راهنمای انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب

گذراندن وقت در خارج از خانه برای ساعات طولانی، اغلب پوست شما را در برابر اثرات شدید آفتاب، آسیب‌پذیر می‌کند. چه در حال تعطیلات در ساحل باشید و چه برای کار و گشت و گذار از خانه خارج شوید، محافظت از پوست با استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب یا سایر گزینه‌های ضد آفتاب ضروری است.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء‌بنفش به طور مداوم، می‌تواند باعث ایجاد موارد فیزیکی زیادی مانند آفتاب سوختگی، چین و چروک، آسیب پوست یا حتی افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست شود.

اگر چه ممکن است همیشه نتوانید از برخورد نور آفتاب به پوست خود جلوگیری کنید، اما آنچه می‌توانید انجام دهید، استفاده از یک کرم ضد آفتاب مناسب است. با این حال، همه کرم‌های ضد آفتاب برابر نیستند. انتخاب یک محصول مناسب می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند و در زیر ما به شما می‌گوییم چگونه.

کرم ضد آفتاب مناسب چگونه کار می‌کند؟

کرم‌های ضد آفتاب در درجه اول با انسداد و جذب اشعه ماورا بنفش از طریق ذرات مختلف فیزیکی و شیمیایی کار می‌کند.

در حالی که ذرات فیزیکی مانند اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم به انعکاس اشعه ماوراء‌بنفش از پوست کمک می‌کنند، مواد شیمیایی ضد آفتاب قبل از نفوذ به پوست با اشعه‌های نور خورشید واکنش نشان می‌دهند. آنها همچنین اشعه‌های خورشید را جذب کرده و انرژی را به صورت گرما آزاد می‌کنند.

همانطور که بیان شد، انتخاب ضد آفتاب مناسب می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند. در بخش زیر، عواملی را که باید برای انتخاب ضد آفتاب مناسب برای خود در نظر بگیرید، ذکر کرده‌ایم.

۱۰ کرم ضد آفتاب پرفروش

چگونه می‌توان کرم ضد آفتاب مناسب را انتخاب کرد؟

چگونه می‌توان کرم ضد آفتاب مناسب را انتخاب کرد
چگونه می‌توان کرم ضد آفتاب مناسب را انتخاب کرد

هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب، توجه به هرگونه حساسیتی که ممکن است به مواد خاص و عوارض احتمالی آن داشته باشید، ضروری است. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که مواد موجود در مواد ضد آفتاب، تعادل هورمونی شما را بر هم نمی‌زند.

عامل محافظت در برابر آفتاب (SPF) را در نظر بگیرید

SPF در درجه اول، اندازه‌گیری میزان محافظت در برابر تابش UVB نور خورشید، توسط مواد ضد آفتاب است. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۱۵ از شما در برابر تابش روزانه اشعه UV محافظت می‌کند.

با این حال، اکثر متخصصان پوست توصیه می‌کنند، از محصولاتی با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. زیرا حدود ۹۷ درصد از اشعه UVB نور خورشید را مسدود می‌کند، (SPF 15) ممکن است تنها ۹۳ درصد از اشعه UV را مسدود کند.

  معرفی مدل‌ها و نسل‌های کنسول بازی پلی استیشن سونی (1994 تا 2021)

اطمینان حاصل کنید که هر روز به میزان کافی از ضد آفتاب در مناطق مختلف پوست استفاده کنید. این امر به ویژه در روزهایی که احتمالا دوره‌های طولانی را در خارج از منزل سپری خواهید کرد، بسیار مهم است.

به دنبال مواد فعال موجود در محصول باشید

مواد فعال موجود در ضد آفتاب را بررسی کنید. به دنبال فرمول‌هایی باشید که حاوی دی‌اکسید تیتانیوم، اکسید روی و آووبنزون ​​باشند.

اطمینان حاصل کنید که از تهیه کرم ضد آفتابی حاوی ویتامین A (که معمولا به آن رتینیل پالمیتات گفته می‌شود) خودداری کنید. تصور می‌شود که ویتامین A میزان تومورهای پوستی را افزایش می‌دهد.

محصولی با SPF و پوشش گسترده را انتخاب کنید

محصولی با SPF و پوشش گسترده را انتخاب کنید
محصولی با SPF و پوشش گسترده را انتخاب کنید

یک ضد آفتاب با پوشش طیف گسترده و SPF 30 تا ۵۰ را انتخاب کنید. این به محافظت بهتر از پوست شما در برابر آفتاب سوختگی و آسیب‌های ناشی از آفتاب کمک می‌کند.

از خرید محصولاتی با SPF بسیار بالا (بیش از ۵۰) خودداری کنید. معمولا اعتقاد بر این است که چنین محصولاتی هیچ‌گونه محافظت اضافی ندارند و گران هم هستند.

توجه به نوع کرم ضد آفتاب

نوع کرم ضد آفتاب معمولا به فرم و نحوه اثر آن اشاره دارد و بر احساس نوع و ظاهر پوست فرد تاثیرات متفاوتی می‌گذارد. سه نوع ضد آفتاب رایج  و در بازار موجود است. اگر چه هر یک از این اشکال مزایای خود را دارند، اما همه آنها در صورت استفاده صحیح، برای فرد مورد استفاده مزایایی دارند.

اسپری‌های ضد آفتاب

این موارد برای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در مکان‌های سخت و غیر قابل دسترسی بدن مناسب هستند. آنها گزینه خوبی برای هر کسی هستند که موهای بدن زیادی دارند. با این حال، مطمئن شوید که در هنگام اسپری کردن از آن استنشاق نمی‌کنید.

لوسیون ضد آفتاب

این محصولات از رایج‌ترین و مرطوب کننده‌ترین فرم‌های ضد آفتاب موجود هستند. آنها در انواع مختلفی برای استفاده انواع پوست موجود هستند.

کرم‌های ضد آفتاب تیوپی

این گزینه‌ها از جمله گزینه‌های قابل حمل هستند که جای کمی را اشغال می‌کنند. کرم‌های ضد آفتاب تیوپی گزینه مناسبی برای استفاده روزمره و مسافرت هستند. این محصولات حداقل نشتی را دارند و استفاده از آنها آسان است.

به طور کلی، ماندگاری تمام ضد آفتاب‌ها سه سال است. آنها را در یک مکان خشک و خنک نگه دارید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را در نظر بگیرید

مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را در نظر بگیرید
مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را در نظر بگیرید

یکی از فاکتورهای اساسی دیگری که هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب باید به خاطر بسپارید، میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب است. به عنوان مثال، شما باید در نظر بگیرید که چه مدت در معرض آفتاب قرار خواهید گرفت، چقدر آفتاب قوی است و در هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب، چه فعالیت‌هایی را انجام خواهید داد.

به طور معمول، قدرت خورشید بر اساس شاخص فرابنفش (UV) اندازه‌گیری می‌شود که از ۱ (کم) تا ۱۱+ (شدید) متغیر است. این اشعه ماوراء‌بنفش از ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، قوی‌ترین است و هنگامی که شاخص UV در ۸ یا بالاتر باشد، پوست محافظت نشده ما می‌تواند در عرض ۱۵ دقیقه یا کمتر بسوزد. با توجه به میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب، آنچه در اینجا باید به عنوان ضد آفتاب انتخاب کنید، در زیر آورده شده است.

  راهنمای خرید پخش صوت اتومبیل

در فضای باز

اگر در بیشتر مواقع برای مدت طولانی (دو ساعت یا بیشتر) در خارج از منزل هستید، بسته به رنگ پوست، به دنبال ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر باشید.

ورزش و شنا

اگر می‌خواهید در فضای باز یا در آب به ورزش بپردازید، بهتر است از ضد آفتابی استفاده کنید که در برابر عرق کردن و آب مقاومت داشته باشد. بسته به رنگ پوست، به دنبال کرمی با SPF 30 یا بالاتر باشید و هر ۴۰ تا ۶۰ دقیقه، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده هر روز

در روزهای عادی که زیر نور آفتاب و سایه قرار می‌گیرید، می‌توان از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 15 استفاده کنید.

به غیر از انتخاب ضد آفتاب مناسب، چند مورد دیگر نیز وجود دارند که می‌توانید برای محافظت از پوست در برابر آفتاب، آنها را در نظر بگیرید. برخی از آنها به شرح زیر است.

راه‌های دیگر برای محافظت از پوست در برابر آفتاب

راه‌های دیگر برای محافظت از پوست در برابر آفتاب
راه‌های دیگر برای محافظت از پوست در برابر آفتاب

کارهایی وجود دارند که باعث می‌شوند تا کمتر در زیر نور خورشید قرار بگیرید.

قرار گرفتن در معرض خورشید را محدود کنید

وقتی بیرون می‌روید، سعی کنید کمتر در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و تا جای ممکن از سایه حرکت کنید.

استفاده از کلاه

استفاده از کلاه لبه‌دار باعث می‌شود تا نور کمتری به صورت و گردن تابیده شود. در پیاده‌روی‌های طولانی و در طبیعت، استفاده از کلاه‌هایی که دور آن لبه دارد، باعث می‌شود تا محافظت بیشتری ایجاد شود. از چشمان خود با عینک آفتابی محافظت کنید که اشعه‌های مضر نور آفتاب را منحرف می‌کند.

در صورت امکان، یک چتر به همراه داشته باشید

استفاده از چتر باعث می‌شود تا سایه بیشتری ایجاد شود. در صورتی که امکان به همراه داشتن چتر را دارید، در مواقعی که تابش نور خورشید شدید است، استفاده از آن بیشترین محافظت را از پوست شما خواهد کرد.

نکاتی در مورد استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب

شما اگر پوست حساسی دارید، همیشه در طول سال، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

اگر لباس شنا دارید، به اندازه کافی از کرم ضد آفتاب به قسمت‌های بدن که در معرض آفتاب قرار دارند، بمالید. در صورتی که از اسپری ضد آفتاب استفاده می‌کنید، به صورت یکنواخت آن را روی کل بدن اسپری کنید.

کرم ضد آفتاب را به تمام قسمت‌های بدن که در معرض نور خورشید قرار دارند، از جمله صورت، دست‌ها، پاها، گوش‌ها، گردن و بالای سر خود بزنید (اگر پوست شما در معرض آفتاب باشد).

اطمینان حاصل کنید که حداقل نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، یک لایه پایه SPF 15 یا ۳۰ را بر روی تمام قسمت‌های در معرض نور خورشید قرار دهید. هر دو ساعت، دوباره این کار را تکرار کنید تا اثر کرم از بین نرود.

اطمینان حاصل کنید که بعد از تعریق بیش از حد، شنا یا خشک کردن بدن توسط حوله، ضد آفتاب را دوباره استفاده می‌کنید. همیشه برای استفاده مجدد از دستورالعمل‌هایی که بر روی برچسب محصول قرار دارند، پیروی کنید.

در نظر گرفتن نوع پوست شما نیز از جنبه‌های اساسی انتخاب ضد آفتاب مناسب است. در بخش بعدی، بهترین گزینه‌های ضد آفتاب را برای پوست‌های حساس یا مستعد آکنه، آورده شده است.

کدام کرم ضد آفتاب برای پوست‌های حساس یا آکنه‌ای مناسب است؟

فرمول محصولات مختلف متفاوت است و برای برخی از پوست‌ها باید از محصولاتی استفاده کرد که موجب حساسیت نشود.

  راهنمای جامع انتخاب اسکوتر دسته‌دار برقی مناسب

محصول مناسب برای پوست مستعد آکنه

ضد آفتاب‌ها به عنوان مسدود کننده منافذ روی پوست شناخته می‌شوند. از این رو، انتخاب فرمول‌های بدون روغن برای صورت ضروری است. می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب غیر کمدوژن (که فاقد موادی هستند که منافذ پوستی را مسدود می‌کنند) استفاده کنید.

پوست خشک

برای پوست‌های خشک می‌توانید به دنبال مرطوب کننده‌های ضد آفتاب یا ضد آفتاب‌هایی باشید که حاوی مواد آبرسان هستند.

پوست حساس

پوست‌های حساس وقتی در معرض موادی که باعث واکنش آنها نشود، تازه و شاداب می‌مانند. یک ضد آفتاب فیزیکی یا معدنی انتخاب کنید زیرا دارای اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم است که از پوست محافظت می‌کند. این دو ماده اصلی کمترین تاثیر را ر روی پوست دارند یا باعث سوزش چشم نمی‌شوند. آنها بر روی پوست شما پوششی ایجاد می‌کنند و مانعی در برابر اشعه مضر آفتاب هستند و از پوست شما محافظت خواهند کرد.

در نظر گرفتن رنگ پوست

رنگ پوست شما میزان SPF مورد نیاز شما را تا حد زیادی تعیین می‌کند. به عنوان مثال، اگر پوستی سفید دارید و همیشه یا معمولا در زیر آفتاب پوست شما می‌سوزد، بهتر است از محصولاتی با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. برعکس، اگر رنگ پوست کمی تیره یا نسبتا تیره‌ای دارید، یا در زیر نور آفتاب معمولا برنزه می‌شوید و هرگز نمی‌سوزید، می‌توانید از محصولی با SPF 15 استفاده کنید.

سخن پایانی

کرم ضد آفتاب از پوست ما در برابر اثرات شدید آفتاب محافظت می‌کند. انتخاب بهترین ضد آفتاب معمولا به عوامل مختلفی از جمله SPF، مواد تشکیل‌دهنده، نوع پوست، فرمولاسیون و میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب بستگی دارد. کرم ضد آفتاب مناسب شما بیشترین محافظت را خواهد داشت. امروز ضد آفتاب خود را انتخاب کنید و مرتبا از آن استفاده کنید، با گذشت زمان می‌بینید که پوست شما بهتر می‌شود.

بهترین نوع کرم ضد آفتاب، اسپری، لوسیون یا ژل چیست؟

این در درجه اول به اولویت شخصی شما بستگی دارد. لازم است به یاد داشته باشید که صرف‌نظر از گزینه‌های فوق، هر نوع ضد آفتاب تنها در صورت استفاده صحیح از آن، مفید است.

تفاوت ضد آفتاب شیمیایی با ضد آفتاب فیزیکی چیست؟

ضد آفتاب‌های شیمیایی و فیزیکی اساسا به مواد موثر بکار رفته در آنها اشاره دارند. در حالی که ضد آفتاب شیمیایی از مواد موثری استفاده می‌کند که اشعه خورشید را به راحتی جذب می‌کنند و به راحتی جذب پوست می‌شوند، یک ضد آفتاب فیزیکی حاوی اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم است که در بالای پوست قرار گرفته و اشعه خورشید را منحرف می‌کند.

از آنجا که ضد آفتاب‌های شیمیایی در پوست شما جذب می‌شوند، معمولا استفاده از آنها در هر روز توصیه نمی‌شود. ضد آفتاب‌های فیزیکی بهتر هستند و به شما کمک می‌کنند از پوست به‌طور موثر و ایمن محافظت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *