نحوه انتخاب کفش‌های پیاده‌روی (راهنمای خرید)

چگونه یک جفت کفش پیاده‌روی عالی انتخاب می‌کنید؟ در زیر برخی از مهم‌ترین عواملی را که باید هنگام خرید کفش‌های پیاده‌روی در نظر بگیرید، بررسی می‌کنیم.

هیچ چیز نشاط‌آورتر از این نیست که به طبیعت و به یک مسیر باز بروید و از مناظر بکر و دست نخورده لذت ببرید. پیاده‌روی فعالیتی است که باعث نشاط می‌شود. این یک روش عالی برای انجام حرکات ورزشی، کاوش در طبیعت و برای مدت کوتاهی از زندگی شهری دور شدن است.

اگر قصد پیاده‌روی چند روزه را دارید یا یک سفر کوتاه برای بعد از ظهر، و خواه در امتداد دامنه کوه، در جنگل یا در امتداد یک خط ساحلی، اگر پیاده‌روی می‌کنید، قطعا می‌خواهید بدون آسیب به پا مسیر خود را به پایان برسانید.

انتخاب کفش‌های پیاده‌روی مناسب

در حالی که یک بطری آب، ابزارهای کوه‌پیمایی، بسته مواد غذایی و جعبه کمک‌های اولیه از همه مهم‌تر هستند، یک مورد دیگر وجود دارد که باعث می‌شود تا بتوانید مسیر را طی کنید و آن، کفش‌های پیاده‌روی شما هستند. اگر هنگام پیاده‌روی پای شما اذیت می‌شود، هر قدر هم که وسایل و لوازم راحتی به همراه داشته باشید، به احتمال زیاد به شما خوش نمی‌گذرد.

اگر پاشنه پاهای شما تاول بزند یا انگشتان پای شما جای کافی نداشته باشند، یا خیلی از مواقع مچ پای شما پیچ بخورد و همه جا احتمال لیز خوردن شما وجود داشته باشد، احساس خوبی نخواهید داشت.

در هنگام تهیه یک جفت کفش پیاده‌روی یا کوهنوردی انتخاب‌های زیادی وجود دارند. کافی است به هر فروشگاه لوازم ورزشی یا وب‌سایت فروش آنلاین مراجعه کنید و می‌توانید مجموعه‌ای بی پایان از گزینه‌های مختلف را پیدا کنید.

اگر چه ممکن است خرید شیک‌ترین کفشی که می‌یابید وسوسه‌انگیز باشد، چندین فاکتور دیگر نیز وجود دارند که بسیار مهم‌تر از ظاهر کفش هستند.

بنابر این، چطور می‌توانید یک جفت کفش پیاده‌روی یا کوهنوردی عالی انتخاب کنید؟ در اینجا برخی از مهم‌ترین عواملی را که باید هنگام خرید در نظر بگیرید، بررسی می‌کنیم.

کفش‌های راحتی، ورزشی و پیاده‌روی مردانه

سبک و نوع کفش‌های پیاده‌روی خود را مشخص کنید
سبک و نوع کفش‌های پیاده‌روی خود را مشخص کنید

سبک و نوع کفش‌های پیاده‌روی خود را مشخص کنید

درست مانند هر نوع کفش ورزشی که برای فعالیت‌های مختلف در نظر گرفته شده‌اند، انواع مختلفی از کفش‌های پیاده‌روی نیز وجود دارند که برای انواع مختلف پیاده‌روی طراحی شده‌اند. قبل از خرید کفش، نوع مسیری که به آن برخورد خواهید کرد را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، نوع کفش‌هایی که باید برای مسیرهای شیب‌دار و سنگی استفاده کنید بسیار متفاوت از کفش‌هایی است که برای پیاده‌روی‌های معمولی طراحی می‌شوند.

  راهنمای انتخاب و خرید لوستر برای فضاهای مختلف خانه

ساق کفش‌های پیاده‌روی شما عامل مهم دیگری است که باید در نظر بگیرید. اگر کفشی با ساق اشتباه را انتخاب کنید، در نهایت ممکن است سنگریزه‌هایی وارد کفش شما شوند و نتوانید به خوبی مسیر خود را ادامه دهید.

کفش‌های مخصوص پیاده‌روی سه سبک اساسی دارند و با دانستن سبک‌های مختلف کفش، انتخاب بهتری خواهید داشت.

کفش پیاده‌روی سبک و بدون ساق

همان طور که از نامش پیدا است، کفش‌های سبک برای پیاده‌روی در مسیرهای صاف و بدون شیب طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، پیاده‌روی روزانه در مسیری صاف و بدون سنگ و مانع. با این وجود، این کفش‌ها ثبات بهتری نسبت به کفش‌های کتانی استاندارد دارند.

همان طور که از نام آنها مشخص است، ساق این کفش‌ها تا زیر مچ پا هستند. این مدل شبیه به یک جفت کفش ورزشی استاندارد است. در حالی که آنها انعطاف‌پذیری بالایی دارند و سبک‌تر از کفش‌های ذکر شده قبلی هستند، اما کفش‌های پیاده‌روی بدون ساق عملا هیچ حمایتی از مچ پا ایجاد نمی‌کنند و سنگریزه‌ها و چیزهای دیگر به راحتی می‌توانند به داخل کفش وارد شوند. کفش‌های بدون ساق برای پیاده‌روی در زمین‌های صاف و هموار پیشنهاد می‌شوند.

کفش پیاده‌روی نیم ساق

اگر قصد سفر چند روزه در مسیرهای طبیعی را دارید، یا حتی اگر به یک سفر یک روزه می‌روید، اما مطمئن هستید که مسیری با شیب زیاد و سنگی در پیش ندارید، بهترین انتخاب کفش‌های نیم ساق پیاده‌روی است. آنها ساخته شده‌اند تا در انواع مختلف مسیرها مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین بدون توجه به جایی که پیاده‌روی می‌کنید، پشتیبانی مورد نیاز شما را فراهم می‌کنند.

این کفش‌ها با اندازه ساق متوسط، ​​تا زیر مچ پا را پشتیبانی می‌کنند و همچنین می‌توانند به کاهش میزان ورود سنگریزه، شن و ماسه و سایر چیزها به داخل کفش شما کمک کنند. علاوه بر این، انعطاف‌پذیرتر از کفش‌های دارای ساق کامل هستند، اما پشتیبانی کمتری از پای شما نسبت به انواع ساق‌دار دارند.

کفش پیاده‌روی ساق‌دار

اگر قصد دارید در زمین‌های ناهموار حرکت کنید، مسیرهای پوشیده از برف، صخره‌های شیب‌دار و سنگی و غیره، این نوع از کفش‌های پیاده‌روی را می‌توانید انتخاب کنید. کفش‌های مخصوص پیاده‌روی ساق‌دار از مواد مقاوم ساخته شده‌اند. دارای آج‌هایی عمیق و در عین حال باریک برای چسبندگی بهتر هستند و پشتیبانی مناسبی را از مچ پای شما فراهم می‌کنند.

کفش‌های دارای ساق کامل، به خوبی از مچ پای شما محافظت می‌کنند و در مسیرهای ناهموار می‌توان از این کفش‌ها استفاده کرد. علاوه بر این، آنها از افتادن شن و ماسه و سنگریزه به داخل کفش شما جلوگیری می‌کنند. اگر قصد انجام سفرهای ماجراجویانه را دارید، کفش‌های دارای ساق کامل بهترین انتخاب برای شما خواهند بود.

کفش اندازه پای خود را تهیه کنید
کفش اندازه پای خود را تهیه کنید

کفش اندازه پای خود را تهیه کنید

هنگام خرید کفش پیاده‌روی، مهم‌ترین عاملی که باید در نظر گرفته شود، تهیه کفشی است که اندازه پای شما باشد. اگر کفش‌های شما خیلی تنگ باشند و انگشتان پای شما جای کافی نداشته باشند، یا اگر خیلی شل و گشاد باشند و مدام روی پاشنه‌های‌تان بچرخد، پیاده‌روی خوبی نخواهید داشت.

  راهنمای خرید ساعت مچی مردانه

حتی اگر تصمیم دارید به خاطر ارزان‌تر بودن و یا داشتن تخفیف از فروشگاه‌های آنلاین خرید خود را انجام دهید، قبل از خرید و در صورت امکان، کفش مورد نظرتان را در یک فروشگاه محلی امتحان کنید.

با این اوصاف، توجه به این نکته نیز مهم است که نباید فقط اندازه‌ای را که به طور معمول می‌پوشید فرض کنید، زیرا اندازه‌های کفش‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال، در حالی که ممکن است پای شما به طور معمول اندازه ۱۰ باشد، کفش‌های مخصوص پیاده‌روی مورد علاقه شما ممکن است در اندازه ۹ یا ۱۱ بیشتر مناسب شما باشند. طول کفش تنها چیزی نیست که بخواهید در نظر بگیرید، عرض نیز بسیار مهم است.

تنها یک راه وجود دارد که می‌توانید کفش‌های مخصوص پیاده‌روی خود را به درستی انتخاب کنید و آن هم با آزمایش آنها است. یک نکته مهم را باید هنگام آزمایش کفش در نظر داشته باشید. حتما جورابی را که قصد دارید هنگام پیاده‌روی به پا کنید، بپوشید تا بتوانید کفشی متناسب با پای خود را تهیه کنید.

اگر جوراب‌هایی که هنگام خرید می‌پوشید نازک است، اما قصد دارید جوراب‌های ضخیم‌تری را در سفر خود بپوشید، ممکن است یک سورپرایز بزرگ و نه چندان خوشایند در پیش داشته باشید.

جنس مواد کفش را در نظر بگیرید

موادی که کفش پیاده‌روی شما از آن ساخته شده، عامل بسیار مهم دیگری است که باید در نظر بگیرید. اگر نوع پارچه کفش را اشتباه انتخاب کنید، در پایان مسیر ممکن است احساس کنید که پای شما در یک باتلاق مرطوب گیر افتاده است.

مواد زیر معمولا برای کفش‌های پیاده‌روی استفاده می‌شوند:

چرم

چرم بسیار مقاوم است و مقاومت خوبی در برابر نفوذ آب دارد و آن را برای مسافرت‌های سنگین مناسب می‌کند. با این وجود و با وجود دوام بالا، هوا از آن عبور نمی‌کند و ممکن است بسیار سنگین باشد.

مواد مصنوعی

نمونه‌هایی از مواد مصنوعی که معمولا برای کفش‌های پیاده‌روی استفاده می‌شوند، شامل پلی‌استر و نایلون است. آنها دارای وزن سبک، قابلیت عبور هوا، خشک شدن سریع در زمان خیس شدن و شستن آنها نیز نسبتا آسان است. با این حال، آنها به اندازه سایر مواد دوام ندارند.

چرم و مواد مصنوعی

برخی از کفش‌ها از چرم و مواد مصنوعی تشکیل شده‌اند، سبک‌تر از کفش‌های چرمی هستند و دوام بیشتری نسبت به مواد مصنوعی کامل دارند. نکته منفی این کفش‌ها این است که به خاطر استفاده از چرم در برخی از قسمت‌ها، به اندازه کفش‌های ساخته شده از چرم کامل ضد آب و بادوام نیستند و از کفش‌های ساخته شده از مواد مصنوعی کامل، سنگین‌تر هستند.

  چگونه می‌توان بهترین پیانوی دیجیتال را انتخاب کرد

هنگام انتخاب مواد برای کفش‌های مخصوص پیاده‌روی خود، در نظر بگیرید که در چه نوع محیطی پیاده‌روی خواهید کرد و همچنین در چه آب و هوایی این کار را انجام خواهید داد.

به جنس کفی زیرین کفش توجه کنید
به جنس کفی زیرین کفش توجه کنید

به جنس کفی زیرین کفش توجه کنید

درست به اندازه تناسب، سبک و ساق، جنس زیرین کفش پیاده‌روی اهمیت زیادی دارد. شما می‌خواهید مطمئن شوید که کفی زیرین کفش شما به اندازه کافی بالشتک برای محافظت از پای شما در برابر تاول‌ها دارد.

کفش پیاده‌روی باید دارای کفی زیرین مناسب باشد و بتواند به خوبی از پای شما محافظت کند. داشتن کفی مناسب باعث می‌شود در طول مسیر احساس بهتری داشته باشید و پای شما از آسیب در امان بماند.

داشتن بالشتک در کنار مچ پا نیز مهم است. مچ پای شما در معرض آسیب زیادی قرار دارد. مچ پا به طور مداوم ممکن است با اطراف برخورد داشته باشد. بنابراین، بالشتک نقش اساسی در محافظت مچ پا از برخورد و آسیب دارد.

کفشی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بالشتک داشته باشد تا کفش را به خوبی در اطراف پاشنه پای شما محکم کند. در نتیجه از حرکت بیش از حد مچ پا جلوگیری می‌کند. این بالشتک‌ها برای به حداقل رساندن ورود سنگریزه‌ها به داخل کفش کمک می‌کنند.

آج‌های کفش را بررسی کنید

آج کفش باعث ایجاد کشش و ثبات می‌شود و ناگفته نماند که هنگام عبور در مسیرهای مختلف می‌خواهید تا حد ممکن ثبات داشته باشید.

آج‌ها را بررسی کنید، آج‌های عمیق‌تر و در عین حال باریک‌تر، ثبات بیشتری را ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، شما می‌خواهید که کفی کفش از مواد مقاوم در برابر لغزش ساخته شده باشد، تا احتمال لیز خوردن شما بر روی سنگ‌های مرطوب، برگ‌ها یا تکه‌های برف و یخ را کاهش دهد.

جمع‌بندی

هنگام خرید کفش پیاده‌روی، در نظر گرفتن نوع پیاده‌رویی که انجام می‌دهید (زمین، مسافت و غیره) ضروری است تا بتوانید ارتفاع ساق، سبک کفش و نوع مواد اولیه کفش‌های پیاده‌روی خود را به طور مناسب انتخاب کنید.

امتحان کفش برای اطمینان از راحت بودن آن کاملا ضروری است. همچنین، مطمئن شوید در هنگام خرید، جوراب‌هایی شبیه آنچه را که قصد دارید هنگام پیاده‌روی بپوشید را در هنگام تست کردن و خرید کفش به پا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *