راهنمای خرید ساعت مچی مردانه

اگر می‌خواهید برای خودتان یک ساعت مچی جدید انتخاب کنید، اما تقریبا چیزی در مورد خرید ساعت مچی مردانه که برای مچ دست شما مناسب باشد نمی‌دانید، این مقاله برای شما مناسب است. از سنجش جوانب مثبت و منفی انواع مختلف مکانیسم‌ها و سبک‌های مختلف ساعت‌های مردانه، ما در مورد اصول و همه مواردی را که می‌خواهید برای انتخاب و استفاده این لوازم جانبی کلاسیک بدانید، بیان خواهیم کرد.

در زیر راهنمای خرید و انتخاب ساعت‌های مچی مردانه را مشاهده خواهید کرد. تمام اطلاعات ضروری به روشی قابل فهم و آسان ارائه شده است.

۵ دلیل برای استفاده از ساعت مچی مردانه

ابتدا در زمان خرید ساعت مچی مردانه به موتور آن توجه کنید

هنگامی که شروع به آشنایی با ساعت‌ها می‌کنید، یک کلمه که بسیار مطرح خواهد شد “موتور ساعت” است. موتور نه تنها باعث حرکت عقربه‌ها بر روی صفحه ساعت می‌شود، بلکه نحوه حرکت مکانیسم‌های داخلی ساعت را نیز شامل خواهد شد. موتور در نحوه کارکردن و دقت در نمایش ساعت دقیق، نقشی اساسی دارد و می‌توان آن را قلب ساعت نیز دانست.

موتور ساعت در سه نوع مکانیکی، اتوماتیک و کوارتز وجود دارد. در زیر تفاوت بین آنها و جوانب مثبت و منفی هر یک را توضیح می‌دهیم.

خرید ساعت مچی مردانه با موتور مکانیکی (کوکی)

خرید ساعت مچی مردانه با موتور مکانیکی (کوکی)
خرید ساعت مچی مردانه با موتور مکانیکی (کوکی)

ساعت مکانیکی موتوری دارد که توسط یک سیم فلزی فنری پیچ خورده که با دست قابل پیچیدن است، تغذیه می‌شود. هنگامی که فنر جمع می‌شود، به آرامی و در یک زمان ثابت باز شده و باعث می‌شود عقربه‌ها با یک منظم در اطراف صفحه ساعت حرکت کنند. طول اکثر فنرهای اصلی حدود ۹ تا ۱۳ اینچ است. هر چه فنر طولانی‌تر باشد، ذخیره نیرو برای ساعت مکانیکی شما بیشتر شده و زمان کوک کردن طولانی‌تر خواهد شد.

همه موتورهای مکانیکی برابر نیستند. توجه به جزئیات و ظرافتی که در یک ساعت دیده می‌شود، دقت آن را تعیین می‌کند.

برای بسیاری از علاقه‌مندان به این نوع از ساعت مچی، ساعت‌های دارای موتور مکانیکی به دلیل سبک سنتی و کار و مهندسی پیچیده‌ای که باید در هنگام ساخت این نوع موتور در نظر گرفته شود، مورد توجه قرار می‌گیرند. برای این افراد، داشتن یک ساعت با موتور مکانیکی فقط دانستن زمان نیست، بلکه راهی برای ابراز قدردانی از افرادی است که در طول تاریخ این صنعت را پیش برده‌اند و ساخت موتورهای ساعت را با استفاده از دست انجام می‌دادند، خواهد بود.

جوانب مثبت خرید ساعت مچی مردانه دارای موتور مکانیکی

این ساعت‌ها برای کارکرد نیازی به باتری ندارند. از آنجا که موتور ساعت مکانیکی از فنر و کوک کردن آن استفاده می‌کند، بنابراین برای تعویض باتری هرگز نیازی به مراجعه به ساعت‌سازی نخواهید داشت. وقتی موتور ساعت حرکت نکند، فقط باید آن را کوک کنید.

برای برخی از افراد، استفاده از مدل‌های کلاسیک بیشتر از مدل‌های کوارتز خوشایند است. در این صورت انتخاب ساعت مچی مردانه مکانیکی برای این افراد مناسب‌تر خواهد بود.

شخصیت ساعت‌های مکانیکی نیز مورد توجه برخی از افراد قرار می‌گیرد. مهندسی و کاری که در یک ساعت مکانیکی انجام می‌شود برای بسیاری از افراد جذابیت دارد. درون محفظه ساعت شما چرخ‌دنده‌ها و فنرهای‌ریزی قرار دارند که با هم کار می‌کنند و وقت صحیح را به شما نشان می‌دهند. در بسیاری از طرح‌ها، این اجزاء کوچک ساعت دیده نمی‌شوند، اما این بخشی از جذابیت این ساعت‌ها است. یک ساعت‌ساز به مدت زیادی وقت خود را صرف تکمیل مکانیزمی کرده است که از چشم پنهان می‌ماند. اگر دارای چند ساعت هستید، افزودن ساعت با موتور مکانیکی به مجموعه خود را در نظر بگیرید.

برای برخی از افراد، یکی از جذابیت‌های ساعت با موتور مکانیکی این است که صاحب آن باید آن را با دست کوک کرده تا کار کند. کوک کردن ساعت در پایان روز شما را بیشتر به زمان متصل می‌کند. در صورت استفاده از ساعت با موتور مکانیکی شما مجبورید به طور مرتب آن را کوک کنید تا کار کرده و زمان دقیق را به شما نشان دهد.

نکات منفی ساعت‌های دارای موتور مکانیکی

این ساعت‌ها به کوک کردن منظم نیاز دارند. در حالی که اکثر فنرهای اصلی ساعت‌های دارای موتور مکانیکی می‌توانند دو روز بدون کوک کردن کار کنند، توصیه می‌شود که آن را روزی یک بار کوک کنید. همان طور که در بالا ذکر شد، برخی از افراد از این امر لذت می‌برند، اما برای برخی دیگر، این کار آزار دهنده است.

موتور مکانیکی به عوامل محیطی حساس است. از آنجا که یک ساعت با موتور مکانیکی به لطف فنرها و چرخ‌دنده‌ها زمان را نشان می‌دهد، حرکت آن می‌تواند به عوامل محیطی حساس باشد. رطوبت، گرد و غبار، ضربه و نزدیک بودن به آهنربا باعث تاثیر در حرکت موتور می‌شوند.

خوشبختانه، اکثر انواع مدرن این موتورها در برابر عوامل محیطی مقاومت خوبی دارند، اما هنوز باید مراقب بود. اگر در محیطی که در تماس مکرر با رطوبت، خاک، آهنربا و یا عواملی مانند چکش‌زدن یا کار با چوب هستید، یک ساعت کوارتز را برای استفاده روزانه انتخاب کنید و ساعت مکانیکی خود را برای ست کردن با لباس‌های زیبا نگه دارید.

این ساعت‌ها دقت بسیار بالایی ندارند. در حالی که یک ساعت مکانیکی خوش ساخت می‌تواند زمان را با دقت ۹۹.۹۹۹٪ حفظ کند (که تقریبا +/-۱ ثانیه در روز است)، با افزایش سن و استفاده از آن، دقت ساعت کم می‌شود. برای تنظیم دقیق هر ۵ تا ۱۰ سال باید ساعت با موتور مکانیکی خود را به ساعت‌سازی ببرید. علاوه‌بر این، همه ساعت‌های مکانیکی مکانیسم مشابه ندارند و برخی از آنها دقیق‌تر از دیگر مارک‌ها هستند. سرانجام، همان طور که در بالا ذکر شد، عوامل محیطی می‌توانند دقت ساعت مکانیکی را کاهش دهند. اگر زمان‌سنجی مهم‌ترین اولویت شما است، ساعت کوارتز انتخاب بهتری خواهد بود.

ساعت‌های مکانیکی قیمت بالایی دارند. تمام هزینه‌های ساخت و مهندسی دقیق که به ساعت مکانیکی تبدیل می‌شوند و در زمان خرید ساعت مچی مردانه هزینه اضافی برای شما خواهند داشت. ساعت‌هایی با قیمت نه چندان بالا نیز در بازار موجود هستند، اما این ساعت‌ها دقت و ظرافت بالایی ندارند.

ساعت مچی مردانه با موتور اتوماتیک

ساعت مچی مردانه با موتور اتوماتیک
ساعت مچی مردانه با موتور اتوماتیک

ساعت‌های اتوماتیک مکانیسمی مشابه ساعت‌های مکانیکی دارند. این ساعت‌ها از طریق فنر و کوک شدن تغذیه می‌شوند و از چرخ‌دنده‌های پیچیده‌ای برای حرکت عقربه‌های ساعت استفاده می‌کنند. اما برای این که کوک شود، نیازی نیست که کاربر ساعت را با دست کوک کند. درعوض، حین پوشیدن ساعت، حرکت دست شما در طول روز، ساعت را کوک می‌کند. از این رو، نام این مدل‌ها، اتوماتیک است.

ساعت‌های دارای موتور اتوماتیک چگونه خود را کوک می‌کنند؟ در داخل ساعت وزنه کوچکی به نام “روتور” وجود دارد که با حرکت مچ دست شما در طول روز حرکت می‌کند. این وزنه بر روی محوری می‌چرخد و باعث کوک شدن ساعت می‌شود. ساعت‌های اتوماتیک همچنین دارای یک دستگاه کلاچ لغزنده هستند تا مانع از کوک شدن بیش از حد ساعت در هنگام استفاده از آن شود.

  راهنمای انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف خانه

اگر شما تصمیم دارید تا از ساعت اتوماتیک خود استفاده نکنید، دستگاهی به نام حرکت‌دهنده ساعت (Automatic Watch Winder) وجود دارد که می‌توانید ساعت را درون آن قرار دهید. این وسیله کوچکی است که ساعت را به صورت دورانی حرکت می‌دهد تا همیشه کوک بماند. این امر به ویژه اگر ساعت شما دارای ویژگی‌هایی مانند نمایش تاریخ باشد، بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر ساعت اتوماتیک شما تقویم دارد، اما تصمیم دارید چند روز آن را به دست نبندید. اگر آن را در یک Automatic Watch Winder  قرار ندهید، کوک ساعت تمام شده و عقربه‌های ساعت حرکت نمی‌کند و تاریخ ساعت ثابت می‌ماند. وقتی تصمیم گرفتید از ساعت دوباره استفاده کنید، باید هردو را تنظیم کنید.

مزایای خرید ساعت مچی مردانه اتوماتیک

این ساعت‌های مچی به باتری نیاز ندارند. لازم نیست آن را با دست کوک کنید. اگر کوک کردن ساعت مکانیکی شما را آزار می‌دهد، اما شما هنوز هم می‌خواهید ظرافت ساعت‌های مکانیکی را داشته باشید، یک ساعت اتوماتیک، انتخاب خوبی است.

این ساعت‌ها حرکتی آرام و دقیقا مانند ساعت‌های مکانیکی که به صورت دستی کوک می‌شوند، دارند. ساعت‌های اتوماتیک نیز دارای حرکت عقربه‌ای خوب و نرم هستند.

همان میزان مهندسی و هنر ساخت که در ساعت مکانیکی مورد توجه قرار می‌گیرد، در یک ساعت اتوماتیک نیز موجود است. می‌توان ساعت‌های اتوماتیک ظریفی را در بازار پیدا کرد که دقت و مقاومت بالایی دارند.

نکات منفی ساعت‌های اتوماتیک

این ساعت‌ها نیز به عوامل محیطی اطراف خود حساس هستند. همان عوامل محیطی که می‌توانند ساعت مکانیکی را تحت تاثیر قرار دهند، بر روی ساعت اتوماتیک نیز اثر خواهند داشت.

هنگامی که از ساعت‌های اتوماتیک استفاده نمی‌شود، باید در یک حرکت‌دهنده ساعت نگهداری شوند. اگر از یک ساعت اتوماتیک به طور مرتب استفاده می‌کنید، نیازی به تنظیم کردن ندارد. اما در صورت عدم استفاده از آن، باید آن را در یک Automatic Watch Winder  نگه دارید. این وسایل فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، اما این یک چیز اضافی است که باید بخرید تا اگر مدتی از ساعت استفاده نکنید، مجبور به تنظیم مجدد ساعت اتوماتیک خود نباشید.

یک ساعت اتوماتیک باکیفیت می‌تواند به اندازه یک ساعت مکانیکی، خوش ساخت و دقیق باشد، اما با گذشت زمان مقداری از دقت خود را از دست می‌دهد و نیاز به تنظیمات دارد. به دلیل نوع ساخت ساعت اتوماتیک، قیمتی بالاتر از انواع کوارتز دارند.

ساعت مچی مردانه با موتور کوارتز

ساعت مچی مردانه با موتور کوارتز
ساعت مچی مردانه با موتور کوارتز

اگر مانند اکثر افراد هستید، اکنون ساعت مچ دست شما احتمالا یک ساعت کوارتز است. یک دلیل وجود دارد، ساعت‌های کوارتز فوق‌العاده دقیق و بسیار مقرون به صرفه هستند.

انرژی موتور ساعت کوارتز به جای این که از فنر جم شده ایجاد شود، با استفاده از نیروی برق باتری کوچک تامین می‌شود. باتری، برق را به یک بلور کوارتز کوچک ارسال می‌کند و باعث می‌شود تا کریستال ۳۲۷۶۸ بار در ثانیه لرزش داشته باشد. ارتعاشات توسط یک مدار اندازه‌گیری شده و این ارتعاش به یک پالس تبدیل می‌شود. پالس ایجاد شده، موتور متصل شده به عقربه‌ها را حرکت می‌دهد. از آنجا که ساعت‌های کوارتز از پالس‌های الکتریکی برای حرکت دادن عقربه‌ها استفاده می‌کنند، دارای یک صدای متمایز “تیک تیک” هستند.

از آنجا که ساعت‌های دارای موتور کوارتز با استفاده از برق حرکت کرده و به قطعات متحرک کمتری متکی هستند، دقت بسیار بالاتری دارند. آنها می‌توانند در برابر عوامل محیطی و ضربه، بسیار بیشتر از ساعت‌های مکانیکی یا اتوماتیک مقاومت کنند. به همین دلیل است که اکثر ساعت‌های ورزشی از موتور کوارتز استفاده می‌کنند.

ساعت‌هایی با موتور کوارتز ارزان هستند. با پولی کم می‌توانید ساعتی را تهیه کنید که با دقت زیاد زمان را به شما نشان دهد. مطمئنا، ساعت‌های کوارتز مختلفی را می‌توانید در بازار پیدا کنید که ظرافت بیشتری دارند و دارای تزئیناتی گران قیمت هستند که استفاده از مواد گران قیمت باعث بالا رفتن ارزش آنها می‌شود.

مزایای ساعت‌های کوارتز

زمان دقیق موتور کوارتز در بین تمام موتورهای مختلف ساعت، دقیق‌ترین است. این ساعت‌ها در طول زمان به خوبی کار می‌کنند و حتی ثانیه‌ای جلو و یا عقب نیستند.

نگهداری از این ساعت‌ها فقط تعویض باتری در هر سال است. تقریبا، تعمیر و نگهداری کمی باید بعد از خرید ساعت مچی مردانه با موتور کوارتز انجام دهید.

از آنجا که قطعات متحرک کمی دارند با دوام هستند. یک ساعت کوارتز می‌تواند مدام کار کند و به اندازه ساعت‌هایی با موتور مکانیکی حساس نیست. اگر شغلی دارید و به کارهای خشن و سخت مشغول هستید، می‌توانید ساعت مچی کوارتز را برای استفاده روزمره در نظر بگیرید.

این ساعت‌ها مقرون به صرفه هستند و می‌توانید ساعت کوارتز را به قیمتی ارزان تهیه کنید. اگر چه قیمت‌های زیبا‌تر ممکن است بالا باشد، اما تقریبا همیشه از انواع مکانیکی و اتوماتیک ارزان‌تر هستند.

معایب ساعت‌های کوارتز

عقربه ثانیه شمار بر روی هر ثانیه توقف می‌کند. حرکت متناوب عقربه ثانیه شمار روی ساعت کوارتز به یکنواختی حرکت عقربه ساعت مکانیکی یا اتوماتیک نیست.

ساعت‌های کوارتز مانند انواع مکانیکی و اتوماتیک، اصالت و سبک مشخصی ندارند. زیرا این ساعت‌ها برای نشان دادن زمان از تکنولوژی جدیدتری استفاده می‌کنند و در انواع طرح‌ها و شکل‌های مختلف تولید می‌شوند و از یک سبک مشخص پیروی نمی‌کنند.

قابلیت‌های ساعت مچی مردانه

قابلیت‌های ساعت مچی مردانه
قابلیت‌های ساعت مچی مردانه

ساعت مچی، زمان را به شما اطلاع می‌دهد. اما بسیاری از ساعت‌های مچی دارای ویژگی‌های دیگری نیز هستند که تاریخ روز و ماه را نیز نمایش می‌دهند. این موارد اضافی کوچک در ساعت مچی، قابلیت‌هایی را به آن اضافه می‌کنند.

علاوه بر نمایش روز و ماه، برخی از ساعت‌ها قابلیت‌هایی نظیر نشانگر میزان نیرو، کرنومتر و یا قابلیت تنظیم هشدار دارند.

کرونوگراف یک سیستم زمانی جداگانه و مستقل است که به عنوان کرونومتر فعالیت می‌کند. بیشتر کرونوگرافی‌ها از سه صفحه کوچک در صفحه اصلی ساعت تشکیل شده‌اند. در کنار قاب ساعت، معمولا دو دکمه برای این قابلیت وجود دارند. یکی از دکمه‌ها کرونوگراف را شروع و یا متوقف می‌کند، در حالی که دکمه دیگر آن را بازنشانی می‌کند.

در بعضی از ساعت‌ها، کرونوگراف با یک دور سنج، مقیاسی که در حاشیه لبه ساعت نوشته شده است، جفت می‌شود. استفاده از کرونوگراف و تاچیمتر (Tachymeter) که به تکومتر (Tachometer) نیز معروف است، با هم در ساعت به کاربر امکان می‌دهد موارد مختلفی از جمله سرعت، مسافت پیموده شده یا مصرف سوخت (هنگام رانندگی یا پرواز) را محاسبه کند.

اینکه چه تعداد و کدام قابلیت را در یک ساعت می‌خواهید، اولویت‌های شما را تشکیل می‌دهد. ساعت‌های مجلسی معمولا زیبا و ظریف هستند و قابلیت‌های زیادی ندارند. اما ساعت‌های اسپرت و معمولی اغلب قابلیت‌های بیشتری دارند.

سبک‌های مختلف ساعت مچی مردانه

تعداد زیادی از سبک‌های مختلف ساعت مچی مردانه برای کاربردهای متفاوت مانند استفاده در هنگام ورزش، مهمانی و غیره وجود دارند. می‌توانید برای موقعیت‌های مختلف نوعی را انتخاب کنید که بهترین کارایی را داشته باشد. در زیر نکاتی در مورد سبک‌های مختلف ساعت مردانه آورده شده است. برخی از این سبک‌ها برای اهدافی در نظر گرفته شده‌اند و ممکن است با کت و شلوار و یا کاربرد روزانه خوب به نظر نرسند و برخی دیگر برای مهمانی‌ها و حضور در مراسم، بهترین جلوه و کاربرد را دارند.

وقتی نوبت به ساعت‌های مچی شیک مردانه می‌رسد، اساسا پنج نوع وجود دارد، رسمی (dress)، فیلد (field)، غواصی (diver)، خلبانی (aviator) و مسابقه (Racing or Driving). در زیر نکاتی در مورد هر کدام از این سبک‌ها ذکر شده است.

ساعت مچی رسمی (Dress Watch)

ساعت مچی رسمی (Dress Watch)
ساعت مچی رسمی (Dress Watch)

حدود یک صد سال پیش برای افرادی که مایل بودند ساعت را بر روی مچ دست خود ببندند، این ساعت‌ها ساخته شده‌اند. ساعت‌های مچی رسمی، تزئینات خیلی زیادی ندارند و سادگی در طراحی آنها لحاظ شده است. ساعت‌های رسمی دارای ظرافت بالایی هستند و می‌توان آنها را با لباس‌های مجلسی مختلف ست کرد. این ساعت‌ها ضخامت کمی دارند و به راحتی از زیر آستین لباس بیرون آمده و قابلیت مشاهده آسان زمان را فراهم می‌کنند.

  راهنمای انتخاب و خرید شارژرهای فندکی اتومبیل

شکل صفحه این نوع از ساعت‌ها تنوع زیادی دارند و صفحه این مدل‌ها در انواع گرد و یا مستطیل و مربع شکل ساخته می‌شوند. ساعت‌های رسمی دارای قیمت‌های مختلفی هستند و از مدل‌های ارزان قیمت تا انواع ساخته شده از نقره یا طلا با قیمت‌های بالا را می‌توانید در بازار پیدا کنید.

طرح صفحه این نوع از ساعت‌های مچی، معمولا ساده انتخاب می‌شوند و اعداد و نشانه‌ها اندازه کوچکی دارند و صفحه ساعت خیلی شلوغ نیست. عقربه‌ها نیز به صورتی انتخاب می‌شوند که با دیگر اجزاء صفحه هماهنگی کامل را داشته باشند.

ساعت‌های رسمی معمولا دارای بند چرمی هستند و چرم استفاده شده در انواع گران قیمت، از انواع مرغوب و با دوام انتخاب می‌شود. انواع ساعت‌های رسمی ارزان قیمت از چرم مصنوعی برای کم شدن قیمت استفاده می‌کنند. برخی از تولیدکنندگان ساعت مچی رسمی، برای محصولات خود از بند فلزی استفاده می‌کنند. البته استفاده از بند فلزی خیلی معمول نیست و ساعت رسمی کلاسیک، دارای بند چرمی است.

ساعت‌های مچی مردانه کلاسیک معمولا دارای قابلیت‌های زیادی نیستند و برخی از این ساعت‌ها فقط قابلیت نشان دادن تقویم را دارند. این ساعت‌ها برای نشان دادن زمان طراحی شده‌اند و افرادی که نیاز به قابلیت‌های مختلف ساعت دارند، باید انواع دیگری از این محصولات را تهیه کنند.

این ساعت‌ها برای استفاده در مهمانی‌ها، جلسات کاری و مراسم رسمی طراحی شده‌اند و به راحتی با انواع کت و شلوار و لباس‌های مجلسی هماهنگ می‌شوند. اگر می‌خواهید ساعتی برای مصارف روزمره تهیه کنید، خرید ساعت مچی مردانه رسمی انتخاب خوبی نخواهد بود.

ساعت مچی فیلد (Field Watch)

ساعت مچی فیلد (Field Watch)
ساعت مچی فیلد (Field Watch)

این ساعت‌ها قابلیت خوانایی بالایی دارند و به راحتی می‌توان در تمام شبانه روز از آنها استفاده کرد. ساعت مچی مردانه فیلد برای استفاده در شرایط سخت ساخته شده است و می‌توان از این نوع ساعت در هنگام ورزش، کار و یا شرایط سخت استفاده کرد. ساعت‌های فیلد دارای دوام خوبی هستند و در ساخت آنها کاربردی بودن و ظرافت در نظر گرفته می‌شود.

این ساعت‌ها معمولا اندازه بزرگی ندارند و به صورتی طراحی می‌شوند که اندزاه آنها مانعی برای فعالیت‌های فرد استفاده کننده ایجاد نکند. اندازه بزرگ، باعث کارایی کمتری در هنگام استفاده در ورزش و شرایط سخت می‌شود و ساعت‌های فیلد اندازه بزرگی ندارند.

نمایه‌های عددی، عملکردی آسان برای خواندن دارند. به طور معمول دارای یک صفحه با رنگ روشن با نشانه‌های تیره و یا صفحه‌ای تیره با اعداد روشن هستند. نشان‌دهنده‌های ساعت و عقربه‌های ساعت‌های مچی فیلد معمولا دارای شب نما هستند تا بتوان در شب نیز به راحتی از زمان اطلاع پیدا کرد.

صفحه‌های ساعت‌های فیلد از مواد مقاومی مانند تیتانیوم و استیل ساخته می‌شوند تا در شرایط سخت به راحتی تغییری در آنها صورت نگیرد. به خاطر استفاده این نوع از ساعت‌ها در شرایطی که رطوبت زیادی وجود دارد، مانند عرق کردن در هنگام ورزش، صفحه این ساعت‌ها باید از موادی ساخته شوند که رطوبت بر روی آنها تاثیری نداشته باشد.

برخی از این ساعت‌ها قابلیتی دارند که با بیرون کشیدن دکمه تنظیم ساعت، ثانیه شمار متوقف می‌شود که تنظیم ساعت را آسان‌تر می‌کند. این ساعت‌ها بندهایی چرمی و یا فلزی دارند. بندها به صورتی انتخاب می‌شوند که مقاومت بالایی داشته باشند. بندهای این ساعت‌ها علاوه‌بر مقاومت بالا، ظریف نیز هستند.

این ساعت‌ها مانند انواع رسمی قابلیت‌های زیادی ندارند و معمولا تنها قابلیت در نظر گرفته شده در این مدل‌ها نمایش تاریخ است.

از ساعت‌های فیلد می‌توان در موقعیت‌های مختلف استفاده کرد. این ساعت‌ها با لباس‌های مختلف ست می‌شوند و می‌توان آنها را با لباس ورزشی و اسپرت ست کرد. این گزینه برای افرادی مناسب است که کت و شلوار رسمی نمی‌پوشند و یا تصمیم دارند ساعت را در هنگام کار و یا ورزش به دست کنند.

ساعت غواصی (Dive Watch)

ساعت غواصی (Dive Watch)
ساعت غواصی (Dive Watch)

ساعت‌های غواصی طرفداران زیادی دارند و می‌توان آنها را برای استفاده روزمره استفاده کرد. یکی از اولین نمونه‌های تولید شده از نوع غواصی توسط رولکس ارائه و Submariner نامگذاری شد. این نوع ساعت به خاطر داشتن مقاومت بالا در برابر آب یکی از مدل‌های پرطرفدار ورزشکاران است.

ساعت‌های غواصی به گونه‌ای طراحی می‌شوند که رطوبت، کمترین تاثیر را در کارکرد آن داشته باشد و ساعت بتواند حتی در آب به خوبی کار کند. مقاومت بالا در برابر آب باعث شده افراد ورزشکار که زیاد عرق می‌کنند از این مدل‌ها استفاده کرده و نگران خراب شدن ساعت نباشند.

برخی از انواع مرغوب این ساعت‌ها را می‌توان تا عمق بیش از ۱۰۰ متر نیز استفاده کرد و هیچ آبی داخل آنها نمی‌شود. برای به دست آوردن مقاومت بالا، در ساخت این محصولات از فلزات مقاومی مانند تیتانیوم و استیل استفاده می‌شود. البته انواعی که قیمت پایینی دارند، در ساخت آنها از مواد ارزان برای ساخت ساعت استفاده می‌شود که نمی‌توان از آنها با خیالی راحت در آب استفاده کرد.

این مقاومت بالا در برابر رطوبت باعث نمی‌شود تا ظرافت و زیبایی تحت تاثیر قرار بگیرد. ساعت مچی مردانه مدل غواصی را می‌توان برای ورزش، کار و یا به طور روزمزه استفاده کرد. اندازه آنها خیلی بزرگ و یا کوچک نیست و انواع مرغوب از یاقوت کبود برای محافظت صفحه استفاده می‌کنند. برخی از محصولات نیز از شیشه معدنی مقاوم برای محافظت از اجزاء داخلی ساعت استفاده می‌کنند.

ویژگی بارز ساعت غواصی، داشتن یک حلقه متحرک در اطراف صفحه ساعت است. به خاطر این که ساعت غواصی برای استفاده در زیر آب طراحی شده، غواص می‌تواند با چرخاندن این حلقه که در جهت خلاف حرکت ساعت می‌چرخد، مدت زمان استاندارد ماندن زیر آب را مشخص کند.

ساعت‌های غواصی معمولا بدنه‌ای فلزی دارند، اما مدل‌هایی را نیز می‌توان پیدا کرد که از مواد دیگر ساخته می‌شوند. برخی از انواع این ساعت‌ها علاوه‌بر نشان دادن زمان و داشتن حلقه اطراف صفحه، دارای تاریخ نیز هستند. این ساعت‌ها قابلیت ست شدن با انواع لباس‌ها را دارند و در فعالیت‌های مختلف می‌توان از آنها استفاده کرد.

ساعت خلبانی (Pilot Watch)

ساعت خلبانی (Pilot Watch)
ساعت خلبانی (Pilot Watch)

خلبانان نیز مانند افراد دیگر، از ساعت مچی استفاده می‌کنند و برخی از شرکت‌های تولیدکننده ساعت مچی مردانه نیز ساعتی طراحی کرده‌اند که خلبانان راحت‌تر بتوانند از آن برای دانستن زمان بهره ببرند. در دهه ۱۹۳۰ کرنوگراف در هواپیماها نصب شد تا خلبانان بتوانند از مسافت طی شده و مصرف سوخت اطلاع داشته باشند.

در دهه ۱۹۴۰ میلادی، کرونوگراف به ساعت مچی مردانه اضافه شد. این ساعت‌ها بیشتر مورد توجه خلبانان قرار گرفتند و به ساعت خلبانی معروف شدند. این محصولات بر خلاف انواع دیگر، سبک مشخصی ندارد. ویژگی‌های ساعت‌هایی که به عنوان ساعت خلبانی به بازار عرضه می‌شوند، ممکن است بسیار متفاوت باشند.

ساعت‌های خلبانی اندازه‌ای متوسط و یا بزرگ دارند. صفحه ساعت برای راحتی خلبان در محیط‌های تاریک طراحی شده و نشانگرها کاملا خوانا هستند. ساعت‌های خلبانی معمولا دارای صفحه تیره و عقربه‌ها و نشانه‌های روشن هستند. بند این ساعت‌ها به طور معمول از چرم ساخته می‌شود، اما برای برخی از ساعت‌های خلبانی بند فلزی نیز طراحی می‌شود.

ساعت‌های خلبانی برای مراسم رسمی مناسب نیستند، امام می‌توان از آنها در برخی از مهمانی‌های غیر رسمی استفاده کرد.

ساعت مچی مردانه مسابقه (Racing or Driving Watch)

ساعت مچی مردانه مسابقه (Racing or Driving Watch)
ساعت مچی مردانه مسابقه (Racing or Driving Watch)

ساعت‌های مچی از نوع مسابقه به صورتی طراحی شده‌اند که بهترین کارایی را برای رانندگان ماشین‌های مسابقه داشته باشند. رانندگان اتومبیل‌های مسابقه‌ای باید ساعتی داشته باشند که بتوانند با استفاده از آن، زمان طی شده را خیلی دقیق بدانند. اولین ساعت‌های مدل مسابقه توسط کمپانی رولکس ارائه شد و امروزه شرکت‌های زیادی از این نوع ساعت‌ها تولید می‌کنند.

  راهنمای انتخاب پیچ گوشتی برقی مناسب برای مصارف مختلف

ساعت‌هایی که برای مسابقه طراحی می‌شوند دارای کرونوگراف و تاچیمتر هستند. کرونوگراف در ابتدا در ساعت‌های خلبانی مورد استفاده قرار گرفت و بعد از آن، این قابلیت به ساعت‌های مسابقه اضافه شد. رانندگان اتومبیل‌های مسابقه از کرونوگراف برای اندازه‌گیری سرعت و مسافت طی شده استفاده می‌کنند تا بتوانند عملکرد بهتری داشته باشند.

معمولا مدل‌های مسابقه اندازه‌ای متوسط تا بزرگ دارند تا رانندگان بتوانند به راحتی از ساعت استفاده کنند. صفحه این ساعت‌ها دارای رنگ‌های روشن و متضاد است. صفحه بزرگ جای کافی برای کرونوگراف خواهد داشت تا بتوان از آن استفاده آسانی کرد. بدنه این ساعت‌ها معمولا فلزی انتخاب می‌شود تا مقاومت کافی در شرایط مختلف داشته باشد.

بند ساعت مچی مردانه مسابقه از هر دو نوع چرمی و فلزی انتخاب می‌شود و بندهای استفاده شده علاوه‌بر ظرافت، مقاومت بالایی خواهند داشت. یکی از قابلیت‌های ساعت‌های مسابقه داشتن کرونوگراف است که در همه آنها یافت می‌شود. برخی از آنها قابلیت نمایش تاریخ را نیز دارند.

این ساعت‌ها با طیف گسترده‌ای از لباس‌های روزمره و ورزشی به خوبی ست می‌شوند. این ساعت‌ها به خاطر طراحی برای شرایط سخت، دوام خوبی در هنگام استفاده روزمره دارند. به خاطر داشتن زرق و برق بیشتر نسبت به انواع رسمی، از این مدل ساعت با لباس‌های رسمی مانند کت و شلوار استفاده نمی‌شود.

انتخاب اندازه مناسب ساعت مچی مردانه برای دست

یکی از عواملی که در زمان انتخاب و خرید ساعت مچی مردانه باید در نظر گرفت، متناسب بودن ساعت با مچ دست شما است. اگر ساعت برای مچ دست شما خیلی بزرگ باشد، برجسته شده و عجیب به نظر می‌رسد. اما اگر خیلی کوچک باشد، به نظر می‌رسد که شما یک ساعت مچی زنانه دارید.

قانون کلی این است که اگر دور مچ دست شما ۱۵.۲۴ تا ۱۷.۷۸ سانتی‌متر باشد، برای شما ساعتی که قطر قاب آن ۳۸ تا ۴۲ میلی‌متر عرض دارد، مناسب است. اگر مچ دست شما بزرگ‌تر از ۱۷.۷۸ سانتی‌متر باشد، می‌توانید مدل‌هایی که ۴۴ تا ۴۶ میلی‌متر عرض دارند، انتخاب کنید.

بهترین راه برای این که بفهمید ساعت با مچ دست شما تناسب دارد، امتحان کردن آن است. البته برخی از مدل‌ها اندازه‌های بزرگ و یا شکل‌های متفاوت دارند که با توجه به مد باید آنها را انتخاب کرد.

آیا ساعت‌های گران قیمت ارزش خرید دارند؟

آیا ساعت‌های گران قیمت ارزش خرید دارند
آیا ساعت‌های گران قیمت ارزش خرید دارند

هنگامی که در مورد نوع و سبک ساعت تصمیم گرفتید، در مرحله بعدی باید محدوده قیمت را در نظر بگیرید. برخی از ساعت‌ها مانند محصولات رولکس، قیمتی بالا دارند. ممکن است از خود بپرسید که آیا این ساعت‌ها که مانند انواع ارزان قیمت زمان را نشان می‌دهند، واقعا ارزش خرید دارند؟

خوب، این یک سوال پیچیده برای پاسخ دادن است و تا حدودی بستگی دارد که ما در مورد چه نوع ساعت لوکس صحبت می‌کنیم. برخی از ساعت‌های لوکس به صورت انبوه تولید شده و در بازار موجود هستند، اما برخی از ساعت‌های لوکس دست ساز و منحصربه‌فرد بوده و تعداد کمی از آنها موجود است.

ساعت‌های لوکس مردانه با تولید انبوه

انتقادی که به ساعت‌های لوکس تولید انبوه وارد می‌شود این است که قیمت بالا، صرفا نتیجه بازاریابی هوشمندانه است. Rolex و TAG Heuer می‌توانند هزاران دلار بابت یک ساعت دریافت نکنند، به خاطر این که این محصولات به صورت انبوه تولید می‌شوند.

این شرکت‌ها طی دهه‌ها تبلیغات، این تصور را در بین مردم ایجاد کرده‌اند که ساعت‌های آنها نادر است و هزاران دلار ارزش دارد. این همان انتقادی است که به سازندگان الماس وارد می‌شود. الماس، در حقیقت، فراوان است. تولیدکنندگان الماس از طریق دهه‌ها تبلیغ، آن را به عنوان یک کالای لوکس مورد پسند تبدیل کرده‌اند.

اگر چه درست است که قیمت بالای ساعت‌های لوکس تولید انبوه تا حدودی به دلیل مارک تجاری آنها است، اما عواملی در خود این ساعت‌ها وجود دارند که ارزش آنها را بیش از یک ساعت ارزان قیمت می‌کنند که می‌توانید از هر جایی تهیه کنید. این ساعت‌های لوکس، اغلب با فلزات گران قیمت مانند طلا و نقره ساخته می‌شوند.

با توجه به قیمت طلا در این روزها، استفاده از طلا در محصولات، به هر شکلی که آن را شکل دهید، گران خواهد شد. آنها همچنین از شیشه معدنی یا حتی یاقوت کبود با کیفیت بالا برای پوشاندن صفحه ساعت استفاده می‌کنند.

علاوه‌بر این، فناوری و تکنولوژی که در طراحی ساعت مچی مردانه لوکس که به صورت انبوه تولید می‌شود، معمولا بسیار برتر از فناوری تولید ساعت‌های ارزان قیمت است. به طور خلاصه، آنها بهتر ساخته شده‌اند، بهتر کار می‌کنند و ماندگاری بیشتری دارند.

بنابراین با خرید ساعت مچی مردانه لوکس تولید انبوه، مطمئنا از نظر ساخت و کارکرد ساعت، امتیازات بیشتری نسبت به ساعت‌های دیگر به دست می‌آورید، از نظر اجتماعی نیز برای ساعتی با یک نام تجاری مطرح هزینه می‌کنید.

ساعت‌های لوکس مردانه با تولید محدود

برخی از ساعت‌های لوکس به صورت محدود تولید می‌شوند. آنها ساعت‌هایی هستند که ممکن است ده‌ها هزار و گاهی صدها هزار دلار قیمت داشته باشند. شرکت‌هایی مانند Audemars Piguet، Blancpain و IWC در این رده هستند. این ساعت‌ها می‌توانند قیمت‌های بالایی داشته باشند، زیرا در واقع کمیاب هستند.

اغلب اوقات، فقط چند صد یا شاید هزار عدد ساعت از یک نوع خاص ساخته می‌شود و قیمت بالای آنها مصنوعی نیست. آنها اغلب با دقت بالا و از بهترین مواد (البته برخی از آنها با کمک ماشین‌ها) ساخته می‌شوند. زمان ساخت برخی از ساعت‌های این شرکت‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها به طول می‌انجامد. بنابراین، با خرید این نوع ساعت‌های لوکس که با کیفیت عالی ساخته شده‌اند، قطعا ارزشی را که برای آن هزینه می‌پردازید، به دست می‌آورید.

ساعت‌های لوکس شباهت زیادی به اتومبیل‌های لوکس دارند. در کیفیت، ویژگی‌ها و مهندسی ساخت یک وسیله نقلیه سطح بالا، تفاوت‌های زیادی وجود دارند، اما شما برای مارک نیز هزینه می‌کنید. به هر دو دلیل، برخی از افراد به سمت اتومبیل‌های لوکس و ساعت‌های لوکس جذب می‌شوند و احساس می‌کنند لذتی که از داشتن آنها می‌برند، قیمت بالا را توجیه می‌کند.

برای افراد دیگر، خرید یک ماشین یا ساعت مچی لوکس هرگز به ذهنشان خطور نخواهد کرد. این در محدوده قیمتی مورد نظر آنها نیست و حتی اگر هم باشد، آنها چیزهای دیگری نیز دارند که می‌توانند آن پول را برای مصارف دیگر خرج کنند. اگر یک میلیاردر بخواهد ساعتی ۱۰ هزار دلاری بخرد، این کار او را به زحمت نمی‌گذارد و برای او فقط یک قطره از دریا است.

برای بقیه افراد متوسط ​​، روی بهترین ساعت مچی مردانه متناسب با نیازها، خواسته‌ها و بودجه خود سرمایه‌گذاری کنید. تعداد زیادی ساعت زیبا در بازار وجود دارند که نیازی نیست تا برای خرید آنها هزینه‌ای زیاد پرداخت کنید. با خرید ساعت مچی مردانه متناسب با نیازها موجب می‌شود تا علاوه‌بر دانستن زمان دقیق، از قابلیت‌های مورد نظرتان را هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *