نحوه انتخاب دوربین دیجیتال عکاسی در سال ۲۰۲۱ (بهترین راهنمای خرید)

فهرست مطالب

در این روزها دوربین دیجیتال عکاسی انواع مختلفی دارد و برای انتخاب نوع مناسب با نیازها، باید مواردی را در نظر داشت که در این راهنما به آنها اشاره شده است.

اگر به دنبال راهی جدید برای عکس گرفتن هستید، این راهنمای خرید دوربین را بخوانید. در گذشته انتخاب یک دوربین جدید بسیار آسان بود. با انتخاب‌های محدود، بیشترین تاثیر را قیمت در تصمیم شما داشت.

امروزه، صدها مدل دوربین مانند هر کالای دیجیتال دیگری برای انتخاب وجود دارند، حتی در حال حاضر تلفن‌های هوشمند عکس‌های بسیار خوبی می‌گیرند. با وجود همه اصطلاحات فنی مختلف، اصطلاحات عکاسی و قطعات دوربین، تصمیم‌گیری می‌تواند ترسناک باشد.

این جایی است که خواندن این راهنما ممکن است مفید باشد. داشتن اطلاعات بیشتر می‌تواند در یافتن دوربین مناسب به شما کمک کند.

هنگام خرید دوربین دیجیتال عکاسی باید به دنبال چه چیزی بود؟

هنگام خرید دوربین دیجیتال عکاسی باید به دنبال چه چیزی بود
هنگام خرید دوربین دیجیتال عکاسی باید به دنبال چه چیزی بود

خرید یک دوربین می‌تواند به سرعت پیچیده شود. مانند اکثر موارد، هرچه گزینه‌های بیشتری داشته باشید، تصمیم‌گیری سخت‌تر خواهد شد.

در این راهنما سعی شده تمام عواملی را که می‌تواند به شما در انتخاب میان دوربین‌های برتر امسال کمک کند، ذکر شده است تا بتوانید دوربین دیجیتال عکاسی مناسبی را تهیه کنید.

با این حال، در اینجا خلاصه‌ای سریع از موارد ضروری آورده شده است.

۱۰ نمونه از بهترین دوربین‌های عکاسی دیجیتال ۴K کانن و نیکون

مهم‌ترین فاکتورها در هنگام انتخاب دوربین جدید

در هنگام خرید دوربین جدید باید برخی از فاکتورها را در نظر گرفت تا بتوان انتخاب مناسب با نیازها داشت.

بالاتر بودن کیفیت تصویر دوربین و بهتر از دوربین تلفن همراه شما

با خواندن مشخصات دوربین، باید بتوانید این تصمیم را بگیرید. اگر دوربین تصاویری بهتر از تلفن شما نمی‌گیرد، یا حداقل ویژگی‌هایی بیشتر از دوربین تلفن همراه شما نداشته باشد، تهیه و حمل دوربین اضافه دیگر فایده‌ای ندارد.

توجه به ارگونومی متناسب با دستان شما

اگر نمی‌توانید با در دست داشتن دوربین، به فروشگاه دوربین محلی خود بروید، یا دوربین برای نگهداری به جای زیادی نیاز دارد، فقط باید براساس بررسی‌هایی که خوانده‌اید، یک تصمیم مناسب بگیرید. آیا به اندازه کافی بزرگ است؟ آیا استفاده از آن آسان است؟ آیا دکمه‌های ضروری، فاصله کافی از هم دارند؟

اندازه‌ای که متناسب با نیاز‌های شما باشد

این یک مورد مهم است. آیا شما پدر و مادری هستید که کودکی دارید که باید از آن مراقبت کنید؟ در این صورت، دوربین شما احتمالا باید سبک و یا جمع و جور باشد. اگر معمولا کیفی را با خود حمل می‌کنید؟ شما می‌توانید محصولی بزرگ‌تر تهیه کنید. آیا شما زیاد مسافرت می‌کنید؟ و غیره.

در دسترس بودن لنزهایی متناسب با بودجه و نیازهای آینده شما

اگر یک دوربین جمع و جور با لنز ثابت انتخاب کرده‌اید، نیازی به در نظر گرفتن این مسئله نیست. اگر دوربین با لنز قابل تعویض را انتخاب می‌کنید، باید به لنزهای قابل استفاده از دوربین نیز توجه داشته باشید. آیا آنها در محدوده قیمت شما هستند؟ آیا لنزی با فاصله کانونی مورد نیاز شما وجود دارد؟

آخرین مدل متناسب با بودجه شما

با سرعت بالای فناوری دوربین، همیشه توصیه می‌شود، روی جدیدترین دوربین‌ها سرمایه‌گذاری کنید. اگر بودجه شما به بالاترین مدل نمی‌رسد، می‌توانید یک مدل پایین‌تر را انتخاب کنید. اما سعی کنید از انتخاب مدل‌های قدیمی‌تر خودداری کنید.

این راهنما نکاتی درباره نحوه خرید تجهیزات استفاده شده برای دوربین را نیز شامل می‌شود که برای شما در زمان انتخاب مفید است. همچنین، به خاطر داشته باشید که اگر چه می‌توانید دوربین‌های ارزان قیمت تهیه کنید، اما توصیه می‌شود کمی بیشتر سرمایه‌گذاری کنید تا مطمئن شوید که می‌تواند تصاویر بهتری از تلفن هوشمند شما ثبت کند.

انواع دوربین دیجیتال عکاسی

انواع دوربین دیجیتال عکاسی
انواع دوربین دیجیتال عکاسی

دوربین‌های دیجیتال که برای عکاسی استفاده می‌شوند، انواع مختلفی دارند که در زیر به آنها می‌پردازیم.

دوربین‌های DSLR

DSLR مخفف (Digital Single Lens Reflex) است. DSLR در اصل به این معنی است که دوربین از همان لنز برای کادربندی، فوکوس و عکس گرفتن استفاده می‌کند.

اگر دوربین را برای مصارف معمول و روزمره تهیه می‌کنید، مهم این است که دوربین‌های DSLR هنوز هم محبوب‌ترین دوربین برای آماتورها و عکاسان حرفه‌ای هستند.

دوربین‌های DSLR همه کاره هستند، ارگونومی خوب، عمر باتری بالا و از همه مهم‌تر، با طیف گسترده‌ای از لنزهای قابل تعویض کار می‌کنند.

در سمت منفی، این دوربین‌ها از نظر اندازه، کمی بزرگ‌تر و سنگین‌تر از انواع دیگر هستند و مانند سایر دوربین‌های زیر، بهترین فناوری در فوکوس خودکار و امکانات دیگر را ندارند.

دوربین‌های بدون آینه

یک دوربین بدون آینه، آینه‌ای را که در داخل یک دوربین DSLR یافت می‌شود را ندارد، که به آن مزایای مختلفی می‌بخشد. آنها می‌توانند لنزهای ثابت یا قابل تعویض داشته باشند.

دوربین‌های بدون آینه با بهره‌گیری از فناوری مفیدتر، تجربه عکسبرداری شما را نسبت به دوربین‌های DSLR ساده‌تر می‌کنند. آنها همچنین ارزش بهتری برای پولی که پرداخت می‌کنید، دارند.

آنها معمولا کوچک‌تر و سبک‌تر از دوربین‌های DSLR هستند، در صورتی که زیاد به مسافرت می‌روید، آنها گزینه‌ای عالی خواهند بود.

اتفاق نظر کلی این است که دوربین‌های بدون آینه، محصولات آینده هستند و استقبال از انواع DSLR رو به کاهش است. اما انواع بدون آینه از فناوری خیلی بالایی بهره نمی‌برند.

به دلیل مزایایی که ارائه می‌دهند، مدل‌های بدون آینه عمر باتری کمی دارند. باتری‌ها در این مدل‌ها تقریبا نصف انواع DSLR دوام دارند.

با این حال، اگر به صورت خیلی حرفه‌ای عکسبرداری نمی‌کنید، توصیه این است که دوربین بدون آینه تهیه کنید، چه دوربین اول شما باشد یا در حال ارتقا دوربین فعلی خود هستید.

دوربین‌های بدون آینه از سنسورهای APS-C یا فول فریم بهره می‌برند.

دوربین‌های میکرو چهار سوم

دوربین‌های Micro Four Thirds معروف به Micro 4/3، MFT یا M4/3 نوعی دوربین بدون آینه هستند که طیف گسترده‌ای از سبک‌ها و گزینه‌ها را پوشش می‌دهند، اما ویژگی مشترک آنها اندازه سنسور آنها است.

ما در زیر بحث خواهیم کرد که چرا اندازه سنسور دوربین مهم است، اما آنچه شما باید در این مرحله بدانید این است که یک دوربین Micro Four Thirds مانند یک دوربین مینی (mini) با لنز قابل تعویض است.

از نظر ارگونومیک، دوربین‌های دارای حسگر Micro Four Thirds مانند دوربین‌های DSLR کوچک شده یا دوربین‌های بدون آینه به نظر می‌رسند و لنزهای آنها کوچک‌تر، سبک‌تر و ارزان‌تر هستند.

یک نکته را باید توجه داشته باشید. داشتن یک سیستم دوربین کوچک‌تر همیشه برای همه خوب نیست، با کنترل‌های کوچک و جای گرفتن کمتر، اغلب برای کسانی که دست بزرگتری دارند مناسب نیست.

دوربین‌های MFT فقط دارای سنسورهای MFT هستند که توانایی آنها را محدود می‌کند.

با این حال، دوربین Micro Four Thirds هنوز یک انتخاب محبوب برای افراد مبتدی تا عکاسان حرفه‌ای است.

دوربین‌های کامپکت (معروف به دوربین‌های Point-and-Shoot)

دوربین‌های کامپکت از محبوبیت بالایی برخوردار هستند و دلیل خوبی هم دارد. ابعاد کوچک آنها باعث می‌شود در همه جا قابل حمل و راحت باشند، دقیقا مانند دوربین تلفن همراه شما.

از آنجا که تلفن‌های هوشمند مدرن می‌توانند عکس‌های با کیفیت خوبی ثبت کنند، مهم است که یک دوربین جمع و جور با کیفیت تصویری بهتر، با ویژگی‌هایی که تلفن شما ندارد را انتخاب کنید.

این ویژگی‌ها می‌توانند لنز با بزرگنمایی مناسب، قابلیت عکسبرداری بهتر در نور کم، عکسبرداری سریع‌تر، عکسبرداری RAW و غیره باشند.

بعضی از افراد به جای استفاده از تلفن همراه، دوربین دیجیتال عکاسی را برای گرفتن عکس ترجیح می‌دهند. داشتن یک دوربین کوچک معمولا به این معنی است که می‌توانید آن را در جیب یا کیف خود قرار دهید.

  10 نکته برای کمک به انتخاب لپ تاپ مناسب

مرز بین کامپکت‌ها و دوربین‌های کوچک بدون آینه مبهم است، اما تعریف دقیق این دوربین point-and-shot با لنز ثابت است.

این محدودیت، روند عکاسی را بسیار ساده می‌کند و می‌تواند استفاده از آن را برای کسانی که به گزینه‌های مختلف لنز علاقه ندارند، بسیار لذت‌بخش‌تر کند.

دوربین‌های پل (Bridge Cameras)

Bridge Camera کوچک‌تر از DSLR و بزرگ‌تر از دوربین‌های کامپکت است. این دوربین‌ها لنزهایی ثابت با بزرگنمایی بالا و کنترل‌های دستی متنوعی را ارائه می‌دهند، اما فاقد بخش عمده‌ای از قابلیت‌های DSLR کامل هستند.

دوربین‌های Bridge یک گزینه عالی برای همه و مورد علاقه افراد علاقه‌مند به عکاسی است که نمی‌خواهند نگران تغییر لنز باشند و انعطاف‌پذیری در بزرگنمایی و عکاسی از مناظر دور را می‌خواهند.

آنها معمولا دارای سنسورهای تصویری کوچکی شبیه به دوربین‌های جمع و جور هستند و به ندرت منظره‌یاب نوری (OVF) دارند. این دوربین‌ها به جای منظره‌یاب نوری دارای منظره‌یاب الکترونیکی (EVF) و صفحه LCD عقب هستند و برای گرفتن گزینه مناسبی خواهند بود.

دوربین‌های اکشن (Action Cameras)

این دوربین‌ها معمولا کوچک، ضد آب و مقاومت بالای در برابر ضربه دارند و تمرکز اصلی آنها فیلم برداری است.

خرید دوربین اکشن فقط برای عکاسی توصیه نمی‌شود، زیرا کیفیت تصویر آنها معمولا از یک تلفن هوشمند متوسط، بدتر است و تصاویر به دلیل زاویه دید «چشم ماهی» اغلب مخدوش به نظر می‌رسند.

مزیت دوربین‌های اکشن کوچک‌تر از نوع GoPro این است که می‌توانند روی بدن یا کلاه ایمنی شما نصب شوند و از یک منظر اول شخص بی‌نظیر، تصاویر را ثبت کنند.

همچنین می‌توانید دوربین‌های کامپکت مقاوم و ضد آب تهیه کنید، انواع جدید این دوربین‌ها، معمولا کیفیت تصویر قابل مقایسه‌ای با تلفن‌های هوشمند مدرن ارائه می‌دهند.

قیمت (ارزش پول)

قیمت (ارزش پول)
قیمت (ارزش پول)

هنگام خرید دوربین دیجیتال عکاسی مهم است که نوع مناسب با بودجه خود را تهیه کنید.

ارزان بودن منجر به خرید دوربینی با کیفیت تصویر متوسط ​​و هزینه نگهداری زیاد می‌شود. عمر باتری کم، سنسورهایی با کیفیت پایین و یا نامناسب بودن برای حمل چیزی نیست که بخواهید برای آن هزینه کنید.

اگر محصولی با کیفیت تصویر مشابه اکثر تلفن‌های هوشمند مدرن نمی‌خواهید، باید هزینه اولیه بیشتری را در نظر بگیرید و محصولی را تهیه کنید که بتوانید از آن در شرایط مختلف استفاده کنید.

اگر آماده خرید یک مدل قدیمی هستید، می‌توانید انواع زیادی را با هزینه اولیه کمتر پیدا کنید. اما این محصولات از فناوری قدیمی استفاده می‌کنند و ممکن است خیلی زودتر نیاز به تعمیر داشته باشند.

همیشه توصیه می‌شود تا جایی که ممکن است، روی آخرین مدل سرمایه‌گذاری کنید.

در مورد خرید محصولات دست دوم نیز باید مراقب باشید. دوربین‌های DSLR عمر شاتر دارند و براساس تعداد عکس‌های قبلا گرفته شده، ممکن است نیاز به تعویض قطعات داشته باشند و به احتمال زیاد، هزینه جایگزین کردن قطعات بالا خواهد بود.

دوربین‌های بدون آینه دست دوم، دارای قطعات متحرک کمتری هستند. قطعات متحرک کمتر عمر محصول را زیاد می‌کند، اما به خاطر اتمام ضمانت آنها در صورت بروز مشکل، هنوز باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.

بنابراین، وقتی پول بیشتری برای یک دوربین خرج می‌کنید، چه چیزی دریافت می‌کنید؟

به طور کلی، شما از توانایی عکسبرداری سریع‌تر و بهتر در نور کم (بدون استفاده از فلاش) بهره‌مند می‌شوید. کیفیت ساخت نیز بهتر خواهد بود.

اگر شما یک عکاس حرفه‌ای نیستید، دوربینی که لنز آن تعویض می‌شود و قیمت خیلی بالایی ندارد، مناسب خواهد بود. و زمانی که پول بیشتری دارید، می‌توانید روی لنزهای جدید سرمایه‌گذاری کنید تا امکانات دوربین دیجیتال عکاسی خود را گسترش دهید.

اگر علاقه‌ای به تعویض لنزها ندارید، پول خود را صرف خرید یک دوربین کامپکت پیشرفته با لنز ثابت، ترجیحا جدیدترین مدل کنید.

کیفیت تصویر

کیفیت تصویر
کیفیت تصویر

قضاوت در مورد کیفیت تصاویر ثبت شده کار سختی است، مگر این که قبلا از یک دوربین استفاده کرده باشید. توصیه می‌شود بررسی‌های آنلاین در سایت‌هایی مخصوص عکاسی را بخوانید تا محصول مناسبی را تهیه کنید.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که کیفیت تصویر یک دوربین بستگی زیادی به لنز متصل به آن دارد.

اگر دوربین عکاسی با لنز ثابت را انتخاب کنید، بدیهی است که انتخابی در این زمینه ندارید. اما برای مدل‌های دارای لنز قابل تعویض، لنزی که انتخاب می‌کنید بسیار مهم است.

بیشتر مدل‌های سطح پایین DSLR و بدون آینه با لنزهای کیت (kit lenses) ارائه می‌شوند. لنز کیت معمولا یک لنز با بزرگنمایی میان رده ارزان قیمت و با دیافراگم آهسته و متغیر است.

لنز کیت می‌تواند روش خوبی برای شروع عکاسی با دوربین جدید شما باشد، اما توصیه می‌شود به محض داشتن بودجه مناسب، روی یک لنز پرایم مقرون به‌صرفه با بزرگنمایی و کیفیت بهتر سرمایه‌گذاری کنید.

به طور کلی، هرچه بیشتر برای یک دوربین هزینه می‌کنید، کیفیت تصویر افزایش می‌یابد. البته کیفیت تصویر در دوربین‌هایی با قیمت خیلی بالا ممکن است تفاوت چندانی نداشته باشند و قدرت ثبت تصویر در در نور کم متفاوت خواهد بود.

(یکی از مهمترین دلایلی که عکاسان حرفه‌ای هزینه زیادی برای خرید دوربین می‌کنند، این است که مدل‌های گران قیمت معمولا توانایی بسیار بهتری را برای ثبت تصاویر با کیفیت خوب در نور کم ارائه می‌دهند.)

به طور خلاصه، اگر برای بهترین دوربین‌های دیجیتال هزینه می‌کنید، لازم نیست نگران کیفیت تصویر باشید.

اندازه و ارگونومی

اندازه و ارگونومی
اندازه و ارگونومی

اندازه دوربین و احساس آن در دست شما به ندرت مورد بحث قرار می‌گیرد، اما در واقع بسیار مهم است.

کوچک‌ترین دوربین‌ها با اندازه‌های جمع و جور، برای دستان بزرگ یا انگشتان افراد مسن کارایی خوبی ندارند. در انتهای دیگر مقیاس، اگر اندازه خیلی بزرگ و فضای زیادی برای نگهداری نیاز داشته باشد، نمی‌توانید از آن در هر جایی استفاده کنید.

اندازه دوربین بیشتر یک ترجیح شخصی است و همچنین خیلی به سلیقه فرد بستگی دارد. ممکن است آنچه که برای یک مبتدی بزرگ محسوب می‌شود، برای یک حرفه‌ای کوچک به نظر برسد.

برخی از اشخاص دوربین‌های کامپکت کمی بزرگ‌تر را دوست دارند که متناسب با دستان بزرگ آنها باشد. ممکن است مدل‌های بدون آینه با قابلیت‌های بیشتر، ترجیح برخی دیگر باشد که معمولا آنها را کمی بزرگ‌تر می‌کند.

ارگونومی دوربین نه تنها به احساسی که در دست شما دارد، بلکه به قرارگیری دکمه‌ها نیز مربوط می‌شود.

ممکن است بعضی از دوربین‌های کوچک احساس نگه‌داشتن خوبی داشته باشند، اما دکمه‌های آنها خیلی به هم نزدیک هستند و استفاده از آنها را سخت می‌کند.

اگر نمی‌توانید به صورت حضوری به فروشگاه‌های فروش دوربین بروید، توصیه می‌شود مرورها و نظرات کاربران را بخوانید و اندازه دوربین را با توجه به ابعاد آن با تلفن هوشمند خود مقایسه کنید.

اندازه سنسور دوربین دیجیتال عکاسی

اندازه سنسور دوربین دیجیتال عکاسی
اندازه سنسور دوربین دیجیتال عکاسی

دوربین‌های دیجیتال از یک سنسور برای ثبت تصاویر استفاده می‌کنند. انواع مختلفی از سنسور برای هر نوع دوربین در دسترس است که آن را به موضوعی نسبتا گیج‌کننده تبدیل کرده است.

اگر به تازگی کار خود را با عکاسی آغاز کرده‌اید، واقعا نیازی به وسواس در مورد اندازه سنسور نیست. فقط کافی است از سایر فاکتورهای ذکر شده در این راهنما به عنوان مرجع برای خرید اولین دوربین خود استفاده کنید.

برای افراد حرفه‌ای و یا افرادی که می‌خواهند عکس‌های باکیفیتی ثبت کنند، آنچه شما باید به آن توجه کنید این است که هر چه سنسور بزرگ‌تر باشد، کیفیت تصویر بهتر است، به ویژه در نور کم.

همچنین، هر چه سنسور بزرگ‌تر باشد، توانایی شما در “تار کردن زمینه” بیشتر خواهد بود (تاری را می‌توان در Lightroom نیز اضافه کرد)، اما این امر به لنزهایی که به دوربین خود متصل می‌کنید نیز بستگی زیادی دارد.

در اینجا ۳ نوع اصلی لنز وجود دارد که احتمالا هنگام خرید دوربین دیجیتال عکاسی با آنها روبرو خواهید شد:

  • ۱ اینچ (یا کوچکتر): این سنسورها معمولا در دوربین‌های کامپکت ارزان قیمت یافت می‌شوند.
  • APS-C: در دوربین‌های کامپکت پیشرفته، بدون آینه و DSLR وجود دارند.
  • Full Frame: در دوربین‌های کامپکت پیشرفته، بدون آینه و DSLR‌ها یافت می‌شوند.

عکاسان حرفه‌ای معمولا از دوربین‌هایی با حسگر APS-C، فول فریم یا پیشرفته استفاده می‌کنند.

اگر بودجه کافی دارید، دوربین فول فریم یک سرمایه‌گذاری فوق‌العاده است، اما به یاد داشته باشید که لنزهای فول فریم قیمت گران‌تری دارند.

توصیه به بیشتر عکاسان مبتدی و علاقه‌مند، خرید دوربین با حسگر APS-C است. این محصولات از نظر اندازه و وزن دارای مزایای خوب، کیفیت تصویر عالی و لنزهای مقرون به صرفه‌تر هستند.

اندازه سنسور موجود در دوربین‌هایی با لنزهای قابل تعویض، چیزی به نام “عامل برش” را تعیین می‌کند.

بدون این که بخواهید خیلی فنی بررسی کنید، فاصله کانونی سنسورهای APS-C با لنزهای شما تغییر می‌کند. ممکن است با یک لنز ۳۵ میلی‌متری فاصله کانونی واقعی شما ۵۰ میلی‌متر باشد.

این برای عکسبرداری از سوژه‌هایی که دور هستند بسیار مناسب است، زیرا در واقع شما می‌توانید تصاویری باکیفیت تهیه کنید.

در سمت مقابل، اگر می‌خواهید عریض‌ترین لنز موجود را تهیه کنید، با یک سنسور APS-C کمی محدودتر می‌شوید.

انواع لنز

انواع لنز
انواع لنز

از آنجا که این مقاله در مورد انتخاب بهترین دوربین دیجیتال عکاسی است، در مورد تمام گزینه‌های مختلف لنز خیلی عمیق نخواهیم شد.

  چگونه می‌توان ساعت دیواری مناسب برای خانه انتخاب کرد؟

لنزهای قابل تعویض یک دنیای کامل از فرصت‌های سرگرم‌کننده و خلاقانه هستند، اما گزینه‌های بی‌شمار، گاهی اوقات برای عکاسان غیرضروری هستند.

تصمیم اصلی که در این مرحله باید بگیرید این است که آیا از داشتن یک لنز ثابت در دوربین خود راضی هستید، یا می‌خواهید انعطاف‌پذیری لنزهای قابل تعویض را داشته باشید.

دوربین با لنز ثابت

در بسیاری از دوربین‌های point-and-shot و همچنین دوربین‌های Bridge از لنزهای ثابت استفاده شده است. برخی از دوربین‌های دارای لنز ثابت کارایی خوبی دارند و می‌توان به سادگی با آنها عکس‌های خوبی ثبت کرد.

دوربین‌های با لنز قابل تعویض

هنگام خرید اولین دوربین، مهم است که هم در دسترس بودن و هم قیمت لنزها را بررسی کنید.

لنزهایی با مارک خاص یا مخصوص وجود دارند که معمولا گران‌ترین و مسلما بهترین گزینه هستند و اغلب چندین گزینه برای انتخاب نیز وجود دارد.

امکان استفاده از لنزهای مختلف فرصت‌های خلاقیت شما را به شدت گسترش می‌دهد. در بعضی موارد، برخی از لنزها به شما امکان می‌دهند عکسی بگیرید که در غیر این صورت امکان‌پذیر نبود.

کانن (Canon) و نیکون (Nikon) بیشترین انتخاب لنزها را برای دوربین‌های DSLR خود ارائه می‌دهند. اما برای دوربین‌های بدون آینه، انتخاب‌های زیادی وجود ندارد.

سونی (SONY) و فوجی فیلم (Fujifilm) تعداد بسیار بیشتری از لنزها را برای دوربین بدون آینه ارائه می‌دهند.

سرعت و عملکرد

سرعت و عملکرد
سرعت و عملکرد

این مربوط به سرعت فوکوس خودکار، فریم در ثانیه (FPS)، زمان راه‌اندازی و سرعت عملیاتی کلی دوربین است. اکثر دوربین‌های مدرن، سرعت فوکوس خودکار کافی برای استفاده‌های گاه به گاه را دارند.

دوربین‌های DSLR و دوربین‌های بدون آینه معمولا عملکرد بهتری نسبت به دوربین‌های کامپکت و پل دارند، البته به مدل آنها نیز بستگی دارد.

به طور کلی، شما باید هزینه بیشتری را صرف یک دوربین جمع و جور کنید تا بتواند با یک مدل بهتر رقابت کند.

فریم بر ثانیه (FPS) به تعداد عکس‌هایی که می‌توانید پشت سر هم، با نگه داشتن دکمه شاتر در حالت مداوم (معروف به burst) بگیرید، اشاره دارد.

FPS بالاتر (هر چیزی بیش از ۵) می‌تواند برای ضبط سوژه‌هایی با سرعت بالا مفید باشد، اما باید با عملکرد مناسب ردیابی فوکوس خودکار همراه باشد تا از فوکوس عکس‌ها اطمینان حاصل کنید.

دوربین‌های DSLR که FPS بالا ارائه می‌دهند، معمولا قیمت بالایی دارند. اما در مورد دوربین‌های بدون آینه این چنین نیست. به عنوان مثال، دوربین Sony a6000 قیمت خیلی بالایی ندارد و از ۱۰FPS پشتیبانی می‌کند.

توانایی ثبت صدها فریم در ثانیه همیشه چیز خوبی نیست. شما در هنگام ویرایش، عکس‌های بیشتری برای بررسی خواهید داشت و همچنین این سوال وجود دارد که بافر دوربین شما با چه سرعتی می‌تواند تازه‌سازی شود. در صورتی که بافر نتواند تصاویر را به حافظه انتقال دهد، هنگام ذخیره تصاویر در کارت حافظه دوربین قفل می‌شود.

سرعت کلی عملکرد دوربین عامل مهم دیگری است که باید در نظر گرفته شود. به طور معمول، دوربین‌های DSLR سریع‌تر از دوربین‌های بدون آینه و point-and-shoot روشن و آماده به کار می‌شوند.

عملکرد ضبط ویدئو دوربین دیجیتال عکاسی

عملکرد ضبط ویدئو دوربین دیجیتال عکاسی
عملکرد ضبط ویدئو دوربین دیجیتال عکاسی

این روزها تمامی دوربین‌های دیجیتال فیلمبرداری می‌کنند، برخی از آنها از ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند وضوح ۴K Ultra HD، نرخ فریم چندگانه، حرکت فوق‌العاده آهسته، ضبط با سرعت بالا و تایم لپس (time-lapse) برخوردار هستند.

اگر مدلی با لنزهای قابل تعویض انتخاب می‌کنید، به دست آوردن کیفیت فیلمی که بتواند با بهترین سازندگان فیلم کوتاه و یوتیوب رقابت کند، کار سختی نیست.

اگر به طور جدی تصمیم به گرفتن فیلم با کیفیت بالا با دوربین دیجیتال خود دارید، مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید در نظر بگیرید در زیر آورده شده است.

نرخ فریم

۲۴ فریم در ثانیه و ۳۰ فریم در ثانیه استاندارد است. ۶۰ فریم در ثانیه و بالاتر برای فیلم‌های آهسته عالی خواهد بود.

تثبیت‌کننده تصویر

اگر بخواهید بدون سه پایه یا گیمبال (gimbal) فیلمبرداری کنید، تثبیت‌کننده تصویر چه در داخل دوربین و چه در لنز (OIS) ضروری است.

فیلمبرداری ۴k

کیفیت تصویر ۴k وضوح بیشتر، کیفیت تصویر بهتر و توانایی برش بیشتری را فراهم می‌کند. فقط مطمئن شوید که دوربین می‌تواند ۴k را با سرعت ۲۴ فریم در ثانیه و ۳۰ فریم در ثانیه ضبط کند.

ورودی میکروفون خارجی

برای به دست آوردن بهترین کیفیت صدا، باید بتوانید میکروفون خارجی را به دوربین متصل کنید.

مدت زمان ضبط

بسیاری از دوربین‌های DSLR محدودیتی برای میزان ضبط همزمان دارند.

LCD چرخان

برای فیلمبرداری از خود، یا صرفا برای این که در حین عکسبرداری یا فیلمبرداری بتوانید به راحتی تصاویر را تماشا کنید، این قابلیت به شما کمک می‌کند.

خروجی HDMI

برای ضبط و یا تماشای تصاویر و فیلم‌های ضبط شده در دستگاه‌های ضبط خارجی و تلویزیون.

هنگام انتخاب دوربین برای فیلمبرداری، سعی کنید با خود صادق باشید.

آیا از دوربین DSLR یا بدون آینه برای ضبط تصاویر گاه به گاه بازی بچه‌هایتان استفاده می‌کنید؟ در صورتی که گوشی هوشمند شما بتواند تصاویری با کیفیت بالا ضبط کند، لزومی به تهیه دوربین جداگانه نخواهد بود.

برخی از افراد به ندرت دکمه ضبط را روی هر یک از دوربین‌های خود فشار می‌دهند. بیشتر گوشی‌های هوشمند می‌توانند تصاویری با کیفیت بالا و ۴k ضبط کنند، بنابر این واقعا نیازی به فیلمبردای با دوربین دیگر نخواهد بود.

علاوه بر این، ویرایش ویدئو می‌تواند یک تجربه آهسته و وقت‌گیر باشد، به خصوص اگر شما یک کامپیوتر قدرتمند ندارید.

مارک‌های مختلف دوربین دیجیتال عکاسی

مارک‌های مختلف دوربین دیجیتال عکاسی
مارک‌های مختلف دوربین دیجیتال عکاسی

اگر چه در کیفیت تصویر مورد انتظار، در مارک‌های مختلف تفاوت محسوسی وجود ندارد، اما در انتخاب اولین دوربین باید در جستجوی تفاوت‌های ظریف باشید.

هر علامت تجاری، لنزهای مخصوص به خود را به شما ارائه می‌دهد. این لنزها می‌توانند در ظاهر عکس‌های شما تاثیر بگذارند. در برخی موارد خاص، لنز می‌تواند تعیین کند که دقیقا از چه چیزی می‌توانید عکس بگیرید.

علاوه بر این، برخی از مارک‌ها فقط دوربین‌هایی با حسگر APS-C و برخی دیگر فقط مدل‌های بدون آینه تولید می‌کنند.

بیایید نگاهی به چهار مارک اصلی دوربین و ویژگی‌های آنها بیندازیم. محصولات این کمپانی‌ها کیفیت مطلوبی برای استفاده افراد مختلف دارند. افراد آماتور و حرفه‌ای می‌توانند محصول مورد نظر خود را از بین محصولات این کمپانی‌ها انتخاب کنند.

کانن (Canon)

کانن (Canon)
کانن (Canon)

کانن بزرگ‌ترین مارک دوربین‌های عکاسی در جهان، دارای محصولات برای انواع عکاسان، از مبتدیان تا بهترین افراد حرفه‌ای در جهان.

کانن به داشتن وسیع‌ترین انتخاب برای لنزها از جمله لنزهای EF، EF-S، EF-M و R مشهور است. با داشتن نماد حلقه قرمز که به لنزهای سری L نیز معروف است.

لنزهای DSLR Canon به طور کلی کمی ارزان‌تر از Nikon هستند و لنزهای ویژه‌تری نیز وجود دارند. لنزهای پرایم با دیافراگم f / 1.2، با قابلیت گرفتن عکس‌هایی فوق‌العاده از راه دور، با امکان تغییر شیب و انواع قابلیت‌های دیگر که برای بیشتر عکاسان حرفه‌ای کاربرد دارند.

برای مبتدیان، انتخاب گسترده‌ای از لنزهای مقرون به‌صرفه نیز وجود دارد. از جمله گزینه‌های با کیفیت عالی که نیازی نیست تا هزینه زیادی برای آنها در نظر بگیرید.

Canon دوربین‌های متنوعی را تولید می‌کند و فروش اصلی این کمپانی از طریق دوربین‌های کامپکت و DSLR حاصل می‌شود. شما می‌توانید یک Canon DSLR سطح پایین با عملکرد عالی را با قیمتی نه چندان بالا تهیه کنید.

یکی از زمینه‌هایی که کمپانی کانن در حال گسترش آن است، تولید محصولات دوربین بدون آینه است. اولین مدل بدون آینه کامل این شرکت در سال ۲۰۱۸ تولید شده و انتخاب لنز برای آنها هنوز محدود و گران است.

برای تهیه محصولی جمع و جور، دوربین‌های DSLR کانن توصیه می‌شود. اگر حرفه‌ای هستید یا می‌خواهید هزینه بیشتری بپردازید، دوربین‌های بدون آینه سری R نیز گزینه خوبی هستند.

نیکون (Nikon)

نیکون (Nikon)
نیکون (Nikon)

نیکون یک مارک دوربین عکاسی بسیار محبوب دیگر، البته بسیار کوچک‌تر از محصولات کانن.

نیکون با ارائه برخی از بهترین دوربین‌های DSLR سطح ابتدایی برای مبتدیان، تا رسیدن به قابلیت‌های برجسته و باورنکردنی برای حرفه‌ای‌ها، به نیاز همه عکاسان پاسخ می‌دهد.

نیکون همچنین انتخاب گسترده‌ای از لنزهای DSLR را ارائه می‌دهد، هرچند که از لنزهای Canon کوچک‌تر هستند. برای مبتدیان، لنزهای مقرون به‌صرفه زیادی ارائه می‌شود که از قیمت پایین شروع می‌شوند.

نیکون لنزهای با فرمت DX و FX را تولید می‌کند، که به ترتیب، با فرمت‌های سنسور APS-C و فول فریم سازگاری دارند.

انتخاب متنوعی از دوربین‌های Nikon پیدا خواهید کرد که معروف‌ترین آنها کامپکت و DSLR است. شما می‌توانید یک محصول عالی DSLR را با قیمت متوسط انتخاب کنید.

ورود نیکون به دنیای  محصولات بدون آینه فول فریم نیز در سال‌های اخیر (۲۰۱۸) بود و انتخاب بدنه و لنز آنها محدود و گران است.

مشابه Canon، شما این امکان را دارید که از لنزهای موجود DSLR، برای استفاده در جدیدترین بدنه‌های دوربین بدون آینه استفاده کنید.

سری D دوربین‌های DSLR نیکون برای مصارف افراد مبتدی و نیمه حرفه‌ای گزینه عالی است. اگر حرفه‌ای هستید یا می‌خواهید برای خرید دوربین هزینه بیشتری پرداخت کنید، دوربین‌های بدون آینه سری Z قابلیت‌های چشمگیری را ارائه می‌دهند.

سونی (SONY)

سونی (SONY)
سونی (SONY)

سونی در بحث دوربین‌های بدون آینه و پرمیوم از نوع point-shot محصولاتی با کیفیت و گسترده‌ای را تولید می‌کند.

  نحوه انتخاب چکمه پیاده‌روی

خط دوربین‌های کامپکت Cyber-shot آنها همچنان محبوبیت زیادی دارد و چندین بار در سال مدل‌های جدید تولید می‌شوند.

سونی با داشتن دوربین‌هایی با آخرین فناوری آینه آلفا که در عملکرد فوکوس خودکار پیشرو و به داشتن آخرین فناوری مشهور هستند.

دوربین‌های بدون آینه فول فریم سونی نیز بهترین عمر باتری را از هر برند دیگری در صنعت ارائه می‌دهند.

سونی انتخاب گسترده‌ای از لنزها را ارائه می‌دهد، اما در مقایسه با نیکون و کانن انتخاب‌های کمتری وجود دارد. لنزها نیز معمولا گران‌ترند و گزینه‌های کمتری برای مبتدیان وجود دارد.

با این حال، اگر بودجه شما اجازه می‌دهد، هنوز می‌توانید از بین مجموعه‌ای از دوربین‌های سطح پایین و بدون آینه APS-C و برخی از دوربین‌های فول فریم سونی آلفا که کاملا کلاس پیشرو هستند، انتخاب کنید.

فوجی فیلم (Fujifilm)

فوجی فیلم (Fujifilm)
فوجی فیلم (Fujifilm)

یکی دیگر از بازیگران اصلی دنیای دوربین‌های بدون آینه، فوجی فیلم است. شاید این مارک بیشتر به خاطر دوربین‌هایی با عکس‌های فوری و فیلم دوربین شناخته شده باشد.

تمایز اصلی دوربین‌های بدون آینه فوجی فیلم اندازه سنسور APS-C آنها است.

آنها همچنین دوربین‌هایی با حسگر دارای فرمت بزرگ‌تر از فول فریم تولید می‌کنند. اما محصولاتی با سنسور فول فریم در این کمپانی تولید نمی‌شود.

دوربین‌های بسیار محبوب سری X فوجی فیلم از ظاهری منحصربه‌فرد الهام گرفته از یکپارچه‌سازی با سیستم عامل و همچنین با قابلیت شبیه‌سازی فیلم، که به طور دقیق محبوبیت فوجی فیلم را تکرار می‌کند، برخوردار هستند. اگر می‌خواهید از مراحل ویرایش عکس صرف‌نظر کنید، محصولات این کمپانی گزینه مناسبی خواهند بود.

Fujifilm لنزهای عالی ارائه می‌دهد، اگر چه انتخاب‌ها به اندازه سونی نیست.

علاوه بر این، به دلیل ضریب برش دوربین‌های با حسگر APS-C آنها، هنگام انتخاب لنزها باید ضریب فاصله کانونی را ۱.۵ برابر در نظر بگیرید.

در حالی که Fujifilm انتخاب خوبی از دوربین‌ها، با مدل‌های جدید که چندین بار در سال ارائه می‌شوند را دارد، قیمت‌های دوربین‌های ابتدایی آنها با قیمت کمی بالاتر از محصولات تولید شده توسط Sony شروع می‌شود.

زیبایی دوربین‌های فوجی دلیل بزرگی برای سرمایه‌گذاری در این برند است. دوربین‌های آنها از نظر شکل ظاهری بسیار زیبا هستند و طرفداران وفادار زیادی دارند.

وضوح (تعداد مگاپیکسل)

وضوح (تعداد مگاپیکسل)
وضوح (تعداد مگاپیکسل)

وضوح دوربین‌های دیجیتال با مگاپیکسل اندازه‌گیری می‌شود. یک مگاپیکسل برابر یک میلیون پیکسل است.

وقتی صحبت از دوربین‌های دیجیتال می‌شود، هنگام برش دادن عکس یا اگر قصد چاپ تصاویر بزرگ را دارید، تعداد پیکسل‌ها بیشترین اهمیت را دارند.

عکس‌های با مگاپیکسل بیشتر جزئیات بیشتری دارند، اما برای ذخیره کردن به حافظه بیشتری نیاز دارند. حجم بیشتر به این معنی است که زمان ویرایش، ارسال، ذخیره و مدیریت عکس‌ها به طور کلی طولانی‌تر می‌شود.

اکثر دوربین‌ها این گزینه را دارند که در صورت تمایل، وضوح پایین‌تری را انتخاب کنید. انتخاب وضوح پایین می‌تواند هنگام انتقال به دستگاه‌های هوشمند برای اشتراک‌گذاری آنلاین مفید باشد.

مردم اغلب به اشتباه کیفیت تصویر دوربین را با توجه به تعداد مگاپیکسل ارزیابی می‌کنند، اما این طور نیست. سایز هر پیکسل از اهمیت بیشتری برخوردار است و این امر براساس اندازه سنسور تصویر تنظیم می‌شود.

تلفن هوشمند فانتزی شما با ۵۰ مگاپیکسل هرگز نمی‌تواند با دوربین DSLR عالی  که فقط ۲۴ مگاپیکسل دارد رقابت کند، زیرا سنسور DSLR دوربین بسیار بزرگ‌تر است.

هنگام خرید دوربین، فقط تعداد مگاپیکسل را عامل تعیین‌کننده قرار ندهید.

تا زمانی که قصد چاپ عکس‌های بزرگ و بسیار دقیق را نداشته باشید، نیازی به سرمایه‌گذاری در دوربینی با بیش از ۲۰ مگاپیکسل ندارید.

ویژگی‌های دیگر

ویژگی‌های دیگر
ویژگی‌های دیگر

اینها ویژگی‌هایی هستند که به شما کمک می‌کنند در هنگام انتخاب دوربین جدید تصمیم نهایی خود را بگیرید.

هیچ یک از آنها ضروری نیستند، و فقط شما خواهید دانست که آیا هنگام تصمیم‌گیری نهایی واقعا مهم هستند یا خیر.

عمر باتری طولانی

عمر باتری دوربین‌های بدون آینه و point-and-shoot معمولا بسیار کمتر از دوربین‌های DSLR است.

حالت‌های عکسبرداری دستی

اگر شما علاقه‌مند به یادگیری عکاسی هستید، یک دوربین با حالت عکسبرداری دستی ضروری است.

حالت‌های خودکار

حالت‌های خودکار نشان می‌دهند که چقدر می‌توانید تنظیمات را به پردازشگر دوربین دیجیتال عکاسی بسپارید.

نرخ فریم بالا

در زمان گرفتن چندین عکس متوالی، چقدر دوربین می‌تواند برای ثبت عکس عملکرد سریعی داشته باشد.

عملکرد ISO بالا

به شما کمک می‌کند تا در نور کم و بدون استفاده از فلاش، تصاویر واضحی را ثبت کنید.

صفحه LCD چرخان در جهات مختلف

برای عکس‌های سلفی و استفاده در زیر نور آفتاب و مشخص کردن کادر تصویر مفید است.

اسلات کارت حافظه دوتایی

می‌توان پشتیبان‌گیری فوری را انجام داد. اما فقط در صورت حرفه‌ای بودن بسیار مهم است.

ورودی و خروجی میکروفون

در صورت ضبط فیلم، این قابلیت لازم است.

شبیه‌سازی فیلم

منحصر به دوربین‌های فوجی فیلم است. اما مارک‌های دیگر جلوه‌ها و فیلترهای خلاقانه را ارائه می‌دهند.

صفحه لمسی

امکان استفاده از قابلیت‌های تلفن هوشمند در دوربین می‌تواند جالب باشد.

سیستم فوکوس خودکار، ردیابی چشم و صورت

فناوری فوکوس خودکار پیشرفته که فقط به دوربین‌های بدون آینه محدود می‌شود.

منظره‌یاب الکترونیکی

یک EVF می‌تواند اطلاعات بیشتری از OVF را نمایش دهد و نمای WYSIWYG را ارائه می‌دهد.

تثبیت‌کننده تصویر

برای ضبط بدون لرزش فیلم و در عکاسی دستی ضروری است.

ضد آب و ضد گرد و غبار

اگر در شرایط مختلف سفر یا عکاسی می‌کنید، این قابلیت مفید است.

فرمت RAW Image

فایل‌های RAW در هنگام ویرایش، انعطاف‌پذیری بیشتری دارند.

Wifi، بلوتوث، NFC

تصاویر را می‌توان به صورت بی‌سیم، به دستگاه‌های دیگر منتقل و یا دوربین خود را از راه دور کنترل کنید.

کمپانی‌های مختلف دوربین با معرفی ویژگی‌های جذاب جدید سعی در رقابت دارند. اما توصیه من این است که تصمیم خود را بر اساس عناصر اصلی بگیرید.

لوازم جانبی ضروری دوربین

لوازم جانبی ضروری دوربین
لوازم جانبی ضروری دوربین

اگر چه مهم است که هنگام خرید اولین دوربین، خود را با لوازم جانبی زیاد سردرگم نکنید، اما مواردی وجود دارند که ضروری هستند.

نرم افزار

اگر می‌خواهید عکس‌ها برجسته شوند، باید یاد بگیرید چگونه ویرایش کنید. نرم‌افزار Adobe Lightroom قابلیت‌های خوبی دارد، اما گزینه‌های خوب زیادی نیز وجود دارند.

کارت حافظه

سریع‌ترین کارت حافظه و کارت خوان حافظه را انتخاب کنید.

باتری‌های اضافی

به خصوص برای دوربین‌های بدون آینه نیاز خواهید داشت.

محافظ صفحه

روشی ارزان برای افزایش عمر صفحه LCD پشتی دوربین شما خواهد بود.

بند دوربین

بند کمک می‌کند تا از دوربین محافظت بیشتری شود.

کیف دوربین

برای دوربین‌های عکاسی کوچک ضروری نیست. اما برای محافظت بیشتر خوب هستند.

یک اشتباه متداول که مبتدیان مرتکب می‌شوند، خرید لوازم جانبی مختلف از فروشگاه دوربین است. اما در واقع، در ابتدا لوازم جانبی بسیار کمی مورد نیاز خواهد بود.

وقتی شروع به توسعه سبک عکاسی خود می‌کنید و می‌فهمید که چه نوع عکاسی را دوست دارید، برخی از لوازم جانبی زیر مفید واقع می‌شوند.

لوازم جانبی دوربین (اختیاری)

لوازم جانبی دوربین (اختیاری)
لوازم جانبی دوربین (اختیاری)

برخی لوازم جانبی به ترتیب اهمیت برای یک عکاس مبتدی در زیر آورده شده است.

سه پایه

برای عکاسی با نوردهی طولانی یا گرفتن عکس واضح‌تر، سه پایه کاربرد خوبی دارد.

فیلترها

برای اهداف مختلف از جمله UV، ND، Polarizing و غیره به قسمت جلویی لنز دوربین متصل می‌شوند.

لوازم تمیزکردن

تمیزکننده لنز، ابزار باد زدن و پارچه میکروفیبر عملکرد خوبی دارند.

نگهدارنده باتری

برای حمل باتری‌های اضافه و محافظت مناسب از آنها.

فلاش خارجی

معمولا در بالای دوربین، محلی برای قرار دادن فلاش وجود دارد که برای عکسبرداری در مکان‌های کم نور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کنترل از راه دور

برای تحریک دوربین از راه دور. برای گرفتن عکس‌های سلفی و عکس‌های گروهی مناسب است.

به یاد داشته باشید که هرچه لوازم جانبی بیشتری داشته باشید، وزن دوربین شما سنگین‌تر می‌شود. احتمال این که بتوانید از دوربین در هر جایی استفاده کنید، کمتر می‌شود.

عکاسی کاملا ساده است و بهترین کار این است که فقط شما و دوربین باشید. با اسباب و لوازم اضافه، بیش از حد دوربین خود را سنگین نکنید.

عکاسان حرفه‌ای فقط لوازم مورد نیاز را تهیه و با خود حمل می‌کنند. سعی کنید متناسب با عکسی که می‌گیرید، لوازم جانبی مورد نیاز را تهیه کنید.

اولین دوربین خود را از کجا بخریم

اولین دوربین خود را از کجا بخریم
اولین دوربین خود را از کجا بخریم

مهم‌ترین عاملی را که باید در نظر بگیرید، اطمینان از اصالت محصول و فروشگاه عرضه‌کننده آن است. در صورت خرید اینترنتی از فروشگاه‌های آنلاین، وب‌سایت معتبری را انتخاب کنید.

دوربین دیجیتال عکاسی را می‌توان از فروشگاه‌های محلی انتخاب کرد. در نظر داشته باشید که محصولی را انتخاب کنید که از اصل بودن آن مطمئن شده باشید.

تا جای ممکن سعی کنید دوربین دیجیتال عکاسی را قبل از خرید لمس کرده و آن را امتحان کنید. در برخی از مواقع عکس محصول با آنچه به نظر می‌رسد، کمی متفاوت هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *