راهنمای انتخاب و خرید کالسکه بچه

فهرست مطالب

خرید کالسکه بچه یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کارهایی است که برای نوزاد خود انجام می‌دهید. این چیزی است که شما هر روز از آن استفاده خواهید کرد و پیدا کردن یک کالسکه راحت و ایمن در اولویت اول است. کالسکه باید آسایش کودک را فراهم کرده و والدین بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

اصول و عواملی را باید در زمان خرید کالسکه در نظر گرفت. این محصولات ویژگی‌های متنوعی دارند که با در نظر گرفتن آنها انتخاب بهتری خواهید داشت. کالسکه‌های سایز بزرگ، قابل تبدیل، سبک وزن، دو نفره و قابل حرکت با سرعت بالا برخی از این ویژگی‌ها هستند.

۱۰ ست کالسکه و کریر کودک باکیفیت

نحوه انتخاب و خرید کالسکه بچه

نحوه انتخاب و خرید کالسکه بچه
نحوه انتخاب و خرید کالسکه بچه

هنگامی که نوزاد شما تازه متولد می‌شود و هنگامی که او کودک نوپایی است و نمی‌تواند به تنهایی قدم بزند، به یک کالسکه نیاز دارید. برخی از مدل‌ها قابلیت جمع‌شدن آسان دارند، اما اگر برای مدت زمان طولانی تصمیم به پیاده‌روی در خارج از خانه را دارید، به چیزی محکم‌تر، با فضای ذخیره‌سازی زیاد، نیاز خواهید داشت. در صورتی که کالسکه‌ای برای دو کودک نیاز داشته باشید، تا بتوانید کودکان خود را برای دویدن بیرون ببرید، باید یک کالسکه دو نفره تهیه کنید.

احتمالا کالسکه‌ای را پیدا نخواهید کرد که تمام نیازهای شما را برآورده کند. برخی از این محصولات برای نوزادان طراحی می‌شوند، مدل‌هایی هم هستند که برای کودکان بهترین کارایی را دارند. اما محصولاتی را می‌توانید تهیه کنید که تا حد زیادی می‌توانند برای تمام مراحل رشد کودک قابل استفاده باشند. صدها مدل را می‌توان در بازار پیدا کرد، با در نظر گرفتن نیازها، انتخاب آسان‌تر شده و خرید بهتری خواهید داشت.

کالسکه برای نوزادان

برخی از کالسکه‌ها فقط برای سنین خاص در نظر گرفته شده‌اند، در حالی که برخی دیگر را می‌توان با رشد کودک سازگار کرد.

قبل از شش ماهگی که نوزاد می‌تواند سر خود را نگه دارد، هنگام سوار شدن بر کالسکه باید کاملا در حالت خوابیده قرار گیرد. این بدان معناست که کالسکه‌هایی که برای نوزاد طراحی می‌شوند، بیشتر برای حالت خوابیده کاربرد دارند. این مدل‌ها برای کودکانی با سن بیشتر که تمایل به نشستن دارند، مناسب نیستند.

برای شروع، بسیاری از والدین به دنبال کالسکه‌ای هستند که با صندلی ماشین نوزاد آنها سازگار باشد، که معمولا برای اولین سال نوزاد تا زمانی که کودک از صندلی اتومبیل استفاده نمی‌کند، قابل استفاده است.

با استفاده از ترکیبی از کالسکه و صندلی ماشین که به عنوان “سیستم مسافرتی” شناخته می‌شود، می‌توانید نوزادانی که در طول حرکت ماشین به خواب رفته‌اند را در حالت خوابیده به کالسکه منتقل کنید.

برای نوزادان زیر شش ماه، اکثر والدین یکی از گزینه‌های زیر را انتخاب می‌کنند.

کالسکه با صندلی ماشین نوزاد (سیستم سفر)

خرید کالسکه بچه با صندلی ماشین نوزاد
خرید کالسکه بچه با صندلی ماشین نوزاد

در حالی که برخی از تولیدکنندگان “سیستم مسافرتی” را به صورت مجموع می‌فروشند، اکثر کالسکه‌ها و صندلی‌های خودرو به صورت جداگانه فروخته می‌شوند.

به استثنای کالسکه‌های چتری سبک که عمدتا برای سفرها استفاده می‌شوند، همه کالسکه‌ها با صندلی ماشین نوزادان سازگار هستند. معمولا توصیه می‌شود که ابتدا کالسکه خود را انتخاب کنید. به احتمال زیاد کالسکه‌های زیادی برای صندلی ماشین سازگار هستند و حداقل چند انتخاب خواهید داشت.

برخی از تولیدکنندگان، هم صندلی ماشین و هم کالسکه تولید می‌کنند. برای این مارک‌ها، صندلی ماشین یا مستقیما به کالسکه وصل شده و یا با استفاده از آداپتورهایی که همراه کالسکه شما هستند، متصل می‌شود.

برخی از برندها فقط کالسکه تولید می‌کنند، نه صندلی ماشین. با این وجود، این کالسکه‌ها را می‌توان با صندلی ماشین مارک دیگری با خرید آداپتور صندلی ماشین هماهنگ کرد.

در مدل‌های کالسکه با کیفیت بالاتر، صندلی قابل جابجایی است، تا بتوانید صندلی ماشین نوزاد را جایگزین آن کنید.

در موارد دیگر، صندلی کالسکه برداشته نمی‌شود، اما صندلی ماشین نوزاد را می‌توان در بالای صندلی کالسکه قرار داد. وقتی کودک شما به اندازه کافی بزرگ شد، می‌توانید از کالسکه بدون صندلی ماشین نوزاد استفاده کنید.

کالسکه با گهواره دستی (BASSINET)

کالسکه با گهواره دستی
کالسکه با گهواره دستی

برخی از کالسکه‌های با کیفیت بالا را می‌توان به همراه صندلی چرخدار به جای صندلی ماشین نوزاد استفاده کرد.

گهواره نه تنها جای بیشتری دارد، بلکه برای استفاده طولانی مدت نیز ایمن‌تر است. کارشناسان توصیه می‌کنند که صندلی ماشین نوزادان فقط برای سفر در ماشین استفاده شود، نه برای مواقع خواب. به علاوه، تهویه مطبوع و تنفس بیشتر گهواره در مقایسه با صندلی‌های ماشین که دارای کف محافظ هستند، نوزادان را گرم نگه می‌دارند و باعث عرق کردن نوزاد می‌شوند.

برخی از کالسکه‌ها دارای یک گهواره تایید شده برای استفاده شبانه هستند. گهواره به عنوان لوازم جانبی برای برخی از مدل‌های کالسکه فروخته می‌شود.

بسیاری از والدین به جای خرید گهواره جداگانه، از گهواره کالسکه به عنوان اولین تخت نوزاد در کنار تخت خواب کودک استفاده می‌کنند. گهواره همچنین یک گزینه خواب کودک قابل حمل برای سفرهای آخر هفته و مهمانی شبانه است.

کالسکه با صندلی FIE-FLAT

صندلی‌های کالسکه برای نوزادان تا زمانی که کاملا به حالت صاف دراز کشیده باشند و دارای پایه تکیه گاه برای جمع شدن به سمت بالا و ایجاد فضای بسته باشند، ایمن هستند. برخی از مارک‌ها، لوازم جانبی کالسکه نوزادان را مانند صندلی با پشتیبانی از سر می‌سازند تا ثبات بیشتری برای سر و گردن نوزاد ایجاد کنند.

صندلی ماشین یا CARRIER

صندلی ماشین یا CARRIER
صندلی ماشین یا CARRIER

به عنوان جایگزینی برای کالسکه در چند ماه اول، والدین می‌توانند قاب صندلی ماشین یا CARRIER را خریداری کنند.

با استفاده از این محصولات، صندلی ماشین نوزاد با چسباندن به یک قاب سبک، تبدیل به یک کالسکه مینیمالیستی می‌شود. اما شامل صندلی کالسکه نمی‌شود و نمی‌توان به عنوان یک کالسکه واقعی، پس از بزرگ شدن کودک از صندلی ماشین نوزاد استفاده شود.

قاب‌ها ارزان هستند و استفاده از آنها آسان است. هنگامی که کودک شما از صندلی ماشین نوزاد خود بزرگ‌تر می‌شود، نمی‌توانید از آنها استفاده کنید و هنوز نیاز به سوار شدن در کالسکه دارد. علاوه بر این، فریم‌های کالسکه دارای چرخ‌های با کیفیت پایین‌تری هستند و مانور آنها در سطوح مختلف دشوارتر است.

  بهترین ریش تراش برقی برای پوست‌های حساس چیست؟

در زمان خرید کالسکه بچه کدام مدل را انتخاب کنیم؟

انواع مختلف کالسکه در بازار وجود دارند و هر کدام دارای مشخصات متفاوتی هستند. قبل از انتخاب، نیازها را در نظر بگیرید، تا بتوانید مدلی را تهیه کنید که قابلیت‌های مورد نظر شما را داشته باشد.

در صورتی که ساکن شهر هستید و با وسایل نقلیه عمومی رفت و آمد می‌کنید، احتمالا کالسکه‌‌های بزرگ و با شاسی بلند برای شما مناسب نخواهد بود. خانواده‌هایی که نیاز به حمل و نقل کالسکه بچه با وسایل نقلیه را ندارند و یا هر از چند گاهی تصمیم دارند با ماشین شخصی کالسکه را حمل کنند، طیف گسترده‌تری از مدل‌ها را می‌توانند انتخاب کنند.

هنگام انتخاب و خرید کالسکه بچه متناسب با سبک زندگی خودتان، این موارد را در نظر داشته باشید. با توجه به موارد زیر می‌توانید محصولی را تهیه کنید که برای نیاز فعلی و آینده شما کارآمد باشد.

آیا می‌خواهید فرزندان بیشتری داشته باشید؟

آیا می‌خواهید فرزندان بیشتری داشته باشید؟
آیا می‌خواهید فرزندان بیشتری داشته باشید؟

اگر تصمیم دارید دو فرزند داشته باشید که هر دو در سن کالسکه باشند، یک کالسکه قابل تبدیل را در نظر بگیرید. مدلی که از یک کالسکه تکی به یک کالسکه دو نفره تبدیل می‌شود.

کالسکه‌های قابل تبدیل به شما اجازه می‌دهند تا کالسکه را بر اساس نیاز خود تغییر دهید و از خرید دو کالسکه در طول زمان جلوگیری می‌شود.

در ابتدا به عنوان یک کالسکه شروع کرده و در صورت نیاز یک صندلی دوم را به آن اضافه کنید. سپس وقتی فرزند شما بزرگ‌تر شد که دیگر در کالسکه سوار نمی‌شود، از آن به عنوان تک صندلی استفاده کنید.

کالسکه‌های قابل تبدیل به صورت تکی فروخته شده و در صورت نیاز، صندلی دوم باید به صورت جداگانه تهیه شود.

کالسکه را در چه نوع زمینی حرکت خواهید داد؟

کالسکه را در چه نوع زمینی حرکت خواهید داد؟
کالسکه را در چه نوع زمینی حرکت خواهید داد؟

آیا در خیابان‌ها و پیاده‌روهای شهر حرکت خواهید کرد، یا در پارک و مسیرهای پیاده‌روی ناهموار از آن استفاده می‌کنید؟ کالسکه‌ها شبیه دوچرخه هستند، ممکن است از دوچرخه برای حرکت در خیابان‌ها و کوچه‌های دارای آسفالت استفاده شود، در حالی که برای زمین‌های ناهموار به یک دوچرخه کوهستانی درجه یک نیاز خواهد بود.

اگر قصد دارید از کالسکه روی خاک، چمن، شن یا ماسه استفاده کنید، به دنبال کالسکه‌ای با چرخ‌های بزرگ‌تر و سیستم تعلیق مناسب باشید که ضربه را جذب و به آسانی روی سطوح مختلف حرکت کند.

اگر کالسکه بچه را برای حرکت بر روی سطوح ناهموار تهیه می‌کنید، ممکن است بخواهید یک کالسکه با قابلیت حرکت با سرعت بالا را در نظر بگیرید. آنها بر خلاف چرخ‌های عادی که در اکثر کالسکه‌های معمولی پیدا می‌شوند، لاستیک‌های بسیار بزرگ و پر از هوا دارند.

تصمیم دارید چقدر فعال باشید؟

تصمیم دارید چقدر فعال باشید؟
تصمیم دارید چقدر فعال باشید؟

آیا اغلب با کالسکه بچه پیاده‌روی می‌کنید، یا این که از کالسکه برای مسیرهای کوتاه استفاده کنید، باید موارد متفاوتی را در نظر بگیرید.

سطح فعالیت شما بر تصمیم خرید کالسکه بچه شما تاثیر می‌گذارد، درست مانند انتخاب کفش. می‌توانید انواع ارزان قیمت که برای پیاده‌روی‌های کوتاه مناسب هستند را تهیه کنید. اما برای مسافت‌های طولانی‌تر، چیزی قوی‌تر و با کیفیت‌تر نیاز خواهید داشت.

فقط کالسکه‌های مخصوص که قابلیت حرکت با سرعت بالا را دارند، برای دویدن بی‌خطر هستند. زیرا لاستیک‌های بزرگ و پر از هوا دارند که برای جذب شوک ناشی از حرکت بالا ساخته شده‌اند. برخی از خانواده‌ها نیز از این کالسکه‌ها برای کارهای روزمره استفاده می‌کنند، اما نکته منفی این است که آنها به دلیل اندازه بزرگ چرخ، طراحی و نوع مواد به کار رفته، سنگین‌تر و حجیم‌تر هستند.

کالسکه بچه خود را در کجا نگهداری خواهید کرد؟

کالسکه بچه خود را در کجا نگهداری خواهید کرد؟
کالسکه بچه خود را در کجا نگهداری خواهید کرد؟

قبل از خرید کالسکه باید در مورد نحوه نگهداری و حمل آن سوالاتی از خود بپرسید. آیا آن را مستقیما در گاراژ خود قرار می‌دهید یا این که کالسکه را تا کرده و در داخل خانه از آن نگهداری می‌کنید؟ کالسکه چگونه در صندوق عقب اتومبیل شما قرار می‌گیرد؟ قبل از خرید به اندازه کالسکه در دو حالت تا شده و بازشو توجه کنید.

به چه مقدار فضا برای نگهداری موارد مختلف در کالسکه احتیاج دارید؟

به چه مقدار فضا برای نگهداری موارد مختلف در کالسکه احتیاج دارید؟
به چه مقدار فضا برای نگهداری موارد مختلف در کالسکه احتیاج دارید؟

هنگامی که با کالسکه خود بیرون هستید، چگونه کیف لوازم یا پوشک، اسباب بازی‌ها و تنقلات خود را حمل می‌کنید؟ اگر می‌خواهید همه چیز را در هنگام پیاده‌روی به همراه داشته باشید، ممکن است نوعی را انتخاب کنید که دارای سبدهای بزرگ ذخیره‌سازی و بتواند تقریبا همه چیز را حمل کند.

اما اگر با خود یک کوله پشتی یا کیف پوشک حمل می‌کنید، می‌توانید انواع کوچک‌تر را تهیه کنید. آنها وزن کمتری دارند و فضای ذخیره‌سازی کمتری برای آنها طراحی شده است. اگر می‌خواهید کالسکه‌ای برای پیاده‌روی کوتاه داشته باشید و لوزام زیادی را با خود حمل نکنید، مدل‌هایی که فضای ذخیره‌سازی کمتری دارند را تهیه کنید.

قیمت کالسکه

قیمت کالسکه
قیمت کالسکه

بسته به کیفیت و ویژگی‌های آن، قیمت کالسکه بسیار متفاوت است. مانند هر چیز دیگر، اندازه، جنس مواد اولیه، قابلیت‌ها و طراحی در قیمت تاثیرگذار هستند. اگر می‌خواهید از کالسکه برای نوزاد بعدی نیز استفاده کنید، توجه به جنس و مواد اولیه و انتخاب محصولی با کیفیت بالا توصیه می‌شود.

برخی از کالسکه‌ها جنس خوبی دارند، اما قابلیت‌های مختلفی برای آنها طراحی نشده است. این موارد دوام بالا و قیمت‌های مناسب‌تری خواهند داشت. اما اگر نیاز به لوازم جانبی دارید، تهیه کالسکه‌ای که تمامی لوازم مورد نیاز را در خود داشته باشد، به صرفه‌تر خواهد بود.

در صورت خرید کالسکه بچه به صورت آنلاین، قیمت‌های چندین فروشگاه آنلاین را با هم مقایسه کنید و در زمان خرید به اعتبار فروشگاه و نظرات مشتریان توجه داشته باشید. برخی از مواقع می‌توان محصولات مرغوب را در زمان تخفیف و با قیمتی مناسب تهیه کرد.

چه چیز دیگری باعث می‌شود یک کالسکه با کیفیت بالا ارزش خریدن داشته باشد؟

کیفیت در طول استفاده برای چندین کودک پایدار است. در صورتی که کالسکه‌ای با کیفیت بالا را تهیه کنید، مدت زمان طولانی‌تری بدون نیاز به تعمیر و جایگزین کردن قطعات به کار خود ادامه می‌دهد. حتی می‌توان انواع با کیفیت را برای دو یا سه کودک استفاده کرد.

صندلی‌های متحرک و برگشت‌پذیر به طوری که بتوانید جهت کودک را تغییر دهید و یا صندلی را با صندلی ماشین نوزاد یا صندلی چرخدار جایگزین کنید. این موارد باعث می‌شوند تا استفاده آسان‌تری داشته باشید.

آلومینیوم سبک وزن بوده و کالسکه را سبک‌تر، با دوام‌تر و حمل آن را آسان‌تر در مقایسه با کالسکه‌های پلاستیکی می‌کند. آلومینیوم مقاومت بالایی دارد و سبک وزن است. کالسکه‌هایی که در ساختار آنها از آلومینیوم استفاده شده باشد، تحمل وزن بالایی دارند و در طول زمان تغییر شکل نمی‌دهند.

چرخ‌های لاستیکی پر از فوم یا تایرهای پر از هوا که نسبت به چرخ‌های پلاستیکی قدرت مانور و دوام بیشتری را ارائه می‌دهند. چرخ‌ها نقش مهمی در حرکت کالسکه دارند. مدل‌هایی که چرخ‌های مرغوبی دارند، آسایش بیشتری را برای کودک و والدین فراهم می‌کنند.

  راهنمای خرید دزدگیر خودرو

سیستم تعلیق کارآمد برای تمام چرخ‌ها، امکان حرکت و جابجایی راحت و محکم کالسکه را فراهم می‌کند. سیستم تعلیق مناسب باعث می‌شود تا شما بتوانید کالسکه را حتی در مسیرهای ناهموار به آسانی حرکت دهید.

برخی از کالسکه‌های باکیفیت را می‌توان بعد از این که کودک احتیاجی به آن نداشته باشد، فروخت. در زمان خرید کالسکه بچه اگر به امکان فروش آن توجه کنید، می‌توانید نوعی را تهیه کنید که این قابلیت را داشته باشد.

مقدمه‌ای بر انواع کالسکه

در این بخش، موارد استفاده، مزایا و محدودیت‌های شش نوع مختلف کالسکه را توضیح می‌دهیم:

 • کالسکه‌های سایز بزرگ (Full-size strollers)
 • کالسکه‌های سایز متوسط (Mid-size strollers)
 • کالسکه‌های سبک وزن (Lightweight strollers)
 • کالسکه‌های قابل تبدیل (Convertible strollers)
 • کالسکه دو نفره کنار هم (Side-by-side double strollers)
 • کالسکه با قابلیت حرکت با سرعت بالا (Jogging strollers)

کالسکه‌های سایز بزرگ

کالسکه‌های سایز بزرگ
کالسکه‌های سایز بزرگ

کالسکه سایز بزرگ اندازه اصلی است. از روز اول تا زمانی که کودک شما دیگر نیازی به کالسکه ندارد، قابل استفاده خواهد بود. بسیاری از کالسکه‌های سایز بزرگ، طیف وسیعی از ویژگی‌ها را ارائه می‌دهند. ویژگی‌هایی مانند سازگاری با گهواره و صندلی ماشین نوزاد، صندلی کاملا چرخان و برگشت‌پذیر، سبد ذخیره‌سازی بزرگ و چرخ‌های محکم با سیستم تعلیق مناسب.

برخی از کالسکه‌های سایز بزرگ نیز در دسته کالسکه‌های قابل تبدیل قرار می‌گیرند. به این معنی که با خرید صندلی دوم می‌توانند به کالسکه دو نفره تبدیل شوند.

این کالسکه‌ها برای خانواده‌هایی که می‌خواهند از یک کالسکه به مدت طولانی استفاده کنند، یا به راحتی کودک اهمیت می‌دهند، مناسب هستند. این مدل‌ها فضای زیادی برای ذخیره‌سازی کیف و لوازم کودک دارند و برای یک کودک در حال رشد کاملا مناسب هستند.

انواع سایز بزرگ از رده سنی نوزاد تازه متولد شده تا زمانی که به کالسکه احتیاج نداشته باشد، مناسب هستند.

فواید

 • می‌توانند از بدو تولد تا سن ۳ یا ۴ سالگی با نوزاد همراه باشند و در برخی موارد، برای قرار دادن یک صندلی دوم نیز جای کافی دارند
 • سازگار با صندلی ماشین نوزاد هستند
 • با دوام و سازگار برای مانور در انواع مختلف زمین
 • دارای صندلی راحت با فضای کافی
 • فضای ذخیره‌سازی زیاد

محدودیت‌ها

 • آنها سنگین‌تر و بزرگ‌تر از کالسکه‌های کوچک هستند
 • قیمت بیشتری از کالسکه‌های کوچک‌تر دارند
 • برای سفرهای سریع و مسافرت دست و پا گیر هستند

کالسکه‌های سایز متوسط

کالسکه‌های سایز متوسط
کالسکه‌های سایز متوسط

کالسکه سایز متوسط سازگاری بیشتری برای حرکت در کوچه و خیابان‌های شهر و سایر خانواده‌هایی با محدودیت فضا دارد. دارای صندلی کوچک‌تر و سبک‌تر از یک کالسکه کامل است. آنها امکانات بیشتری را نسبت به یک کالسکه سبک وزن ارائه می‌دهند، مانند سازگاری با صندلی ماشین و چرخ‌های عقب بزرگ‌تر برای مانور بهتر.

بهترین برای والدین ساکن شهر یا والدین با فضای نگهداری محدود هستند. انواع سایز متوسط برای خانواده‌هایی که اغلب به مسافرت می‌روند، کارایی بهتری دارند. از این کالسکه‌ها نیز می‌توان از بدو تولد نوزاد تا زمانی که به کالسکه احتیاجی نداشته باشد، استفاده کرد.

فواید

 • می‌توانند با نوزاد از بدو تولد تا سن کودکی همراه باشند
 • سازگار با صندلی ماشین نوزادان
 • سبک‌تر و جمع و جورتر از یک کالسکه کامل
 • محکم‌تر و راحت‌تر از یک کالسکه سبک وزن کار می‌کنند

محدودیت‌ها

 • جای کمتر برای کودک و فضای ذخیره‌سازی کوچک‌تر نسبت به کالسکه کامل
 • چرخ‌های کوچک‌تر از استحکام کمتری برخوردار هستند و قابلیت حرکت کمتری خواهند داشت
 • ممکن است تحمل وزن کمتری نسبت به کالسکه‌های سایز بزرگ داشته باشند

کالسکه‌های سبک وزن

کالسکه‌های سبک وزن
کالسکه‌های سبک وزن

مهم‌ترین نقطه قوت کالسکه سبک وزن، جمع و جور بودن آن است. برخی از آنها به دلیل چین خوردگی چتر مانند، کالسکه چتری نامیده می‌شوند.

بسیاری از خانواده‌ها به یک کالسکه سبک وزن برای سفرهای درون شهری و مسافرت نیاز دارند. اکثر کالسکه‌های سبک وزن را نمی‌توان با گهواره یا صندلی ماشین استفاده کرد. بنابراین آنها برای کودک حدود شش ماهه یا بزرگ‌تر قابل استفاده هستند. انواع سبک وزن برای نوزادان که نمی‌توانند راست بنشیند، مناسب نیستند.

این نوع برای خانواده‌هایی که کودکانی بزرگ‌تر دارند و از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کنند، توصیه می‌شود. اگر در برنامه روزانه نیاز به حمل کالسکه را دارید، برای شما خرید کالسکه بچه سبک وزن مفید خواهد بود.

زمانی که نوزاد بتواند بنشیند (حدود شش ماهگی)، می‌توانید از مدل سبک وزن استفاده کنید. این کالسکه تا زمانی که کودک به کالسکه احتیاج نداشته باشد، کارایی خواهد داشت.

فواید

 • می‌توانند نصف وزن یک کالسکه کامل باشند
 • تاشو و جمع‌و‌جور برای قرار دادن در ماشین
 • مناسب برای مسافرت و سفرهای درون شهری

محدودیت‌ها

 • اکثر آنها تا شش ماهگی نوزاد قابل استفاده نیستند
 • بسیاری از مدل‌ها با صندلی ماشین نوزادان سازگار نیستند
 • صندلی کوچک‌تر برای کودکان با وزن بیشتر، راحت نیست
 • چرخ‌های کوچک‌تر، قابلیت مانور و دوام کمتری را ارائه می‌دهند
 • فضای ذخیره‌سازی محدود

کالسکه‌های قابل تبدیل

کالسکه‌های قابل تبدیل
کالسکه‌های قابل تبدیل

یک کالسکه قابل تبدیل با خانواده شما رشد می‌کند و با خرید یک صندلی دوم، از یک کالسکه تک نفره به دو نفره تبدیل می‌شود. کالسکه‌های قابل چرخش می‌توانند با خانواده شما تغییر کنند. وقتی بزرگ‌ترین فرزند شما دیگر نمی‌خواهد در کالسکه بنشیند، می‌توانید دوباره آن را به یک کالسکه تک نفره تبدیل کنید.

بیشتر کالسکه‌های قابل تبدیل، کالسکه دو نفره پشت سر هم هستند. به این معنی که یک صندلی جلوتر از صندلی دیگر قرار دارد. تنها در برخی از مدل‌ها فضای کودک از کناره‌ها گسترش می‌یابد.

کالسکه قابل تبدیل برای خانواده‌های در حال رشد که فرزندانی با اختلاف سنی کم، یا فرزندانی دوقلو دارند، مناسب است. این کالسکه‌ها از زمان تولد نوزاد تا زمانی که کودک دیگر نیازی به کالسکه ندارد، قابل استفاده هستند.

فواید

 • می‌تواند نیاز به خرید کالسکه دو نفره را برطرف کند
 • قابل استفاده با تنظیمات متعدد، مانند یک صندلی ماشین نوزاد و یک صندلی کودک نو پا
 • صندلی‌های برگشت‌پذیر که به بچه‌ها اجازه می‌دهد رو به جلو، عقب یا روبروی یکدیگر قرار بگیرند

محدودیت‌ها

 • کالسکه‌های قابل تبدیل سنگین‌تر و گران‌تر هستند
 • هنگامی که کودک در نزدیکی یا بالای چرخ‌های جلو در صندلی دوم نشسته است، کنترل کالسکه کمی سخت می‌شود

کالسکه دو نفره کنار هم

کالسکه دو نفره کنار هم
کالسکه دو نفره کنار هم

به عنوان یک کالسکه برای دو نفر، کالسکه دو نفره کنار هم دارای صندلی‌های یکسان است. این کالسکه‌ها برای دوقلوها و بچه‌های با سن‌های نزدیک به هم ایده‌آل هستند. در بسیاری از مدل‌ها، صندلی کالسکه را می‌توان جایگزین یک یا دو صندلی ماشین نوزاد کرد.

از این کالسکه‌ها می‌توان از بدو تولد تا زمانی که کودکان نیاز به کالسکه نداشته باشند، استفاده کرد. کالسکه دو نفره فضای کافی برای کودکان را دارد. در این کالسکه‌ها، کودکان در کنار هم می‌نشینند و می‌توانند همدیگر را ببینند و با هم بازی کنند.

فواید

 • وزن به طور مساوی نسبت به کالسکه قابل تبدیل توزیع می‌شود
 • کودکان برای والدین در دسترس‌تر هستند و به راحتی می‌توانند یکدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند

محدودیت‌ها

 • عرض کالسکه می‌تواند حرکت در پیاده‌روهای شهر، کوچه‌ها و سایر فضاهای باریک را دشوارتر کند
 • کالسکه‌های کنار هم، هنگام جمع شدن سنگین‌تر و حجیم‌تر هستند

خرید کالسکه بچه با قابلیت حرکت با سرعت بالا

خرید کالسکه بچه با قابلیت حرکت با سرعت بالا
خرید کالسکه بچه با قابلیت حرکت با سرعت بالا

با این کالسکه‌ها که دارای سیستم تعلیق با جذب شوک و لاستیک‌های فوق‌العاده بزرگ و پر از هوا هستند، می‌توانید کودک را در برنامه تناسب اندام خود قرار دهید. چرخ جلو که در حالت عادی به چپ و راست حرکت می‌کند، برای افزایش ثبات هنگام دویدن امکان قفل شدن دارد.

  راهنمای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

این کالسکه‌ها برای حرکت در سرعت بالا طراحی شده‌اند. چرخ‌ها اندازه بزرگی دارند و سیستم تعلیق آنها در سرعت بالا، ثبات و عملکردی مناسب ارائه می‌دهد. در ساختار کالسکه از موادی با مقاومت بالا استفاده می‌شود، تا در هنگام حرکت با سرعت بالا، ضربه و ناهمواری‌های زمین، اتصالات و ساختار بدنه را تحت تاثیر قرار ندهند.

خرید کالسکه بچه با قابلیت حرکت با سرعت بالا برای خانواده‌های فعال که می‌خواهند بچه‌ها را با خود برای دویدن یا پیاده‌روی بیرون ببرند، توصیه می‌شود. از این کالسکه‌ها برای کودکان زیر شش ماه نباید استفاده کرد. اگر تصمیم دارید تا کودک خود را در فعالیت‌های ورزشی خود به همراه ببرید، در ابتدا با متخصص اطفال خود مشورت کنید.

فواید

 • قابل استفاده به عنوان کالسکه روزانه و در مسیرها و زمین‌های ناهموار
 • ظرفیت وزن بیشتر به شما اجازه می‌دهد تا سال‌ها از آن استفاده کنید

محدودیت‌ها

 • لاستیک‌های بزرگ سایز کالسکه را برای استفاده روزمره حجیم و سنگین می‌کند
 • لاستیک‌های پر از هوا ممکن است پنچر شوند

چه چیزی را در یک کالسکه جستجو کنیم؟

صندلی، چرخ، دسته، سایبان. همه کالسکه‌ها از اجزای اصلی یکسانی تشکیل شده‌اند. بنابراین چه چیزی هر یک را از دیگری متفاوت می‌کند؟ هنگام ارزیابی کالسکه، این ویژگی‌ها را در نظر بگیرید.

چه چیزی را در یک کالسکه جستجو کنیم
چه چیزی را در یک کالسکه جستجو کنیم

مهار پنج نقطه‌ای (FIVE-POINT HARNESS)

کودک شما با استفاده از مهار پنج نقطه‌ای که در شانه‌ها، کمر و بین پاها محکم می‌شود، تکان نمی‌خورد. مهار سه نقطه‌ای ایمنی کمتری دارد.

چرخ‌ها (WHEELS)

به دنبال لاستیک، چرخ‌های فوم پر شده یا لاستیک‌های پر از هوا باشید. آنها از دوام بیشتری برخوردار بوده و قابلیت مانور بهتری نسبت به چرخ‌های پلاستیکی دارند.

ترمزها (BRAKES)

اکثر کالسکه‌ها ترمز پایی دارند. برخی از مدل‌ها مانند کالسکه‌های مخصوص دویدن دارای ترمز دستی، مشابه دوچرخه هستند.

سایبان (CANOPY)

آزمایش کنید که سایبان تا چه حد از کودک در برابر آفتاب و باران محافظت می‌کند. بسیاری از آنها قابل تنظیم هستند و درجات مختلفی از پوشش را امکان‌پذیر می‌کنند.

دسته قابل تنظیم (ADJUSTABLE HANDLEBAR)

به دنبال یک کالسکه با دسته تلسکوپی باشید که طول آن برای والدین با ارتفاع قد مختلف تنظیم شود.

سبد ذخیره‌سازی (STORAGE BASKET)

در زمان خرید کالسکه بچه کیف دستی یا کیف پوشک خود را در سبد قرار دهید تا مطمئن شوید که در سبد جا می‌شود. به یاد داشته باشید که شما باید کیف‌ها را به جای آویزان کردن آنها از دسته، در اینجا قرار دهید.

محل قرار دادن پای قابل تنظیم (ADJUSTABLE FOOTREST)

برخی از کالسکه‌ها دارای پایه‌های قابل تنظیم برای حمایت از پاهای کودک در هنگام رشد هستند. در صورتی که بتوان آنها را تنظیم کرد، کارایی بهتری خواهند داشت.

میله محافظ جلویی (BUMPER BAR)

میله محافظ جلویی اغلب به صورت جداگانه فروخته می‌شود. به عنوان لوازم جانبی صندلی کالسکه کودک نوپای شما، میله سپر قطعه‌ای است که در جلوی فرزند شما به دو طرف صندلی متصل می‌شود. این میله مکانی برای نگه داشتن یا استراحت دستان کودک فراهم می‌کند.

هنگام قدم زدن این میله در جلوی کودک قرار می‌گیرد و باعث کاهش آسیب ناشی از برخورد با شاخ و برگ درختان و افراد روبرو می‌شود.

نحوه تست رانندگی با کالسکه بچه

نحوه تست رانندگی در زمان خرید کالسکه بچه
نحوه تست رانندگی در زمان خرید کالسکه بچه

اگر در حال خرید از فروشگاه هستید، این نکات را برای تست رانندگی با کالسکه دنبال کنید. کالسکه را به چپ و راست حرکت دهید. نحوه حرکت و توقف را بررسی کرده و در صورت امکان، ترمز را امتحان کنید، تا حس مانورپذیری کالسکه را به دست آورید.

هنگام آزمایش کالسکه، فراموش نکنید که روزی صاحب فرزندی خواهید شد که وزنی بیش از ۱۰ کیلوگرم دارد و در آن نشسته است. کیف خود را داخل کیف بیندازید تا ببینید چگونه کالسکه با وزن اضافه حرکت می‌کند.

برای اینکه ببینید کالسکه چقدر محکم است، آن را کمی تکان دهید. برای اطمینان از ثابت ماندن ترمز، آن را فعال کنید.

ببینید آیا دسته فرمان هم برای شما و هم برای همسرتان راحت است یا خیر. هنگام راه رفتن با کالسکه اطمینان حاصل کنید که هر دوی شما به راحتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

روش تا کردن و باز کردن کالسکه

هر مدل متفاوت است و برخی در یک مرحله، برخی در دو مرحله‌ای پس از برداشتن صندلی جمع می‌شوند. یک کالسکه تاشو دو تکه لزوما بهتر از یک تکه نیست. زیرا ممکن است کالسکه را راحت‌تر به داخل ماشین حمل کنید.

اگر در اولین تلاش تسلط کافی ندارید، ناامید نشوید. قبل از این که بتوانید این کار را به آسانی انجام دهید، ممکن است به کمی تمرین نیاز داشته باشید.

با این اوصاف، اگر جمع کردن کالسکه برای شما مشکل است، ممکن است بخواهید مدل دیگری را در نظر بگیرید. جمع کردن کالسکه کاری است که شما باید هر روز و چند بار در روز انجام دهید. گاهی اوقات باید با یک دست، وقتی بچه را در آغوش می‌گیرید، این کار را انجام دهید.

حمل و نقل کالسکه جمع شده

آن را طوری بلند کنید که انگار در حال بارگیری آن در ماشین هستید تا وزن آن را بسنجید. قفل آن را امتحان کنید تا ببینید چگونه به راحتی به جای خود برمی‌گردد. به نحوه عملکرد کالسکه هنگام تا شدن توجه کنید. به عنوان مثال، برخی از کالسکه‌ها را می‌توان مانند چمدان چرخاند و هنگام جمع‌شدن، برای بلند کردن و ذخیره راحت‌تر می‌ایستند.

قبل از خرید کالسکه بچه آن را با صندلی ماشین نوزاد امتحان کنید

به صندلی‌های ماشین نوزاد که با کالسکه شما سازگار است نگاه کنید و ببینید کدام را بیشتر دوست دارید، هم در کالسکه و هم در اتومبیل.

تست کنید که صندلی ماشین چقدر راحت وصل و جدا می‌شود، در نظر داشته باشید که این کار را چندین بار در روز باید انجام دهید. آیا صندلی ماشین مستقیما به قاب کالسکه وصل می‌شود، یا نیاز به خرید آداپتور صندلی ماشین دارید؟ آیا صندلی کالسکه با صندلی ماشین نوزاد جایگزین می‌شود، یا صندلی ماشین بالای صندلی کالسکه قرار می‌گیرد؟

در صورت امکان، کالسکه را تا کنید و ببینید چگونه در صندوق عقب اتومبیل شما قرار می‌گیرد. موارد ضروری که همراه کالسکه هستند را هم در نظر بگیرید.

در زمان خرید کالسکه بچه اگر این نکات را در نظر بگیرید، خرید بهتری خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *