راهنمای انتخاب کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

فهرست مطالب

کوله پشتی مخصوص پیاده‌روی در اندازه مناسب می‌تواند سفر شما را دلپذیر کند. نکات اصلی در یافتن کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی در مکان‌های مختلف، داشتن تعادل، اندازه مناسب، ویژگی‌های متنوع و راحتی است. هر شخصی که در یک سفر کوله پشتی حمل می‌کند، نیازها و خواسته‌های متفاوتی خواهد داشت و نوعی را باید انتخاب کند که با سبک بدن خود هماهنگ باشد. انتخاب یک کوله پشتی برای رفع نیازها و خواسته‌ها با در نظر گرفتن برخی نکات آسان‌تر خواهد بود.

خرید انواع کوله پشتی کوهنوردی از دیجی کالا

انتخاب کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

در زیر برخی از موارد آورده شده تا بتوانید محصولی برای پیاده‌روی کوتاه مدت در روز تا پیاده‌روی طولانی مدت در طبیعت و یا در کوهستان را برای خود انتخاب کنید. در زیر نکاتی از قبیل تناسب، مواد، ویژگی‌ها و نحوه تمیز و نگهداری از کوله پشتی برای استفاده در مکان‌های مختلف را مرور خواهیم کرد. اما ابتدا اجازه دهید اصول کوله پشتی‌های طبیعت‌گردی را مرور کنیم. ما با اولین چیزی که باید تصمیم بگیرید شروع خواهیم کرد، کجا قرار است پیاده روی کنید؟

جایی که پیاده‌روی خواهید کرد

این اولین چیزی است که باید تصمیم بگیرید، هرچند زیاد درگیر این قسمت نشوید. بسیاری از کوله پشتی‌ها در نهایت قسمت‌های متعددی برای رفع نیازهای پیاده‌روی‌های کوتاه یا طولانی مدت دارند. با دانستن این که در کجا و چه مدت پیاده‌روی خواهید کرد، تصمیم‌گیری در مورد ظرفیت کوله پشتی آسان خواهد شد.

یک کوله پشتی بزرگ‌تر بندهایی دارد که برای انتقال بیشتر وزن بر روی باسن شما طراحی شده است. حدود ۲۰٪ روی شانه‌ها و ۸۰٪ وزن روی لگن احساس می‌شود. این کوله پشتی‌های طبیعت‌گردی برای سفرهای طولانی‌تر طراحی شده‌اند. شما قادر خواهید بود هر آنچه را که برای چند روز نیاز دارید، با خود همراه داشته باشید.

قاب داخلی در مقابل قاب خارجی

کوله پشتی با قاب داخلی در حالی که روی بدن محکم می‌شود، نسبت به انواع دارای قاب خارجی سبک‌تر است. انواع دارای قاب داخلی رایج‌تر هستند، تا حدی به این دلیل است که هنگام پیاده‌روی تعادل بهتری روی پشت شما دارند.

آنها قرار نیست به عنوان یک بسته حرکت کنند یا روی پشت شما شناور شوند. با استفاده از این نوع کوله پشتی، عبور از زمین‌های ناهموار راحت‌تر خواهد بود، زیرا کوله پشتی بدن شما را برای تعادل بهتر بغل می‌کند.

یک کوله پشتی با قاب خارجی، سنگین‌تر از انواع دارای قاب داخلی است. امروزه آنها کمتر رایج هستند، یک کوله پشتی با قاب خارجی بر روی پشت شما به صورت متفاوتی قرار می‌گیرد. در زمان حمل احساس می‌کنید که روی پشت شما شناور هستند، مثل یک کوله پشتی با قاب داخلی، شما را بغل نمی‌کنند.

کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی با قاب خارجی، دارای مرکز ثقل بسیار بالاتری است. بنابراین، باعث می‌شود تا شما قائم‌تر راه بروید، این کوله پشتی‌ها در بین شکارچیانی که باید وزن زیادی را با خود حمل کنند، محبوب هستند.

۱۲ نمونه از بهترین کوله‌پشتی‌های کوهنوردی و پیاده‌روی

کوله پشتی پیاده‌روی بدون فریم

یک تصور غلط رایج این است که همه کوله پشتی‌های کوهنوردی بدون قاب فوق سبک هستند، اما این طور نیست. یکی از مزایای قابل توجه انواع بدون فریم، سبک بودن فریم‌های داخلی است، اما مزایای دیگری نیز وجود دارد.

سادگی

کوله پشتی‌های با طراحی بدون قاب، ویژگی‌ها و محفظه‌های کمتری خواهند داشت. اگر چیزهای کمتری با خود حمل کنید، به ویژگی‌های زیادی نیازی نیست. چیزهایی که واقعا در گشت و گذار آخر هفته مورد نیاز است، فهرست کنید و ببینید که آیا به همه آنها نیاز دارید یا خیر.

اندازه

به طور معمول یک کوله پشتی بدون قاب کوچک‌تر از یک کوله پشتی بزرگ قاب‌دار خواهد بود. انواع آنها از اندازه‌های ۲۰ تا ۵۵ لیتری تولید می‌شوند. با فضای کم، تمرکز بر روی موارد مورد نیاز آسان خواهد بود.

برای بیشتر افراد اگر کوله پشتی با فریم داخلی ۷۰ لیتری خود را برای تعطیلات آخر هفته بیرون بیاورند، معمولا احساس می‌کنند که باید تمام این فضا را پر کنند. در مورد کوله پشتی‌های بدون قاب این گونه نیست، زیرا فضای کمتری وجود دارد و فقط لوازم مورد نیاز را می‌توان با آنها حمل کرد.

بارگیری یک کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی بدون قاب
بارگیری یک کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی بدون قاب

بارگیری یک کوله پشتی بدون قاب

در صورت بارگذاری صحیح، به راحتی یک نوع با قاب داخلی برای بسیاری از مواقع مناسب خواهند بود. البته باید در مورد چگونگی بسته‌بندی آن فکر کرد. این محصولات برای یک پیاده‌روی کوتاه مدت فضای کافی را در اختیار قرار می‌دهند و تمامی موارد مورد نیاز را می‌توان با استفاده از آنها حمل کرد.

هنگامی که کوله بدون قاب بیش از پر می‌شود، ناراحت کننده خواهد بود. تلاش برای حمل لوازم اضافه برای گذراندن چند روز، بدون نتیجه خواهد شد.

دوام و وزن انواع بدون قاب

همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از دلایل مهم حمل کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی بدون قاب، سبک بودن وزن و سادگی آن است. هر چند سبک بودن در برخی از انواع این محصولات باعث کم شدن عمر آنها خواهد شد. دوام آنها به شرطی است که کوله پشتی را بیش از حد پر نکرده و وزن زیادی را در آنها قرار نداد.

۱۰ مدل کوله پشتی کوهنوردی پکینیو

چه ویژگی‌هایی را در کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی باید جستجو کرد

تولید کنندگان برای تمایز محصولات خود ویژگی‌های متفاوتی را برای انواع مختلف قرار می‌دهند. اگر بخواهید کوله پشتی همه این ویژگی‌ها را داشته باشد، گاهی اوقات باید برای خرید آن هزینه زیادی پرداخت کنید. صرف نظر از این که کدام کوله پشتی را انتخاب می‌کنید، آنها برخی از ویژگی‌ها را باید داشته باشند. هر کوله‌ای که تصمیم گرفتید تهیه کنید، باید این ویژگی‌ها را داشته باشد.

کوله پشتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد

در هنگام خرید کوله پشتی اگر به این موارد توجه کنید، آسان‌تر می‌توانید محصول مورد نیاز را تهیه کنید.

داشتن کمربند ران قابل تنظیم و قابل تعویض

اکثر افراد کوله پشتی بدون کمربند ران را خریداری نمی‌کنند، به خاطر این که حمل کوله دارای کمربند ران آسان‌تر است. شما برای همیشه یک اندازه نخواهید داشت، در برخی از فصول سال بدن انسان سبک‌تر یا سنگین‌تر خواهد شد. در صورت داشتن قابلیت تنظیم، در طول پیاده‌روی‌های طولانی، برای کمتر شدن احساس خستگی و ناراحتی، می‌توان آنها را تنظیم کرد.

جیب‌های جانبی برای بطری آب

برخی از کوله پشتی‌ها را می‌توان با جیب خارجی یا حتی با محفظه داخلی برای بطری آب مشاهده کرد. برای پیاده‌روی در کوهستان یا طبیعت، می‌توان در این محفظه‌ها بطری آب قرار داد و در طول مسیر آب مورد نیاز را همراه داشت.

  معرفی مدل‌ها و نسل‌های کنسول بازی پلی استیشن سونی (1994 تا 2021)

بندهای بالایی

با محکم کردن این بندها قسمت بالایی کوله پشتی کمی به پشت شما نزدیک می‌شود. این بندها برای قرار دادن هر چیزی بزرگ‌تر از قسمت داخلی کوله پشتی، برای گشت و گذار یک روزه ضروری است. این بندها نیز برای راحتی بیشتر، متناسب با میزان بار قابل تنظیم هستند.

جیب کشی در عقب

داشتن جیب در بیرون از کوله پشتی یکی از ویژگی‌های مفید است. کوله پشتی‌های بزرگ چند روزه موارد زیادی را در خود جای داده‌اند، برای پیدا کردن برخی از موارد به زحمت زیادی نیاز است. جیب‌های بیرونی کمک زیادی به شما می‌کنند و می‌توانید چیزهایی را که نیاز دارید را در آنها قرار دهید، تا دسترسی سریع به آنها داشته باشید.

داشتن جای مخزن آب

با استفاده از مخزن آب کوله پشتی می‌توان بدون کند کردن سرعت، به راحتی آب نوشید. برخی از کوله پشتی‌ها دارای جایی برای قرار دادن مخزن آب هستند. فردی که کوله پشتی را حمل می‌کند، با استفاده از شیلنگ نازکی که به مخزن آب متصل است می‌تواند در زمان پیاده‌روی آب بنوشد.

ویژگی‌های اضافی کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی که ممکن است لازم نباشند
ویژگی‌های اضافی کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی که ممکن است لازم نباشند

ویژگی‌های اضافی کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی که ممکن است لازم نباشند

این موارد برخی از ویژگی‌هایی هستند که اگر روی کوله پشتی نباشند، در عملکرد اصلی کوله پشتی تاثیر زیادی نخواهند داشت. این ویژگی‌ها برای افراد و کاربردهای مختلف بر روی کوله قرار داده می‌شوند که ممکن است برای کاربردهای عمومی، نیازی به آنها نباشد.

جیب بر روی کمربند لگن

این جیب‌ها بسیار کوچک هستند و به هر حال چیز زیادی در خود نگه نمی‌دارند. اگر شما به داشتن این جیب‌ها عادت دارید، نوعی را انتخاب کنید که برای شما بهترین کاربرد را داشته باشد.

قطعه پشتی برای تهویه هوا

برای یک کوله پشتی بزرگ کوهنوردی، این مورد باید در نظر گرفته شود. پیاده‌روی بیش از سه روز در هوای گرم می‌تواند باعث عرق کردن و ایجاد مشکلات در پشت فردی شود که آن را حمل می‌کند. اما برای کوله‌های کوچک‌تر و سفرهای کوتاه‌تر، ممکن است نیازی به این قابلیت نباشد.

تنه قابل تنظیم

کوله پشتی‌های چند روزه و گران‌تر شامل تنظیم طول تنه می‌شوند. این یکی از ویژگی‌هایی است که شما معمولا فقط یک بار آن را تنظیم می‌کنید و دیگر هرگز تغییر نمی‌دهید.

داشتن محفظه قابل جدا شدن

محفظه‌های بالایی برخی از انواع کوله قابل جدا شدن هستند و از کوله پشتی کوهنوردی خارج می‌شوند و می‌توان به عنوان کیسه از آنها استفاده کرد. برخی از افراد این ویژگی استفاده می‌کنند، اما به محض راه‌اندازی اردوگاه متوجه خواهید شد که می‌توان از کیسه‌های خشک و بنددار به عنوان کیسه پیاده‌روی روزانه استفاده کرد.

نگهدارنده‌های عصای مخصوص کوهنوردی و پیاده‌روی

بسیاری از انواع کوله پشتی با این نگهدارنده‌ها همراه هستند. در صورتی که در زمان کوهنوردی و پیاده‌روی از این عصاها استفاده نمی‌کنید، لزومی نخواهد داشت تا کوله پشتی از این نگهدارنده‌ها داشته باشد. اما اگر شما از عصاهای کوهنوردی استفاده می‌کنید، باید نوعی را انتخاب کنید که به این نگهدارنده‌ها مجهز باشد.

کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی
کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی یک روزه

کوچک‌ترین نوع که می‌توان وسایل مورد نیاز برای یک کوهنوردی یا پیاده‌روی یک روزه را در آن قرار داد، در این دسته قرار می‌گیرند. این یک کوله کوچک است که اندازه‌ای در حدود ۲۰ تا ۳۰ لیتر دارد. این نوع کوچک‌ترین کوله پشتی برای پیاده‌روی خواهد بود، زیرا برای پیاده‌روی یک روزه نیازی به وسایل خواب ندارید. بدون حمل چادر، کیسه خواب و غذای شبانه، حمل این کوله آسان خواهد بود.

چند مورد اضافی که باید برای پیاده‌روی یک روزه در نظر بگیرید، چاقو، پناهگاه اضطراری، کمک‌های اولیه و چراغ قوه است. حتی اگر تلفن همراه شما چراغ قوه دارد، می‌توان از همراه بردن چراغ جلو یا چراغ قوه اضافی خودداری کرد. این چراغ را زمانی نیاز دارید که روز تمام شده به سمت ماشین خود در حرکت هستید، که می‌توان از چراغ تلفن همراه استفاده کرد.

استفاده از یک کوله برای پیاده‌روی یک روزه را در نظر بگیرید. این محصولات اندازه کوچکی دارند و به راحتی می‌توان آنها را حمل کرد. آنها اساسا یک کوله ضد آب ساده و دارای یک محفظه هستند که در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف می‌توان آنها را تهیه کرد. یک کوله ۲۰ لیتری با بند شانه می‌تواند وسایل مورد نیاز یک پیاده‌روی روزانه را در خود جای دهد.

کوله پشتی برای کوهنوردی آخر هفته

کوله‌های ۳۰ تا ۵۰ لیتری برای کوهنوردی و سفرهای شبانه و آخر هفته بسیار مناسب هستند. از این کوله‌ها می‌توان برای مناطقی با آب و هوای گرم‌تر که در آن شما به وسایل زمستانی نیازی ندارید، استفاده کنید. مطمئن شوید که کوله‌ای که تهیه می‌کنید همراه با جای اختصاصی برای مخزن آب است، زیرا در برخی از کوله‌ها این ویژگی وجود ندارد.

۳۰ تا ۵۰ لیتر برای چادر، وسایل خواب و وسایل شبانه به اندازه کافی بزرگ است. اگر تصمیم دارید بیش از چند روز بیرون بروید، ممکن است کمی کوچک باشد.

اگر به تازگی اردو زدن و پیاده‌روی را شروع کرده‌اید، این اندازه برای شما کافی خواهد بود. شما همچنین می‌توانید کوله با اندازه بزرگ‌تری داشته باشید، اگر می‌خواهید وسایل بیشتری را با خود ببرید. اگر متوجه شدید که این اندازه بیش از حد برای شما کوچک است، می‌توانید یک کوله پشتی چند روزه را امتحان کنید.

برخی از مدل‌ها با مهار قابل تنظیم شانه برای متناسب کردن طول تنه ارائه می‌شوند. همچنین برخی از آنها دارای ویژگی‌هایی مانند جیب کمربند ران نیز هستند.

کوله پشتی برای کوهنوردی و پیاده‌روی چند روزه

کوله‌های ۵۰ تا ۷۰ لیتری برای یک پیاده‌روی یا کوهنوردی به مدت یک تا دو هفته بسیار مناسب هستند. این محصولات برای حمل چند لباس و سوخت اضافی عالی هستند. این اندازه بسیار مناسب برای افرادی است که چند روز را در کوه یا طبیعت به سر می‌برند.

اگر از این اندازه برای سفر آخر هفته استفاده می‌کنید، به یاد داشته باشید که لازم نیست آن را پر کنید. صرف داشتن فضای کافی به این معنی نیست که باید از همه آن فضا استفاده کنید. برخی از بهترین کوله پشتی‌های چند روزه ویژگی‌های برتری دارند که بیشتر افراد به دنبال آنها هستند.

کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی با اندازه بزرگ

انواع ۷۰ لیتر به بالا اندازه مناسبی برای گردش‌های طولانی هستند. این کوله پشتی‌ها برای حمل بار زیاد در پیاده‌روی‌های طولانی مدت ساخته شده‌اند. این اندازه برای کوهنوردی و کوله پشتی زمستانی بسیار مناسب است. اگر با بچه‌ها به پیاده‌روی می‌روید، کوله پشتی‌هایی با اندازه بزرگ بسیار عالی هستند، به خاطر این که می‌توانید با آن وسایل بچه‌ها را نیز با خود حمل کنید.

کوله پشتی فوق سبک

کوله‌های فوق سبک، نسبت به یک کوله پشتی معمولی پیاده‌روی کوچک‌تر و سبک‌تر هستند. این کوله‌ها وزن کمی دارند، زیرا آنها برای حمل کردن بار کمتری طراحی شده‌اند و برای پیاده‌روی‌هایی که به وسایل کمتری نیاز دارید مناسب هستند.

برخی از افرادی که با خود وسایل زیادی را حمل نمی‌کنند، علاقه‌مند به تهیه نوع سبک وزن هستند. زمانی که با خود بار زیادی را حمل نمی‌کنید، راحت‌تر خواهید بود و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنید. همچنین تمرکز روی مناظر با یک بسته سبک می‌تواند آسان‌تر باشد.

کوله پشتی‌های فوق سبک و سبک تقریبا محصولات یکسانی هستند، اما از نظر تمایز وزنی هر کدام در دسته متفاوتی قرار می‌گیرند. یک کوله پشتی سبک وزن دارای وزن پایه ۹ کیلوگرم یا کمتر خواهد بود در حالی که یک کوله پشتی فوق سبک، دارای وزن پایه ۵ کیلوگرم یا کمتر است.

اگر چه آنها به اندازه یک کوله پشتی مخصوص پیاده‌روی با فریم داخلی به خوبی باعث انتقال وزن کوله به لگن شما نمی‌شوند، اما با یک بار با وزن کم، ممکن است نیازی به این کار نداشته باشند. آنها در اصل کوله پشتی‌هایی با بند شانه هستند. اما در هنگام پیاده‌روی از راحتی مناسبی برخوردار هستند.

هنگام انتخاب کوله سبک وزن، سه نکته را در ذهن داشته باشید:

  • وسایل غیر ضروری را در خانه بگذارید. تصمیم بگیرید که آیا واقعا به صندلی کمپینگ یا آن لباس‌های اضافی نیاز دارید؟
  • مهم‌ترین موارد را با موارد سبک‌تر جایگزین کنید. چادر ممکن است لازم نباشد و به راحتی می‌توان آن را با وسایل دیگر جایگزین کرد.
  • روی موارد چند منظوره تمرکز کنید. در برخی از موارد می‌توان از کوله به عنوان بالش خواب استفاده کرد.
  راهنمای خرید ماشین شارژی کودک
مواد اولیه کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی
مواد اولیه کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

مواد اولیه کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

بیشتر کوله‌ها از نایلون و پلی‌استر ساخته می‌شوند، در حالی که هر دو این پارچه‌ها مصنوعی هستند، پلی‌استر مزایایی را به همراه دارد. اشعه ماورا بنفش تاثیر کمتری بر روی پلی‌استر دارد اما نایلون مقاوم‌تر از پلی‌استر است.

مشخصاتی که در پارچه کوله پشتی مشاهده خواهید کرد، Denier است. این معیار برای توصیف ضخامت یا تراکم مواد استفاده می‌شود. هرچه عدد کنار حرف D بالاتر باشد، پارچه محکم‌تر است، اما تنها در صورتی که در مورد همان نوع پارچه صحبت کنیم. به عنوان مثال، نایلون ۴۵۰D بسیار قوی‌تر از پلی‌استر ۶۰۰D است.

این معیار به طور مستقیم برای تمام پارچه‌ها انجام نمی‌شود. به طور کلی، برای پارچه کوله پشتی، این یک معیار برای درک دوام آن است. مقاومت هر پارچه نیز ذاتا متفاوت است.

به همین دلیل است که برخی کوله پشتی‌هایی که به صورت آنلاین مشاهده می‌کنید گران‌تر هستند، در حالی که از بیرون به یک شکل به نظر می‌رسند. آنها از مواد با کیفیت بالاتر استفاده می‌کنند و باعث گران‌تر شدن کوله می‌شوند.

با خواندن نظرات خریداران هر کوله پشتی، می‌توانید نوعی که برای استفاده در فضای باز مناسب است را پیدا کنید. می‌توانید تمام مشخصات و نظرات را بخوانید تا انتخاب خوبی داشته باشید.

برخی از نایلون ۱۸۸۰D استفاده می‌کنند. این یک نایلون ضخیم و با کیفیت است که برای استفاده در شرایط سخت ساخته شده است. محصولاتی نیز با یک سیستم مهار قابل تنظیم با یک قاب آلومینیومی ارائه می‌شوند. بسته به نوع استفاده از کوله، پارچه‌ای را انتخاب کنید که دوام بالایی داشته باشد.

برخی از پارچه‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های جدید ساخته شده‌اند تا با کم کردن وزن، دوام زیادی داشته باشند. تنها معیار برای انتخاب پارچه خوب، ضخامت آن نیست.

چگونه کوله پشتی پیاده‌روی خود را متناسب کنیم

با توجه به این که کوله پشتی شما ممکن است حتی برای چند روز، همه چیز را در خود نگه دارد، رعایت تناسب و قرار دادن مناسب وسایل داخل آن ضروری است. تناسب صحیح باعث می‌شود تا بار در کوله به خوبی و ایمن باقی بماند و در عین حال شما بتوانید کوله را راحت حمل کنید.

یکی از مواردی که باید در نظر گرفت، اندازه‌گیری طول تنه است. اندازه‌گیری‌ها را می‌توانید توسط خودتان انجام دهید، اما اگر کسی بتواند به شما کمک کند، این کار راحت‌تر خواهد بود.

وقتی به کوله پشتی‌ها نگاه می‌کنید، اندازه تنه کوله پشتی باید با بدن شما تناسب داشته باشد. برای تنظیمات دقیق‌تر، به دنبال کوله پشتی‌های کوهنوردی باشید که بتوانید طول تنه آن را چند سانتی‌متر کم یا زیاد کنید.

تنظیم دقیق متناسب با نیاز شما

بعد از این که یک کوله را انتخاب و آن را متناسب با تنه خود تنظیم کردید، وقت آن است که برخی از تنظیمات دقیق را انجام دهید. با تنظیم بندهای موجود در کوله می‌توانید آن را متناسب با نیازتان اندازه کنید. با سفت و یا شل کردن بندها می‌توان تا حدودی فضای داخلی کوله پشتی را کاهش و یا افزایش داد.

بندهای کوله پشتی و کمربند ران را محکم کرده و کمربند ران را در دو طرف با استفاده از سگک تنظیم کنید. سگک باید مرکز قرار بگیرد. به خاطر داشته باشید که کمربند باید صاف و در عین حال راحت باشد. کمربند ران حدود ۸۰٪ وزن کوله را تحمل می‌کند.

بندهای کوله را باید طوری ببندید که روی شانه گرد شوند. نباید بین قسمت بالای شانه و بند شانه خود فاصله داشته باشید.

تسمه‌های بالابر را به سمت جلو بکشید. این بندها برای بالا بردن بار کوله پشتی به روی شانه، از روی باسن شما هستند. اطمینان حاصل کنید که بلند کننده بار را بیش از حد سفت نکنید، زیرا شکافی بین قسمت بالای شانه و بندهای شانه شما ایجاد می‌شود.

دو طرف بند جناغ را تنظیم کنید تا در سینه شما راحت باشد. این بند ضمن آزاد نگه داشتن بازوها باعث پشتیبانی اضافی نیز می‌شود.

در طول پیاده‌روی‌های طولانی، بالابرها مواردی هستند که باید برای راحت ماندن، آنها را تنظیم کرد. ممکن است دریابید که در سربالایی‌ها باید این بندها را تنظیم کنید که این کاملا طبیعی است.

تنظیم کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی و نکاتی برای افرادی که جثه بزرگ‌تری دارند

برای مردانی با شکم بزرگ، برای حمل ۸۰٪ از وزن بسته بر روی باسن، به کمربند کمر محکم‌تر نیاز است و در پیاده‌روی‌های طولانی مدت، ساییدگی قابل توجهی در پوست خواهند داشت . هیچ نوع کوله برای اشخاصی با ساختار بدنی بزرگ‌تر در وضعیت ثابتی قرار نمی‌گیرد.

همان طور که پیاده‌روی می‌کنید، بندها را می‌توانید تنظیم کنید. بهترین تکنیک این است که روز را با ۵۰ تا ۷۰ درصد از وزن بر روی باسن خود شروع کنید، سپس کوله پشتی را در طول روز مجدد تنظیم کنید و بار کوله را بیشتر روی شانه خود منتقل کرده و هر زمان احساس ناراحتی کردید، وضعیت را تغییر دهید. اینجاست که پایین آوردن وزن پایه به راحتی کلی شما در طول مسیر کمک خواهد کرد.

نحوه بسته‌بندی کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی
نحوه بسته‌بندی کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

نحوه بسته‌بندی کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

یک کوله که به طور مناسب بسته‌بندی شده باشد، شما را از کمر درد نجات داده و همچنین تمام وسایل شما را مرتب نگه می‌دارد. بعضی از کوله‌ها محفظه‌های جداگانه‌ای برای اقلام مختلف دارند. به طور کلی، باید تمام وسایل خود را به طرز مناسب در داخل کوله پشتی خود قرار دهید.

محفظه اصلی

کیسه خواب خود را در قسمت پایین کوله قرار دهید. شما فقط یک بار در روز کیسه خواب خود را خارج می‌کنید، با این کار تمام وسایل سنگین در بالا قرار می‌گیرند. بیشتر کوله‌های کوهنوردی محفظه پایین جداگانه‌ای برای این امر دارند. توصیه می‌شود کیسه خواب خود را درون کیسه فشرده شده قرار دهید، تا به خوبی در قسمت پایین کوله قرار گیرد.

اگر پد خواب بیرون از کوله متصل نمی‌شود، این وسیله بعدی است که وارد محفظه اصلی می‌شود. شما فقط یک بار در روز به این پد احتیاج خواهید داشت.

بعد از کیسه خواب و بالشتک، وسایل دیگری که کمتر به آنها احتیاج دارید را در کوله خود قرار دهید. سپس، لباس‌های خود را که در یک کیسه خشک قرار داده شده‌اند را در کوله قرار دهید. لباس‌ها وزن زیادی ندارند، اما به فضای بیشتری نیاز دارند و در طول کوهنوردی و یا پیاده‌روی، کمتر به آنها احتیاج خواهد بود.

اکنون وقت آن است که اجاق گاز و وسایل آشپزی را داخل کوله بگذارید. اگر خیلی این وسایل بزرگ نباشند، می‌توانید آنها را در کوله قرار دهید. کپسول گاز خود را درون قابلمه بگذارید تا فضای کمتری اشغال کند.

بعد از اجاق گاز و وسایل آشپزی، غذاهای خود را داخل کوله قرار دهید. غذای خود را در یک کیسه خشک نگه دارید، بنابراین هیچ چیز در اطراف پراکنده نمی‌شوند. همچنین وقتی زمان غذا خوردن می‌رسد، همه چیز در یک کیسه قرار دارد و احتیاجی نیست به دنبال وسایل باشید. اگر تصمیم گرفتید غذای خود را آویزان کنید، کیسه‌ای برای آویزان کردن خواهید داشت.

می‌توانید یک کاپشن یا کت بارانی را در بالای محفظه اصلی کوله پشتی قرار دهید. اگر احتمال بارش باران وجود دارد، کاپشن خود را در یک کیسه ضد آب قرار دهید، اما اگر در آب و هوای خشک پیاده‌روی کنید، کیسه ضد آب لازم نیست.

محفظه بالا

در این قسمت، می‌توانید دسترسی سریع به موارد ضروری را در نظر بگیرید. کیت کمک‌های اولیه پزشکی، چاقو، سوت، نقشه یا هر وسیله ناوبری دیگر را می‌توانید در این قسمت نگه دارید. همچنین می‌توان هر چیزی که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند را در این قسمت قرار دهید تا بتوانید دسترسی سریعی به آنها داشته باشید.

برای چند وسیله دیگر، مانند پوشش باران برای کوله پشتی، می‌توانید آن را در یک جیب خارجی نگه دارید. برای یک بطری آب، یکی از جیب‌های کناری کاملا مناسب است. ترجیحاً همر چیزی را می‌توان در جیب‌های کناری قرار داد. اما برخی افراد دوست ندارند چیزهای زیادی را در قسمت بیرونی کوله نگه دارند. هنگام راه رفتن در مسیرهای تنگ، ممکن است آسیبی به آنها برسد.

  نحوه انتخاب کفش‌های پیاده‌روی (راهنمای خرید)

از پر کردن بیش از حد کوله پشتی خودداری کنید

اگر کوله پشتی ظرفیت زیادی دارد، می‌توانید موارد بیشتری را با خود حمل کنید. کوله پشتی‌های کوچک‌تر جایی برای تمام وسایل لوکس ندارند. اگر کوله شما مانند انواع چند روزه و بزرگ‌تر است، می‌توانید وسایل بیشتری را در سفر با خود به همراه ببرید.

همه موارد ضروری را به یک طرف منتقل کنید. موارد کاملا ضروری را با خود ببرید، نه چیزهای لوکس که داشتن آنها ضرورت زیادی ندارد. برخی از لوازم کاربرد زیادی ندارند و در صورت همراه نداشتن آنها، تغییر چندانی در کیفیت سفر ایجاد نمی‌شود. به وسایل نگاه کنید و فکر که آیا واقعا به آنها نیاز دارید. اگر بعد از همه موارد ضروری هنوز فضای اضافی در کوله پشتی شما وجود دارد، به شرط این که وزن زیادی اضافه نشود، می‌توانید برخی از موارد غیر ضروری را نیز در کوله بگذارید.

نکته بعدی کاهش وزن کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی است. همان روزی که از یک سفر پیاده‌روی برگشتید، تمام وسایل خود را روی زمین پهن کنید. تصمیم بگیرید که واقعاً به چه چیزهایی احتیاج داشتید و از چه چیزی هرگز استفاده نکرده‌اید. با این روش می‌توانید برای سفر بعدی وسایل بهتری را با خود ببرید.

سازماندهی داخل کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

استفاده از کیسه‌های مخصوص فشرده‌سازی در کاهش حجم لباس‌ها، کیسه خواب و غیره مفید بوده و در کوله جای کمتری را اشغال می‌کنند. قرار دادن وسایل مشابه درون کیسه‌ها یک روش عالی برای منظم نگه‌داشتن وسایل و دور ماندن آنها از رطوبت است. یک سری کیسه‌های رنگی در اندازه‌های مختلف می‌تواند به شما در جستجوی چیزی که به دنبال آن هستید، کمک کند. اگر تمام وسایل شما درون یک کیسه بزرگ باشد یا در محفظه اصلی قرار داشته باشند، پیدا کردن هر چیزی سخت خواهد شد.

استفاده از کیسه‌های فشرده‌سازی

کیسه فشرده‌سازی یکی از موارد ضروری برای قرار دادن کیسه خواب شما در مسیر پیاده‌روی است. در حالی که هرگز نباید کیسه خواب را به مدت طولانی در داخل کیسه فشرده‌سازی نگهداری کنید، آنها فضای زیادی را به محفظه داخلی کوله شما اضافه می‌کنند.

این کیسه‌ها برای هر نوع کیسه خواب، صرف نظر از اندازه آنها مناسب هستند. همچنین در هنگام پیاده‌روی در آب و هوای سرد، از کیسه‌های فشرده‌سازی می‌توان برای قرار دادن لباس‌های گرم استفاده کرد.

کیسه‌های داخلی

استفاده از این کیسه‌ها راهی مناسب برای سازماندهی وسایل کوچک‌تر در کوله شما است. می‌توان  چند کیسه‌ها را داخل کوله قرار داد. در صورت تهیه این کیسه‌های کوچک در رنگ‌های مختلف، به سرعت و راحتی می‌توان موارد مختلف را در کیسه‌های جداگانه پیدا کرد.

اگر چه این کیسه‌ها ضدآب نیستند، برای دسترسی سریع دارای طناب کشی هستند. آنچه در مورد این کیسه‌ها خوب است، قیمت این محصولات نسبت به موارد دیگر بوده و وزن سبکی دارند. هر چند که از پارچه‌های خیلی مقاومی ساخته نمی‌شوند.

کیسه‌های فوق سبک

انرژی زیادی بابت هر گرم از وزن کوله مصرف می‌شود، بنابراین کم کردن وزن به شما کمک می‌کند تا مسیر طولانی‌تری را با احساس خستگی کمتر طی کنید. کیسه‌های فوق سبک کمترین وزن را داشته و نسبت به وزنی که دارند، مقاومت خوبی ارائه می‌دهند. استفاده از این کیسه‌ها در کم کردن وزن کوله کمک می‌کنند.

کیسه‌های ضد آب

کیسه‌های ضد آب برای محفوظ ماندن وسایل در هوای مرطوب ساخته شده‌اند. آنها برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی ضروری هستند. به طور خلاصه، مزیت این نوع کیسه این است که در هوای بارانی و برفی، ضد آب و مقاوم  بوده و رطوبت به داخل کیسه نفوذ نمی‌کند.

آنها مانند کوله پشتی به طور معمول در مقیاس لیتر اندازه‌گیری می‌شوند. گاهی اوقات اندازه در قسمت خارجی کیسه نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از اندازه‌ها و رنگ‌ها را متناسب با نیاز انتخاب کنید. از یک لیتر تا ۳۰ لیتر با انواع بند شانه را می‌توانید در بازار پیدا کنید و لوازم حساس به رطوبت خود را در آنها قرار دهید.

می‌توان از یک کیسه بزرگ در محفظه اصلی کوله پشتی استفاده کرد و لوازم دیگر را درون آن قرار داد. کیسه‌های بزرگ، تمامی وسایل شما را در خود جای می‌دهند و از بابت رطوبت خیال شما را آسوده می‌کنند.

نحوه تمیز کردن و نگهداری کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی
نحوه تمیز کردن و نگهداری کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

نحوه تمیز کردن و نگهداری کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی

اگر زیپ‌ها به سختی باز و بسته می‌شوند یا به نظر می‌رسد ظاهر کلی کوله پشتی شما کثیف به نظر می‌رسد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که تمیز شود. تمیز کردن کوله پشتی را در ابتدای فصل انجام دهید تا برای سفرهای شما آماده باشد.

شما به مقداری ماده تمیزکننده، یک اسفنج و یک مسواک قدیمی نیاز خواهید داشت. همچنین، یک وان بزرگ که متناسب با اندازه کوله شما باشد. برخی از مواد شوینده مخصوص شستشوی وسایل کوهنوردی ساخته شده‌اند و کمترین آسیب را به مواد کوله می‌رساند. قبل از استفاده از مواد شوینده، نوعی را انتخاب کنید که با مواد کوله هماهنگ باشد.

تمیز کردن را شروع کنید

همه چیز را از کوله خارج کرده و همه محفظه‌ها را از حالت فشرده خارج کنید. کوله پشتی را وارونه کرده و آن را خوب تکان دهید تا همه گرد و غبار و سنگ‌های کوچک از آن خارج شوند.

اگر کوله شما دارای بندهای شانه و کمربند ران یا قاب قابل جدا شدن است، تمامی آنها را جدا کنید. با این کار تمام طول بند به خوبی تمیز خواهد شد.

کوله پشتی خود را در یک ظرف با آب گرم قرار دهید. از اسفنج خود برای پاک کردن فضای داخلی استفاده کنید. اگر خیلی کثیف نیست، از مواد تمیزکننده صرف نظر کنید و بگذارید خیس بخورد.

از اسفنج همراه مواد تمیزکننده برای تمیز کردن نقاط کثیف استفاده کنید. به احتمال زیاد قسمت پایین، کناره‌ها و گوشه‌ها بیشترین احتمال کثیف شدن را دارند. اکثر کوله‌ها دارای پوشش محافظتی هستند، بنابراین بهتر است خیلی سفت و محکم شستشو ندهید.

زیپ‌ها را با مسواک و کمی ماده تمیزکننده کاملا تمیز کنید. آلودگی به مرور زمان جمع شده و می‌تواند زیپ‌ها را خراب کند. کثیف شدن زیپ‌ها باعث می‌شود تا به سختی باز و بسته شوند و به مرور زمان فشار بیش از حد برای باز و بسته کردن آنها موجب خرابی می‌شود.

به چه صورت کوله را خشک کنیم

هنگامی که کوله پشتی پیاده‌روی و کوهنوردی را به خوبی تمیز کردید، کوله را با آب شسشتو دهید و آن را آویزان کنید تا خشک شود. از قرار دادن کوله پشتی در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید. هرگز از گرما استفاده نکنید و آن را در خشک‌کن قرار ندهید. این کار به پارچه آسیب می‌رساند. بگذارید کوله پشتی کاملا خشک شود، اگر گوشه و کنار آن رطوبت داشته باشد، زمانی که آن را در کمد قرار می‌دهید، کپک می‌زند.

با تمیز کردن مناسب، کوله دوام بیشتری خواهد داشت و می‌توانید از آن استفاده بیشتری داشته باشید. همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کوله مرطوب را داخل کمد نگه ندارید. این کار باعث کم شدن طول عمر آن خواهد شد.

کوله پشتی کوهنوردی خوب چیست؟

ابتدا باید در مورد اندازه تصمیم بگیرید. این به مدت و مکان پیاده‌روی شما مشخص می‌شود. به طور کلی، یک کوله پشتی خوب توانایی جا دادن تمامی وسایل مورد نیاز شما را دارد و این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که بتوانید به راحتی به تمامی لوازم مورد نیاز، دسترسی راحت داشته باشید.

داشتن جیب‌های متنوع به شما کمک می‌کند تا بتوانید وسایل را به خوبی تقسیم کنید. اما اگر کوله خیلی بزرگی نیاز نداشته باشید، به جیب‌های زیادی نیز احتیاج نخواهید داشت. برای پیاده‌روی‌های کوتاه مدت از کوله‌ای استفاده کنید که وزن زیادی نداشته باشد و بتوانید آزادانه در طبیعت گردش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *