راهنمای خرید پخش صوت اتومبیل

پخش صوت اتومبیل مغز کل سیستم سرگرمی شما است. پخش صوت جزء اصلی سیستم صوتی وسیله نقلیه بوده که می‌توانید با استفاده از آن به آنچه گوش می‌دهید، نحوه پخش رسانه، میزان صدا و نحوه پخش آن را کنترل کنید. علاوه بر پخش فایل‌های صوتی و تصویری، تعداد زیادی پخش‌کننده اتومبیل وجود دارند که می‌توانند با تلفن هوشمند شما نیز تعامل داشته باشند. شما می‌توانید به تماس تلفنی، فایل‌های صوتی موجود در گوشی و برنامه‌های کاربردی دسترسی داشته باشید. بهتر است استریوی اتومبیل خود را به عنوان درگاهی برای دنیای سرگرمی داخل خودروی خود در نظر بگیرید.

استریوی اتومبیل‌های امروزی تعداد زیادی ویژگی به همراه قابلیت‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. قابل درک است که شما در مورد این که کدام پخش صوت برای شما بهتر کار می‌کند، کمی دلهره داشته باشید. اگر به آنچه از استریوی اتومبیل جدید می‌خواهید فکر کنید، خیلی ترسناک نیست.

از خود بپرسید چرا می‌خواهید استریوی اتومبیل خود را به روز کنید؟ مطمئنا دلایل مختلفی وجود دارند. قابلیت پخش موسیقی، اتصال به تلفن همراه، نمایشگر با صفحه لمسی، ناوبری و مسیریابی، یا شاید شما در حال نصب یک سیستم صوتی اتومبیل کامل هستید. پس از مشخص کردن این که در چه شرایطی هستید، می‌توانید گزینه‌های خود را به تعداد محدودی برسانید.

با محصولات پخش صوت خودروی پایونیر بیشتر آشنا شوید

کدام پخش صوت اتومبیل در وسیله نقلیه قابل نصب است؟

قبل از خرید باید به محل نصب سیستم صوتی در خودروی خود توجه کنید. سیستم‌های صوتی مختلف اندازه‌های متفاوتی دارند و باید نوعی را انتخاب کرد که برای اتومبیل مناسب باشد.

اندازه‌های پخش‌کننده‌های اتومبیل

اندازه جلویی پخش صوت‌های اتومبیل در استاندارد DIN طبقه‌بندی می‌شوند. DIN (Duetch Industri Normen) اندازه استاندارد دهانه استریو اتومبیل است که در اواسط دهه ۱۹۸۰ توسط تولیدکنندگان اتومبیل اروپایی تعیین شده و این دستگاه‌ها از این استاندارد پیروی می‌کنند. اگر وسیله نقلیه شما پس از سال ۱۹۸۸ تولید شده باشد، قابلیت نصب دو اندازه استاندارد پخش‌کننده را دارد.

Single DIN
Single DIN

تک DIN (Single DIN) یا (DIN) دهانه پخش صوت، تقریبا ۱۸ سانتی‌متر عرض و ۵ سانتی‌متر ارتفاع دارد.

Double DIN
Double DIN

Double DIN دهانه پخش صوت، تقریبا ۱۸ سانتی‌متر عرض و حدود ۱۰ سانتی‌متر ارتفاع دارد و در وسایل نقلیه جدید قابل نصب است.

چند مورد استثنا نیز وجود دارند، اما اگر قبل از خرید پخش صوت اتومبیل به اندازه محفظه نصب توجه کنید، مشکلی به وجود نخواهد آمد.

اگر بخواهید پخش‌کننده اتومبیل شما از نوع تک دین (Single DIN) بوده و صفحه لمسی داشته باشد، چندین تولیدکننده وجود دارند که صفحه نمایش لمسی Flip Out را در یک پیکربندی DIN ارائه می‌دهند.

پخش صوت اتومبیل Flip Out
پخش صوت اتومبیل Flip Out

کنترل پخش صوت اتومبیل با تلفن هوشمند

برخی از تولیدکنندگان، محصولاتی را ارائه می‌دهند که می‌توانند از صفحه نمایش تلفن هوشمند شما برای کنترل استریوی ماشین استفاده کنند، به طوری که تلفن شما صفحه لمسی گیرنده می‌شود. رابط کاربری به شما امکان می‌دهد موسیقی‌های اینترنتی را پخش کنید، رادیو را کنترل کرده، مسیریابی و تماس تلفنی برقرار کنید و کنترل‌های صوتی پیشرفته و موارد دیگر را انجام دهید.

کنترل پخش صوت اتومبیل با تلفن هوشمند
کنترل پخش صوت اتومبیل با تلفن هوشمند

قبل از خرید، منبع صوتی خود را تعیین کنید

نوع رسانه‌ای که از آن استفاده می‌کنید، چیست؟ آیا به سی دی، رادیو، رادیو ماهواره‌ای، فلش مموری یا کارت SD گوش خواهید داد؟ یا شاید فقط دوست دارید از تلفن هوشمند خود برای سرگرمی استفاده کنید؟ همه این موارد ممکن است برای تعیین آنچه شما در ابتدا می‌خواهید موثر باشد و جستجوی شما را بسیار آسان کند.

گزینه‌های پخش رسانه

پخش جریانی موسیقی (Streaming Music): قابلیت پخش موسیقی از تلفن همراه به استریوی وسیله نقلیه با کابل یا بی‌سیم.

کارت SD: قابلیت پخش موسیقی از طریق کارت SD. می‌توانید فایل‌های صوتی سازگار را از رایانه بر روی کارت SD بارگیری کنید، کارت را در گیرنده خود قرار دهید و اکنون می‌توانید ساعت‌ها از موسیقی لذت ببرید. فایل‌های صوتی سازگار، به پخش صوت اتومبیل که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد.

درگاه USB: با استفاده از این درگاه می‌توان تلفن هوشمند را به سیستم صوتی اتومبیل متصل کرد. در هنگام شارژ تلفن همراه، می‌توانید پخش موسیقی آنلاین یا فایل‌های موسیقی موجود در تلفن و تماس‌های تلفنی را انجام دهید. بسته به سازگاری سیستم صوتی شما، گزینه‌های دیگری مانند Android Auto و Apple CarPlay نیز در دسترس هستند. شما همچنین می‌توانید یک فلش مموری USB را به این درگاه متصل کرده و فایل‌های موسیقی سازگار را پخش کنید. این درگاه عملکردی مشابه درگاه کارت SD با قابلیت‌های بیشتر دارد.

بلوتوث: اتصال بی‌سیم را برای پخش موسیقی و تماس‌های تلفنی امکان‌پذیر می‌کند.

بلوتوث + WiFi: امکان اتصال بی‌سیم به تلفن هوشمند و کنترل و مدیریت بر پیام‌ها، تماس‌های تلفنی، ناوبری تلفن همراه و پخش موسیقی را فراهم می‌کند. WiFi به شما امکان می‌دهد برنامه‌هایی که به اینترنت نیاز دارند، مانند مسیریابی را به صفحه گیرنده خود منتقل کنید.

Android Auto و Apple CarPlay: بسته به گیرنده‌ای که انتخاب کرده‌اید، در دسترس هستند.

توجه: WiFi فقط برای جریان داده‌های بزرگ‌تر مانند موسیقی یا داده‌های پیمایشی بین دستگاه هوشمند و گیرنده وسیله نقلیه شما استفاده می‌شود و WiFi Hotspot نیست.

  • Android Auto: سیستم عامل Android را به پخش صوت اتومبیل سازگار با Android Auto شما می‌آورد. Android Auto برای کاهش حواس پرتی هنگام رانندگی طراحی شده است، این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا پیام‌های خود را مدیریت کنید، تماس‌های تلفنی بر قرار کرده، از نقشه‌ها و مسیریابی بر اساس تلفن همراه استفاده و از طریق ورودی صفحه لمسی یا دستورات صوتی، موسیقی پخش کنید. همه اینها در حالی است که به شما اجازه می‌دهد تا نگاه خود را به جاده و دستان خود را روی فرمان قرار دهید.
  • Apple CarPlay: گیرنده سازگار Apple CarPlay، سیستم صوتی را قادر می‌سازد تا با تلفن هوشمند Apple ارتباط برقرار کند و به شما امکان دسترسی به نقشه‌های Apple، ارسال / دریافت تماس تلفنی و پیامک و همچنین گوش دادن به موسیقی را می‌دهد. همه اینها با لمس روی صفحه لمسی گیرنده یا از طریق دستورات صوتی Siri (Siri voice commands) امکان‌پذیر خواهد بود. می‌توانید روی جاده تمرکز کنید و از هندزفری استفاده کنید.
  راهنمای جامع انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب

CD / DVD: اگر این روش مورد علاقه شما برای ذخیره موسیقی است، خوش شانس هستید. بسیاری از سیستم‌های صوتی اتومبیل از فرمت‌های فایل صوتی مانند MP3، WMA و AAC پشتیبانی می‌کنند. این بدان معنی است که شما می‌توانید آهنگ‌های دلخواه را از طریق کامپیوتر بر روی سی دی با فرمت‌های مختلف منتقل کرده و از آن در اتومبیل خود استفاده کنید. فرمت‌های مختلف حجم متفاوتی برای ذخیره نیاز دارند و استفاده از فرمت‌های فشرده شده و کم حجم باعث می‌شود تا بتوان تعداد بیشتری از فایل‌های صوتی را بر روی سی دی ذخیره کرد.

رادیو FM: تقریبا در هر استریوی اتومبیل استاندارد رادیو وجود دارد. موج اف ام قابلیت پخش صدا به صورت استریو را دارد و فرستنده‌های رادیویی برنامه‌های خود را می‌توانند به صورت استریو پخش کنند.

رادیو HD: با استفاده از رادیو با کیفیت بالا HD می‌توانید، رادیو FM را با کیفیت CD و رادیو AM را با کیفیت FM گوش دهید.

رادیو ماهواره‌ای: پخش برنامه‌های صوتی از طریق ماهواره به معنای محدوده وسیع‌تری از پخش AM / FM و تلفن همراه است. سرویس مبتنی بر اشتراک ارائه شده توسط SiriusXM بیش از ۱۴۰ کانال سرگرمی صوتی را ارائه می‌دهد. برخی از پخش صوت‌های خودرو ممکن است با SiriusXM سازگار نباشند و برای دریافت محتوای SiriusXM ممکن است به سخت افزار اضافی که به صورت جداگانه فروخته می‌شود، نیاز داشته باشید.

انواع پخش صوت اتومبیل

استریو‌های ماشین می‌توانند کارهایی فراتر از پخش موسیقی داشته باشند. مدل‌های موجود به شما امکان گوش دادن به رادیو، پخش سی دی یا دی وی دی، دسترسی به برنامه‌های تلفن هوشمند یا حتی اجرای برنامه‌های سرگرمی و اطلاعات مربوط به وسیله نقلیه مانند کنترل‌های تهویه مطبوع (HVAC) را فراهم می‌کنند. قابلیت‌هایی که شما نیاز دارید، بر نوع استریوی اتومبیل که انتخاب می‌کنید، تاثیر می‌گذارد.

پخش صوت CD (تکی): در صورت تمایل به پخش CD، این قابلیت لازم است. اکثر این پخش صوت‌ها دارای اتصال بی‌سیم بلوتوث یا درگاه USB هستند و به شما امکان اتصال تلفن‌های هوشمند را برای سرگرمی و راحتی بیشتر می‌دهند.

پخش صوت CD / DVD: مشابه پخش صوت‌های CD هستند، اما قابلیت پخش DVD  را نیز دارند. DVD حجم بسیار بیشتری از اطلاعات را می‌تواند ذخیره کند.

پخش صوت دیجیتال مدیا پلیر (Mech-less): این پخش صوت‌ها فاقد مکانیسم دیسک هستند و بنابراین توانایی پخش سی دی یا دی وی دی را ندارند. آنها هنوز حاوی یک گیرنده رادیویی و قادر به اتصال به تلفن هوشمند، درگاه USB یا SD هستند، به این معنی که بیشتر سرگرمی‌ها و اطلاعات شما توسط تلفن هوشمند یا دستگاه ذخیره‌ساز رسانه دیجیتال شما فراهم می‌شود.

پخش صوت دارای GPS و مسیریاب: مسیریاب یک قابلیت اضافی برای سیستم‌های صوتی است. برخی از این مدل‌ها قابلیت پخش سی دی یا دی وی دی را دارند و برخی دیگر بدون این فناوری هستند. مزیت اصلی این نوع استریو اتومبیل این است که ناوبری آن توسط GPS ماهواره‌ای تامین می‌شود و دقت بیشتری نسبت به مسیریابی بر اساس آنتن‌های تلفن همراه برای شما فراهم می‌کند. این پخش صوت‌های اتومبیل از فناوری شبیه تلفن‌های همراه برای مسیریابی استفاده می‌کنند.

پخش صوت دارای GPS و مسیریاب
پخش صوت دارای GPS و مسیریاب

ویژگی‌های اضافی برای گیرنده‌های دارای GPS و مسیریابی:

  • مسیریابی توسط Garmin: نرم افزار ناوبری Garmin، گزینه‌های مختلفی برای نمایش آسان برای رانندگی شما را ارائه می‌دهد، مانند Photo Real Junction View و Lane Assist.
  • Lane Assist: Lane Assist شما را به یک مسیر صحیح جهت چرخش یا خروج راهنمایی می‌کند.
  • Lane Information: برنامه اختصاصی Pioneer که بهترین و سریع‌ترین مسیر را انتخاب می‌کند.

اگر صدای پخش صوت فعلی ماشین شما مانند گذشته زیاد خوب نیست، تعویض دستگاه ممکن است روح تازه‌ای به سیستم صوتی شما دهد. اگر به دنبال وضوح و کیفیت هستید، ممکن است بخواهید با تعویض بلندگو شروع کنید.

به روزرسانی سیستم‌های نصب شده در کارخانه

در هنگام جایگزینی یا به روزرسانی پخش صوت با صفحه لمسی که در کارخانه نصب شده است، باید به مواردی توجه کرد. اگر سیستم صوتی نصب شده در کارخانه بر روی اتومبیل شما عملکردهای وسایل نقلیه مانند تهویه مطبوع (HVAC)، سیستم سرگرمی و اطلاعات مربوط به خودرو را کنترل کند، در این صورت باید مطمئن شوید که پخش صوتی که انتخاب کرده‌اید، با وسیله نقلیه شما ادغام می‌شود. استریوهای اتومبیل که با iDataLink Maestro RR سازگار هستند به طور خاص برای تعامل با سیستم‌های صوتی کارخانه‌ای خودرو شما طراحی شده‌اند و به شما امکان می‌دهند عملکردهای نصب شده در کارخانه را ارتقا داده و همچنان کنترل‌های لازم را انجام دهید.

iDatalink® Maestro ™ RR: یک رابط OEM Radio است که می‌تواند با سیستم‌های کارخانه‌ای خودرو مانند برقراری تماس تلفنی هندزفری، مدیا پلیر، کنترل فرمان، سیستم تهویه مطبوع، کدهای بررسی موتور و غیره ارتباط برقرار کند.

ایمنی در زمان رانندگی

بسیاری از استریوهای اتومبیل از ویژگی‌هایی برخوردار هستند که به طور خاص با رعایت ایمنی راننده طراحی شده‌اند. ویژگی‌هایی مانند هشدار خروج از خط، هشدار برخورد به جلو، سنسور دنده عقب و تشخیص نقطه کور در برخی از سیستم‌های پخش صوت خودرو موجود است.

  نحوه انتخاب کفش‌های پیاده‌روی (راهنمای خرید)

در نظر گرفتن سناریوهای مختلف در زمان خرید پخش صوت اتومبیل

رفت و آمد درون شهری: اگر شما از وسیله نقلیه برای رانندگی به محل کار، باشگاه یا کارهای مختلف استفاده می‌کنید، ممکن است نیازی به همه قابلیت‌ها نداشته باشید. اما برخی از قابلیت‌های مدرن مانند Android Auto و Apple CarPlay بسیار خوب است که پخش صوت خودروی شما داشته باشد.

در جاده و مسافرت: شما وقت زیادی را در وسایل نقلیه خود می‌گذرانید و اتصال تلفن‌های هوشمند به صورت هندزفری برای شما ضروری است. می‌توانید با استفاده از تلفن همراه یک لیست پخش بی پایان را برای سفر طولانی جاده‌ای داشته باشید و یا هشدارها و به روزرسانی‌های ترافیکی را به صورت لحظه‌ای دریافت کرده و از مسیرهای خلوت به مقصد برسید.

خودورهای عمومی و تاکسی: هدف اصلی وسیله نقلیه شما رساندن افراد به مقصد است. از آنجا که حرکت در مسیرهای مختلف در کمترین زمان و در خیابان‌هایی کم ترافیک مزیت محصوب می‌شود، اتصال تلفن‌های هوشمند به سیستم صوتی خودرو ضروری است. اکنون می‌توانید تماس‌های تلفنی و پیام‌های خود را مدیریت کرده و حتی به مقصد بعدی خود جهت دهید، در حالی که نیازی نیست تا دست‌هان خود را از روی فرمان بلند کنید. یکی دیگر از گزینه‌هایی که باید در نظر بگیرید، صفحه نمایش برای سرگرمی سرنشینان صندلی عقب اتومبیل (Rear Seat Entertainment) است. اکنون شما می‌توانید بر آنچه مسافران شما در حال حرکت تماشا می‌کنند، کنترل داشته باشید.

برای دوستداران موسیقی: اگر کیفیت صدا برای شما مهم است، شما یک پخش صوت اتومبیل می‌خواهید که از فایل‌های صوتی Hi-Res مانند FLAC پشتیبانی کند، کیفیت صدایی که بالاتر از CD است. همچنین می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که سیستم صوتی به بسیاری از توابع صوتی داخلی مانند Graphic EQ، Time Alignment، Subwoofer Volume Control، Crossover و عملکردهای اضافی و افکت‌های صدا مجهز است. اگر قصد ساخت یک سیستم صوتی باکیفیت را دارید، باید اطمینان حاصل کنید که خروجی‌های زیادی برای گسترش صدای خارج شده از تقویت‌کننده مقدماتی (Preamp) وجود دارند. از این طریق می‌توانید به سیستم صوتی تقویت‌کننده‌های خارجی اضافه کنید و نگران محدودیت‌های سیگنال صوتی تولید شده نباشید.

گزینه‌های اضافی پخش صوت اتومبیل

در زیر لیستی از گزینه‌هایی آورده شده است که چندان اصلی نیستند، اما ممکن است مفید باشند. لطفا توجه داشته باشید، برخی از این گزینه‌ها اختصاصی هستند و ممکن است در همه پخش صوت‌ها موجود نباشند.

Android Rapid Charge: یک شارژر سریع داخلی برای درگاه USB پخش صوت است که به شما امکان می‌دهد دستگاه Android خود را به سرعت شارژ کنید. میزان آمپراژ شارژر ممکن است بسته به مدل سیستم صوتی متفاوت باشد.

AppRadio Live: اختصاصی سیستم‌های صوتی پایونیر بوده و دسترسی سریع و آسان به اطلاعات شخصی مورد نیاز در محیط داخل خودرو از جمله: نقشه‌ها، رسانه‌ها، اخبار و تقویم را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، قابلیت مشاهده اطلاعات از برنامه‌هایی را که انتخاب کرده‌اید و نمایش آنها در رابط AppRadioLive وجود دارد.

ورودی دوربین پشتیبان (Backup Camera Ready): ورودی دوربین پشتیبان شما را قادر می‌سازد تا یک دوربین برای حرکت دنده عقب به سیستم صوتی متصل کنید. این دوربین در هنگام حرکت در دنده عقب و یا پارک خودرو کارایی دارد.

صفحه لمسی خازنی (Capacitive Touchscreen): نوعی صفحه لمسی است که مانند صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند مدرن، بسیار حساس است.

Clear Resistive Touchscreen: نوعی صفحه نمایش است که نسبت کنتراست بالا برای تصاویر گرافیکی، متن روشن‌تر و واضح‌تر دارد.

امکان اتصال دوربین داشبورد (Dash Cam Ready): ورودی ویدئو برای دوربین جلو است. به طور مداوم بلوک‌های ۳ دقیقه‌ای ویدیو داخل حافظه سیستم صوتی اتومبیل ذخیره می‌شود، بلوک ویدیوی جدید به طور مداوم جایگزین قدیمی‌ترین بلوک فیلم می‌شود. تعداد بلوک‌های ویدیویی ذخیره شده در سیستم صوتی با توجه به میزان حافظه ذخیره‌سازی سیستم تعیین می‌شود. ویژگی‌های ایمنی اضافی نیز با توجه به سازنده سیستم صوتی ارائه می‌شود.

حالت خاموش برای صفحه نمایش (Display Mode Off): امکان خاموش کردن نمایشگر پخش صوت اتومبیل برای کاهش تابش خیره‌کننده، این امر هنگام رانندگی در شرایط بسیار تاریک مفید است.

Drive EQ: برخی از سیگنال‌های خاص را با سیگنال صوتی ترکیب می‌کند تا صدای جاده را جبران کند و کمتر شنیده شود.

ورودی دوربین دوگانه (Dual Camera Input): دو ورودی دوربین برای دوربین‌های جلو و عقب.

اتصال دوگانه تلفن (Dual Phone Connection): اتصال ۲ تلفن را به طور همزمان امکان‌پذیر می‌کند. هر تلفن دارای قابلیت‌های یکسانی از جمله پخش مستقیم موسیقی، مدیریت تماس‌های تلفنی / پیام رسانی و غیره است. این قابلیت‌ها به گیرنده بستگی دارد.

درگاه USB دوگانه: ۲ پورت USB برای اتصال دستگاه هوشمند یا درایو فلش مموری موجود است.

Dual Zone Entertainment: مسافران عقب را قادر می‌سازد تا سرگرمی‌های صوتی / تصویری خود را از طریق مانیتورهای صندلی عقب با هدفون داشته باشند در حالی که راننده جلو و بقیه مسافران می‌توانند به صدای اصلی گوش دهند و به قابلیت‌های دیگر دسترسی پیدا کنند.

Graphic EQ: یک اکولایزر گرافیکی به شما امکان می‌دهد با افزایش یا کاهش دامنه‌های فرکانس‌های از پیش تعیین شده، صدای سیستم صوتی اتومبیل را مطابق میل خود تنظیم کنید.

پشتیبانی از فایل‌های صوتی با کیفیت بالا (High Resolution Audio (Hi-Res)): امکان پخش فایل‌های با کیفیت ۱۹۲kHz و ۲۴bit مانند FLAC، WAV، DSD و ALAC را می‌دهد. فرمت‌های فایل پشتیبانی شده ممکن است از سازنده‌ای به سازنده دیگر متفاوت باشند.

صفحه نمایش با نور ال ای دی (LED Backlight): نوری که صفحه نمایشگر را روشن می‌کند از چراغ‌های ال ای دی منتشر می‌شود.

Mix Trax: این قابلیت فاصله میان فایل‌های صوتی را حذف می‌کند و آهنگ‌های یک پوشه پشت سر هم و بدون توقف، همراه با یک جلوه نورانی ایجاد شده از طریق صفحه نمایش پخش می‌شوند.

  بررسی لوازم تناسب اندام TRX

صفحه نمایش متحرک (Motorized Display): یک نمایشگر دارای موتور است که می‌تواند در قاب سیستم صوتی از نوع DIN جمع و یا از آن خارج شود.

OEM Integration: توانایی استریوی اتومبیل برای اتصال به اطلاعات خودرو، مانند کنترل‌های تهویه مطبوع، یا نظارت بر هشدارهای سیستم است.

Pandora: یک برنامه رادیویی اینترنتی است که به شما امکان می‌دهد سبک‌ها یا گروه‌های موسیقی مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در موسیقی مشابه انتخاب شما در لیست پخش، ترکیب کنید. این یک روش عالی برای کشف موسیقی‌های جدید مطابق با سلیقه شما است.

خطوط راهنما برای پارک (Parking Guidelines): خطوطی راهنما که هنگام فعال بودن دوربین دنده عقب برای کمک به حرکت وسیله نقلیه بر روی صفحه نمایش، نشان داده می‌شوند.

تغییر زاویه دید (Viewing Angle): صفحه نمایش را می‌توان برای مشاهده بهترین چشم‌انداز، زاویه‌دار کرد.

Siri Eyes Free: ادغام پایونیر در برنامه Siri اپل. با لمس یک دکمه در صفحه لمسی گیرنده، Siri آماده کمک به شما خواهد بود.

Sirius XM: رادیوی ماهواره‌ای با بیش از ۱۴۰ کانال سرگرمی صوتی.

Sound Retriever Air: روش اتصال بی‌سیم محصولات پایونیر که برای پخش موسیقی از طریق تلفن همراه نیازی به کابل ندارد.

هشدارها و محدودیت‌های سرعت (Speed Limit and Warnings): اعلان‌های محدودیت سرعت و هشدارهای مربوط به ترافیک و مناطق پر خطر بر اساس موقعیت GPS شما نمایش داده می‌شوند. این عملکرد معمولا با گیرنده‌های مجهز به مسیریابی مرتبط است.

Subwoofer Control: کنترل ولوم قابل تنظیم برای ساب ووفر.

Time Alignment: کاربر را قادر می‌سازد زمان خروج سیگنال‌های صوتی از بلندگو را طوری تنظیم کند که همه صداها همزمان به یک منطقه خاص برسند. به طور معمول این وضعیت صندلی راننده است.

کنترل مستقیم USB برای iPod / iPhone (USB Direct Control for iPod/iPhone): یکی از روش‌های محصولات پایونیر برای اتصال iPod / iPhone شما به سیستم صوتی که به کابل USB نیاز دارد. این روش به شما امکان جستجوی و پخش موسیقی را می‌دهد در حالی که iPod / iPhone شما را هم شارژ می‌کند.

بی‌سیم (Wireless): ارتباطی بین تلفن همراه و سیستم صوتی است که نیازی به کابل ندارد.

مرور موسیقی بی‌سیم (Wireless Music Browsing): آهنگ‌های مجموعه موسیقی خود را از طریق اتصال بلوتوث جستجو و انتخاب کنید.

همانطور که می‌توانید بگویید، ده‌ها گزینه برای انتخاب وجود دارند. لیستی از گزینه‌های مورد نظر که برای شما مهم است را تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا جستجوی شما به تعداد قابل کنترل‌تری محدود شود. در نظر گرفتن نیازها به شما کمک می‌کند تا انتخاب مناسبی داشته باشید.

کلمات اختصاری استفاده شده در پخش صوت اتومبیل

همان طور که در ابتدای این مقاله ذکر شد، کلمات اختصاری زیادی در رابطه با سیستم صوتی اتومبیل وجود دارند، برخی از رایج‌ترین موارد استفاده شده در صنعت را در زیر ببینید.

(۲۴-DAC-Bit): تبدیل داده‌های دیجیتال به سیگنال صوتی آنالوگ به صورت ۲۴ بیتی. اجازه می‌دهد تا صدایی با کیفیت بالاتر ایجاد شود.

A2DP: واژه Advanced Audio Distribution Profile، پروتکلی است که به شما اجازه می‌دهد صدا از طریق اتصال بلوتوث پخش شود.

AAC: عبارت Advanced Audio Coding، یک فایل صوتی فشرده شده که توسط iTunes استفاده می‌شود.

AIFF: فرمت فایل تبادل صوتی، یک قالب فایل صوتی فشرده.

ALAC: کدک صوتی Apple Lossless، یک قالب فایل با کیفیت بالا.

AVI: واژه Audio Video Interleave، فرمت فایل ویدیویی ایجاد شده توسط مایکروسافت.

CD / CD-R / RW: دیسک فشرده قابل نوشتن است.

مبدل D / A یا (D/A Converter): مبدل دیجیتال به آنالوگ، داده‌های دیجیتال فایل صوتی را به سیگنال آنالوگ تبدیل می‌کند تا به بلندگوهای شما ارسال شود.

DivX: پخش‌کننده ویدیو.

DSD: جریان مستقیم دیجیتال. یک قالب فایل صوتی با کیفیت بالا که توسط Sony و Philips تهیه شده است.

FLAC: یک فایل صوتی بدون ریزش با وضوح بالا و رمزگذاری شده تا ۱۹۲ کیلوهرتز / ۲۴ بیت. پخش با کیفیت CD با اندازه فایل کوچک‌تر را مجاز می‌کند.

HPF: فیلتر الکترونیکی High Pass Filter اجازه می‌دهد فرکانس‌های بالای یک نقطه مشخص قابل شنیدن باشد، و تمام سیگنال‌های زیر آن نقطه را بی‌صدا می‌کند. برای ارسال سیگنال انتخابی به بلندگوهای مختلف مانند توییتر استفاده می‌شود.

LPF: فیلتر الکترونیکی Low Pass Filter به همه سیگنال‌های زیر یک نقطه مشخص اجازه عبور می‌دهد و تمام سیگنال‌های بالای آن نقطه را بی‌صدا می‌کند. برای ارسال سیگنال‌های انتخابی به بلندگوهای مختلف مانند ووفر استفاده می‌شود.

مینی جک: ورودی کمکی برای جک ۳.۵ میلی‌متری یا ۱/۸ اینچی.

MP3: فایل صوتی فشرده.

MPEG-1: یک فایل فشرده A / V (صوتی تصویری).

MPEG-2: یک فایل فشرده A / V (صوتی تصویری).

MPEG-4: یک فایل فشرده A / V (صوتی تصویری).

NFC: واژه Near-Field Communication، به دو دستگاه امکان برقراری ارتباط، هنگامی که دستگاه‌ها در نزدیکی هم باشند، در حدود ۴ سانتی‌متر را می‌دهد. معمولا به عنوان روشی برای همگام‌سازی در استریوهای اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

RCA: نوعی اتصال‌دهنده است که معمولا برای سیگنال‌های Pre Output روی سیستم صوتی استفاده می‌شود.

WAV: فایل صوتی فشرده نشده با کیفیت بالا.

WiFi: اتصال بی‌سیم بین دستگاه و پخش صوت اتومبیل برای انتقال اطلاعات مانند صدا و ناوبری.

WMA: عبارت Windows Media Audio، فایل صوتی فشرده شده.

WMV: واژه Windows Media Video، فایل ویدیویی فشرده شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *