راهنمای جامع انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب

برای انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید مواردی را در نظر بگیرید، تا بتوانید محصولی را خریداری کنید که برای کاربرد مورد نظر شما بهترین کارایی را داشته باشد. اگر می‌خواهید یاد بگیرید که چگونه اسکوتر برقی دسته‌دار مناسب خود را انتخاب کنید، در این پست مهم‌ترین موارد آورده شده است.

زمانی که تصمیم می‌گیرید که یک اسکوتر دسته‌دار برقی سوار شوید، باید به نکات مختلف توجه داشته باشید. هر اسکوتر ویژگی‌هایی مخصوص به خود را دارد و برای کاربرد مشخصی طراحی شده، یکی از اولین مواردی که باید به آن توجه کنید، هدف از خرید اسکوتر برقی است.

خرید اسکوتر برقی از دیجی‌کالا

۶ نکته در مورد نحوه انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب برای شما

اگر قبل از خرید هر محصول مشخصات آن را بررسی کنید، با امکانات و قابلیت‌های مختلف آن آشنا خواهید شد و با مقایسه محصولات مشابه، امکان تهیه اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب با کاربرد مورد نظرتان بیشتر خواهد شد. ایمنی، ابعاد، عملکرد، راحتی، هزینه و شرایط سواری شش نکته‌ای هستند که باعث می‌شوند تا دید بهتری نسبت به یک محصول پیدا کنید.

هر بخش برای تصمیم‌گیری درست، تاثیر خوبی روی انتخاب شما دارد. بعلاوه، هنگامی که این بخش‌ها را مرور می‌کنید، دقیقا خواهید فهمید که چه نوع اسکوتر برقی دسته‌دار برای شما مناسب است. هر بخش از اسکوتر دسته‌دار برقی دارای انواع مختلفی است و قابلیتی مخصوص به خود دارد.

بهترین مدل‌های اسکوتر برقی دسته‌دار

توجه به ایمنی در زمان انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب

ایمنی، یکی از اولین و مهم‌ترین بخشی است که در زمان تهیه یک اسکوتر برقی باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. اسکوترهای برقی دسته‌دار سرعت بالایی ندارند، اما ترمزها باید به اندازه کافی عملکرد خوبی داشته باشند تا از حوادث جلوگیری کنند. اگر از این وسیله در شب استفاده می‌کنید، داشتن چراغ ضروری است تا هم بتوانید از خطرات پیش‌رو مطلع شوید و هم رانندگان وسایل نقلیه بتوانند شما را ببینند.

هر اسکوتر می‌تواند وزن مشخصی را تحمل کند، خرید محصولی که نتواند وزن شما را به خوبی تحمل کند و یا ترمزهای ضعیفی داشته باشد که عملکرد خوبی برای وزن شما نداشته باشند، باعث خرابی و استهلاک زود هنگام اسکوتر شده و باعث بالا رفتن احتمال حادثه خواهد شد.

در این بخش، ما به شما نشان خواهیم داد که چرا این قسمت بسیار مهم است و شامل چه مواردی می‌شود. اولین نکته‌ای را که در مورد نحوه انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید به آن توجه کنید، ایمنی آن است که یکی از بخش‌های مهم، ترمزها هستند که در زیر به آنها اشاره شده است.

ترمزهای اسکوتر دسته‌دار برقی

همیشه قدرت ترمزها را باید در ابتدا مورد توجه قرار داد. ترمزها باید بتوانند به خوبی عمل کنند تا حادثه‌ای به وجود نیاید. مهم‌ترین قسمت هر وسیله تقلیه‌ای ترمز آن است. هنگامی که در حال خرید محصولی هستید که می‌تواند با سرعت بالایی حرکت کند، باید نگران توقف آن نیز باشید.

در زمان خرید و انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب، قدرت ترمز بسیار مهم است. ترمز باید در کوتاه‌ترین مسافت شما و اسکوتر را متوقف کند. وزن شخصی که سوار اسکوتر می‌شود در هنگام توقف تاثیرگذار خواهد بود و اسکوتری که ترمزهای قوی‌تری دارد، می‌تواند افرادی با وزن بالا را هم در مسافت کوتاه متوقف کند.

اسکوترهای برقی دارای ترمزهای متنوعی مانند، ترمز دیسکس هیدرولیکی، ترمز دیسکی مکانیکی، ترمز طبلی، ترمز عقب، ترمز V شکل، ترمزهای باند و ترمزهای برقی هستند. هر کدام از انواع ترمز قابلیت‌های مختلفی دارند و برای کاربردی خاص، بهترین عملکرد را خواهند داشت.

بهترین راه‌حل، داشتن ترمزهای دیسکی هیدرولیکی است. ترمزهای دیسکی مکانیکی در جایگاه دوم قرار دارند. ترمز طبلی، باند و ترمزهای V شکل نیز در رده‌های بعدی قرار می‌گیرند. ترمزهای دیسکی هیدرولیکی قدرت بالایی دارند و مدت زمان طولانی به کار خود ادامه می‌دهند.

برخی از اسکوترهای برقی با کیفیت بالاتر، دارای ترمز الکترونیکی هستند. وقتی می‌خواهید در مسیرهای هموار متوقف شوید، این ترمزها عالی هستند. همچنین در هنگام استفاده از ترمز، مقداری انرژی که به طور معمول استفاده نشده و در باتری‌ها ذخیره می‌شود.

در هنگام توقف، در برخی از اسکوترها می‌توان با فشار پا بر روی گلگیر عقب، ترمز گرفت. این قابلیت از کار نمی‌افتد و همیشه در اختیار شما است. فقط روی گلگیر عقب فشار دهید، اسکوتر متوقف خواهد شد.

سوالاتی که در هنگام انتخاب ترمز باید از خود بپرسید

از خودتان بپرسید که آیا می‌خواهید مدت زیادی در روز از اسکوتر استفاده کنید؟ آیا در منطقه‌ای که تپه‌های زیادی دارد زندگی می‌کنید؟ آیا وزن زیادی دارید؟

اگر پاسخ به این سوالات مثبت باشد، ترمزهای دیسکی انتخاب خوبی برای شما هستند. قطعات این ترمزها مدت زیادی کار می‌کنند و ایمنی بالایی نیز دارند. ترمزهای دیسکی هیدرولیکی و انواع مکانیکی، کارایی خوبی در شرایط استفاده طولانی مدت و عبور از مسیرهای ناهموار دارند.

محدودیت وزن

باید اسکوتری را تهیه کنید که بتواند وزن شما تحمل کند. اسکوترها با توانایی وزن مختلف تولید می‌شوند و وقتی سازنده متذکر می‌شود که محصول تا وزن ۱۰۰ کیلوگرم را تحمل می‌کند، اگر شخصی با وزن بیشتر سوار شود، اسکوتر نمی‌تواند این وزن را تحمل کند و کارایی مطلوبی نخواهد داشت.

البته باید توجه داشته باشید که اسکوتر می‌تواند تا وزن مورد نظر را تحمل کند و اگر وزن شما در آستانه تحمل وزن اسکوتر باشد، باعث خرابی آن نمی‌شود، اما فشار زیادی به اسکوتر وارد می‌شود. همیشه سعی کنید محصولی را تهیه کنید که بتواند وزن بالاتری را تحمل کند تا دوام بیشتری داشته باشد و بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

سیستم ترمز نیز بر اساس میزان تحمل وزن طراحی می‌شود. اگر وزن شخص استفاده کننده بیش از حد سنگین باشد، اسکوتر نمی‌تواند در مسافت مناسب متوقف شود، و اگر در مسیر شما شیب کمی وجود داشته باشد و با سرعت حرکت کنید، مشکل پیش می‌آید.

توصیه‌های سازنده در مورد محدودیت وزن را جدی بگیرید و به آن احترام بگذارید. قانون طلایی این است، اگر ۸۰ کیلوگرم هستید، محصولی که توانایی وزن ۱۰۰ کیلوگرم یا بیشتر دارد را تهیه کنید. اگر وزن کمتری داشته باشید، دوام باتری طولانی‌تر شده، اسکوتر عملکرد مطلوبی داشته و احساس سواری به مراتب بهتر می‌شود.

چراغ‌های اسکوتر برقی دسته‌دار
چراغ‌های اسکوتر برقی دسته‌دار

چراغ‌های اسکوتر برقی دسته‌دار

یکی از مواردی که در هنگام انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید به آن توجه کرد، چراغ‌ها هستند. همه ما می‌خواهیم در جاده دیده شویم و متناسب با کاربرد و زمانی که از این وسیله استفاده می‌کنیم، باید اسکوتر به نوع مناسبی از چراغ مجهز شود.

  راهنمای خرید ژنراتور برق و آنچه باید بدانید

چندین نوع چراغ وجود دارد، چراغ جلو درست بالای گلگیر جلو، چراغ عقب یکپارچه، چراغ جلو در لوله عمودی فرمان، چراغ‌های جلو در عرشه ایستاده، چراغ عقب روی گلگیر عقب، چراغ جلو روی فرمان، چراغ‌های کنار و برخی از اسکوترها هیچ چراغی ندارند.

چراغ عقب برای محیط‌های تاریک نور کمی دارد و این یک واقعیت است و هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم، مگر این که در محیط‌های خیلی تاریک، یک جلیقه با نوراهای شبرنگ بپوشیم. حتی می‌توان از شبرنگ روی گلگیر عقب استفاده کرد. بعضی از چراغ‌های عقب به سیستم ترمز متصل هستند و هنگام ترمز، نور قوی‌تری منتشر می‌کنند.

برای چراغ جلو تنوع بیشتری خواهید داشت و می‌توانید متناسب با کارایی، از چراغ‌های مختلفی استفاده کنید. البته این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که چراغ‌های قوی‌تر، برق بیشتری را هم مصرف می‌کنند. اما اگر در محیط‌های خیلی تاریک از اسکوتر استفاده می‌کنید، چراغی را انتخاب کنید که بتواند به خوبی جلوی شما را روشن کند.

برخی از اسکوترهای برقی هیچ چراغی ندارند و اگر می‌خواهید اسکوتر شما دارای چراغ باشد، می‌توانید هر چراغی که نیاز داشتید را بر روی آن نصب کنید. راه‌حل‌های مختلفی وجود دارند و می‌توانید با توجه به نیاز، اولویت خود را انتخاب کنید.

ابعاد اسکوتر

اگر اسکوتر دارای ترمز مطمئنی برای وزن شما بوده و چراغ‌هایی دارد که با نیازهای شما سازگار است، در هنگام انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید به ابعاد آن نیز توجه کنید. نوعی را انتخاب کنید که بتوانید به راحتی و در جاهای مختلف از آن استفاده کنید.

اگر قد بلندی دارید، اسکوتری را تهیه کنید که دسته آن برای شما مناسب باشد، جای پای اسکوتر نیز باید به اندازه کافی و متناسب با کاربرد مورد نظرتان باشد. اگر می‌خواهید با استفاده از اسکوتر چیزی را حمل کنید، نوعی را تهیه کنید که این قابلیت را داشته باشد.

قد

اگر ارتفاع فرمان برای شما خیلی کوتاه و یا بلند است، فرمان برخی از این محصولات را می‌توان تنظیم کرد. اگر فرمان اسکوتر قابلیت تنظیم داشته باشد، با بلند و یا کوتاه کردن آن می‌توانید ارتفاع مناسب را تنظیم کنید. البته باید توجه داشته باشید که محدوده تنظیم فرمان هر مدل متفاوت است، در زمان خرید به دامنه تنظیم فرمان توجه کنید.

ابعاد کفی
ابعاد کفی

ابعاد کفی

همه ما متفاوت هستیم. برخی از افراد پاهای کوچکتری دارند، اما دوست دارند که اسکوتر با فضای کفی بیشتر تهیه کنند. برخی نیز فضای کفی بزرگ برای آنها ضرورتی ندارد. خوب است قبل از خرید، اندازه کفی اسکوتر را در نظر بگیرید و به دنبال نوعی باشید که از مواد ضد لغزش ساخته شده باشد.

قابل حمل بودن

این چیزی است که شما متناسب با کاربرد مورد نظر، باید به آن توجه کنید. آیا برای رفت و آمد روزمره خود به یک سیستم تاشو فوق‌العاده سریع و بسیار سبک نیاز دارید؟ اگر جواب شما ” بله” است، نباید به فکر انواع آفرود با لاستیک بزرگ و قدرت ۲۰۰۰ وات باشید.

هر اسکوتر دسته‌دار برقی کم و بیش می‌تواند جمع شود. سوال درست این است که چقدر سریع می‌توانید این کار را انجام دهید و بعد از جمع شدن، اندازه اسکوتر چقدر می‌شود. اگر می‌خواهید اسکوتر خود را خیلی سریع قبل از ورود به اتوبوس یا مترو جمع کنید، باید انواع سبک که برای جمع شدن سریع طراحی شده‌اند را تهیه کنید.

برخی از افراد باید از اسکوتر برقی در داخل خانه نگهداری کنند، یا شاید شما یک ماشین هاچ بک داشته باشید. شما می‌دانید که در صندوق عقب چقدر فضا وجود دارد و باید متناسب با آن، اسکوتر برقی دسته‌دار مناسب را انتخاب کنید.

برخی از افراد علاقه‌مند به تفریحات آفرود هستند و برای آنها مهم نیست که چقدر زمان برای عملیات جمع و باز کردن اسکوتر نیاز است. برای شرایط بیرون از جاده، اسکوتری مناسب است که در کنار موتور و باتری‌های قوی، چرخ‌های بزرگی نیز داشته باشد و بتواند در مسیرهای مختلف حرکت کند.

قابلیت حمل، متناسب با کاربرد مورد نظر، در زمان انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید در نظر گرفته شود. معمولا اسکوترهایی که در داخل شهر مورد استفاده قرار می‌گیرند، وزن کمی دارند و برخی از آنها به صورتی هستند که به آسانی جمع و باز می‌شوند و حتی می‌توانید آنها را به داخل اتوبوس و یا مترو ببرید.

عملکرد اسکوتر برقی دسته‌دار

اسکوتر برقی باید دارای عملکردی قابل قبول باشد تا بتوان از آن برای هدف مورد نظر استفاده کرد. اسکوترها موتورهای مختلفی دارند و با سرعت‌های متفاوتی قادر به حرکت هستند. قدرت باتری‌ها نیز در سرعت و مسافت طی شده نقش مهمی دارند.

قدرت

شما باید بدانید که چه نوع سواری را انجام خواهید داد. آیا در یک شهر شلوغ برای کار، رفت و آمد می‌کنید و مجبور نیستید که مسافت زیادی را طی کنید؟ در این صورت، شما به قدرت زیادی احتیاج ندارید و یک اسکوتر برقی چابک، راحت و قابل کنترل برای شما خوب است.

اگربرای رفت و آمد در شهر تصمیم به خرید اسکوتر دسته‌دار برقی دارید، اسکوتری با موتور ۵۰۰ وات خوب است. البته اگر وزن شما زیاد نیست و مسافت زیادی را طی نمی‌کنید، ۲۵۰ وات نیز برای کار شما کافی خواهد بود. البته محصولی با انرژی بیشتر برای مواقع خاص خوب است، اما ۲۵۰ وات برای رفت و آمد روزمره کافی خواهد بود، به شرطی که مسیر شما خیلی طولانی نباشد.

برای استفاده به عنوان سرگرمی و در خارج از جاده، شما به ۱۰۰۰ وات یا بیشتر نیاز خواهید داشت. در بازار، اسکوترهایی با موتور ۵۰۰۰ وات نیز وجود دارند، البته هزینه بیشتری را هم باید پرداخت کنید. اسکوترهایی با موتورهای قوی به باتری‌های با ظرفیت بالا نیاز دارند.

سرعت
سرعت

سرعت

انواع مختلف اسکوترهای قادر به حرکت با سرعت‌های متفاوت هستند. بیشترین سرعت برخی از اسکوترها ۱۲.۵ کیلومتر در ساعت و اسکوترهایی نیز وجود دارند که تا سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت نیز می‌توانند حرکت کنند. تصمیم‌گیری هوشمندانه این است که برای بچه‌ها (مبتدیان) ۱۲.۵ کیلومتر در ساعت، برای کودکان و نوجوانان باتجربه‌تر ۱۶ تا ۲۵ کیلومتر در ساعت، برای بزرگسالان ۲۵ تا ۳۲ کیلومتر در ساعت و برای بزرگسالانی که می‌خواهند مسافت بیشتری را طی کنند، انواعی که سرعت ۳۲ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت دارند، مناسب است.

برای کاربرد روزانه، اسکوتری با سرعت ۲۵ تا ۳۲ کیلومتر در ساعت مطلوب خواهد بود. به شرطی که نخواهیم مسافت بیشتری را طی کنیم یا با دوستان خود، خارج از جاده یا در برخی از مسیرها مسابقه دهیم. بعد از این که کاربری اسکوتر برقی را مشخص کردید، به راحتی می‌توانید در مورد سرعت تصمیم بگیرید.

برای کسانی که به مسافت‌های دور می‌روند و یا مایل به مسابقه دادن هستند، سریع‌ترین اسکوترهای برقی را باید انتخاب کنند. اما برای مسیرهای شهری و تردد در خیابان‌های شلوغ، نیازی به سرعت بالا نیست.

  راهنمای استفاده از لوازم تست قند خون

دامنه حرکت

برخی از تولیدکنندگان بیان می‌کنند که اسکوتر برقی آنها می‌تواند حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه حرکت کند، برخی دیگر ادعا می‌کنند که می‌توانید با این محصول تا ۸۰ کیلومتر را طی کنید. این اعداد قابل اطمینان هستند، اما در شرایط مختلف، متفاوت خواهند بود. فردی که از اسکوتر استفاده می‌کند بر روی دامنه حرکت تاثیر می‌گذارد. مسیر حرکت، شلوغی خیابان و شیب از عوامل تاثیرگذار در دامنه حرکت هستند.

طرز رانندگی هر فردی متفاوت بوده و بر روی میزان مصرف سوخت یا انرژی باتری تاثیر می‌گذارد. از طرف دیگر افراد وزن متفاوتی دارند و وزن بالاتر، به نیروی بیشتری برای حرکت نیاز دارد و باعث می‌شود تا دامنه حرکت، کمتر از ادعای سازنده محصول شود.

در زمان انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب برای کاربرد مورد نظرتان، حرکت هوشمندانه شما می‌تواند این باشد که از اسکوتری استفاده کنید که دارای دامنه حرکت کمی بالاتر از نیاز شما باشد. در این صورت با بالا رفتن عمر باتری و کم شدن ظرفیت آن، تا زمان بیشتری می‌توانید بدون تعویض باتری‌ها از اسکوتر برقی خود استفاده کنید.

اگر در برخی از مواقع نیاز داشتید تا مسافت بیشتری با اسکوتر خود طی کنید، فراموش نکنید که می‌توانید روی دامنه حرکت اسکوتر تاثیر بگذارید، با سرعت کمتر حرکت کرده و در مسیرهای شیب‌دار به اسکوتر خود کمک کنید و دامنه حرکت بیشتری را انجام دهید.

باتری

امروزه اسکوترها باتری‌های اسید سرب (Lead-Acid) و لیتیوم، یون (Lithium-Ion) دارند. این باتری‌ها هر کدام قابلیت‌هایی دارند که برای مصارف مختلف قابل استفاده خواهند بود.

یکی از انتخاب‌ها، باتری‌های اسید سرب هستند که باید مدت زمان طولانی شارژ شوند و قدرت کمی دارند و برد کوتاهی خواهند داشت. البته این باتری‌ها قیمت کمتری دارند و اگر نیازی نیست تا مسافت زیادی را طی کنید، برای اسکوتر شما قابل استفاده خواهند بود.

انتخاب دیگر، باتری‌های لیتیوم یونی هستند که در مدت زمان کمتری شارژ می‌شوند و دامنه حرکت بیشتری را برای شما فراهم می‌کنند. برای خرید این باتری‌ها قیمت بالاتری را باید پرداخت کنید، اما اسکوتر شما می‌تواند وزن بیشتری را به مسافت‌های دورتری ببرد.

باتری‌های اسید سرب (Lead-Acid) قیمت کمتری دارند، اما باتری‌های لیتیوم یون قابلیت‌های دیگری دارند که در زیر به آنها اشاره شده است.

باتری‌های لیتیوم یون، ۵ برابر انرژی بیشتری دارند، بین ۴ تا ۵ بار چرخه شارژ آنها بیشتر است، حتی در بالای ۴۵ درجه سانتیگراد عملکرد مطلوبی دارند، ۴ برابر زمان شارژ آنها سریع‌تر است، ۳ برابر سبک‌تر از باتری‌های اسید سرب و برای محیط زیست ایمن‌تر هستند، به هیچگونه تعمیر و نگهداری نیاز ندارد و اسکوتر به راحتی برق‌رسانی می‌شود.

با دیدن مشخصات، انتخاب آسان خواهد شد. اگر می‌خواهید روزانه و به مدت طولانی از اسکوتر برقی دسته‌دار خود استفاده کنید، به یک باتری لیتیوم یونی قوی نیاز دارید. با این حال، برای بچه‌ها و یا اگر هر چند وقت یک بار سوار آن شوید، باتری‌های اسید سرب (Lead-Acid) کار شما را انجام می‌دهند.

در نظر گرفتن کاربرد

در هر صورت به یاد داشته باشید که کاربرد اسکوتر نقش مهمی در انتخاب باتری دارد. انتخاب شما هر چه باشد، وزن فردی که سوار می‌شود، یکی از متغیرهای بزرگ در معادله دامنه حرکت است. حتی وزنی که از حد مجاز فراتر نرود، باتری را خالی می‌کند، فقط واقعیت این است که شما اسکوتر را برای چه کاربردی تهیه می‌کنید.

البته باید در نظر بگیرید که در صورت خای شدن باتری، حرکت اسکوتر به چه صورت است. آیا در صورت خالی شدن باتری، راحت می‌توانید اسکوتر را حرکت دهید؟ اگر حرکت دادن آن آسان باشد، می‌توانید با کمترین زحمت، به خانه برگردید.

شاید کسی به شما بگوید که باتری‌های قوی‌تر با قابلیت شارژ سریع، هزینه اولیه بالایی دارند، اما هر چقدر اسکوتر باتری بهتری داشته باشد، کارایی بالاتر و دوام بیشتری خواهد داشت.

راحتی اسکوتر برقی دسته‌دار

ما در اینجا می‌خواهیم در مورد نکاتی که ممکن است برای رسیدن به راحتی بیشتر باید به آنها توجه کنید، صحبت خواهیم کرد. مواردی که راحتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند، صندلی، زنجیر یا تسمه، لاستیک و چرخ‌ها هستند.

صندلی
صندلی

صندلی

بدیهی است که صندلی، راحتی شما را فراهم می‌کند. بعضی از اسکوترها دارای صندلی هستند، برخی دیگر گزینه‌ای برای نصب صندلی دارند و سناریوی سوم این است که کلا هیچ صندلی وجود ندارد. اگر بزرگسال هستید و به طور کلی به اسکوترهای الکترونیکی علاقه دارید، برای رفت و آمد کوتاه مدت، نیازی به صندلی نیست.

برخی از اسکوترهای بدون صندلی، وزن کمی دارند و به قابلیت جمع و باز شدن سریع مجهز هستند. انواع بدون صندلی برای رفت و آمدهای کوتاه مدت و برای افرادی که نیاز به حمل اسکوتر در اتوبوس و یا مترو را دارند، گزینه مناسبی خواهد بود.

شاید شما مدت بیشتری از اسکوتر استفاده می‌کنید و یا ترجیح می‌دهید بر روی صندلی بنشینید، گزینه‌های دارای صندلی و یا با قابلیت نصب صندلی را تهیه کنید. صندلی‌ها نیز انواع مختلفی دارند و می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین مدل را انتخاب کنید. در هر صورت، این یک ویژگی عالی است و اگر آرامش بیشتری می‌خواهید، از آن استفاده کنید.

زنجیر یا تسمه

اگر موتور شما بتواند به جای زنجیر، نیرو را از طریق تسمه به چرخ منتقل کند، سکوت شما بیشتر خواهد شد. البته زنجیر گشتاور بیشتر، قدرت انتقال بالاتر و دوام بیشتری خواهد داشت.

با این حال، ما در اینجا در مورد راحتی صحبت می‌کنیم و برای کسانی که قصد ندارند در بیرون از جاده سوار اسکوتر شوند، بهترین راه‌حل برای آنها زنجیر نیست.

هنگامی که تسمه برای انتقال قدرت استفاده شود، حرکت اسکوتر بی‌صدا‌تر می‌شود، حداکثر سرعت شما بالاتر می‌رود، به روغنکاری و نگهداری زیادی نیاز نیست و اسکوتر در هنگام شتاب گرفتن، روان‌تر است.

لاستیک

لاستیک‌ها تنها نقطه اتصال بین ما و جاده هستند. ما نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم. شما لاستیک‌های بادی را انتخاب می‌کنید، و این راحت است. با این حال، ممکن است نظر خود را تغییر دهید، شما فرصتی برای انتخاب اندازه‌ها و اشکال مختلف دارید.

برای اسکوترهای برقی آفرود، لاستیک‌های عریض‌تری وجود دارند که دارای قدرت بالاتری هستند، برای کاربرد شهری نیاز به لاستیک‌های پهن و قوی نیست.

شما می‌توانید با توجه به کاربرد مورد نظرتان از لاستیک‌های تو پُر کوچک‌تر و یا برای حرکت در خارج از آسفالت از لاستیک‌های بادی استفاده کنید. لاستیک‌های تو پُر صدای بیشتری تولید می‌کنند و دو نوع با لبه صاف و دارای لبه گرد هستند. اگر لاستیک‌ها دارای لبه‌های گرد باشند، به دلیل توانایی خم کردن اسکوتر در پیچ‌ها، فرمان‌پذیری و احساس بهتری را ایجاد می‌کنند.

همچنین، یکی دیگر از ویژگی‌های خوب لاستیک‌های تو پُر، پنچر نشدن لاستیک است. این ویژگی می‌تواند نظر شما را در مورد لاستیک‌های بادی تغییر دهد. آن‌ها را انتخاب کنید، و هرگز با سوراخ شدن مشکلی نخواهید داشت. این می‌تواند راحتی شما را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال، در صورتی که اسکوتر تعلیق خوبی داشته باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

  نحوه انتخاب دوربین دیجیتال عکاسی در سال 2021 (بهترین راهنمای خرید)

قیمت

هزینه چیزی قابل بحث است. البته نام تجاری، یکی از دلایل قیمت بیشتر برخی اسکوترها است. انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید با توجه به قیمت آن باشد و بتوانید نوعی را تهیه کنید که در محدوده قیمت مورد نظرتان، بالاترین کارایی را داشته باشد. طراحی، قطعات، مواد و ضمانت‌نامه عواملی هستند که در قیمت تاثیرگذار خواهند بود.

باتری

هنگامی که به دنبال یک اسکوتر برقی جدید هستید، این موارد را بررسی کنید. اسکوتر سبک و بادوام، در درازمدت در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند، به خصوص اگر از آن برای رفت و آمد برای رفتن به محل کار استفاده کنید. باتری‌های لیتیوم یون کارایی بیشتری دارند و در صورتی که اسکوتر بدنه سبک و مقاومی داشته باشد، مصرف انرژی کمتر شده و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

شما نمی‌خواهید به دلیل سنگینی باتری‌های اسید سرب، اسکوتر برقی با وزن زیادی داشته باشید که حمل کردن آن برای شما سخت شود. اگر نیازی نیست تا اسکوتر را حمل کنید و نیازی به طی کردن مسافت زیادی ندارید، این باتری‌ها قیمت کمتری دارند.

طرح

طراحی چیزی است که شما قبل از هر چیز دیگری متوجه آن می‌شوید. اما وقتی صحبت از حرکت در شیب یا ترمز ناگهانی می‌شود، ظاهری زیبا چندان مفید نخواهد بود.

اگر برای شما مهم است که هنگام رفتن به سر کار خود، آن را در کنار میز خود قرار دهید، به طراحی توجه کنید. طراحی یکی از مواردی است که در انتخاب محصول نقش زیادی دارد، اما کارایی و ایمنی را همیشه در نظر داشته باشید.

مواد

تمامی قطعات استفاده شده از مواد گوناگونی ساخته می‌شوند و هر کدام، قابلیت‌ها و قیمت متفاوتی دارند. برخی مواد در کنار سبک بودن، مقاومت و قدرت تحمل بالایی دارند، اما برای خرید آنها باید قیمت بیشتری پرداخت کنید.

عرشه کفی

کفی انواع مختلفی دارد و برخی از آنها در شرایط آب و هوایی مرطوب کارایی بالاتری دارند. کفی‌هایی نیز در بازار وجود دارند که از مواد مقاوم در برابر سایش ساخته شده‌اند و در اثر کارکرد زیاد تغییر شکل نمی‌دهند. محیط و نحوه استفاده از اسکوتر در انتخاب کفی باید در نظر گرفته شود.

سیستم تاشو

اسکوتر برقی با سیستم تاشو برای افرادی که نیاز دارند تا از آن به طور مداوم استفاده کنند، کاربرد زیادی دارد. اگر این سیستم قدرت خوبی نداشته باشد، در اثر کارکرد خیلی زود خراب می‌شود و هزینه نگهداری را بالا می‌برد. انواع مرغوب از لولاها و پیچ و مهره‌های باکیفیت استفاده می‌کنند و در اثر جمع و باز کردن به آسانی خراب نمی‌شوند.

این سیستم‌های تاشو باید عملکرد سریع و راحتی داشته باشند و بتوان در کمترین زمان، اسکوتر را جمع و یا باز کرد. استفاده از قطعات مرغوب باعث بالا رفتن قیمت خواهد شد و اگر زیاد نیاز به جمع و باز کردن اسکوتر ندارید، می‌توانید از این قابلیت صرف نظر کنید.

قاب

برخی از قاب‌ها از آلیاژ سبک ساخته شده‌اند و انواع مرغوب از فیبر کربن هستند. این قاب‌ها وزن کمی دارند و در عین حال مقاومت بالایی نیز دارند. استفاده از آلیاژ سبک و فیبر کربن باعث بالا رفتن قیمت شده و اگر اسکوتر را برای کودکان و نوجوانان تهیه می‌کنید، قاب‌های فلزی اسکوتر دوام بیشتری خواهند داشت. قاب‌های فلزی مقاومت بالا و قیمت پایینی دارند.

ضمانتنامه

این مورد را بررسی کنید. برخی از تولید کنندگان مدت زمان ضمانت قابل توجهی را ارائه می‌دهند. در برخی از موارد، ضمانت طولانی مدت باعث اطمینان خاطر شما خواهد شد. در مرحله بعد باید شرایط و نحوه تعمیر و یا تعویض قطعات معیوب توسط شرکت ضمانت کننده را بررسی کرد.

شرایط سواری

این نکته را باید در نظر داشته باشید که در چه شرایطی سوار اسکوتر خود می‌شوید و مسیر حرکت شما چگونه است. در زمان انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب باید به نحوه استفاده از آن نیز توجه کنید.

برخی از افراد برای روزهای تعطیل و یا استفاده محدود، اسکوتر دسته‌دار برقی تهیه می‌کنند. اما اگر شما تصمیم دارید تا مدت بیشتری از این وسیله استفاده کنید، باید تمامی شرایط استفاده را مرور کنید و محصولی متناسب با شرایط تهیه کنید.

در این قسمت نهایی در مورد شرایط سواری، شما تصمیم نهایی را خواهید گرفت. شرایط سواری تعیین می‌کند که قابلیت‌های کدام اسکوتر برای استفاده بهینه در شرایط مختلف، با توجه به نیاز شما مناسب است.

اگر ما در مورد نحوه انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب صحبت می‌کنیم، باید بر روی شرایط سواری تمرکز کنیم که در آن شرایط، شما بیشتر اوقات سوار اسکوتر خواهید شد.

چشم انداز و نوع زمین

این مورد مهم‌ترین مولفه در هنگام انتخاب صحیح بوده و اگر یکی از انتخاب‌های شما دارای قدرت اوج ۶۰۰ وات باشد، این فوق‌العاده است. این بدان معنا است که اگر شما وزن زیادی ندارید، هنگامی که نوبت به تپه‌ای با شیب ملایم می‌رسد، موتور می‌تواند نیروی کافی تولید کند تا شما به راحتی از مسیر عبور کنید.

در صورتی که در مسیر رفت و آمد شما شیب زیادی وجود داشته باشد، موتور ۱۰۰۰ وات یا بیشتر، یک انتخاب عالی است. موتورهای قوی نیروی بیشتری تولید می‌کنند و شما قادر خواهید بود تا از مسیرهای مختلف عبور کنید.

اگر در مناطق هموار زندگی می‌کنید و نمی‌خواهید با اسکوتر خود در مسابقه شرکت کنید، خیلی به قدرت زیادی نیاز ندارید. با این حال، اگر برای کوهنوردی به اسکوترهای برقی نیاز دارید، روی اسکوترهای برقی قدرتمندتری تمرکز کنید.

نتیجه نهایی

شاید قبل از این که این متن را بخوانید، شما ۱۰ مدل اسکوتر برقی در لیست خود داشتید و اکنون لیست خود را به ۵ یا شاید ۳ کاهش داده‌اید. این خبر خوبی است و اکنون شاید شما دقیقا بدانید که چه محصولی برای شما مناسب بوده و می‌توانید آن را تهیه کنید.

اگر قبل از خرید این موارد بالا را در نظر بگیرید و محصولی متناسب با شرایط را انتخاب کنید، برای شما کارایی بالاتری خواهد داشت و می‌توانید مدت طولانی از آن استفاده کنید.

با مرور مشخصات محصول، شما تصمیم اشتباهی نخواهید گرفت و تصویری واضح‌تری از نیازهایتان خواهید داشت و امیدواریم نحوه انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب را یاد گرفته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *