راهنمای خرید سشوار برای موهای مختلف

سشوارها وسیله‌ای سبک و آسان برای استفاده هستند و می‌توانند سریع و بدون سر و صدا برای خشک کردن موها به آنها اعتماد کرد. اما اگر در زمان خرید سشوار مدل اشتباهی را انتخاب کنید، ممکن است تا نوعی با قدرت و متعلقات نامناسب را انتخاب کنید و امکان دارد به موهای شما نیز آسیب برساند.

سشوارهای معمولی با یک فناوری ساده از ترکیب عنصر گرم‌کننده، پروانه و موتور ساخته می‌شوند. با روشن کردن کلید، برق وارد موتور شده و پروانه می‌چرخد. با انتخاب کلید گرم، برق از شبکه سیم‌های عنصر گرم‌کننده عبور کرده و گرما تولید می‌کند. فن هوای گرم را به سمت نازل خشک‌کن عبور می‌دهد و باعث خشک و حالت گرفتن موها می‌شود.

اما سشوارهای جدید امروزی علاوه بر دمیدن هوای گرم و خنک، قابلیت آزاد کردن یون‌های باردار الکتریکی، اشعه مادون قرمز و ذرات باردار نانو را دارند.

توجه به فناوری استفاده شده، در زمان خرید سشوار

کارایی سشوار به وات و فناوری استفاده شده در آن بستگی دارد. سشوارهای معمولی به دلیل داشتن سیم‌پیچ حرارتی فلزی ارزان قیمت هستند، این سشوارها بیشترین استفاده را دارند. وات متعارف سشوار بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ وات است، این سشوارها هوای گرم ناموزونی را تولید می‌کنند. این سشوارها برای انواع موهای بلند، موج‌دار یا خیلی موخورده مناسب نیستند. این سشوارها ایمن نیستند و سیم‌پیچ فلزی آنها برای مدت طولانی کار نمی‌کند.

۱۰ نوع از بهترین سشوارها برای موهای مختلف

انواع سشوار

هنگام انتخاب سشوار ممکن است با واژه‌های فنی مانند یونی، نانو، سرامیک، تورمالین و تیتانیوم روبرو شوید. یونی (Ionic) و نانو (nanoe) آخرین فن‌آوری‌ها هستند، در حالی که کلمات سرامیک، تورمالین و تیتانیوم مربوط به مواد سیم‌پیچ حرارتی سشوار می‌شوند. انواع مختلف سشوار برای انواع مختلف مو و کاربردهای متنوع طراحی می‌شوند. آنها دارای ویژگی‌ها، مزایا و قیمت‌های مختلفی هستند.

سشوارهای یونی، یون‌هایی با بار منفی آزاد می‌کنند که مولکول‌های آب با بار مثبت را می‌شکنند. اصولا سشوارهای یونی برای انواع موهای صاف مناسب هستند، اما برای موهای خیلی وز و ضخیم، مناسب نیستند. میزان هوای گرم آزاد شده توسط سشوار یونی به نوع سیم‌پیچ حرارتی استفاده شده در آن بستگی دارد. این سشوارها برای حالت دهی مناسب نیستند، زیرا یک میدان الکترومغناطیسی در این محصولات ایجاد می‌شود. استفاده طولانی مدت از سشوار یونی ممکن است به موهای شما آسیب برساند.

سشوارهای سرامیکی نسبت به انواع یونی ارزان‌تر هستند. این نوع سشوار دارای پوشش سرامیکی روی کویل گرم‌کننده بوده یا ساختار داخلی آن با نوعی سرامیک پوشانده شده است. این نوع محصول برای موهای بلند مناسب‌ترین کارایی را دارد. سشوارهای سرامیکی پرتوهای مادون قرمز تولید می‌کنند، که ضرری ندارند.

تورمالین و تیتانیوم از دیگر مواد مختلفی هستند که برای بهبود کارایی در پوشش سشوار استفاده می‌شوند. این سشوارها قیمت بالاتری دارند، زیرا سنگ‌های قیمتی تورمالین و تیتانیوم از عناصر گران قیمت هستند. این سشوارها موها را بسیار نرم کرده و سریع‌تر از سشوارهای یونی یا سرامیکی حالت می‌دهند. سشوارهای تورمالین و تیتانیوم ۵۰ برابر سریع‌تر از سایر خشک‌کن‌ها هستند. سشوارهای سرامیکی به عنوان سشوارهای ایمن در نظر گرفته می‌شوند و همچنین برای استفاده مکرر، برای انواع موهای بلند، ضخیم و موج‌دار مناسب هستند.

  نحوه انتخاب چکمه پیاده‌روی

انواع کویل سشوار

انواع کویل سشوار

در هنگام خرید سشوار باید به مواردی توجه کرد که یکی از آنها نوع کویل استفاده شده در سشوار است. در زیر درباره چند نمونه از کویل‌ها مواردی آورده شده است.

خرید سشوار با کویل فلزی

کویل فلزی بهترین کارایی را برای موهای نازک یا موهای ظریف دارد. اما برای موهای ضخیم و دارای موخوره مناسب نیست و گرمای تولید شده ناهموار و خشک است. استفاده منظم باعث شکنندگی و خشکی مو می‌شود و آنها را مستعد شکستن می‌کند.

خرید سشوار سرامیکی

کویل سرامیکی برای موهای نازک یا ظریف عملکرد خوبی دارد. اما برای موهای ضخیم و دارای موخوره مناسب نیست. گرمای تولید شده یکنواخت و سازگار است. بدون آسیب رساندن به مو، این نوع کویل رطوبت مو را حفظ می‌کند و باعث سالم و براق ماندن مو می‌شوند.

خرید سشوار تورمالین

بهترین سشوار برای موهای ضخیم و دارای موخوره است. اما برای موهای نازک یا موهای ریز مناسب نیست و گرمای تولید شده یکنواخت و سازگار است. بدون آسیب رساندن به مو، این سشوارها رطوبت را حفظ می‌کنند تا مو سالم و براق شود.

مواردی که قبل از خرید سشوار باید مورد توجه قرار گیرند

سشوارها بر اساس مواد سیم‌پیچ، عنصر حرارتی و یا فن‌آوری گرمایشی استفاده شده در آنها، دارای انواع مختلفی هستند. اصولا برخی از سشوارها برای نوع موهای معمولی بهترین هستند، در حالی که بعضی از آنها برای موهای نازک و بعضی دیگر برای موهای ضخیم و یا دارای موخوره مناسب هستند.

سشوارها بر اساس ساختار سه نوع هستند: سشوار دستی، سشوار هود سالنی و سشوار دیواری.

سشوارهای دستی متداول‌ترین نوع سشوارها هستند، این سشوارها خشک‌کنی کم حجم دارند و به آنها سشوار مسافرتی نیز گفته می‌شود. در حالی که سشوارهای دیواری به عنوان سشوار هتلی نیز نامیده می‌شوند، زیرا این سشوارها معمولا برای هتل‌ها، تفرجگاه‌ها و سفرهای دریایی طراحی می‌شوند. سشوارهای سالنی با سشوارهای دستی و دیواری تفاوت دارند، از این سشوارها در سالن‌هایی کاربرد دارد که عموما توسط افراد حرفه‌ای استفاده می‌شود.

وات سشوار

کارایی سشوار با قدرت آن یعنی وات محاسبه می‌شود. وات بالاتر، کارایی سشوار را بیشتر می‌کند. به طور کلی، قدرت سشوار از ۱۰۰۰ تا ۳۶۰۰ وات متغیر است. قدرت سشوارهای پایه ۱۰۰۰ تا ۱۸۰۰ وات است. این سشوارها ارزان‌تر از سشوارهای حرفه‌ای هستند، سیم‌پیچ در این سشوارها از نوع فلزی به نام نیکروم (nichrome) ساخته شده است. سشوارهای با توان بالا برای انواع موهای ضخیم و بلند مناسب هستند.

وات بالا دمای بالاتری را برای شما فراهم می‌کند و این گرما برای موهای نازک و صاف مناسب نیست. برای افرادی که موهای کوتاه، صاف و نازک دارند، سشوار با قدرت و وات کمتر مناسب بوده و به همین ترتیب موهای ضخیم، بلند و مجعد به یک سشوار قدرت بالا نیاز دارند.

مواد استفاده شده در سیم‌پیچ

اصولا سشوارها دارای سیم‌پیچ گرمایشی ساخته شده از مواد مختلف هستند. در سشوارهای معمولی، این سیم‌پیچ گرم‌کننده از فلز نیکروم، ترکیبی از فلزات نیکل و کروم ساخته شده است. فلز نیکروم در اثر گرمایش اکسید نمی‌شود و عمر طولانی‌تری دارد.

سیم‌پیچ‌های حرارتی فلزی، گرمای ناهمواری ایجاد می‌کنند و این هوای گرم ناموزون می‌تواند موهای شما را در دماهای بالا بسوزاند. در حالی که سشوارهای سرامیکی، تورمالینی و تیتانیومی باعث ایجاد یکنواخت گرما می‌شوند و موهای شما را براق و بدون آسیب می‌کنند.

سشوارهای با وات بالا گران هستند و همچنین زمان خشک شدن موی شما را کاهش می‌دهند، زیرا سرعت باد بالا و گرمای زیادی دارند. گرم‌کننده‌های سرامیکی سریع‌تر از نیکروم هستند، گرم‌کننده سرامیکی ۱۲۰۰ وات برابر با سیم‌پیچ حرارتی نیکرومی ۲۲۰۰ وات است.

  چگونه یک پخش‌کننده FM خوب انتخاب کنیم؟

سشوارهای سرامیکی، دارای قسمت حرارتی سرامیکی یا چینی هستند و گاهی بدنه داخلی سشوار نیز از مواد سرامیکی ساخته شده است. به طور کلی، هدف از استفاده از سرامیک در داخل سشوارها، گرم شدن یکنواخت است. به طوری که مو در هنگام دمیدن هوا براق شده و آسیب نمی‌بیند.

سشوارهای تورمالین، دارای سنگ قیمتی تورمالین خرد شده هستند که به سشوار تزریق می‌شود. سشوارهای تورمالین یون‌های بار منفی و گرما منتشر می‌کنند، که باعث می‌شود موهای شما براق شود و آسیب نبیند. این نوع سشوارها برای خشک کردن منظم مو ترجیح دارند.

وزن و اندازه

وزن و اندازه سشوار ویژگی مهمی است که باید قبل از خرید سشوار بررسی شود. سشوارها دستگاه‌های دستی هستند و این دستگاه‌ها باید در دست شما متعادل باشند. سشوارهای سنگین برای انواع موهای بلند، ضخیم و فرفری مناسب نیستند، زیرا این نوع موها برای خشک شدن به زمان بیشتری احتیاج دارند و ممکن است سشوارهای سنگین باعث ناراحتی شوند. حالت دادن به موها ممکن است کمی بیشتر زمان ببرد و این سشوارها برای حالت دادن راحت نیستند.

برای مسافرت باید سشوار جمع و جور و تاشو باشد، تا بتوانید آن را در کیف خود حمل کنید. اکثر سشوارها اندازه کوچکی دارند، اما برای افرادی که زیاد به مسافرت می‌روند، بهتر است نوعی را انتخاب کنند که کوچک و تاشو باشد.

فناوری مورد استفاده در سشوار

انواع مختلف سشوارها از فن‌آوری‌های مختلفی استفاده می‌کنند، مانند سشوار یونی که از فناوری یونی استفاده می‌کند و در آن یون‌ها ساطع می‌شوند و یون منفی ایجاد شده، مولکول‌های آب با بار مثبت را می‌شکند. این فناوری به شما کمک می‌کند تا موهای خود را براق و مرطوب نگه دارید و زمان بیشتری مدل موهای شما باقی بماند. سشوارهای یونی برای انواع موها مناسب هستند.

فناوری Nanoe، فناوری تازه معرفی شده توسط پاناسونیک است. از این فناوری به عنوان پدیده اتمیزه سازی استاتیک نیز یاد می‌شود. این فناوری تا حدودی به فناوری یونی شباهت دارد، اما برخلاف سشوار یونی، سشوارهای نانو ریز ذرات باردار به اندازه نانو ساطع می‌کنند، این ریز ذرات باردار کوتیکول موها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و موهای شما را سالم و براق می‌کنند.

سازگاری متعلقات سشوار

سشوارها دارای متعلقات کمی مانند پخش‌کننده هوا و نازل شانه‌ای هستند. تمام این ضمیمه‌ها به شما کمک می‌کنند تا هوا را روی ناحیه مورد نیاز موهای خود متمرکز کنید. از این اتصالات برای انواع موهای ضخیم و دارای موخورده بهتر استفاده می‌شود، زیرا این نوع موها متراکم و ضخیم هستند و نمی‌توان آنها را به راحتی خشک کرد.

سازگاری متعلقات سشوار
سازگاری متعلقات سشوار

پخش‌کننده هوا و نازل در خشک کردن پوست سر مفید هستند. برخی از این متعلقات به همراه سشوار هستند و در زمان خرید سشوار این متعلقات نیز همراه آن است. اما نازل شانه‌ای به همراه همه سشوارها ارائه نمی‌شود و باید به صورت جدا خریداری شوند.

تنظیمات کنترل گرما

تنظیمات کنترل حرارت، اصلی‌ترین چیزی است که باید قبل از استفاده از سشوار بررسی شوند. همان طور که در بالا در بخش وات مورد بحث قرار گرفت، سشوارهای با توان بالا، گرمای با دمای بیشتری را برای شما فراهم می‌کنند و همچنین می‌توانند موهای شما را بسوزانند.

تنظیمات کنترل حرارت برای تنظیم دمای هوای خارج شده به گونه‌ای است که می‌توانید از آن برای تنظیم دمای مورد نیاز خود استفاده کنید. برخی از سشوارها دارای ۳ سطح تنظیمات زیاد، متوسط ​​و کم هستند. بعضی از سشوارها فقط ۲ سطح تنظیم کم و زیاد دارند.

دکمه شات سرد

این دکمه پس از حالت گرفتن مو، هوای خنک را برای شما فراهم می‌کند. این هوای سرد باعث کاهش درجه حرارت مو می‌شود. گاهی اوقات هنگام حالت دادن یا خشک‌کردن مو در دمای بالا می‌توانید از این ویژگی شات سرد استفاده کنید و موها را خنک کنید و مدل موهای خود را تنظیم کنید.

  راهنمای کلی خرید کلاه ایمنی دوچرخه سواری

سیم برق طولانی

داشتن سیم برق با اندازه بلند، انعطاف‌پذیری و حرکت سشوار را افزایش داده و باعث می‌شود تا بتوانید با فاصله بیشتری از پریز برق از سشوار استفاده کنید.

خرید سشوار مردانه

سشوار مردانه
سشوار مردانه

سشوار مردانه در بازه‌های مختلف وات و قیمت‌های مختلف موجود است. سشوارهای معمولی یا استاندارد، معمولا ۱۰۰۰ وات هستند و کویل نیکروم دارند.

مردان از سشوار برای سشوار زدن، صاف کردن مو و عمدتا برای بهبود حجم مو استفاده می‌کنند. سشوار به شما در خشک شدن سریع مو کمک می‌کند، موهای کوتاه به سشوار خیلی قوی نیاز ندارند. سشوارهای استاندارد نیز برای دمیدن کافی خواهند بود اما نوع کوچک، شکننده و نازک مو به سشوار با حرارت ملایم نیاز دارد.

قبل از انتخاب سشوار نوع مو خود را بشناسید، برای موهای نازک و کوتاه، سشوارهای با هوای گرم یکنواخت و ملایم بهترین عملکرد را دارند. انواع یونی، سرامیکی، تورمالین یا تیتانیوم برای موهای نازک و کوتاه مناسب هستند. سشوارهای یونی برای انواع موهای کوتاه مناسب هستند، زیرا سریع هستند و باعث آسیب دیدگی مو نمی‌شوند.

در حالی که برای کاربران عادی، سرامیک انتخاب خوب و همچنین ارزان خواهد بود. سشوارهای تورمالین یا تیتانیوم گران هستند اما سریع‌تر از سشوارهای یونی و سرامیکی هستند. سشوارهای سرامیکی، تورمالینی و تیتانیومی گران هستند اما سرعت و ویژگی‌های آنها از سشوارهای یونی یا معمولی برتری دارد.

خرید سشوار برای موهای ضخیم، موج‌دار و فرفری

سشوار برای موهای ضخیم، موج‌دار و فرفری
خرید سشوار برای موهای ضخیم، موج‌دار و فرفری

بسیاری از جدیدترین مدل‌ها، مارک‌ها و فن‌آوری‌ها در سشوار موجود است. فناوری‌هایی با کارایی متفاوت، برای انواع مختلف مو طراحی شده‌اند. سشوارها با عناصر گرمایشی مختلفی ساخته می‌شوند که رفتار مشخصی دارند. سشوارها با ویژگی‌های مختلفی ارائه می‌شوند. برخی از سشوارها برای خشک کردن، بعضی دیگر برای حالت دادن مناسب هستند و برخی از سشوارها موهای شما را ابریشمی، براق، بدون وز و مرطوب می‌کنند. قبل از انتخاب سشوار، باید محصولی را تهیه کنید که برای موهای شما مناسب باشد تا بتوانید در کمترین زمان آنها را خشک کرده و حالت دهید.

اصولا برای موهای ضخیم به یک سشوار سریع و با گرمای یکنواخت نیاز دارید. سشوارهای یونی کارآمد هستند اما برای موهای بلند (به دلیل ایجاد میدان الکترومغناطیسی) ممکن است ایمن نباشند. در حالی که سشوار سرامیکی انتخاب مناسبی خواهد بود زیرا قیمت آنها از سایر سشوارهای پیشرفته کمتر است. تورمالین و تیتانیوم در نوع موهای بلند عملکرد بهتری دارند زیرا ۵۰ درصد سریع‌تر از سشوارهای سرامیکی یا یونی هستند. خشک‌کن‌های ترکیبی، برای انواع موهای ضخیم، بلند و موج‌دار مناسب هستند.

در زمان خرید سشوار باید به نوع مو توجه کرد، تا این محصول بتواند در کمترین زمان موهای شما را خشک کرده و به آن حالت دهد. استفاده از فناوری‌های جدید باعث گران‌تر شدن محصول می‌شود، اما آسیب به موها کمتر شده و موها سریع‌تر و بهتر حالت می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *