هستند. به ندرت با پاور بانک‌هایی روبرو می‌شوید که دارای اشکال استوانه‌ای، بیضی (در سطح مقطع)، مکعبی یا حتی کاملا مبهم هستند. ممکن است برخی از این محصولات را در بازار پیدا کنید که ظاهری کاملا متفاوت داشته باشند.

طراحی مناسب

یک طراحی ظریف باعث می‌شود که بتوانید پاور بانک مناسب برای سفر را به راحتی در یک جیب تنگ یا کوله پشتی قرار دهید. هر چند که مدل‌هایی تا حدودی ضخیم‌تر نیز برای جیب‌های شلوار جادار کاملا مناسب هستند.

لبه‌های گرد نه تنها ظریف به نظر می‌رسند بلکه اجازه می‌دهند پاوربانک به راحتی در دست نگه داشته شود. شما در هنگام شارژ شدن گوشی و در صورت لزوم استفاده از آن، به آسانی می‌توانید پاور بانک و تلفن همراه را با هم در دست بگیرید.

محل قرار گرفتن درگاه‌های خروجی شارژ را نیز در نظر بگیرید. اگر پورت‌های ورودی و خروجی بسیار نزدیک به هم قرار داشته باشند، اتصال کابل به طور همزمان به هر دو پورت ممکن است دشوار باشد.

در صورتی که درگاه‌های ورودی و خروجی به اندازه کافی با هم فاصله داشته باشند، اگر شارژر همراه شما بتواند در حین شارژ، دستگاه دیگری را شارژ کند، می‌توان با استفاده از یک شارژر دیواری به طور همزمان تلفن و پاور بانک را شارژ کرد.

  راهنمای انتخاب و خرید شارژرهای فندکی اتومبیل

زیبایی محصول اهمیت بالایی دارد و در انتخاب اکثر افراد تاثیر زیادی دارد. رنگ و ظاهری را انتخاب کنید که از نظر زیبایی پسندیده باشد، تا در آینده از تصمیم خود پشیمان نشوید. همچنین، محصول را به طور کامل بررسی کنید. برخی از محصولات ممکن است دارای یک آرم یا نام تجاری بزرگ باشند که شما را آزار دهد.

سطوح براق نسبت به سطوح مات در برابر خراش و ماندن اثر انگشت آسیب‌پذیرتر هستند. به یاد داشته باشید که یک پاور بانک با رنگ تیره‌تر مانند مشکی علائم خراش، اثر انگشت و آسیب را کمتر نشان خواهد داد.

کیفیت ساخت

یک پاور بانک شکننده با مقاومت کم که از پلاستیک ارزان قیمت یا سایر مواد اولیه با کیفیت پائین ساخته شده، هنگام سفر بیشتر در معرض آسیب و از کار افتادن هستند.

درعوض، شما یک محصول مرغوب تهیه کنید که بتواند در برابر رطوبت، ضربه و تاثیرات اجتناب‌ناپذیر محیط مقاومت کند. محصولات باکیفیت دوام بیشتری دارند و می‌توان از کارکرد صحیح آنها اطمینان بیشتری داشت.

پوسته‌های پاور بانک مرغوب از موادی مانند آلومینیوم آنادایزه، پلی‌کربنات، لاستیک سیلیکون و پلی‌کربنات آکریلونیتریل بوتادین استایرن ساخته می‌شوند.

برخی از این مواد، خاصیت مقاومت در برابر حرارت یا آتش دارند. برخی از پاور بانک‌ها دارای پوسته‌های چند لایه برای تقویت بیشتر هستند.

بسته‌های باتری با کیفیت بالاتر باید آزمایش‌های دقیق ارتعاش، شوک و دما را قبل از این که به تولید انبوه برسند، طی کنند. اگر در هنگام خواندن توضیحات محصولات، از چنین مواد و روش‌هایی نام برده شده باشد، محصول کیفیت خوبی خواهد داشت.

به طور کلی مرغوب‌ترین و با دوام‌ترین شارژرهای قابل حمل، شارژرهایی هستند که برای استفاده در فضای باز، کمپینگ، پیاده‌روی و غیره طراحی شده‌اند اما این ویژگی‌ها ممکن است دارای ویژگی‌های اضافی باشند که برای سفرهای روزمره نیازی به آنها ندارید.

نام تجاری

برای اطمینان از این که کالای با کیفیتی را خریداری می‌کنید، ایمن‌تر است که در بازار پاور بانک مانند Anker، RAVPower، Asus، Lenovo، سامسونگ و شیائومی و مارک‌های معتبر پایبند باشید و از یک فروشگاه معتبر این محصولات را تهیه کنید.

پاور بانک‌های بدون مارک یا محصولات ساخته شده توسط تولیدکنندگان متفرقه، به احتمال زیاد برای شما مشکل ایجاد می‌کنند. یک محصول نامرغوب در بهترین حالت، شارژ صحیح دستگاه شما را انجام نمی‌دهد و در بدترین حالت به آن آسیب می‌رساند.

همچنین برخی از محصولات تقلبی نیز در بازار موجود هستند. این زمانی است که فکر می‌کنید محصول ساخته شده توسط یک تولیدکننده معتبر را خریداری می‌کنید اما در واقع فقط یک تقلید جعلی از محصول اصلی است.

تعداد زیادی از این محصولات تقلبی در بازار وجود دارند که ظاهری شبیه انواع اصلی دارند. اما اگر با دقت بیشتری به این محصولات توجه کنید، تفاوت‌های کوچکی را مشاهده خواهید کرد.

در اکثر کشورها، پاور بانک‌های ارزان قیمت، بی‌کیفیت و نامرغوب اغلب در فروشگاه‌های کوچک و دست فروشی‌ها فروخته می‌شوند. تولیدکننده چینی پاور بانک Xiaomi بیش از نیمی از فروش محصول پاور بانک خود را در سال ۲۰۱۴ به دلیل جعل و تقلب از دست داد.

اما در زمان خرید از مراکز فروش معتبر نگرانی از بابت ارائه محصولات تقلبی کمتر خواهد بود، مگر این که از مکانی غیر مطمئن خرید خود را انجام دهید.

چگونه می‌توان یک محصول تقلبی را شناسایی کرد؟

زمانی که شما در حال خرید یک پاوربانک هستید، چگونه می‌توان یک محصول جعلی را با یک نگاه از نوع اصلی متمایز کرد؟ مشخص کردن محصول اصلی از مدلی به مدل دیگر متفاوت خواهد بود.

یکی از نشانه‌های رایج در ساخت محصولات جعلی این است که آنها نوید یک ظرفیت فوق‌العاده بالا مانند ۵۰،۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت یا ۱۰۰،۰۰۰ میلی‌آمپر ساعت با یک قیمت خیلی پایین را می‌دهند. محصولات تقلبی معمولا وزنی سبک یا اندازه‌ای جمع و جور دارند و بر روی آنها ظرفین خیلی بالایی نوشته شده است.

یکی دیگر از موارد معمول، نوشتن نام تجاری با حروفی شبیه به نام اصلی محصول است. به نظر می‌رسد تولیدکنندگان محصولات تقلبی پاور بانک نمی‌توانند بفهمند چگونه یک نام تجاری معروف را هجی می‌کنند.

برخی از تولیدکنندگان با ساختن محصولات خوب و مشخصات صادقانه به همراه هولوگرام یا سایر علائم متمایز که به راحتی قابل کپی نیستند، از محصولات خود در برابر جعل و تقلب محافظت می‌کنند.

تعداد و نوع پورت‌ها

نوع و تعداد پورت‌های یک پاوربانک عامل دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

بسیاری از پاور بانک‌ها دارای یک پورت خروجی تکی هستند و با این نوع پاور بانک تنها می‌توانید در هر بار، یک دستگاه را شارژ کنید. اگر فقط قصد دارید از شارژر همراه برای شارژ یک دستگاه الکترونیکی استفاده کنید، در زمان انتخاب پاور بانک مناسب برای سفر می‌توانید این محصولات را تهیه کنید.

پاور بانک‌های دیگر، به ویژه مدل‌های با ظرفیت بالا، دارای دو، سه، چهار یا بیشتر پورت خروجی هستند. در صورت داشتن بیش از یک پورت خروجی، می‌توان به تعداد این درگاه‌های خروجی، دستگاه‌های مختلف را شارژ کرد.

مزیت داشتن چندین پورت این است که شما می‌توانید به طور همزمان دو یا چند دستگاه الکترونیکی را شارژ کنید، که اگر با چندین دستگاه سفر کنید یا از یک پاوربانک دو یا چند نفر از دوستان در سفر استفاده می‌کنند، مفید خواهد بود.

اکثر پاوربانک‌های جدید از پورت‌های USB-A برای خروجی استفاده می‌کنند و برخی از مدل‌ها با فناوری شارژ سریع Qualcomm سازگار هستند.

برای ورودی، اکثر پاوربانک‌ها دارای پورت micro-USB هستند. همچنین در برخی از پاور بانک‌ها پورت‌های ورودی از نوع USB-C هستند.

توان خروجی

توان خروجی یک پاور بانک مناسب برای سفر مدت زمان شارژ شدن دستگاه شما را تعیین می‌کند.

سرعت شارژ کاملا مهم است، زیرا مطمئنا نمی‌خواهید دستگاه خود را به طور دائم به شارژر متصل کرده تا بتوانید از آن استفاده کنید. وقتی هیچ کابل شارژ به تلفن متصل نیست، استفاده از تلفن همراه بسیار لذت بخش‌تر است.

شارژرهای قابل حمل در حداکثر جریان خروجی الکتریکی خود متفاوت هستند، که معمولا با آمپر (A) اندازه‌گیری می‌شود.

استاندارد صنعتی فعلی اکثر پاور بانک‌ها ۲ آمپراست، اما حداکثر توان خروجی برخی از مدل‌ها تا ۲.۴ آمپر است و می‌توانند دستگاه شما را حتی با سرعت بیشتری شارژ کنند، به شرطی که دستگاه شما از شارژ سریع پشتیبانی کند.

اگر پاور بانک بتواند جریان بیشتری از نیاز دستگاه شما را تامین کند، معمولا مشکلی ایجاد نمی‌کند، زیرا دستگاه شما فقط به اندازه توان تحمل خود جریان برای شارژ مصرف می‌کند.

از طرف دیگر، اگر پاور بانک قادر به تامین جریان مورد نیاز دستگاه نباشد، ممکن است تلفن شما شارژ نشود، یا این که فقط خیلی آرام و به مدت طولانی شارژ شود.

به همین دلیل است که پاور بانک‌های دارای خروجی جریان بالا، همیشه نسبت به آنهایی که خروجی جریان کم دارند، ترجیح داده می‌شوند. از تهیه محصولی که فقط ۱ آمپر یا کمتر جریان خروجی دارد خودداری کنید، زیرا شارژ دستگاه شما بیش از حد طولانی خواهد شد.

قابلیت شارژ سریع

همچنین پاور بانک‌های بسیاری وجود دارند که از شارژ سریع (Qualcomm Quick Charge) پشتیبانی می‌کنند. این فناوری شارژ تلفیقی با برخی از دستگاه‌های مجهز به Snapdragon که سرعت شارژ را از حد توان درگاه USB بالا می‌برد، سازگار خواهد بود.

اگر هم پاور بانک و هم دستگاه تلفن همراه شما از QCC پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید از سرعت شارژ قابل توجهی سریع‌تر از شارژر ۲.۴ آمپری لذت ببرید.

شارژ سریع کوالکام اکنون دارای پنج استاندارد است. بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی جدید با این فناوری سازگاری کاملی دارند و با استفاده از پورت استاندارد USB، در زمان کوتاهی شارژ می‌شوند.

پاور بانک مناسب برای سفر که دارای پورت‌های خروجی چندگانه است، معمولا بزرگ‌ترین مدل‌های با ظرفیت بالا هستند. محصولاتی با چندین پورت خروجی، برای هر خروجی توان متفاوتی فراهم می‌کنند که بتوان برای شارژ دستگاه‌های مختلف از آنها بهره برد.

اگر یک پاوربانک دارای ۳ پورت خروجی باشد، هر پورت ممکن است ۲.۴ آمپر را در صورت متصل شدن به یک دستگاه تامین کند. اما هنگامی که از هر سه پورت به طور همزمان استفاده شود، کل خروجی فقط ۵.۴ آمپر می‌شود، به این معنی که هر پورت فقط ۱.۸ آمپر جریان خواهد داشت.

گفته می‌شود می‌توانید پاور بانک‌هایی را پیدا کنید که هنگام شارژ کردن چندین دستگاه، خروجی کامل هر پورت را حفظ کنند. اما قیمت بیشتری را باید پرداخت کنید.

برخی از شارژرهای همراه با پورت‌های دوگانه، خروجی متفاوتی برای هر درگاه دارند. درگاه خروجی پایین‌تر برای شارژ تلفن‌های هوشمند و درگاه خروجی با توان بالاتر برای شارژ دستگاه‌های بزرگ‌تر مانند تبلت‌ها طراحی شده است.

  راهنمای خرید پازل سه بعدی چوبی

ورودی برق

بدیهی است که پاور بانک‌ها را قبل از این که مورد استفاده قرار بگیرند، باید شارژ شوند. به طور کلی باید یک شب تا صبح آنها را از طریق شارژر دیواری به پریز برق متصل و شارژ کنید تا برای روز بعد آماده شوند.

اگر پاور بانک بعد از اتصال به پریز برق سریع شارژ شود، همیشه به شما کمک می‌کند. شارژ سریع به شما کمک می‌کند تا بتوانید شارژر همراه خود را در هر جایی و در سریع‌ترین مدت به ظرفیت کامل برسانید و در زمان مورد نیاز از آن استفاده کنید.

سرعت شارژ مجدد پاوربانک به ظرفیت آن و همچنین حداکثر ورودی فعلی که می‌تواند قبول کند، بستگی دارد. باتری‌ها هر قدر ظرفیت بیشتری داشته باشند، به زمان بیشتری برای شارژ نیاز خواهند داشت.

پاوربانک‌های با ظرفیت بالا به دلیل ظرفیت بسیار زیاد، مدت زمان شارژ بیشتری نسبت به شارژرهای کم ظرفیت دارند. اما بسیاری از آنها دارای ورودی جریان بالا هستند که سرعت شارژ را تسریع می‌کند.

حداکثر ورودی جریان اکثر شارژرهای قابل حمل به طور کلی در جایی بین ۱ تا ۲.۴ آمپر است.

هرچه حداکثر ورودی بیشتر باشد، واحد سریع‌تر می‌تواند به طور بالقوه شارژ شود، اما شارژر دیواری و کابل شارژ شما نیز باید از حداکثر ورودی پشتیبانی کنند.

بسیاری از آداپتورهای دیواری AC فقط خروجی ۱ آمپری دارند. بنابراین اگر پاور بانک شما جریان ورودی بالاتری را بپذیرد به دنبال شارژر دیواری با جریان خروجی ۲ تا ۲.۴ آمپر باشید.

بیشتر پاوربانک‌ها فقط در عرض چند ساعت کاملا شارژ می‌شوند. در حالی که برخی دیگر، به ویژه مدل‌های با ظرفیت بالا، برای شارژ کامل باید کل شب را در شارژ باشند.

نوع باتری

نوع باتری
نوع باتری

تفاوت بین باتری‌های یون لیتیوم، پلیمر یون لیتیوم و باتری‌های لیتیوم پلیمر چیست؟ اگر این را نمی‌دانید هنگام رفتن به خرید پاوربانک احتمالاً گیج می‌شوید.

اساسا، باتری‌های یون لیتیوم و باتری‌های لیتیوم یون پلیمری همان فناوری باتری در یک پوشش پلیمری انعطاف‌پذیرتر هستند، در حالی که باتری‌های لیتیوم پلیمر از فناوری کمی متفاوت استفاده می‌کنند.

این می‌تواند گیج‌کننده باشد زیرا برخی از تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که از باتری‌های لیتیوم پلیمر استفاده می‌کنند در حالی که واقعا داخل آنها باتری‌های پلیمری یون لیتیوم هستند. حداقل برخی از تولیدکنندگان پاوربانک ادعا می‌کنند که از باتری‌های لیتیوم پلیمر استفاده می‌کنند و ادعای درستی دارند.

باتری‌های لیتیوم پلیمر واقعی به جای الکترولیت مایع که باتری‌های یون لیتیوم از آن استفاده می‌کنند، از ژل یا پلیمر ریز متخلخل برای الکترولیت استفاده می‌کنند.

می توان آنها را نازک‌تر از باتری‌های یون لیتیوم ساخت و گفته می‌شود که ایمن‌تر هستند، اما ساخت آنها هزینه بیشتری دارد، طول عمر کمتری دارند و ممکن است چگالی انرژی کمتری داشته باشند.

باتری‌های لیتیوم پلیمر اغلب در لپ تاپ‌های جدید و اتومبیل‌های برقی یافت می‌شوند و اکنون به نظر می‌رسد که به پاور بانک‌ها نیز راه پیدا کرده‌اند.

ویژگی‌های ایمنی

به طور کلی اعتقاد بر این است که باتری‌های لیتیوم پلیمر ایمن‌تر از باتری‌های یون لیتیوم هستند، به این معنی که احتمال منفجر شدن یا آتش سوزی در آنها کمتر است.

شاخص کلی کیفیت باتری گرید است، درجه A نشان‌دهنده کیفیت بالا است.

پاوربانک‌های با کیفیت بالاتر، دارای مدار محافظ داخلی (PTC) هستند تا در صورت شارژ کامل دستگاه، از گرم شدن، اتصال کوتاه، افزایش ولتاژ، جریان و شارژ بیش از حد دستگاه جلوگیری کنند.

اگرچه این ویژگی‌ها ممکن است قیمت بالایی داشته باشند، اما ارزش آن را دارد که کمی بیشتر برای آرامش خاطر و محافظت از دستگاهی که شارژ می‌شود، هزینه کرد.

یک پاور بانک خوب همچنین باید تعدادی گواهینامه ایمنی بین المللی داشته باشد، اما شناخته شده‌ترین آنها گواهینامه UL است.

پاور بانک‌هایی که UL (Underwriters Laboratories) دارند دارای اعتبار بیشتری هستند، زیرا به این معنی است که آنها از آزمون UL 1642 عبور کرده‌اند. دستگاهی که گواهینامه UL دارد، در معرض آزمایش‌های دقیق الکتریکی، مکانیکی، زیست محیطی و آتش سوزی و ممیزی قرار گرفته است.

چراغ‌های نشانگر شارژ داخلی LED

چراغ‌های نشانگر LED اگر از ویژگی‌های اساسی پاور بانک مناسب برای سفر نباشند، مفید هستند. اکثر آخرین مدل‌ها دارای ۳ یا ۴ چراغ نشان‌دهنده شارژ داخلی هستند که در نزدیکی دکمه پاور و درگاه‌های شارژ قرار دارند.

چراغ‌های نشانگر تقریبا به شما می‌گویند که چه مقدار انرژی در پاور بانک باقی مانده است. با دانستن میزان شارژ به راحتی مشخص می‌شود که شارژر همراه نیاز به شارژ دارد یا می‌تواند تلفن را به طور کامل شارژ کند.

کیف نگهداری

پاوربانک شما ممکن است همراه با کیسه یا کیف مسافرتی باشد. کیسه برای محافظت بیشتر در برابر ضربه، گرد و غبار، آب و خراش مهم است. همچنین می‌توانید کابل شارژ را در داخل کیسه قرار دهید تا آن را گم نکنید.

اگر پاور بانک شما با یک کیسه یا کیف همراه نیست زیاد نگران نباشید، زیرا احتمالا می‌توانید یکی از آنها را جداگانه خریداری کنید. با قرار دادن شارژر همراه در داخل کیسه، محافظت بیشتری از آن خواهد شد.

حتی می‌توانید یک کیسه کوچک را که برای انجام کار دیگری طراحی شده را برای پارو بانک مناسب برای سفر خود تهیه کنید.

ضمانتنامه

تولیدکنندگان پاور بانک‌ها معمولا یک دوره ضمانت از ۶ تا ۱۸ ماه را ارائه می‌دهند. یک دوره ضمانت طولانی همیشه یک امتیاز محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که تولیدکننده به ماندگاری محصول خود ایمان زیادی دارد. Anker یکی از تولیدکنندگان شارژر همراه است که به ۱۸ ماه گارانتی معروف است.

خدمات مشتری

پاور بانک‌ها ابزارهای بسیار ساده و بادوام هستند و احتمالا نیازی به تماس با خدمات مشتری نخواهید داشت، مگر این که مشکلی در محصول رخ دهد.

اما اگر مشکلی در شارژر قابل حمل شما پیش بیاید، قطعا خوشحال خواهید شد که سازنده‌ای با خدمات عالی مشتری و پاسخ سریع انتخاب کرده‌اید که می‌تواند به شما در رفع مشکل کمک کند. تولیدکنندگان مطرح بدون هیچ سوالی به عنوان جایگزین محصولی دیگر ارائه می‌دهند.

بهترین راه برای آگاهی از کیفیت خدمات مشتری یک تولیدکننده، خواندن نظرات مشتریان است. اگر بیشتر مشتریان از خدمات مشتری رضایت دارند، احتمالا شما یک شرکت خوب را انتخاب می‌کنید.

آنکر یکی از تولیدکنندگان پاوربانک است که به دلیل خدمات عالی مشتری بسیار مشهور است.

قیمت

قیمت
قیمت

در حالی که قطعا نمی‌خواهید هزینه زیادی برای یک پاور بانک مناسب برای سفر بپردازید، نباید محصولی ارزان را با در نظر نگرفتن مشخصات و ایمنی تهیه کنید. کیفیت و ایمنی را نباید به خاطر قیمت پایین فدا کرد.

به هر حال به دنبال یک محصول مرغوب باشید. قیمت خیلی پایین نشانه‌ای از قطعات داخلی با کیفیت پایین‌تر خواهد بود. البته برخی از محصولات لوکس قیمت بسیار بالایی دارند که برای حمل و مسافرت رفتن مناسب نخواهند بود.

انبوهی از پاور بانک‌های مشکوک ارزان یا سبک در بازار وجود دارند که ادعا می‌کنند ظرفیت بالایی دارند. اما احتمالا این محصولات از کیفیت ساخت ضعیفی برخوردار هستند و یا ممکن است دارای یک باتری تعمیر شده باشند که ظرفیت خود را خیلی سریع از دست می‌دهد.

اما اگر یکی را برای یک تلفن ارزان قیمت خریداری می‌کنید، احتمالا لازم نیست که به همان اندازه نگران کیفیت باشید.

قیمت متوسط ​​در هنگام خرید پاور بانک بهترین شرط است، زیرا به طور معمول تعادل خوبی بین کیفیت، ویژگی‌ها و قیمت خواهید داشت.

باید انتظار داشته باشید که برای پاوربانک‌های با ظرفیت بالاتر، سرعت شارژ سریع‌تر، ویژگی‌های ایمنی بیشتر و کیفیت ساخت بهتر، هزینه بیشتری پرداخت کنید.

نتیجه

با توجه به اینکه فناوری در جهان امروز بیش از هر زمان دیگری در زندگی مسافران نقش دارد و بعید است در آینده نزدیک، عمر باتری تلفن‌های همراه به طور قابل توجهی بهبود یابد. پاور بانک‌ها به یک وسیله ضروری در وسایل مسافران تبدیل شده‌اند.

هدف از این راهنما این بود که دانش پایه‌ای را در مورد پاور بانک مناسب برای سفر به شما منتقل کنیم، به طوری که شما به اندازه کافی مطلع شوید و به طور مستقل تصمیم خرید مناسب بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *