راهنمای خرید ژنراتور برق و آنچه باید بدانید

در زمان خرید ژنراتور برق باید مشخصات آنها را در نظر گرفت تا بتوان محصولی با قابلیت‌های مورد نظر و متناسب با نیازها تهیه کرد. اگر تا به حال برق خانه و یا محل کار شما قطع شده باشد، پس می‌دانید که چقدر ناخوشایند است. به هر دلیل، هرگز نمی‌دانید که آیا برق برای چند دقیقه یا چند ساعت قطع خواهد بود. اینجاست که ژنراتورهای برق (یا باتری‌های پشتیبان) وارد می‌شوند.

داشتن یک ژنراتور برای تامین انرژی خانه شما (یا هر چیز دیگری) می‌تواند بازی را تغییر دهد. اما اولین قدم انتخاب ژنراتور مناسب برای شماست. این مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید و دقیقا آنچه را که نیاز دارید، تهیه کنید. برای تهیه ژنراتور در زمان قطع شدن برق و یا استفاده در یک منطقه خارج از پوشش شبکه برق‌رسانی، باید نکاتی را در نظر گرفت. در این راهنمای خرید به نحوه عملکرد ژنراتورها، انواع مختلف آنها، نحوه نگهداری و چند نکته برای کمک به انتخاب ژنراتور مناسب برای خانه یا محل کار می‌پردازیم.

ژنراتور برق چیست؟

ژنراتور وسیله‌ای است که می‌تواند برق خانه، محل کار یا هر جای دیگری را تامین کند. علیرغم آنچه از نام آن پیداست، ژنراتورها در واقع برق تولید نمی‌کنند. در عوض، آنها شکل دیگری از انرژی را می‌گیرند و آن را به الکتریسیته تبدیل می‌کنند. ژنراتورها را می‌توان برای تامین برق پشتیبان خانه یا محل کسب و کار در مواقعی که به هر دلیل، خطوط برق قطع شده استفاده کرد.

در برخی از مکان‌هایی که تحت پوشش شبکه برق نیست، ژنراتورها به طور مداوم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مواقع برای زمان‌های تعمیر و نگهداری وجود یک ژنراتور یا باتری‌های پشتیبان الزامی خواهد بود.

۱۰ مدل موتور برق (ژنراتور) هیوندای (HYUNDAI)

نگرانی‌های ایمنی

قبل از انتخاب یک ژنراتور، مهم است که ملاحظات ایمنی مربوط به آن را درک کنید. مانند هر چیزی که سوخت مصرف می‌کند، در زمان روشن بودن ژنراتورها اگر مراقب نباشید و محل قرار دادن آن در محیطی بسته و یا با تهویه کم باشد، امکان دارد منجر به مسمومیت با مونوکسید کربن شوید.

هرگز ژنراتور را در فضاهای بسته روشن نکنید، زیرا اگزوز آنها دودی تولید می‌کند که هیچ تفاوتی با گازهای خروجی خودرو شما ندارد و تنفس گاز CO برای هیچ کس خوب نیست. با این وجود، اگر از ژنراتور برق در محیط سر پوشیده و نزدیک به خانه یا محل کار استفاده می‌کنید، علاوه‌بر ایجاد راه‌های عبور هوا می‌توانید از یک آشکارساز CO استفاده کنید تا مطمئن شوید که گاز منو اکسید کربن موجود در هوا راه خود را به محل زندگی شما پیدا نمی‌کند. توصیه می‌شود به هر حال یک ردیاب CO را در خانه یا محل کار خود نصب کنید.

انواع ژنراتور برق

وقتی نوبت به انتخاب ژنراتور می‌رسد، ابتدا باید نوع ژنراتور مورد نظر خود را مشخص کنید. انواع اولیه ژنراتورهای قابل حمل، ژنراتورهای اینورتر و ژنراتورهای ثابت آماده به کار هستند.

ژنراتور برق قابل حمل

یک ژنراتور قابل حمل، همانطور که از نام آن پیداست، به صورتی ساخته شده که بتوان آن را حرکت داد. این ژنراتورها اغلب دارای چرخ هستند و به راحتی می‌توان آنها را برای رساندن برق به همه جا حرکت داد. حتی مدل‌های کوچک‌تر ممکن است به جای چرخ، به دلیل وزن کم با دست حمل شوند، که باعث می‌شود آنها حتی بیشتر متحرک باشند. ژنراتورهای قابل حمل معمولا با بنزین کار می‌کنند و نسبت به ژنراتورهای ثابت آماده به کار مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند.

ژنراتور اینورتر

ژنراتور اینورتر شبیه یک ژنراتور قابل حمل است، زیرا اندازه کوچکی دارد و حمل و نقل آن آسان است. اما ژنراتورهای اینورتر حتی سبک‌تر از ژنراتورهای قابل حمل استاندارد هستند. آنها همچنین صدای کمتری تولید می‌کنند که می‌تواند آنها را برای طیف وسیع‌تری از فعالیت‌ها از جمله کمپینگ و سایر فعالیت‌ها مناسب کند.

ژنراتورهای اینورتر و ژنراتورهای قابل حمل استاندارد از نظر نوع برق تولیدی، میزان توانی که می‌توانند تولید کنند، قابلیت حمل، سطح نویز و قیمت آنها متفاوت هستند. ژنراتورهای اینورتر معمولا گران‌تر هستند و توان کمتری تولید می‌کنند، اما قابل حمل‌تر، بی‌صداتر و انتشار گاز کمتری دارند.

  راهنمای جامع انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب

ژنراتور ثابت آماده به کار

یک ژنراتور ثابت راه حلی دائمی‌تر از یک ژنراتور قابل حمل است. آنها بزرگ‌تر و به طور قابل توجهی گران‌تر هستند. این ژنراتورها به جای اینکه مانند مدل‌های قبل به راحتی حمل شوند، به طور دائم در خانه یا محل کار شما نصب می‌شوند. هنگامی که برق قطع می‌شود، این ژنراتور آماده به کار به طور خودکار روشن شده تا به تامین برق ادامه دهد. به جای بنزین، ژنراتورهای آماده به کار اغلب با گازوئیل تغذیه می‌شوند و همچنین می‌توانند از گاز طبیعی انرژی بگیرند.

ژنراتورهای ثابت آماده به کار بسیاری از نگرانی‌های ایمنی مرتبط با ژنراتورهای قابل حمل را از بین می‌برند. ژنراتورهای قابل حمل را می‌توان در هر جایی قرار داد و در برخی از محیط‌ها مشکلات مربوط به سیم‌کشی برق و گاز خروجی از اگزوز به وجود می‌آید. در حالی که ژنراتورهای ثابت گران‌تر هستند، اگر ایمنی اولویت اصلی شما باشد، می‌توانند یک گزینه مناسب باشند.

۱۲ مدل موتور برق با استارت الکتریکی و سوخت بنزین و گازوئیل

ملاحظات ژنراتور

هنگام خرید ژنراتور باید موارد زیادی را در نظر گرفت. در زیر، در مورد برخی از مهم‌ترین ملاحظاتی که می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری کمک کند، صحبت خواهیم کرد.

مشخص کردن وات مورد نیاز

یکی از مهم‌ترین ملاحظات هنگام انتخاب ژنراتور، میزان برق مورد نیاز شما است. احتمالا می‌توانید با در نظر گرفتن اینکه از ژنراتور برای چه کاری استفاده می‌کنید، به این سوال پاسخ دهید. ژنراتورهای قابل حمل، برق کمتری تولید می‌کنند و ممکن است برای تامین انرژی چند چیز کوچک مناسب باشند. از طرف دیگر، یک ژنراتور ثابت آماده به کار می‌تواند برق کل خانه شما را تامین کند.

می‌توانید مقدار وات مورد نیاز هر کدام از وسایل برقی را از روی برچست مربوط به مشخصات محصول که روی بدنه قرار داده می‌شود، در کتابچه راهنمای کاربر، در وب‌سایت سازنده یا با تماس تلفنی با سازنده پیدا کنید. در مرحله بعدی باید مشخص کنید که چه وسایلی را می‌خواهید همزمان روشن کنید؟ به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک اجاق گاز، یک لامپ و یک فن را همزمان روشن کنید، باید مجموع وات مصرفی آنها را به دست آورید. اگر هر کدام از لوازم برقی را به طور مستقل روشن می‌کنید، فقط باید وات وسیله‌ای که بیشترین برق را مصرف می‌کند، در نظر بگیرید.

آیا از لوازم برقی که در لحظه استارت به برق بیشتری نیاز دارند، استفاده می‌کنید؟ هر کدام از لوازم برقی که دارای موتور یا کمپرسور هستند، در لحظه روشن شدن به برق بیشتری نیاز دارند. این شامل خردکن، کمپرسورهای هوا، جاروبرقی، یخچال و فریزرها می‌شود. برای هر چیزی که دارای موتور باشد، باید وات بیشتری را در نظر گرفت.

چه وسایلی به ژنراتور متصل می‌شوند؟

هنگام انتخاب یک ژنراتور، باید در نظر بگیرید و محاسبه کنید که از کدام وسایل برقی تصمیم دارید استفاده کنید. یک یخچال به حدود ۶۰۰ وات نیاز دارد، برای کسانی که در مناطق سرد هستند، یک بخاری برقی قابل حمل ممکن است تا ۱۵۰۰ وات نیاز داشته باشد. دستگاه‌های کوچکی مانند شارژر تلفن‌های همراه فقط به ۱۰ وات نیاز دارند، بنابراین در مقایسه با وسایل بزرگی که باید مصرف برق آنها را در نظر بگیرید تا بتوانید ژنراتور برق مناسبی را تهیه کنید، نگران کننده نیستند.

مقدار وات تولیدی ژنراتور

موتور ژنراتور مانند موتور اتومبیل نمی‌تواند به طور دائم در حداکثر قدرت کار کند. ژنراتوری با حداکثر توان ۱۰۰۰۰ وات نمی‌تواند به طور مداوم این مقدار برق را تولید کند. در زمان انتخاب ژنراتور مدلی را تهیه کنید که بتواند ۲۰ درصد برق بیشتری از وسایل تولید کند.

کاربردهای رایج

در زمان انتخاب ژنراتور به غیر از مقدار نیروی مورد نیاز، باید در نظر گرفت که ژنراتور را برای چه کاری استفاده خواهید کرد. انتخاب ژنراتور برای برق‌رسانی به خانه شما در شرایط قطعی برق، بسیار متفاوت از انتخاب یک ژنراتور برای سفر و کمپینگ است. همانطور که اشاره کردیم، ژنراتورهای ثابت آماده به کار به طور دائم در خانه شما نصب و در هنگام قطع برق، روشن می‌شوند و برق پشتیبان را تامین می‌کنند. از طرف دیگر، یک ژنراتور قابل حمل را می‌توان در حین حرکت با خود به هر جایی برد. برای راحتی بیشتر در حمل و نقل، می‌توانید ژنراتور اینورتر را انتخاب کنید که سبک‌تر باشد و صدای کمتری ایجاد کند.

ژنراتور برای تجهیزات الکترونیکی حساس

اگر نیاز دارید وسیله‌ای که دارای ریزپردازنده است را به برق متصل کنید، باید یک ژنراتور مناسب برای دستگاه‌های الکترونیکی حساس بخرید. این نوع تجهیزات به نیروی الکتریکی حساس هستند و نباید مستقیما به یک ژنراتور معمولی متصل شوند. به عنوان مثال، مواردی مانند رایانه، تلفن، تلویزیون، کنسول‌های بازی، چاپگر، پخش کننده دی وی دی و حتی برخی از لوازم آشپزخانه و ابزار برقی به یک ژنراتور برای لوازم الکترونیکی حساس نیاز دارند. یک راه‌حل ساده این است که آنها را با یک ژنراتور اینورتر روشن کنید تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری شود. این ژنراتورها برق DC را به برق AC تبدیل می‌کنند و در نتیجه توان بسیار مناسب با (امواج سینوسی خالص) ایجاد می‌کنند.

  راهنمای انتخاب پیچ گوشتی برقی مناسب برای مصارف مختلف

منبع سوخت

به طور کلی سه راه مختلف برای سوخت ژنراتور وجود دارد. انتخاب‌های در دسترس شما به نوع ژنراتور انتخابی بستگی دارد. بنزین اغلب برای سوخت ژنراتورهای قابل حمل استفاده می‌شود. ژنراتورهای ثابت آماده به کار و برخی از ژنراتورهای قابل حمل با گازوئیل روشن می‌شوند. در نهایت، گاز طبیعی را می‌توان برای سوخت ژنراتورهای ثابت آماده به کار استفاده کرد، اما برای ژنراتورهای قابل حمل در دسترس نیست.

در مرحله اول، شما باید در مورد هزینه‌های اولیه و بلند مدت هر گزینه فکر کنید، زیرا آنها به طور قابل توجهی متفاوت هستند. گازوئیل قیمت کمتری دارد، اما دسترسی به آن به آسانی بنزین نیست. به عنوان یک قانون کلی، اگر به دنبال یک ژنراتور زیر ۱۰ کیلو ولت آمپر هستید، یک مدل بنزینی مناسب خواهد بود و برای بیش از ۱۰ کیلو ولت آمپر، می‌توانید از دیزل ژنراتور استفاده کنید.

بودجه

ژنراتوری که انتخاب می‌کنید در نهایت به بودجه شما نیز بستگی دارد. به یاد داشته باشید که ژنراتورهای آماده به کار قیمت گران‌تری دارند، در حالی که ژنراتورهای قابل حمل عموما مقرون به صرفه‌تر هستند.

ویژگی‌های دیگر

قابلیت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید در یک ژنراتور پیدا کنید. قبل از انتخاب مدل مناسب برای خود، در نظر بگیرید که کدام ویژگی‌ها برای شما مهم هستند. در اینجا چند ویژگی وجود دارد که باید در هنگام انتخاب ژنراتور به آنها توجه کرد.

خاموش شدن خودکار CO: این ویژگی ایمنی به طور خودکار ژنراتور شما را در صورت تشخیص سطح خطرناکی از تجمع گاز مونواکسید کربن خاموش می‌کند. این ویژگی برای اطمینان از ایمنی شما و خانواده شما مهم است.

استارت برقی: به جای اینکه شما برای استفاده از ژنراتور با هندل موتور را روشن کنید، در صورت وجود یک استارت الکتریکی، شما به سادگی و با فشار دادن یک دکمه می‌توانید ژنراتور را روشن کنید.

راه‌اندازی خودکار: اگر ژنراتور شما برای برق‌رسانی به خانه شما در زمان قطع برق در نظر گرفته شده است، ممکن است بخواهید به طور خودکار راه‌اندازی شود. در زمان قطع برق خانه، این قابلیت به طور خودکار ژنراتور را روشن می‌کند.

گیج سوخت: وقتی ژنراتور شما دارای نشان‌دهنده میزان سوخت باشد، می‌توانید به راحتی به آن نگاهی بیندازید تا ببینید چقدر بنزین یا گازوئیل باقی مانده تا بدانید زمان سوخت‌گیری چه زمانی است.

پریزهای چندگانه: داشتن چندین پریز در ژنراتور قابل حمل به شما این امکان را می‌دهد که چندین وسیله برقی یا لوازم خانگی را به آن وصل کنید.

خاموش شدن در صورت کمبود روغن: این ویژگی با خاموش کردن خودکار ژنراتور در صورت پایین آمدن روغن از سطح مشخصی، از آسیب به موتور محافظت می‌کند.

طرز اتصال ژنراتور برق به سیم‌کشی خانه یا محل کار

اتصال مستقیم ژنراتور برق قابل حمل به سیم‌کشی خانگی می‌تواند کشنده باشد. ژنراتوری که مستقیما به سیم‌کشی خانه شما متصل است می‌تواند به خطوط برق متصل به خانه شما برگشت داده شده و به همسایگان یا کارگران برق آسیب برساند.

ژنراتور خود را مستقیما به سیم‌کشی خانه یا به یک پریز برق معمولی خانگی وصل نکنید. در صورتی که تصمیم دارید تا ژنراتور را به یکی از پریزها متصل کنید، باید قبل از اتصال، ارتباط کنتور با سیم‌کشی داخلی را قطع کنید. کلیدهایی وجود دارند که به صورت مطمئن هر دو سیم فاز و نول را قطع می‌کنند.

در صورتی که بعد از کنتور، فیوز برقی قرار داشته باشد که هر دو سیم فاز و نول را قطع کند، آن را در حالت خاموش قرار دهید. اگر فیوز فقط به سیم فاز متصل است و سیم نول مسقیم به سیم‌کشی داخلی متصل شده باشد، قبل از استفاده از ژنراتور باید آن را قطع کنید.

 

خطرات برق گرفتگی و شوک الکتریکی

همیشه ژنراتور را فقط زمانی روشن یا متوقف کنید که هیچ بار الکتریکی به آن وصل نشده باشد. در زمان روشن و خاموش شدن، ولتاژ برق خروجی از ژنراتور در حد استاندارد نیست و امکان خراب شدن وسایل برقی بالا می‌رود.

بارگذاری بیش از حد ژنراتور می‌تواند به لوازم خانگی و الکترونیکی با ارزش آسیب جدی وارد کند. در صورتی که لوازم الکتریکی بیش از میزان تولید برق توسط ژنراتور به برق احتیاج داشته باشند، ولتاژ خروجی کاهش پیدا می‌کند و باعث خرابی وسایل خواهد شد.

شما باید از ژنراتور قابل حمل فقط در مواقع ضروری و فقط برای تامین انرژی تجهیزات ضروری استفاده کنید. این دستگاه‌ها قدرت محدودی دارند و نمی‌توان لوازم برقی زیادی را با آنها روشن کرد.

از کابل‌های برق مناسب استفاده کنید. لوازم خانگی را با استفاده از کابل‌های مناسب برای فضای باز به ژنراتور وصل کنید. متصل کردن بیش از حد وسایل برقی به سیم‌هایی با قطر کم می‌تواند باعث آتش‌سوزی یا آسیب به تجهیزات شود.

ژنراتور را در شرایط مرطوب مانند باران یا برف روشن نکنید. ورود رطوبت به قسمت‌های تولید برق باعث اتصال و سوختن ژنراتور می‌شود. در صورتی که ژنراتور زیر سقف قرار داده شود، می‌توان در شرایط آب و هوایی متفاوت از آن استفاده کرد.

  راهنمای انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف خانه

ژنراتور باید به درستی به زمین متصل شود. اگر ژنراتور به زمین متصل نباشد، خطر برق گرفتگی وجود دارد. تمام مقررات مربوط به اتصال زمین را بررسی کرده و به آنها پایبند باشید.

محل قرار دادن و بهره‌برداری از ژنراتور

کودکان را همیشه از اطراف ژنراتورهای قابل حمل دور نگه دارید.

ژنراتور را در جایی قرار دهید که حداقل ۱.۵ متر از هر طرف با دیوار فاصله داشته باشد.

شما می‌توانید از ژنراتور در شرایط مختلف آب و هوا و دما استفاده کنید، اما برای جلوگیری از اتصال کوتاه و زنگ‌زدگی، باید از ژنراتور در زمانی که استفاده نمی‌شود، در برابر عناصر فرسایشی محافظت کنید.

هرگز ژنراتور را در داخل خانه روشن نکنید. ژنراتور اکسیژن هوا را مصرف کرده و گازهای خطرناک برای سلامتی از اگزوز آن خارج می‌شود.

موتور برق یا ژنراتور را فقط روی سطوح همواری که در معرض رطوبت بیش از حد، کثیفی، گرد و غبار یا بخارات خورنده قرار نگیرد، قرار دهید.

ژنراتور را به طور مرتب بررسی کنید و قطعاتی که نیاز به تعمیر یا تعویض دارند را در اولین فرصت تعویض یا تعمیر کنید. نگهداری به موقع باعث می‌شود تا همیشه در صورت نیاز، ژنراتور بتواند به خوبی و با بالاترین قدرت کار کند.

همیشه سیم شمع را جدا کنید و سیم را در جایی قرار دهید که با شمع تماس نداشته باشد تا هنگام راه‌اندازی، حمل، تنظیم یا تعمیر، از روشن شدن تصادفی ژنراتور جلوگیری شود.

سوالات متداول

در زیر برخی از سوالات رایج آورده شده تا به شما کمک کند تا بتوانید از ژنراتور استفاده بهتری داشته باشید.

تفاوت بین وات نامی و حداکثر وات چیست؟

وات نامی میزان توانی را که ژنراتور قابل حمل می‌تواند به طور مداوم تولید کند را توصیف می‌کند. حداکثر وات توانی است که ژنراتور می‌تواند برای دوره‌های زمانی کوتاه تولید کند.

آیا می‌توان از یک ژنراتور قابل حمل در هنگام قطع برق استفاده کرد؟

شما می‌توانید لوازم خانگی و دستگاه‌های برقی را به یک ژنراتور قابل حمل وصل کنید، اما نه همه آنها را به طور همزمان. هر ژنراتور توان مشخصی برق تولید می‌کند و متصل کردن لوازم الکتریکی بیش از توان ژنراتور باعث سوختن یا خرابی در وسایل یا قسمت تولید برق ژنراتور می‌شود.

هرگز ژنراتور خود را به پریز خانه یا محل کار خود وصل نکنید. اگر می‌خواهید یک ژنراتور قابل حمل را به سیم‌کشی خانه خود وصل کنید، از یک برقکار خبره بخواهید یک کلید قطع برق دستی تایید شده مطابق با استاندارد را نصب کند.

کلید قطع برق دستی چیست؟

نصب کلید به شما این امکان را می‌دهد که یک ژنراتور برق را به سیستم برق خانه خود متصل کنید، در حالی که سیم‌کشی ساختمان را از شبکه برق جدا می‌کند. این کلید هر گونه احتمال بازگشت خطرناک را از بین می‌برد.

برق برگشتی چیست؟

این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که یک ژنراتور به پریز برق متصل می‌شود و برق را به خطوط برق بیرون از ساختمان منتقل می‌کند. این یک خطر تهدید کننده زندگی برای هر یک از کارمندان شرکت برق ایجاد می‌کند که ممکن است برای تعمیر این خطوط تلاش می‌کنند.

آیا ژنراتور قابل حمل نیاز به اتصال به زمین دارد؟

بله. برای ایمنی، ژنراتور باید به خوبی به زمین متصل شود. اگر ژنراتور به زمین متصل نباشد، خطر برق گرفتگی وجود دارد.

آیا می‌توان اگزوز را به وسیله لوله از یک منطقه بسته خارج کرد؟

خیر. هرگز ژنراتور را در خانه یا یک منطقه بسته روشن نکنید. ژنراتورهای قابل حمل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در خارج از محیط خانه یا محل کار و جایی که تهویه کافی وجود دارد، کار کنند. اگزوز ژنراتور، مانند تمام موتورهای بنزینی، حاوی مونوکسید کربن سمی است.

آیا می‌توان از ژنراتور برق در هوای بد استفاده کرد؟

می‌توان از ژنراتور در شرایط مختلف آب و هوایی و دمایی استفاده کرد، اما برای جلوگیری از اتصال کوتاه و زنگ زدگی، نباید آن را زیر باران یا برف قرار داد. در صورت ورود آب به اجزای داخلی ژنراتور، احتمال خرابی وجود دارد. هرگز ژنراتور را در داخل خانه روشن نکنید.

هر چند وقت یکبار باید تعمیر و نگهداری انجام شود؟

دفترچه راهنمای محصول را برای برنامه نگهداری توصیه شده بررسی کنید. در دفترچه راهنما تمامی مواردی که باید بررسی شوند آورده شده است. در صورتی که ژنراتور برق در فواصل زمانی مناسب بررسی شود، همیشه آناده به کار  خواهد بود و در زمان کارکرد، با توان مناسب می‌تواند برق تولید کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *