کولر گازی اینورتر کارآمد و کم مصرف

امروزه افراد بیشتری به کولر گازی اینورتر روی می‌آورند و اغلب نظرات مثبتی در مورد این سیستم تحویه مطبوع کارآمد و مقرون به صرفه دارند. بنابراین، کولر گازی اینورتر چیست؟ تفاوت آنها با کولرهای معمولی چیست و آیا باید از کولرگازی اینورتر استفاده کرد؟

در زیر نکاتی در مورد کولرهای گازی اینورتر وجود دارند تا به شما کمک کند درک بهتری از این نوع از کولرها داشته باشید. این نوع از کولرها تفاوت‌های زیادی با انواع معمولی دارند و نسبت به کولرهای معمولی انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

با این حال، مهم است که حداقل یک مرور کلی از کولر گازی‌های اینورتر داشته باشید، تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. به هر حال، یک کولر گازی اغلب بیش از ۱۰ سال کار می‌کند و در زمان خرید باید بهترین گزینه را انتخاب کرد.

بهترین کولر گازی‌های ۲۴۰۰۰ اینورتر

کولر گازی اینورتر چیست؟

در کولرهای گازی اینورتر، برق ورودی متناوب (AC) به برق مستقیم (DC) تبدیل می‌شود. این برق مستقیم دوباره برای راه‌اندازی کمپرسور به برق متناوب تبدیل می‌شود. در این حالت کمپرسور می‌تواند با سرعت‌های متفاوت کار کند و برای شروع به کار به برق پرقدرت نیاز نداشته باشد.

در انواع غیر اینورتر کمپرسور فقط با یک سرعت ثابت کار می‌کند و برای تنظیم دمای محیط داخل، فقط مدت زمان روشن بودن کمپرسور تغییر می‌کند و برای روشن شدن به برق زیادی احتیاج دارد، اما کمپرسور اینورتر برای حفظ دمای محیط، با سرعت بسیار پایین کار کند.

سیستم‌های تهویه مطبوع اینورتر برق کمی مصرف می‌کنند و مجهز به کمپرسور اینورتر هستند. یک کمپرسور مبتنی بر اینورتر این توانایی را دارد که سرعت چرخش خود را افزایش یا کاهش دهد و در نتیجه، تهویه مطبوع اینورتر را قادر می‌سازد تا ظرفیت سرمایش خود را بر اساس نیاز تنظیم کند.

برخی از افرادی که دارای سیستم تهویه مطبوع اینورتر هستند ممکن است به شما بگویند که تهویه مطبوع اینورتر گاهی اوقات می‌تواند پر سر و صدا باشد، به خصوص در هنگام راه‌اندازی. کولرهای اینورتر زمانی که هوای محیط گرم باشد، با توان بالا کار می‌کنند و در این حالت صدای فن آنها بلندتر است. با این حال، انواع اینورتر راحتی بسیار بیشتری را فراهم می‌کنند.

از تحقیق و بررسی گرفته تا خرید، نصب و داشتن کولر گازی اینورتر، هر مرحله یک تجربه متفاوت است. بنابراین منطقی است که درباره کولرهای گازی اینورتر اطلاعات بیشتری کسب کنید.

خرید کولر گازی اینورتر از دیجی کالا

  راهنمای خرید دوچرخه برقی

انواع کولرگازی اینورتر

انواع مختلفی از کولر گازی‌های اینورتر در بازار موجود هستند. رایج‌ترین نوع کولر گازی اینورتر، اسپلیت (دو تکه) است. در برخی از مناطق، انواع کولرگازی اینورتر پنجره‌ای رواج بیشتری دارند. علاوه بر این، مدل‌هایی از کولرهای گازی اینورتر اسپلیت با دو یا چهار پنل نیز قابل انتخاب هستند. کولر گازی داکت اسپلیت و کاسکتی اینورتر نیز انواع دیگری هستند که با کمپرسور اینورتر عرضه می‌شوند.

کلمه اینورتر به کمپرسور کولر گازی اشاره دارد. تا زمانی که کمپرسور کولر گازی بتواند سرعت و در نتیجه ظرفیت سرمایش را تنظیم کند، کولرگازی اینورتر محسوب می‌شود.

با این حال، برخی از سیستم‌های تهویه مطبوع “تا حدی اینورتر” هستند. یعنی به اندازه کولرهای گازی اینورتر کنترل سرعت ندارند. این کولرها اغلب به عنوان کولر گازی دو مرحله‌ای شناخته می‌شوند. این نوع کولر مصرف برق بیشتر و بازده انرژی کمتری نسبت به انواع اینورتر دارند.

نصب و راه‌اندازی کولر گازی اینورتر

نصب کولر گازی اینورتر ۹۹% همانند کولر گازی معمولی یا کولر گازی غیر اینورتر است، با این تفاوت که کابل و سیم‌های رابط در انواع اینورتر کمی متفاوت هستند.

برخی از تکنسین‌ها ممکن است به دلیل سیم کشی اضافی، هزینه بیشتری برای نصب کولرگازی اینورتر دریافت کنند. با این وجود، اکثر کولرهای گازی‌ اینورتر دارای قیمت نصب یکسانی با کولرهای گازی غیر اینورتر هستند، به خصوص که مدل‌های مختلف کولرهای گازی اینورتر در بازار رو به افزایش است.

تعمیر، سرویس و نگهداری کولر گازی اینورتر

سرویس و نگهداری کولر گازی اینورتر حدود ۸۰ درصد مانند کولرهای گازی غیر اینورتر است. از نظر نظافت اولیه، هر دو کولرگازی اینورتر و غیر اینورتر دقیقا یکسان هستند. فیلترها، شبکه اواپراتور پنل، کندانسور و واحد خارجی باید متناسب با محیط و در فواصل زمانی مناسب تمیز شوند و در تمام کولرهای گازی این روند یکسان است.

با این حال، هنگامی که صحبت از تعویض قطعه می‌شود، تعمیرات و تعویض قطعه در کولرهای گازی اینورتر به دلیل داشتن درایو اینورتر اضافی و بردهای الکترونیکی، گران‌تر است. سیستم‌های تهویه مطبوع اینورتر هوشمندتر هستند. بنابراین، آنها به بردهای الکترونیکی بیشتری برای کنترل نیاز دارند.

با این حال، سیستم‌های تهویه مطبوع اینورتر بسیار قابل اعتماد هستند. این سیستم‌ها حتی در شرایط کارکرد سخت، سال‌ها بدون مشکل کار می‌کنند و فقط نیاز به سرویس دارند. البته برند مهم است، انواع با کیفیت پایین احتمال خرابی بالاتری خواهند داشت.

به همین دلیل در زمان خرید محصولاتی مانند تهویه مطبوع اینورتر که شامل لوازم الکترونیکی با فناوری روز هستند، بهتر است به سراغ برندهای معتبر بروید.

اثرات زیست محیطی کولرهای گازی اینورتر

کولرهای گازی اینورتر تاثیرات منفی کمتری بر محیط زیست دارند. آنها به طور قابل توجهی کارآمدتر از انواع غیر اینورتر هستند. از این رو مصرف برق کمتری دارند و در نتیجه، سوخت کمتری برای تولید برق مصرف می‌شود.

  راهنمای انتخاب و خرید شارژرهای فندکی اتومبیل

بسیاری از مردم تصورات اشتباهی در مورد تاثیرات محیطی کولر گازی دارند. حقیقت این است که کولر گازی به خودی خود گازهای مضری منتشر نمی‌کند که بتواند محیط را آلوده کند، اما مصرف بالای برق این کار را انجام می‌دهد.

در حال حاضر، جهان همچنان بیشتر به سوخت‌های فسیلی و گاز طبیعی برای تولید برق متکی است. نیروگاه‌ها برای تامین انرژی سوخت می‌سوزانند اما همزمان گازهای مضری نیز منتشر می‌کنند.

بنابراین، کولرهای گازی ناکارآمد با مصرف برق بالا به طور غیر مستقیم باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می‌شوند.

در موارد خاص، تهویه مطبوع غیر اینورتر تاثیر مستقیمی بر محیط زیست می‌گذارد. آنها با نوعی گاز مبرد کار می‌کنند که در صورت نشت، برای محیط زیست مضر است.

با این حال، گازهای مبرد امروزی به طور قابل توجهی کمتر از قبل مضر هستند، به خصوص گاز مبرد R410. اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید، کولر گازی اینورتر با گاز مبرد R410 را انتخاب کنید.

تفاوت بین کولرگازی اینورتر و غیر اینورتر چیست؟

تفاوت ظاهرری بین کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر به سختی قابل توجه است. اما، اگر دقت کنید، در عملکرد کولرهای گازی اینورتر کاملا متمایز هستند:

  • کولرهای گازی اینورتر قیمت بیشتری نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر دارند.
  • هزینه‌های برق مصرفی کولرهای گازی اینورتر کمتر از انواع غیر اینورتر است.
  • کولرهای گازی اینورتر راحتی بسیار بیشتری نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر ارائه می‌دهند.
  • کولرهای گازی اینورتر نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر کارایی بیشتری دارند.
  • کولرهای گازی اینورتر پس از مدتی کارکردن، نسبت به کولرهای غیر اینورتر بی صداتر هستند.
  • کولرهای گازی اینورتر به طور کلی دارای امکانات بیشتری نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر هستند.
  • کولرهای گازی اینورتر در اکثر مواقع، مشکل بیش از حد خنک کنندگی را ندارند.

واضح‌ترین تفاوت بین کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر این است که انواع اینورتر گران‌تر هستند. یک کولرگازی اینورتر حداقل ۳۰ درصد گران‌تر از مدل غیر اینورتر با مشخصات مشابه است.

دومین موردی که در مورد کولر گازی اینورتر متوجه خواهید شد این است که سازندگان، قابلیت‌ها و امکانات بیشتری را برای کولرهای گازی اینورتر ارائه می‌دهند.

سودمندترین مزیت این است که کولرهای گازی اینورتر کارآمدتر هستند. اگر به رتبه‌بندی انرژی دقت کرده باشید، فقط انواع اینورتر دارای ۵ ستاره هستند. کولرهای گازی غیر اینورتر همیشه ۲ ستاره یا ۳ ستاره دارند و این نشان می‌دهد که کارایی چندانی ندارند.

از دیگر تفاوت‌های کولرگازی اینورتر و غیر اینورتر می‌توان به راحتی و صدای کم در حین کار اشاره کرد. علاوه بر این، آنها همیشه می‌توانند ظرفیت سرمایش خود را برای ارائه بهترین عملکرد و راحتی تنظیم کنند.

آیا کولرهای گازی اینورتر بهتر از کولرهای گازی غیر اینورتر هستند؟

در حال حاضر، شما موافق هستید که کولرهای گازی اینورتر واقعا از نظر عملکرد و مشخصات بهتر از کولرهای گازی غیر اینورتر هستند.

  بهترین ریش تراش برقی برای پوست‌های حساس چیست؟

با این حال، اینکه آیا کولر گازی اینورتر برای شما بهتر است یا نه، داستان دیگری است که باید گفت. بهترین کولر گازی آن است که با نیازهای شما مطابقت داشته باشد.

اگر زیاد از کولر گازی استفاده نمی‌کنید ممکن است به انواع غیر اینورتر فکر کنید، اما انواع غیر اینورتر بازده انرژی کمتری دارند. برعکس، اگر برای ساعات طولانی از کولر گازی استفاده می‌کنید یا مجبور به پرداخت هزینه برق هستید، چرا روی کولرگازی اینورتر سرمایه گذاری نکنید، تا هزینه برق ماهانه شما کمتر شود؟

همه چیز به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد. قیمت ممکن است تنها چیزی باشد که در انتخاب شما بین یک اینورتر و یک کولر گازی غیر اینورتر تاثیر بگذارد. اما مصرف برق کمتر در طول زمان قیمت بالاتر را جبران می‌کند.

چه زمانی باید از کولر گازی اینورتر استفاده کرد؟

تهویه مطبوع اینورتر برای افرادی که هر روز به سرمایش نیاز دارند، بهترین هستند زیرا بازگشت سرمایه قیمت بالاتر را جبران می‌کند. هر چه بیشتر از کولر گازی استفاده کنید، بازگشت سرمایه شما بهتر است. بنابراین، با استفاده از کولر گازی اینورتر می‌توانید در هر ماه مقدار قابل توجهی در هزینه برق صرفه‌جویی کنید.

اگر همیشه به تهویه مطبوع نیاز دارید، از تهویه مطبوع اینورتر استفاده کنید. پول زیادی پس‌انداز خواهید کرد.

از طرف دیگر، اگر واقعا از کولر گازی استفاده نمی‌کنید، منطقی است که یک کولر گازی ارزان قیمت غیر اینورتر تهیه کنید. علاوه بر این، اگر قصد دارید کولر گازی را در اتاق مهمان نصب کنید، جایی که به ندرت از آن استفاده می‌شود، ممکن است به سراغ یک کولر گازی غیر اینورتر بروید.

در نهایت، اگر به محیط زیست اهمیت می‌دهید و احساس می‌کنید که صرفه‌جویی در انرژی نیز خوب است، از تهویه مطبوع اینورتر استفاده کنید.

نتیجه

کولرهای گازی اینورتر از نظر عملکرد و مشخصات، بهتر از کولرهای غیر اینورتر هستند. با این حال، افرادی که اغلب از کولر گازی استفاده نمی‌کنند، ممکن است کولرهای گازی اینورتر را جذاب نبینند. در عوض، منطقی است که آنها به سراغ کولرهای گازی ارزان قیمت غیر اینورتر بروند.

با این وجود، از منظر محیطی، تهویه مطبوع اینورتر توصیه می‌شود، زیرا کارآمدتر هستند، برق کمتری مصرف می‌کنند و کمک می‌کنند جهان به مکانی بهتر برای فردا تبدیل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *